4 Jours de Dunkerque - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jimmy Engoulvent Besson Chaussures - Sojasun 04:34:31
02 André Greipel Team Columbia - HTC + 00
03 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 00
04 Anthony Ravard Agritubel + 00
05 Romain Feillu Agritubel + 00
06 Kristof Goddaert Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
07 Baden Cooke Vacansoleil + 00
08 Roy Sentjens Silence - Lotto + 00
09 Sebastien Rosseler Quick Step + 00
10 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 00
11 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 00
12 Cyril Lemoine Skil - Shimano + 00
13 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 00
14 Rui Costa Caisse d'Epargne + 00
15 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 00
16 Fabien Bacquet Auber 93 + 00
17 Laurent Mangel Besson Chaussures - Sojasun + 00
18 Sébastien Minard Cofidis + 00
19 Yoann Offredo Française des Jeux + 00
20 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 00
21 Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole + 00
22 Jurgen Roelandts Silence - Lotto + 00
23 Steven De Jongh Quick Step + 00
24 Marlon Perez Caisse d'Epargne + 00
25 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 00
26 Stephane Augé Cofidis + 00
27 Vicente Reynès Team Columbia - HTC + 00
28 Jérôme Pineau Quick Step + 00
29 Luis Pasamontes Caisse d'Epargne + 00
30 Maxime Vantomme Team Katusha + 00
31 Samuel Dumoulin Cofidis + 00
32 Florian Vachon Roubaix - Lille Metropole + 00
33 Dominic Klemme Team Saxo Bank + 00
34 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 00
35 Guillaume Levarlet Française des Jeux + 00
36 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 00
37 Arnaud Coyot Caisse d'Epargne + 00
38 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 00
39 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 00
40 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 00
41 Nicolas Hartmann Bretagne - Schuller + 00
42 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 00
43 Damien Monier Cofidis + 00
44 Nicolas Jalabert Agritubel + 00
45 Julien El Fares Cofidis + 00
46 Jonathan Bellis Team Saxo Bank + 00
47 Frédéric Amorison Landbouwkrediet - Colnago + 00
48 Clément Lhotellerie Vacansoleil + 00
49 Florian Guillou Roubaix - Lille Metropole + 00
50 David Le Lay Agritubel + 00
51 Matthé Pronk Vacansoleil + 00
52 Lasse Bøchman Larsen Team Saxo Bank + 00
53 Kevin De Weert Quick Step + 00
54 John Gadret AG2R La Mondiale + 00
55 Cedric Coutouly Besson Chaussures - Sojasun + 00
56 Tom Veelers Skil - Shimano + 29
57 Brice Feillu Agritubel + 29
58 Martin Mortensen Vacansoleil + 32
59 Wilfried Cretskens Silence - Lotto + 32
60 Wim De Vocht Vacansoleil + 32
61 Kevin Neirynck Landbouwkrediet - Colnago + 32
62 Marcel Sieberg Team Columbia - HTC + 32
63 Mickaël Delage Silence - Lotto + 32
64 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 32
65 Nicolas Vogondy Agritubel + 32
66 Arnoud Van Groen Vacansoleil + 32
67 Klaas Lodewyck Topsport Vlaanderen - Mercator + 32
68 Yann Pivois Bretagne - Schuller + 32
69 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 32
70 Gert Dockx Team Columbia - HTC + 32
71 Greg Henderson Team Columbia - HTC + 32
72 Adam Hansen Team Columbia - HTC + 32
73 Wesley Sulzberger Française des Jeux + 32
74 Bart Vanheule Topsport Vlaanderen - Mercator + 32
75 Florian Morizot Besson Chaussures - Sojasun + 32
76 Marcus Ljungqvist Team Saxo Bank + 32
77 Maarten Neyens Topsport Vlaanderen - Mercator + 32
78 David Boucher Landbouwkrediet - Colnago + 32
79 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 32
80 Nikolas Maes Topsport Vlaanderen - Mercator + 32
81 Stephane Poulhies AG2R La Mondiale + 32
82 Michael Mørkøv Team Saxo Bank + 32
83 Steve Houanard Skil - Shimano + 32
84 Romain Villa Cofidis + 32
85 Alexandre Blain Cofidis + 32
86 Thierry Hupond Skil - Shimano + 32
87 Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale + 32
88 Kevyn Ista Agritubel + 01:01
89 Romain Matheou Besson Chaussures - Sojasun + 01:08
90 Hervé Duclos-Lassalle Cofidis + 01:51
91 Alex Rasmussen Team Saxo Bank + 01:56
92 Roy Curvers Skil - Shimano + 01:59
93 Aurelien Clerc AG2R La Mondiale + 02:01
94 Daniel Moreno Caisse d'Epargne + 02:11
95 Lieuwe Westra Vacansoleil + 02:24
96 Robert Wagner Skil - Shimano + 02:24
97 Denis Galimzyanov Team Katusha + 02:31
98 Gert Steegmans Team Katusha + 02:31
99 László Bodrogi Team Katusha + 02:31
100 Olivier Bonnaire BBOX Bouygues Telecom + 02:31
101 Jimmy Casper Besson Chaussures - Sojasun + 03:51
102 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 03:51
103 Pieter Vanspeybrouck Topsport Vlaanderen - Mercator + 03:51
104 Maarten Wynants Quick Step + 03:51
105 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 03:51
106 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 05:00
107 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 05:00
108 Michiel Elijzen Silence - Lotto + 05:00
109 Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Mercator + 05:18
110 Bastien Delrot Roubaix - Lille Metropole + 05:39
111 Dimitri Le Boulch Auber 93 + 05:54
112 Maxime Mederel Auber 93 + 05:54
113 Tony Gallopin Auber 93 + 05:54
114 Jean-Marc Marino Besson Chaussures - Sojasun + 05:54
115 Dimitri Champion Bretagne - Schuller + 05:54
116 Pierre Cazaux Roubaix - Lille Metropole + 05:54
117 Jonathan Thire Auber 93 + 05:54
118 Gatis Smukulis AG2R La Mondiale + 07:09
119 Arnaud Gérard Française des Jeux + 08:25
120 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 08:25
121 Paul Moucheraud Roubaix - Lille Metropole + 10:58
122 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 10:58
123 Nadir Haddou Auber 93 + 10:58
124 Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole + 10:58
125 Glenn D'Hollander Silence - Lotto + 10:58
126 Mitch Docker Skil - Shimano + 10:58
127 Stijn Joseph Topsport Vlaanderen - Mercator + 10:58
128 Rob Peeters Landbouwkrediet - Colnago + 10:58
129 Bobbie Traksel Vacansoleil + 10:58
130 Cedric Pineau AG2R La Mondiale + 10:58
131 Koen Barbe Landbouwkrediet - Colnago + 10:58
132 Kenny Dehaes Team Katusha + 11:17
DNF Benoit Sinner Besson Chaussures - Sojasun
DNF Kevin van Impe Quick Step
DNF Tom Stubbe Silence - Lotto
Information
Nation France
Date 6th May
Where Coudekerque -> Arques
What 2nd stage
Distance 179 km
Classification 2.HC
Leader A.Greipel
Youth M.Ladagnous
Points A.Greipel
Mountain A.Ravard
Other
Embed Results