4 Jours de Dunkerque - 2010

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Martin Elmiger AG2R La Mondiale 21:36:03
02 Rui Costa Caisse d'Epargne + 04
03 José Joaquin Rojas Caisse d'Epargne + 17
04 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 23
05 Gerald Ciolek Team Milram + 27
06 Matteo Carrara Vacansoleil + 33
07 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 35
08 Mikhaylo Khalilov Team Katusha + 38
09 Anthony Geslin Française des Jeux + 38
10 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 38
11 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 55
12 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 57
13 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 1:08
14 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 1:08
15 Gert Dockx Team HTC - Columbia + 1:14
16 Gianni Meersman Française des Jeux + 1:29
17 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 1:32
18 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 1:50
19 Stijn Devolder Quick Step + 2:12
20 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 2:59
21 Brice Feillu Vacansoleil + 2:59
22 Cyril Lemoine Saur - Sojasun + 4:32
23 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 4:52
24 Stephane Augé Cofidis + 4:53
25 Nikolas Maes Quick Step + 4:54
26 Arnaud Labbe Cofidis + 4:58
27 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 4:59
28 Greg Van Avermaet Omega Pharma-Lotto + 4:59
29 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 4:59
30 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 4:59
31 Luis Pasamontes Caisse d'Epargne + 4:59
32 Patrick Gretsch Team HTC - Columbia + 4:59
33 Jaroslaw Marycz Team Saxo Bank + 4:59
34 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 4:59
35 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 4:59
36 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 5:02
37 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 5:03
38 Kasper Klostergaard Team Saxo Bank + 5:08
39 Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole + 5:12
40 Stijn Vandenbergh Team Katusha + 5:12
41 Frank Høj Team Saxo Bank + 6:23
42 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 8:01
43 Sep Vanmarcke Topsport Vlaanderen - Mercator + 8:07
44 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 9:43
45 Mickaël Delage Omega Pharma-Lotto + 11:30
46 Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole + 11:32
47 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 11:38
48 Denis Galimzyanov Team Katusha + 14:42
49 Danilo Napolitano Team Katusha + 15:43
50 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 15:45
51 Jens Mouris Vacansoleil + 15:54
52 Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun + 15:55
53 Kevyn Ista Cofidis + 15:58
54 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 15:59
55 Maxime Vantomme Team Katusha + 15:59
56 Romain Feillu Vacansoleil + 16:00
57 Jimmy Casper Saur - Sojasun + 16:01
58 Juan José Haedo Team Saxo Bank + 16:01
59 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 16:02
60 Romain Zingle Cofidis + 16:02
61 Steven Caethoven Landbouwkrediet + 16:02
62 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 16:02
63 Niels Brouzes BigMat - Auber 93 + 16:02
64 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 16:04
65 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 16:05
66 Kevin Neirynck Landbouwkrediet + 16:06
67 Gorik Gardeyn Vacansoleil + 16:07
68 Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Mercator + 16:07
69 Gerben Löwik Omega Pharma-Lotto + 16:07
70 Jonas Aaen Jørgensen Team Saxo Bank + 16:07
71 Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator + 16:07
72 Wilfried Cretskens Omega Pharma-Lotto + 16:07
73 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 16:07
74 Frédéric Amorison Landbouwkrediet + 16:07
75 Iljo Keisse Quick Step + 16:07
76 Pierre Cazaux Française des Jeux + 16:07
77 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 16:11
78 Steven Van Vooren Topsport Vlaanderen - Mercator + 16:19
79 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 16:20
80 David Le Lay AG2R La Mondiale + 16:20
81 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 16:20
82 Julien El Fares Cofidis + 16:20
83 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 16:20
84 Pavel Brutt Team Katusha + 16:24
85 Kurt Hovelynck Quick Step + 16:27
86 Olivier Bonnaire Française des Jeux + 16:34
87 Wouter Mol Vacansoleil + 16:34
88 Andreas Stauff Quick Step + 16:35
89 Alessandro Fantini Acqua e Sapone + 16:35
90 Kevin van Impe Quick Step + 16:47
91 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 17:23
92 Saïd Haddou BBOX Bouygues Telecom + 18:24
93 Reinier Honig Acqua e Sapone + 19:11
94 Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi + 21:02
95 Wim De Vocht Team Milram + 22:33
96 David Boucher Landbouwkrediet + 22:40
97 Kris Boeckmans Topsport Vlaanderen - Mercator + 22:44
98 Jonas Ljungblad Omega Pharma-Lotto + 23:27
99 Gregory Joseph Topsport Vlaanderen - Mercator + 23:28
100 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 25:35
101 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 25:35
102 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 25:48
103 Daniel Sesma Sorbet Euskaltel-Euskadi + 26:47
104 Markus Eichler Team Milram + 27:41
105 Artur Gajek Team Milram + 28:18
106 Leigh Howard Team HTC - Columbia + 29:29
107 László Bodrogi Team Katusha + 29:42
108 Björn Schröder Team Milram + 29:42
109 Nikolai Trusov Team Katusha + 31:59
110 Servais Knaven Team Milram + 32:05
111 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 32:10
112 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 32:28
113 Joost Van Leijen Vacansoleil + 33:53
114 Thomas Fothen Team Milram + 41:45
DNF Paolo Ciavatta Acqua e Sapone
DNF Francesco Di Paolo Acqua e Sapone
DNF Ruggero Marzoli Acqua e Sapone
DNF Didac Ortega Orts Acqua e Sapone
DNF Julien Berard AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet AG2R La Mondiale
DNF Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale
DNF Gatis Smukulis AG2R La Mondiale
DNF Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93
DNF Julien Mazet BigMat - Auber 93
DNF Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller
DNF Florian Guillou Bretagne - Schuller
DNF Arnaud Coyot Caisse d'Epargne
DNF Christophe Kern Cofidis
DNF Sébastien Minard Cofidis
DNF Amaël Moinard Cofidis
DNF Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi
DNF Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi
DNF Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi
DNF Matthieu Ladagnous Française des Jeux
DNF Koen Barbe Landbouwkrediet
DNF Benjamin Gourgue Landbouwkrediet
DNF Baptiste Planckaert Landbouwkrediet
DNF Kenny Dehaes Omega Pharma-Lotto
DNF Leif Hoste [*] Omega Pharma-Lotto
DNF Jelle Vanendert Omega Pharma-Lotto
DNF Andrei Kunitski Quick Step
DNF Thomas Vedel Kvist Quick Step
DNF Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole
DNF Arnaud Molmy Roubaix - Lille Metropole
DNF Jérôme Coppel Saur - Sojasun
DNF Jérémie Galland Saur - Sojasun
DNF Rony Martias Saur - Sojasun
DNF Jan Ghyselinck Team HTC - Columbia
DNF Rasmus Guldhammer Team HTC - Columbia
DNF Aleksejs Saramotins Team HTC - Columbia
DNF Roger Kluge Team Milram
DNF Dominic Klemme Team Saxo Bank
DNF Alex Rasmussen Team Saxo Bank
DNF Klaas Lodewyck Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Lieuwe Westra Vacansoleil
Information
Nation France
Date 5th - 9th May
CAT 2.HC
Other
Embed Results