Front Races Teams Riders Ranking

4 Jours de Dunkerque | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels 04:37:1920
02 Clément Venturini AG2R La Mondiale + 0010
03 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma + 005
04 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 00
05 Jens Keukeleire Lotto - Soudal + 00
06 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits + 00
07 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 00
08 Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix + 00
09 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 00
10 Anthony Delaplace Team Arkéa - Samsic + 00
11 Anthony Turgis Total Direct Energie + 00
12 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 00
13 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 00
14 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 06
15 Alo Jakin St. Michel - Auber 93 + 19
16 Aksel Nommela Wallonie Bruxelles + 19
17 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 19
18 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 19
19 Marc Sarreau Groupama - FDJ + 19
20 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 19
21 Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles + 19
22 Cyril Barthe Euskadi Basque - Murias + 19
23 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 19
24 Quentin Jauregui AG2R La Mondiale + 19
25 Kevin Geniets Groupama - FDJ + 19
26 Gediminas Bagdonas AG2R La Mondiale + 19
27 Dries De Bondt Corendon - Circus + 19
28 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix + 19
29 Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93 + 19
30 Arnaud Courteille Vital Concept - B&B Hotels + 19
31 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 19
32 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 19
33 August Jensen Israel Cycling Academy + 19
34 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 19
35 Timothy Dupont Wanty - Groupe Gobert + 47
36 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 47
37 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 47
38 Julien Trarieux Delko Marseille - Provence + 47
39 Mickaël Delage Groupama - FDJ + 47
40 Stan Dewulf Lotto - Soudal + 47
41 Remy Mertz Lotto - Soudal + 47
42 Jesper Asselman Roompot - Charles + 47
43 Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix + 47
44 David Van Der Poel Corendon - Circus + 47
45 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 47
46 Senne Leysen Roompot - Charles + 47
47 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo - Visma + 47
48 Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix + 47
49 Adrien Petit Total Direct Energie + 47
50 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma + 47
51 André Greipel Team Arkéa - Samsic + 47
52 Damien Touzé Cofidis, Solutions Credits + 47
53 Taco van der Hoorn Team Jumbo - Visma + 47
54 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 47
55 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 47
56 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 47
57 Aritz Bagues Euskadi Basque - Murias + 47
58 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence + 47
59 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 47
60 Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels + 47
61 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 47
62 Elmar Reinders Roompot - Charles + 47
63 Antoine Duchesne Groupama - FDJ + 47
64 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 56
65 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 56
66 Lionel Taminiaux Wallonie Bruxelles + 58
67 Benoît Vaugrenard Groupama - FDJ + 01:00
68 Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale + 01:18
69 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 02:16
70 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 02:16
71 Julien Duval AG2R La Mondiale + 02:16
72 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 02:16
73 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 02:16
74 Pim Ligthart Total Direct Energie + 02:16
75 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 19
76 Christophe Laporte Cofidis, Solutions Credits + 04:24
77 Cyril Lemoine Cofidis, Solutions Credits + 04:24
78 Dorian Godon AG2R La Mondiale + 04:24
79 Damien Gaudin Total Direct Energie + 04:24
80 Julien Morice Vital Concept - B&B Hotels + 04:24
81 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 04:24
82 Tony Martin Team Jumbo - Visma + 04:24
83 Oscar Riesebeek Roompot - Charles + 19
84 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 04:51
85 Bruno Armirail Groupama - FDJ + 04:52
86 Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 06:54
87 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 06:54
88 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 07:03
89 Niki Terpstra Total Direct Energie + 07:03
90 Stijn Vandenbergh AG2R La Mondiale + 08:29
91 Frederik Frison Lotto - Soudal + 08:29
92 Daniel Hoelgaard Groupama - FDJ + 08:29
93 Rudy Barbier Israel Cycling Academy + 12:14
94 Jonas Van Genechten Vital Concept - B&B Hotels + 12:14
95 Eduard Michael Grosu Delko Marseille - Provence + 12:14
96 Jan-Willem Van Schip Roompot - Charles + 12:14
97 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 12:14
98 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 12:14
99 Emmanuel Morin Cofidis, Solutions Credits + 12:14
100 Kenneth Vanbilsen Cofidis, Solutions Credits + 12:14
101 Roy Jans Corendon - Circus + 12:14
102 Enzo Wouters Lotto - Soudal + 14:32
103 Maarten Van Trijp Corendon - Circus + 14:32
104 Jose Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 14:32
105 Simon Sellier Total Direct Energie + 14:32
106 Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93 + 14:32
107 Bram Welten Team Arkéa - Samsic + 14:32
108 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix + 14:32
109 Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels + 14:32
110 Romain Cardis Total Direct Energie + 14:32
DNF Robert Wagner Team Arkéa - Samsic
DNF Robbe Ghys Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Kenny Dehaes Wallonie Bruxelles
DNF Matthias Brändle Israel Cycling Academy
DNF Marco Mathis Cofidis, Solutions Credits
Pos Name Team Time
01 3 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma 16:37:23
02 3 Jens Keukeleire Lotto - Soudal + 04
