2019 4 Jours de Dunkerque

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (20) Fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Dylan Groenewegen 1993 Team Jumbo - Visma 03:33:5401 - 11:59:42
02 Marc Sarreau 1993 Groupama - FDJ + 0002 - + 15
03 Christophe Laporte 1992 Cofidis, Solutions Credits + 0007 50 + 26
04 Roy Jans 1990 Corendon - Circus + 0006 2 + 26
05 Timothy Dupont 1987 Wanty - Groupe Gobert + 0003 2 + 24
06 Aksel Nommela 1994 Wallonie Bruxelles + 0016 36 + 30
07 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 0063 16 + 48
08 Tom Van Asbroeck 1990 Israel Cycling Academy + 0012 2 + 30
09 Jens Keukeleire 1988 Lotto - Soudal + 0005 16 + 26
10 Michael Van Staeyen 1988 Roompot - Charles + 0013 3 + 30
11 Amaury Capiot 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 0014 3 + 30
12 Mike Teunissen 1992 Team Jumbo - Visma + 0004 3 + 26
13 Amund Grøndahl Jansen 1994 Team Jumbo - Visma + 0015 4 + 30
14 Anthony Turgis 1994 Total Direct Energie + 0008 16 + 27
15 Jonas Rickaert 1994 Corendon - Circus + 0062 12 + 48
16 Clement Venturini 1993 AG2R La Mondiale + 0079 14 + 01:30
17 Cyril Lemoine 1983 Cofidis, Solutions Credits + 0421 40 + 34
18 Bram Welten 1997 Team Arkéa - Samsic + 0628 1 + 36
19 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 0675 13 + 56
20 Mihkel Raim 1993 Israel Cycling Academy + 0625 3 + 36
21 Bryan Coquard 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 0676 15 + 01:06
22 Anthony Delaplace 1989 Team Arkéa - Samsic + 0638 4 + 36
23 Piet Allegaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 0627 4 + 36
24 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 0647 4 + 36
25 Jesper Asselman 1990 Roompot - Charles + 0629 4 + 36
26 Cyril Barthe 1996 Euskadi Basque - Murias + 0626 6 + 36
27 Oscar Riesebeek 1992 Roompot - Charles + 0631 2 + 36
28 Romain Cardis 1992 Total Direct Energie + 0688 19 + 01:51
29 Baptiste Planckaert 1988 Wallonie Bruxelles + 0648 2 + 36
30 Quentin Jauregui 1994 AG2R La Mondiale + 0634 2 + 36
31 Pierre Barbier 1997 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 0624 11 + 36
32 Connor Swift 1995 Team Arkéa - Samsic + 0672 10 + 54
33 Benjamin Declercq 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 0636 1 + 36
34 Jonas Van Genechten 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 0673 12 + 54
35 Frederik Backaert 1990 Wanty - Groupe Gobert + 0635 - + 36
36 Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot - Charles + 0618 20 + 33
37 Senne Leysen 1996 Roompot - Charles + 0642 2 + 36
38 Thomas Sprengers 1990 Sport Vlaanderen - Baloise + 0633 3 + 36
39 Laurent Pichon 1986 Team Arkéa - Samsic + 0646 2 + 36
40 Aaron Van Poucke 1998 Sport Vlaanderen - Baloise + 0644 3 + 36
41 Aimé De Gendt 1994 Wanty - Groupe Gobert + 0652 1 + 36
42 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal + 0620 6 + 34
43 Dimitri Claeys 1987 Cofidis, Solutions Credits + 0653 1 + 36
44 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 0692 16 + 01:59
45 Pierre Idjouadiene 1996 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 0637 5 + 36
46 Jan Willem Van Schip 1994 Roompot - Charles + 0645 - + 36
47 Gediminas Bagdonas 1985 AG2R La Mondiale + 0640 6 + 36
48 Lasse Norman Hansen 1992 Corendon - Circus + 0609 6 + 28
49 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 0656 3 + 36
50 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Delko Marseille - Provence + 0669 3 + 51
51 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 0630 12 + 36
52 Emiel Vermeulen 1993 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 0611 7 + 29
53 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 0671 6 + 54
54 Dries De Bondt 1991 Corendon - Circus + 0617 6 + 31
55 Yoann Paillot 1991 St. Michel - Auber 93 + 0622 34 + 35
56 Enzo Wouters 1996 Lotto - Soudal + 0670 5 + 54
57 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 0649 5 + 36
58 Damien Touzé 1996 Cofidis, Solutions Credits + 0641 10 + 36
59 Elmar Reinders 1992 Roompot - Charles + 0610 4 + 29
60 Kévin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 0639 11 + 36
61 Pim Ligthart 1988 Total Direct Energie + 0655 6 + 36
