Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
4 Jours de Dunkerque
Division I, Stage race, 5th stage, 11th May 2002, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Brazil
Canada
Czechia
Denmark
Estonia
France
Georgia
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
Ag2r Prévoyance
Bankgiroloterij - Batavus
BigMat - Auber 93
Bonjour
Cofidis
Crédit Agricole
Domo - Farm Frites
EDS - Fakta
Index - Alexia Alluminio
Jean Delatour
La Française des Jeux
Lampre-Daikin
Landbouwkrediet - Colnago
Lotto - Adecco
Mapei - Quick Step
Marlux - Wincor Nixdorf
Navigators Insurance Cycling Team
Palmans - Collstrop
St. Quentin - Oktos
Team CSC - Tiscali
US Postal Service
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Vasseur
Cédric
1970
Cofidis
04:45:28
02
Robin
Jean-Cyril
1969
La Française des Jeux
+ 04
03
Brochard
Laurent
1968
Jean Delatour
+ 11
04
Rous
Didier
1970
Bonjour
+ 11
05
Moreau
Christophe
1971
Crédit Agricole
+ 13
06
Chavanel
Sylvain
1979
Bonjour
+ 15
07
Farazijn
Peter
1969
Cofidis
+ 18
08
Casar
Sandy
1979
La Française des Jeux
+ 22
09
Barry
Michael
1975
US Postal Service
+ 27
10
Johansen
Allan
1971
EDS - Fakta
+ 41
11
Schmitz
Bram
1977
Bankgiroloterij - Batavus
+ 48
12
Bouyer
Franck
1974
Bonjour
+ 01:27
13
Finot
Frederic
1977
Jean Delatour
+ 01:45
14
Horrillo
Pedro
1974
Mapei - Quick Step
+ 03:15
15
Meirhaeghe
Filip
1971
Landbouwkrediet - Colnago
+ 03:17
16
Davidenko
Vassili
1970
Navigators Insurance Cycling Team
+ 03:20
17
Halgand
Patrice
1974
Jean Delatour
+ 03:20
18
Bourquenoud
Pierre
1969
St. Quentin - Oktos
+ 03:20
19
Bouvard
Gilles
1969
Jean Delatour
+ 03:20
20
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 03:20
21
Lefèvre
Laurent
1976
Jean Delatour
+ 03:20
22
Dierckxsens
Ludo
1964
Lampre-Daikin
+ 03:27
23
Mikhailov
Gennady
1974
Lotto - Adecco
+ 03:29
24
Agnolutto
Christophe
1969
Ag2r Prévoyance
+ 03:29
25
Voskamp
Bart
1968
Bankgiroloterij - Batavus
+ 03:29
26
Leaper
Tom
1975
Navigators Insurance Cycling Team
+ 03:37
27
Magnani
Marco
1974
Index - Alexia Alluminio
+ 04:32
28
Leukemans
Björn
1977
Palmans - Collstrop
+ 06:32
29
McGee
Bradley
1976
La Française des Jeux
+ 06:42
30
Tombak
Janek
1976
Cofidis
+ 06:42
31
Sandstød
Michael
1968
Team CSC - Tiscali
+ 06:42
32
Van der Ven
Remco
1975
Bankgiroloterij - Batavus
+ 06:42
33
Barthe
Stéphane
1972
St. Quentin - Oktos
+ 07:03
34
Milesi
Marco
1970
Domo - Farm Frites
+ 07:25
35
Kashechkin
Andrey
1980
Domo - Farm Frites
+ 07:25
36
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
+ 07:25
37
Meunier
Nicolas
1978
BigMat - Auber 93
+ 07:25
38
Bergès
Stéphane
1975
Ag2r Prévoyance
+ 07:25
39
Omloop
Geert
1974
Palmans - Collstrop
+ 10:21
40
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 11:41
41
Belohvosciks
Raivis
1976
Lampre-Daikin
+ 12:56
42
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
+ 13:23
43
Cappelle
Andy
1979
Marlux - Wincor Nixdorf
+ 17:26
44
De Waele
Bert
1975
Landbouwkrediet - Colnago
+ 19:42
45
Boonen
Tom
1980
US Postal Service
+ 19:42
46
Gardeyn
Gorik
1980
Lotto - Adecco
+ 19:42
47
Löwik
Gerben
1977
Bankgiroloterij - Batavus
+ 19:42
48
Amorison
Frédéric
1978
Lotto - Adecco
+ 19:42
49
Joachim
Benoit
1976
US Postal Service
+ 19:42
50
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 19:42
51
De Wolf
Steve
1975
Domo - Farm Frites
+ 19:42
52
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
+ 19:42
53
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 19:42
54
Hinault
Sébastien
1974
Crédit Agricole
+ 19:42
55
Vries
Pieter
1975
Bankgiroloterij - Batavus
+ 19:42
56
Sweet
Corey
1976
Bankgiroloterij - Batavus
+ 19:42
57
Jenner
Christopher
1974
Crédit Agricole
+ 19:42
58
Da Cruz
Carlos
1974
La Française des Jeux
+ 19:42
59
Van Velzen
Jan
1975
Bankgiroloterij - Batavus
+ 19:42
60
Renier
Franck
1974
Bonjour
+ 19:42
61
Magnien
Emmanuel
1971
Bonjour
+ 19:42
62
Vestøl
Bjørnar
1974
EDS - Fakta
+ 19:42
63