03 5 Anthony Turgis Total Direct Energie + 05
04 8 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 08
05 10 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 08
06 4 Marc Sarreau Groupama - FDJ + 12
07 20 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 14
08 30 Anthony Delaplace Team Arkéa - Samsic + 14
09 43 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 14
10 40 Hector Saez Euskadi Basque Country - Murias + 14
11 42 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits + 14
12 47 Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 14
13 22 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 20
14 13 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma + 25
15 1 Aksel Nommela Wallonie Bruxelles + 27
16 1 Dries De Bondt Corendon - Circus + 28
17 9 Cyril Barthe Euskadi Basque Country - Murias + 33
18 15 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 33
19 17 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 33
20 14 Quentin Jauregui AG2R La Mondiale + 33
21 18 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 33
22 15 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 33
23 17 Gediminas Bagdonas AG2R La Mondiale + 33
24 24 Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles + 33
25 6 Oscar Riesebeek Roompot - Charles + 33
26 18 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 33
27 22 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 33
28 26 Kevin Geniets Groupama - FDJ + 33
29 22 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 33
30 27 Alo Jakin St. Michel - Auber 93 + 33
31 15 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 33
32 44 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 34
33 35 Arnaud Courteille Vital Concept - B&B Hotels + 45
34 31 Timothy Dupont Wanty - Groupe Gobert + 49
35 36 Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93 + 51
36 26 Elmar Reinders Roompot - Charles + 54
37 26 Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 54
38 25 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 55
39 25 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 55
40 20 Stan Dewulf Lotto - Soudal + 59
41 19 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 01:00
42 18 Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 01:01
43 18 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 01:01
44 15 Jesper Asselman Roompot - Charles + 01:01
45 15 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 01:01
46 4 Senne Leysen Roompot - Charles + 01:01
47 6 Damien Touzé Cofidis, Solutions Credits + 01:01
48 5 Adrien Petit Total Direct Energie + 01:01
49 7 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 01:01
50 10 Julien Trarieux Delko Marseille - Provence + 01:01
51 28 Clément Venturini AG2R La Mondiale + 01:02
52 34 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 01:07
53 10 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 01:13
54 10 Mickaël Delage Groupama - FDJ + 01:13
55 11 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo - Visma + 01:13
56 11 Taco van der Hoorn Team Jumbo - Visma + 01:13
57 12 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence + 01:16
58 14 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 01:19
59 22 August Jensen Israel Cycling Academy + 01:31
60 18 André Greipel Team Arkéa - Samsic + 01:47
61 30 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 01:52
62 18 Remy Mertz Lotto - Soudal + 01:56
63 22 Lionel Taminiaux Wallonie Bruxelles + 02:11
64 23 Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels + 02:14
65 56 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 02:22
66 47 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 02:27
67 44 Julien Duval AG2R La Mondiale + 02:29
68 13 Pim Ligthart Total Direct Energie + 02:30
69 7 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 02:42
70 5 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 02:42
71 23 Antoine Duchesne Groupama - FDJ + 02:42
72 27 Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale + 04:00
73 66 Christophe Laporte Cofidis, Solutions Credits + 04:28
74 53 Cyril Lemoine Cofidis, Solutions Credits + 04:36
75 17 Damien Gaudin Total Direct Energie + 04:38
76 15 Dorian Godon AG2R La Mondiale + 04:38
77 19 Julien Morice Vital Concept - B&B Hotels + 06:25
78 31 Aritz Bagues Euskadi Basque Country - Murias + 06:45
79 31 Benoît Vaugrenard Groupama - FDJ + 07:22
80 6 Urko Berrade Euskadi Basque Country - Murias + 07:31
81 19 Bruno Armirail Groupama - FDJ + 07:41
82 20 Tony Martin Team Jumbo - Visma + 07:45
83 - Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 08:08
84 19 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 08:18
85 5 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 08:27
86 3 Niki Terpstra Total Direct Energie + 08:34
87 25 David Van Der Poel Corendon - Circus + 08:45
88 4 Daniel Hoelgaard Groupama - FDJ + 09:45
89 3 Stijn Vandenbergh AG2R La Mondiale + 09:53
90 7 Frederik Frison Lotto - Soudal + 10:37
91 23 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 11:15
92 19 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 11:51
93 87 Roy Jans Corendon - Circus + 12:18
94 62 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 12:28
95 50 Jan-Willem Van Schip Roompot - Charles + 12:28
96 49 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 12:28
97 24 Jonas Van Genechten Vital Concept - B&B Hotels + 12:46
98 23 Eduard Michael Grosu Delko Marseille - Provence + 12:48
99 6 Kenneth Vanbilsen Cofidis, Solutions Credits + 14:04
100 72 Bram Welten Team Arkéa - Samsic + 14:46
101 31 Enzo Wouters Lotto - Soudal + 15:04
102 25 Maarten Van Trijp Corendon - Circus + 15:27
103 21 Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels + 15:45
104 16 Romain Cardis Total Direct Energie + 16:01
105 13 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 16:09
106 11 Jose Daniel Viejo Euskadi Basque Country - Murias + 16:30
107 - Emmanuel Morin Cofidis, Solutions Credits + 17:39
108 - Rudy Barbier Israel Cycling Academy + 18:14
109 3 Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93 + 19:51
110 3 Simon Sellier Total Direct Energie + 24:08
Info
Nations France
Date May 17th
Where Fort Mahon Plage -> Le Portel
What 04.Stage
Distance 179.8 km
Leader M.Teunissen
Youth A.Turgis
Points D.Groenewegen
Mountain T.Devriendt
L.Taminiaux