62 Adrien Petit 1990 Total Direct Energie + 0643 10 + 36
63 Remy Mertz 1995 Lotto - Soudal + 0680 24 + 01:31
64 Julien Duval 1990 AG2R La Mondiale + 0623 11 + 35
65 Pascal Eenkhoorn 1997 Team Jumbo - Visma + 0666 3 + 48
66 Hector Saez Benito 1993 Euskadi Basque - Murias + 0650 7 + 36
67 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 0651 10 + 36
68 Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque - Murias + 0674 10 + 54
69 Dorian Godon 1996 AG2R La Mondiale + 0661 3 + 36
70 Kevin Geniets 1997 Groupama - FDJ + 0654 8 + 36
71 Alo Jakin 1986 St. Michel - Auber 93 + 0657 2 + 36
72 Damien Gaudin 1986 Total Direct Energie + 0658 4 + 36
73 Samuel Leroux 1994 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 0619 10 + 33
74 Mickaël Delage 1985 Groupama - FDJ + 0664 3 + 48
75 Julien Antomarchi 1984 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 0659 4 + 36
76 Taco Van der Hoorn 1993 Team Jumbo - Visma + 0667 1 + 48
77 Arnaud Courteille 1989 Vital Concept - B&B Hotels + 0668 2 + 48
78 Emils Liepins 1992 Wallonie Bruxelles + 0632 17 + 36
79 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 0665 1 + 48
80 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 2683 15 + 01:36
81 Niki Terpstra 1984 Total Direct Energie + 3089 14 + 01:53
82 Stijn Vandenbergh 1984 AG2R La Mondiale + 3686 9 + 01:46
83 Jose Daniel Viejo 1997 Euskadi Basque - Murias + 4095 11 + 02:20
84 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 4681 5 + 01:34
85 Corentin Ermenault 1996 Vital Concept - B&B Hotels + 4782 1 + 01:35
86 Lionel Taminiaux 1996 Wallonie Bruxelles + 4785 4 + 01:44
87 Maarten Van Trijp 1993 Corendon - Circus + 4777 17 + 01:17
88 Daniel Hoelgaard 1993 Groupama - FDJ + 5084 6 + 01:38
89 Maxime Cam 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 5187 3 + 01:49
90 André Greipel 1982 Team Arkéa - Samsic + 5278 39 + 01:22
91 Tom Devriendt 1991 Wanty - Groupe Gobert + 5590 2 + 01:55
92 Frederik Frison 1992 Lotto - Soudal + 01:0797 5 + 02:30
93 Benoît Jarrier 1989 Team Arkéa - Samsic + 01:0791 4 + 01:55
94 Antoine Duchesne 1991 Groupama - FDJ + 01:0794 5 + 02:17
95 Samuel Dumoulin 1980 AG2R La Mondiale + 01:0799 10 + 03:04
96 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 01:07101 9 + 03:18
97 Julien Morice 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 01:1396 - + 02:23
98 Maarten Wynants 1982 Team Jumbo - Visma + 01:30103 9 + 04:16
99 Robert Wagner 1983 Team Arkéa - Samsic + 01:30105 9 + 05:02
100 Kenneth Vanbilsen 1990 Cofidis, Solutions Credits + 01:3093 28 + 02:12
101 Robbe Ghys 1997 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:3298 7 + 03:01
102 Bruno Armirail 1994 Groupama - FDJ + 02:01100 1 + 03:11
103 Julien Trarieux 1992 Delko Marseille - Provence + 0660 2 + 36
104 Tony Martin 1985 Team Jumbo - Visma + 02:34102 8 + 03:43
105 Kenny Dehaes 1984 Wallonie Bruxelles + 03:12104 7 + 04:22
106 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 04:47111 - + 07:22
107 Emmanuel Morin 1995 Cofidis, Solutions Credits + 04:59107 26 + 05:47
108 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 04:59106 35 + 05:41
109 Clément Carisey 1992 Israel Cycling Academy + 05:34114 2 + 10:46
110 Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy + 05:34108 98 + 06:02
111 David Van Der Poel 1992 Corendon - Circus + 05:34112 1 + 08:20
112 Simon Sellier 1995 Total Direct Energie + 05:34113 2 + 09:58
113 Aritz Bagues 1989 Euskadi Basque - Murias + 05:34109 36 + 06:20
114 Marco Mathis 1994 Cofidis, Solutions Credits + 05:34115 2 + 10:46
115 Benoît Vaugrenard 1982 Groupama - FDJ + 05:34110 10 + 06:44
DNS Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence 999
DNS Brian Van Goethem 1991 Lotto - Soudal 999
DNF Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 999

Info

Race 4 Jours de Dunkerque
Nation France
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 156.5 km
StartLaon
FinishCompiègne
DateMay 16th (2019)
Leader D.Groenewegen
Youth A.Turgis
Points D.Groenewegen
Mountain T.Devriendt
Combative E.Reinders

Dylan Groenewegen

Manager results

1 Team Hank
2 Uståsen
3 El Wray
4 Team Locos
5 KiwiAmerican