Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2019 4 Jours de Dunkerque

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (20) Fantasy

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Mike Teunissen 1992 Team Jumbo - Visma 25:37:41150200
02 Amund Grøndahl Jansen 1994 Team Jumbo - Visma + 24120150
03 Jens Keukeleire 1988 Lotto - Soudal + 3290125
04 Anthony Turgis 1994 Total Direct Energie + 3675100
05 Tom Van Asbroeck 1990 Israel Cycling Academy + 396885
06 Aimé De Gendt 1994 Wanty - Groupe Gobert + 426070
07 Anthony Delaplace 1989 Team Arkéa - Samsic + 455460
08 Dimitri Claeys 1987 Cofidis, Solutions Credits + 454850
09 Julien Antomarchi 1984 Natura4Ever-Roubaix + 544440
10 Frederik Backaert 1990 Wanty - Groupe Gobert + 01:023935
11 Bryan Coquard 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 01:083630
12 Baptiste Planckaert 1988 Wallonie Bruxelles + 01:153325
13 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 01:173020
14 Dries De Bondt 1991 Corendon - Circus + 01:182715
15 Cyril Barthe 1996 Euskadi Basque - Murias + 01:232410
16 Benjamin Declercq 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:23235
17 Aksel Nommela 1994 Wallonie Bruxelles + 01:28215
18 Kévin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 01:46205
19 Quentin Jauregui 1994 AG2R La Mondiale + 01:47185
20 Gediminas Bagdonas 1985 AG2R La Mondiale + 01:47175
21 Kevin Geniets 1997 Groupama - FDJ + 01:49155
22 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal + 01:53145
23 Yoann Paillot 1991 St. Michel - Auber 93 + 02:07125
24 Connor Swift 1995 Team Arkéa - Samsic + 02:24115
25 Piet Allegaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 02:3695
26 Remy Mertz 1995 Lotto - Soudal + 03:1885
27 Jesper Asselman 1990 Roompot - Charles + 03:3365
28 Julien Trarieux 1992 Delko Marseille - Provence + 03:3555
29 Aaron Van Poucke 1998 Sport Vlaanderen - Baloise + 03:4335
30 Alo Jakin 1986 St. Michel - Auber 93 + 03:5125
31 Benoît Jarrier 1989 Team Arkéa - Samsic + 04:483
32 Samuel Leroux 1994 Natura4Ever-Roubaix + 05:063
33 Jonas Rickaert 1994 Corendon - Circus + 05:143
34 Damien Touzé 1996 Cofidis, Solutions Credits + 05:503
35 Antoine Duchesne 1991 Groupama - FDJ + 06:123
36 Christophe Laporte 1992 Cofidis, Solutions Credits + 07:003
37 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 07:293
38 Senne Leysen 1996 Roompot - Charles + 08:003
39 André Greipel 1982 Team Arkéa - Samsic + 08:003
40 Amaury Capiot 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 08:523
41 Taco van der Hoorn 1993 Team Jumbo - Visma + 09:43
42 Niki Terpstra 1984 Total Direct Energie + 09:49
43 Emiel Vermeulen 1993 Natura4Ever-Roubaix + 09:59
44 Marc Sarreau 1993 Groupama - FDJ + 10:05
45 Timothy Dupont 1987 Wanty - Groupe Gobert + 10:34
46 David Van Der Poel 1992 Corendon - Circus + 10:41
47 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 10:51
48 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 11:35
49 Elmar Reinders 1992 Roompot - Charles + 12:09
50 Pierre Idjouadiene 1996 Natura4Ever-Roubaix + 12:15
51 Arnaud Courteille 1989 Vital Concept - B&B Hotels + 12:55
52 Lasse Norman Hansen 1992 Corendon - Circus + 13:02
53 Julien Duval 1990 AG2R La Mondiale + 13:14
54 Cyril Lemoine 1983 Cofidis, Solutions Credits + 13:33
55 Pim Ligthart 1988 Total Direct Energie + 14:23
56 Dylan Groenewegen 1993 Team Jumbo - Visma + 15:02
57 Pierre Barbier 1997 Natura4Ever-Roubaix + 15:44
58 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 15:56
59 Mickaël Delage 1985 Groupama - FDJ + 16:16