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
+ 19:42
64
Bénéteau
Walter
1972
Bonjour
+ 19:42
65
Mandoja
Innar
1978
Ag2r Prévoyance
+ 19:42
66
Jalabert
Laurent
1968
Team CSC - Tiscali
+ 19:42
67
Cruz
Antonio
1971
US Postal Service
+ 19:42
68
Joly
Sébastien
1979
Bonjour
+ 19:42
69
Brard
Florent
1976
Crédit Agricole
+ 19:42
70
Seigneur
Eddy
1969
Jean Delatour
+ 19:42
71
Flickinger
Andy
1978
Ag2r Prévoyance
+ 19:42
72
Hoffman
Tristan
1970
Team CSC - Tiscali
+ 19:42
73
O'Bee
Kirk
1977
Navigators Insurance Cycling Team
+ 19:42
74
Hunt
Jeremy
1974
BigMat - Auber 93
+ 19:42
75
De Waele
Fabien
1975
Mapei - Quick Step
+ 19:59
76
Chouffe
Alexandre
1974
St. Quentin - Oktos
+ 23:11
77
Mitchell
Glen
1972
Navigators Insurance Cycling Team
+ 23:11
78
Vanthourenhout
Sven
1981
Domo - Farm Frites
+ 23:11
79
Templier
Vincent
1972
St. Quentin - Oktos
+ 23:11
80
Durand
Jacky
1967
La Française des Jeux
+ 23:11
81
Lochowski
Roberto
1976
EDS - Fakta
+ 23:11
82
Olivier
Lenaic
1977
Jean Delatour
+ 23:11
83
Power
Ciaran
1976
Navigators Insurance Cycling Team
+ 23:11
84
Kemna
Rudi
1967
Bankgiroloterij - Batavus
+ 23:11
85
Hammond
Roger
1974
Palmans - Collstrop
+ 23:11
86
Lievens
Erik
1979
Landbouwkrediet - Colnago
+ 23:11
87
van Bon
Léon
1972
Domo - Farm Frites
+ 23:11
88
Camponogara
Siro
1977
Navigators Insurance Cycling Team
+ 23:11
89
Hayles
Robert
1973
Cofidis
+ 23:11
90
Moe Rasmussen
Jacob
1975
EDS - Fakta
+ 23:11
91
Steels
Tom
1971
Mapei - Quick Step
+ 23:11
92
Capelle
Christophe
1967
BigMat - Auber 93
+ 23:11
93
Walters
Mark
1976
Navigators Insurance Cycling Team
+ 23:11
94
Vainsteins
Romans
1973
Domo - Farm Frites
+ 23:11
95
Asmaker
Olivier
1973
Team CSC - Tiscali
+ 23:11
96
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
+ 23:11
97
Pauwels
Karl
1971
Palmans - Collstrop
+ 23:11
98
Piziks
Arvis
1969
Team CSC - Tiscali
+ 23:11
99
Zabriskie
David
1979
US Postal Service
+ 23:11
100
Van Speybroeck
Wesley
1978
Lotto - Adecco
+ 23:11
101
Krushevskiy
Sergei
1976
St. Quentin - Oktos
+ 23:11
102
Scheirlinckx
Staf
1979
Palmans - Collstrop
+ 27:20
103
Guerra
Alessandro
1974
Index - Alexia Alluminio
+ 27:20
104
Mattozza
Sebastien
1977
Landbouwkrediet - Colnago
+ 27:20
105
Tessier
Jean-Michel
1977
Cofidis
+ 27:20
106
Levecot
Benjamin
1977
BigMat - Auber 93
+ 27:20
107
Flammang
Tom
1978
Cofidis
+ 27:20
108
Quinziato
Manuel
1979
Lampre-Daikin
+ 27:20
110
Pagliarini
Luciano
1978
Lampre-Daikin
+ 27:20
111
Barattero
Luca
1976
Index - Alexia Alluminio
+ 27:20
112
Mifune
Masahiko
1969
Landbouwkrediet - Colnago
+ 27:20
113
Coudray
Nicolas
1967
Landbouwkrediet - Colnago
+ 27:20
114
Louder
Jeff
1977
Landbouwkrediet - Colnago
+ 27:20
115
Galli
Daniele
1975
Index - Alexia Alluminio
+ 27:20
116
Bäckstedt
Magnus
1975
EDS - Fakta
+ 27:20
117
Koerts
Jans
1969
Domo - Farm Frites
+ 27:20
DNF
Balciunas
Linas
1978
Ag2r Prévoyance
DNF
Tafi
Andrea
1966
Mapei - Quick Step
DNF
Vanhaecke
Michel
1971
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Nuttli
Jean
1974
St. Quentin - Oktos
DNF
Kasputis
Arturas
1967
Ag2r Prévoyance
DNF
Svorada
Ján
1968
Lampre-Daikin
DNF
Heulot
Stéphane
1971
BigMat - Auber 93
DNF
Nazon
Damien
1974
Bonjour
DNF
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Adecco
DNF
Spruch
Zbigniew
1965
Lampre-Daikin
DNF
Leysen
Bart
1969
Palmans - Collstrop
DNF
Van Dyck
Hendrik
1974
Palmans - Collstrop
DNF
Inaudi
Nicolas
1978
Ag2r Prévoyance
DNF
Thibout
Bruno
1969
Jean Delatour
DNF
Capelle
Ludovic
1976
Ag2r Prévoyance
DNF
Jalabert
Nicolas
1973
Team CSC - Tiscali
DNF
Cooke
Baden
1978
La Française des Jeux
DNF
Van Gulik
Fulco
1979
Lotto - Adecco
DNF
Battiston
Marco
1976
Index - Alexia Alluminio
DNF
Marques
Gaetan
1975
Marlux - Wincor Nixdorf
DNF
Loddo
Alberto
1979
Lampre-Daikin
DNF
Villa
Marco
1969
Index - Alexia Alluminio
Information
4 Jours de Dunkerque
France
5th stage | 185.0 km
Outreau
->
Boulogne
2.1
S.Chavanel
| Leader