2019 4 Jours de Dunkerque

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (20) Fantasy

General Youth Points Mountain Sprint Combination

Results after stage 06 FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01- Mike Teunissen 1992 Netherlands Team Jumbo - Visma 25:37:41
02- Amund Grøndahl Jansen 1994 Norway Team Jumbo - Visma + 24
03- Jens Keukeleire 1988 Belgium Lotto - Soudal + 32
04- Anthony Turgis 1994 France Total Direct Energie + 36
05- Tom Van Asbroeck 1990 Belgium Israel Cycling Academy + 39
06- Aimé De Gendt 1994 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 42
07- Anthony Delaplace 1989 France Team Arkéa - Samsic + 45
08- Dimitri Claeys 1987 Belgium Cofidis, Solutions Credits + 45
09- Julien Antomarchi 1984 France Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 54
10- Frederik Backaert 1990 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 01:02
11- Bryan Coquard 1992 France Vital Concept - B&B Hotels + 01:08
12- Baptiste Planckaert 1988 Belgium Wallonie Bruxelles + 01:15
13 2 Romain Combaud 1991 France Delko Marseille - Provence + 01:17
14- Dries De Bondt 1991 Belgium Corendon - Circus + 01:18
15 2 Cyril Barthe 1996 France Euskadi Basque - Murias + 01:23
16 2 Benjamin Declercq 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 01:23
17 2 Aksel Nommela 1994 Estonia Wallonie Bruxelles + 01:28
18 2 Kévin Le Cunff 1988 France St. Michel - Auber 93 + 01:46
19 5 Quentin Jauregui 1994 France AG2R La Mondiale + 01:47
20 5 Gediminas Bagdonas 1985 Lithuania AG2R La Mondiale + 01:47
21 1 Kevin Geniets 1997 Luxembourg Groupama - FDJ + 01:49
22 2 Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal + 01:53
23- Yoann Paillot 1991 France St. Michel - Auber 93 + 02:07
24 2 Connor Swift 1995 Great Britain Team Arkéa - Samsic + 02:24
25 2 Piet Allegaert 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 02:36
26 4 Remy Mertz 1995 Belgium Lotto - Soudal + 03:18
27 8 Jesper Asselman 1990 Netherlands Roompot - Charles + 03:33
28 5 Julien Trarieux 1992 France Delko Marseille - Provence + 03:35
29 2 Aaron Van Poucke 1998 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 03:43
30 9 Alo Jakin 1986 Estonia St. Michel - Auber 93 + 03:51
31 3 Benoît Jarrier 1989 France Team Arkéa - Samsic + 04:48
32- Samuel Leroux 1994 France Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 05:06
33 5 Jonas Rickaert 1994 Belgium Corendon - Circus + 05:14
34 3 Damien Touzé 1996 France Cofidis, Solutions Credits + 05:50
35 1 Antoine Duchesne 1991 Canada Groupama - FDJ + 06:12
36 3 Christophe Laporte 1992 France Cofidis, Solutions Credits + 07:00
37 3 Anthony Maldonado 1991 France St. Michel - Auber 93 + 07:29
38 4 Senne Leysen 1996 Belgium Roompot - Charles + 08:00
39 4 André Greipel 1982 Germany Team Arkéa - Samsic + 08:00
40 4 Amaury Capiot 1993 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 08:52
41- Taco Van der Hoorn 1993 Netherlands Team Jumbo - Visma + 09:43
42 3 Niki Terpstra 1984 Netherlands Total Direct Energie + 09:49
43 4 Emiel Vermeulen 1993 Belgium Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 09:59
44 5 Marc Sarreau 1993 France Groupama - FDJ + 10:05
45 7 Timothy Dupont 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 10:34
46 2 David Van Der Poel 1992 Netherlands Corendon - Circus + 10:41
47 4 Dennis Van Winden 1987 Netherlands Israel Cycling Academy + 10:51
48 9 August Jensen 1991 Norway Israel Cycling Academy + 11:35
49 5 Elmar Reinders 1992 Netherlands Roompot - Charles + 12:09
50- Pierre Idjouadiene 1996 France Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 12:15
51 2 Arnaud Courteille 1989 France Vital Concept - B&B Hotels + 12:55
52 3 Lasse Norman Hansen 1992 Denmark Corendon - Circus + 13:02
53 3 Julien Duval 1990 France AG2R La Mondiale + 13:14
54 8 Cyril Lemoine 1983 France Cofidis, Solutions Credits + 13:33
55 4 Pim Ligthart 1988 Netherlands Total Direct Energie + 14:23
56 7 Dylan Groenewegen 1993 Netherlands Team Jumbo - Visma + 15:02
57 9 Pierre Barbier 1997 France Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 15:44
58 12 Kevyn Ista 1984 Belgium Wallonie Bruxelles + 15:56
59 10 Mickaël Delage 1985 France Groupama - FDJ + 16:16
60 1 Tony Martin 1985 Germany Team Jumbo - Visma + 16:34
61 15 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Poland Delko Marseille - Provence + 17:41
62 2 Michael Van Staeyen 1988 Belgium Roompot - Charles + 17:55
63 4 Pieter Vanspeybrouck 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 18:01
64 13 Wesley Kreder 1990 Netherlands Wanty - Groupe Gobert + 18:03
65 9 Aritz Bagues 1989 Spain Euskadi Basque - Murias + 18:55
66 14 Eduard Michael Grosu 1992 Romania Delko Marseille - Provence + 19:01
67 7 Lionel Taminiaux 1996 Belgium Wallonie Bruxelles + 19:07
68 8 Sjoerd Van Ginneken 1992 Netherlands Roompot - Charles + 19:38
69 9 Emils Liepins 1992 Latvia Wallonie Bruxelles + 20:58
70 14 Jan Willem Van Schip 1994 Netherlands Roompot - Charles + 22:17
71 15 Ludovic Robeet 1994 Belgium Wallonie Bruxelles + 24:28
72 15 Maarten Wynants 1982 Belgium Team Jumbo - Visma + 25:18
73 15 Tony Hurel 1987 France St. Michel - Auber 93 + 25:31
74 16 Daniel Hoelgaard 1993 Norway Groupama - FDJ + 25:49
75 14 Romain Cardis 1992 France Total Direct Energie + 26:10
76 4 Pascal Eenkhoorn 1997 Netherlands Team Jumbo - Visma + 26:34
77 16 Rudy Barbier 1992 France Israel Cycling Academy + 28:12
78 14 Clément Carisey 1992 France Israel Cycling Academy + 28:15
79 15 Roy Jans 1990 Belgium Corendon - Circus + 28:32
80 15 Kenneth Vanbilsen 1990 Belgium Cofidis, Solutions Credits + 30:08
81 16 Bram Welten 1997 Netherlands Team Arkéa - Samsic + 30:26
82 17 Enzo Wouters 1996 Belgium Lotto - Soudal + 31:18
83 18 Jose Daniel Viejo 1997 Spain Euskadi Basque - Murias + 33:22
84 16 Tom Dernies 1990 Belgium Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 34:23
85 13 Maarten Van Trijp 1993 Netherlands Corendon - Circus + 40:28
86 16 Simon Sellier 1995 France Total Direct Energie + 41:08

Info

Race 4 Jours de Dunkerque
Nation France
DateMay 14th-19th
Edition 2019
Classification 2.HC
Leader M.Teunissen
Youth A.Turgis
Points M.Teunissen
Mountain L.Taminiaux

Mike Teunissen

Manager results

1 Team Hank
2 SERVA LA BARI
3 Team Locos
4 Sunweb
5 Luicito