60 Tony Martin 1985 Team Jumbo - Visma + 16:34
61 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Delko Marseille - Provence + 17:41
62 Michael Van Staeyen 1988 Roompot - Charles + 17:55
63 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 18:01
64 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 18:03
65 Aritz Bagues 1989 Euskadi Basque - Murias + 18:55
66 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 19:01
67 Lionel Taminiaux 1996 Wallonie Bruxelles + 19:07
68 Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot - Charles + 19:38
69 Emils Liepins 1992 Wallonie Bruxelles + 20:58
70 Jan Willem Van Schip 1994 Roompot - Charles + 22:17
71 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 24:28
72 Maarten Wynants 1982 Team Jumbo - Visma + 25:18
73 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 25:31
74 Daniel Hoelgaard 1993 Groupama - FDJ + 25:49
75 Romain Cardis 1992 Total Direct Energie + 26:10
76 Pascal Eenkhoorn 1997 Team Jumbo - Visma + 26:34
77 Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy + 28:12
78 Clément Carisey 1992 Israel Cycling Academy + 28:15
79 Roy Jans 1990 Corendon - Circus + 28:32
80 Kenneth Vanbilsen 1990 Cofidis, Solutions Credits + 30:08
81 Bram Welten 1997 Team Arkéa - Samsic + 30:26
82 Enzo Wouters 1996 Lotto - Soudal + 31:18
83 Jose Daniel Viejo 1997 Euskadi Basque - Murias + 33:22
84 Tom Dernies 1990 Natura4Ever-Roubaix + 34:23
85 Maarten Van Trijp 1993 Corendon - Circus + 40:28
86 Simon Sellier 1995 Total Direct Energie + 41:08
DNF Samuel Dumoulin 1980 AG2R La Mondiale
DNF Dorian Godon 1996 AG2R La Mondiale
DNF Stijn Vandenbergh 1984 AG2R La Mondiale
DNF Clement Venturini 1993 AG2R La Mondiale
DNF Marco Mathis 1994 Cofidis, Solutions Credits
DNF Emmanuel Morin 1995 Cofidis, Solutions Credits
DNF Stijn Devolder 1979 Corendon - Circus
DNF Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence
DNF Ramunas Navardauskas 1988 Delko Marseille - Provence
DNF Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille - Provence
DNF Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque - Murias
DNF Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque - Murias
DNF Julen Irizar Laskurain 1995 Euskadi Basque - Murias
DNF Hector Saez Benito 1993 Euskadi Basque - Murias
DNF Bruno Armirail 1994 Groupama - FDJ
DNF Benoît Vaugrenard 1982 Groupama - FDJ
DNF Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy
DNF Mihkel Räim 1993 Israel Cycling Academy
DNF Frederik Frison 1992 Lotto - Soudal
DNF Brian Van Goethem 1991 Lotto - Soudal
DNF Jelle Wallays 1989 Lotto - Soudal
DNF Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix
DNF Oscar Riesebeek 1992 Roompot - Charles
DNF Robbe Ghys 1997 Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Thomas Sprengers 1990 Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93
DNF Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93
DNF Laurent Pichon 1986 Team Arkéa - Samsic
DNF Robert Wagner 1983 Team Arkéa - Samsic
DNF Damien Gaudin 1986 Total Direct Energie
DNF Adrien Petit 1990 Total Direct Energie
DNF Maxime Cam 1992 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Corentin Ermenault 1996 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Julien Morice 1991 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jimmy Turgis 1991 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jonas Van Genechten 1986 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Kenny Dehaes 1984 Wallonie Bruxelles
DNF Tom Devriendt 1991 Wanty - Groupe Gobert
DNF Yoann Offredo 1986 Wanty - Groupe Gobert