4 Jours de Dunkerque - 2011

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Thomas Voeckler Team Europcar 20:36:01
02 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 1:50
03 Zdenek Stybar Telenet - Fidea + 1:52
04 Rob Ruygh Vacansoleil - DCM + 1:56
05 Pierrick Fedrigo FDJ + 1:56
06 Thierry Hupond Skil - Shimano + 1:56
07 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 2:08
08 Martijn Keizer Vacansoleil - DCM + 2:13
09 Mickaël Delage FDJ + 2:15
10 Kevin De Weert Quick Step + 2:15
11 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 2:15
12 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 2:16
13 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 2:16
14 Jelle Wallays Topsport Vlaanderen - Mercator + 2:16
15 Niki Terpstra Quick Step + 2:17
16 Sven Vanthourenhout Sunweb - Revor + 2:18
17 Mathieu Drujon BigMat - Auber 93 + 2:18
18 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 2:18
19 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 2:18
20 Martin Elmiger AG2R La Mondiale + 2:44
21 Marcello Pavarin Vacansoleil - DCM + 2:45
22 Martin Mortensen Leopard-Trek + 2:51
23 James Vanlandschoot Veranda's Willems - Accent + 2:54
24 Cyril Lemoine Saur - Sojasun + 3:00
25 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 3:00
26 Sylvain Georges BigMat - Auber 93 + 3:37
27 Julien El Fares Cofidis + 3:46
28 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 3:53
29 Stijn Vandenbergh Katusha Team + 4:10
30 Mads Christensen Saxo Bank - SunGard + 4:35
31 Johan Le Bon Bretagne - Schuller + 5:00
32 Joost Van Leijen Vacansoleil - DCM + 5:00
33 Anthony Geslin FDJ + 6:13
34 Luca Paolini Katusha Team + 7:19
35 Joost Posthuma Leopard-Trek + 7:53
36 Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen - Mercator + 8:07
37 Paolo Bailetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 8:29
38 Ruslan Pidgornyy Vacansoleil - DCM + 9:27
39 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 9:28
40 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 9:42
41 Sébastien Turgot Team Europcar + 9:42
42 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 10:11
43 Marcel Kittel Skil - Shimano + 11:06
44 Frédéric Guesdon FDJ + 11:51
45 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 11:52
46 Matthieu Ladagnous FDJ + 11:52
47 Sven Nys Landbouwkrediet + 12:14
48 Aleksejs Saramotins Cofidis + 12:19
49 Federico Rocchetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 12:19
50 Jaroslaw Marycz Saxo Bank - SunGard + 12:21
51 Vladimir Isaichev Katusha Team + 14:18
52 Alexander Porsev Katusha Team + 14:32
53 Steven Caethoven Veranda's Willems - Accent + 14:32
54 Maxime Vantomme Katusha Team + 14:32
55 Koen Barbe Landbouwkrediet + 14:32
56 William Clarke Leopard-Trek + 19:15
57 Baptiste Planckaert Landbouwkrediet + 20:36
58 Matthieu Sprick Skil - Shimano + 20:36
59 Mathieu Claude Team Europcar + 21:36
60 Julien Vermote Quick Step + 21:38
61 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 21:42
62 Bert De Backer Skil - Shimano + 21:42
63 Eric Berthou Bretagne - Schuller + 21:42
64 Tristan Valentin Cofidis + 22:01
65 Arnaud Labbe Cofidis + 22:09
66 Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Mercator + 22:10
67 Filippo Pozzato Katusha Team + 22:11
68 Gregory Habeaux Veranda's Willems - Accent + 22:34
69 Alexandre Pichot Team Europcar + 23:17
70 Sébastien Chavanel Team Europcar + 23:28
71 Gorik Gardeyn Vacansoleil - DCM + 23:28
72 Jimmy Casper Saur - Sojasun + 23:28
73 Jurgen Van Goolen Veranda's Willems - Accent + 23:28
74 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 23:32
75 Rony Martias Saur - Sojasun + 23:44
76 Stefano Borchi De Rosa - Ceramica Flaminia + 23:52
77 Guillaume Van Keirsbulck Quick Step + 24:18
78 Steve Houanard AG2R La Mondiale + 25:18
79 Mitchell Docker Skil - Shimano + 26:20
80 Anders Lund Leopard-Trek + 27:23
81 Giacomo Nizzolo Leopard-Trek + 28:16
82 Leonardo Duque Cofidis + 28:19
83 Frederique Robert Quick Step + 28:20
84 Saïd Haddou Team Europcar + 28:20
85 Michele Merlo De Rosa - Ceramica Flaminia + 28:20
86 Rémy Cusin Cofidis + 28:44
87 Denis Flahaut Roubaix - Lille Metropole + 28:47
88 Juan José Haedo Saxo Bank - SunGard + 28:53
89 Nicolas Bazin BigMat - Auber 93 + 29:13
90 Jean-Lou Paiani Saur - Sojasun + 29:36
91 Giorgio Brambilla De Rosa - Ceramica Flaminia + 30:10
92 Filippo Baggio De Rosa - Ceramica Flaminia + 30:10
93 Manuele Boaro Saxo Bank - SunGard + 30:18
94 Giuseppe De Maria De Rosa - Ceramica Flaminia + 30:22
95 Marco Bandiera Quick Step + 30:45
96 Romain Bacon BigMat - Auber 93 + 30:51
97 Bram Schmitz Veranda's Willems - Accent + 31:12
98 Adrien Petit Cofidis + 31:13
99 Yauheni Hutarovich FDJ + 31:58
100 Sven Jodts Topsport Vlaanderen - Mercator + 32:59
101 Nikolai Trusov Katusha Team + 34:08
102 Andy Cappelle Quick Step + 34:28
103 Santo Anzà Vacansoleil - DCM + 34:30
104 Dieter Cappelle Veranda's Willems - Accent + 34:55
105 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 35:58
106 Gianluca Maggiore De Rosa - Ceramica Flaminia + 35:58
107 Roger Kluge Skil - Shimano + 37:27
108 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 37:57
109 Anthony Colin Roubaix - Lille Metropole + 38:16
DNF Romain Lemarchand AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet AG2R La Mondiale
DNF Anthony Ravard AG2R La Mondiale
DNF Arnaud Molmy BigMat - Auber 93
DNF Ronan Racault BigMat - Auber 93
DNF Julien Fouchard Cofidis
DNF Yoann Offredo FDJ
DNF Dominique Rollin FDJ
DNF Denis Galimzyanov Katusha Team
DNF Benjamin Gourgue Landbouwkrediet
DNF Egidijus Juodvalkis Landbouwkrediet
DNF Aidis Kruopis Landbouwkrediet
DNF Martin Pedersen Leopard-Trek
DNF Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole
DNF Julien Guay Roubaix - Lille Metropole
DNF Kevin Lalouette Roubaix - Lille Metropole
DNF Cyril Bessy Saur - Sojasun
DNF Arnaud Coyot Saur - Sojasun
DNF Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun
DNF Jonas Aaen Jørgensen Saxo Bank - SunGard
DNF Nick Nuyens Saxo Bank - SunGard
DNF Luke Roberts Saxo Bank - SunGard
DNF Thomas Damuseau Skil - Shimano
DNF Giovanni Bernaudeau Team Europcar
DNF Damien Gaudin Team Europcar
DNF Kris Boeckmans Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Dominique Cornu Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Gregory Joseph Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Jarl Salomein Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Sven Van den Houte Veranda's Willems - Accent
DNF Thomas Vernaeckt Veranda's Willems - Accent
Information
Nation France
Date 4th - 8th May
CAT 2.HC
Other
Embed Results