Front Races Teams Riders Ranking

4 Jours de Dunkerque | 2019 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma 25:37:41200
02 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 24150
03 Jens Keukeleire Lotto - Soudal + 32125
04 Anthony Turgis Total Direct Energie + 36100
05 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 3985
06 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 4270
07 Anthony Delaplace Team Arkéa - Samsic + 4560
08 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits + 4550
09 Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix + 5440
10 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 01:0235
11 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 01:0830
12 Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles + 01:1525
13 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 01:1720
14 Dries De Bondt Corendon - Circus + 01:1815
15 Cyril Barthe Euskadi Basque - Murias + 01:2310
16 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 01:235
17 Aksel Nommela Wallonie Bruxelles + 01:285
18 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 01:465
19 Quentin Jauregui AG2R La Mondiale + 01:475
20 Gediminas Bagdonas AG2R La Mondiale + 01:475
21 Kevin Geniets Groupama - FDJ + 01:495
22 Stan Dewulf Lotto - Soudal + 01:535
23 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 02:075
24 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 02:245
25 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 02:365
26 Remy Mertz Lotto - Soudal + 03:185
27 Jesper Asselman Roompot - Charles + 03:335
28 Julien Trarieux Delko Marseille - Provence + 03:355
29 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 03:435
30 Alo Jakin St. Michel - Auber 93 + 03:515
31 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 04:483
32 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 05:063
33 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 05:143
34 Damien Touzé Cofidis, Solutions Credits + 05:503
35 Antoine Duchesne Groupama - FDJ + 06:123
36 Christophe Laporte Cofidis, Solutions Credits + 07:003
37 Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93 + 07:293
38 Senne Leysen Roompot - Charles + 08:003
39 André Greipel Team Arkéa - Samsic + 08:003
40 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 08:523
41 Taco van der Hoorn Team Jumbo - Visma + 09:43
42 Niki Terpstra Total Direct Energie + 09:49
43 Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix + 09:59
44 Marc Sarreau Groupama - FDJ + 10:05
45 Timothy Dupont Wanty - Groupe Gobert + 10:34
46 David Van Der Poel Corendon - Circus + 10:41
47 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 10:51
48 August Jensen Israel Cycling Academy + 11:35
49 Elmar Reinders Roompot - Charles + 12:09
50 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix + 12:15
51 Arnaud Courteille Vital Concept - B&B Hotels + 12:55
52 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 13:02
53 Julien Duval AG2R La Mondiale + 13:14
54 Cyril Lemoine Cofidis, Solutions Credits + 13:33
55 Pim Ligthart Total Direct Energie + 14:23
56 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma + 15:02
57 Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix + 15:44
58 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 15:56
59 Mickaël Delage Groupama - FDJ + 16:16
60 Tony Martin Team Jumbo - Visma + 16:34
61 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence + 17:41
62 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 17:55
63 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 18:01
64 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 18:03
65 Aritz Bagues Euskadi Basque - Murias + 18:55
66 Eduard Michael Grosu Delko Marseille - Provence + 19:01
67 Lionel Taminiaux Wallonie Bruxelles + 19:07
68 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 19:38
69 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 20:58
70 Jan-Willem Van Schip Roompot - Charles + 22:17
71 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 24:28
72 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 25:18
73 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 25:31
74 Daniel Hoelgaard Groupama - FDJ + 25:49
75 Romain Cardis Total Direct Energie + 26:10
76 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo - Visma + 26:34
77 Rudy Barbier Israel Cycling Academy + 28:12
78 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 28:15
79 Roy Jans Corendon - Circus + 28:32
80 Kenneth Vanbilsen Cofidis, Solutions Credits + 30:08
81 Bram Welten Team Arkéa - Samsic + 30:26
82 Enzo Wouters Lotto - Soudal + 31:18
83 Jose Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 33:22
84 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix + 34:23
85 Maarten Van Trijp Corendon - Circus + 40:28
86 Simon Sellier Total Direct Energie + 41:08
DNF Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale
DNF Dorian Godon AG2R La Mondiale
DNF Stijn Vandenbergh AG2R La Mondiale
DNF Clément Venturini AG2R La Mondiale
DNF Marco Mathis Cofidis, Solutions Credits
DNF Emmanuel Morin Cofidis, Solutions Credits
DNF Stijn Devolder Corendon - Circus
DNF Mauro Finetto Delko Marseille - Provence
DNF Ramunas Navardauskas Delko Marseille - Provence
DNF Evaldas Siskevicius Delko Marseille - Provence
DNF Ander Barrenetxea Euskadi Basque - Murias
DNF Urko Berrade Euskadi Basque - Murias
DNF Julen Irizar Euskadi Basque - Murias
DNF Hector Saez Euskadi Basque - Murias
DNF Bruno Armirail Groupama - FDJ
DNF Benoît Vaugrenard Groupama - FDJ
DNF Matthias Brändle Israel Cycling Academy
DNF Mihkel Räim Israel Cycling Academy
DNF Frederik Frison Lotto - Soudal
DNF Brian Van Goethem Lotto - Soudal
DNF Jelle Wallays Lotto - Soudal
DNF Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix
DNF Oscar Riesebeek Roompot - Charles
DNF Robbe Ghys Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93
DNF Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93
DNF Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic
DNF Robert Wagner Team Arkéa - Samsic
DNF Damien Gaudin Total Direct Energie
DNF Adrien Petit Total Direct Energie
DNF Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels
DNF Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels
DNF Julien Morice Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jimmy Turgis Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jonas Van Genechten Vital Concept - B&B Hotels
DNF Kenny Dehaes Wallonie Bruxelles
DNF Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert
DNF Yoann Offredo Wanty - Groupe Gobert
Information
Nations France
Date May 14th-19th
CAT 2.HC