FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
4 Jours de Dunkerque
Division I, Stage race, 3rd stage, 4th May 2000, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Czechia
Denmark
Estonia
France
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
USA
Teams
Ag2r - Décathlon
Alessio - Banca SMG
Alexia Alluminio
BigMat - Auber 93
Bonjour - Toupargel
Cantina Tollo
Cofidis
Crédit Agricole
Farm Frites
Festina - Lotus
Jean Delatour
La Française des Jeux
Lampre-Daikin
Liquigas - Pata
Lotto - Adecco
Mapei - Quick Step
Memory Card-Jack&Jones
Rabobank
St. Quentin - Oktos
US Postal Service
Ville de Chareloi - New Systems
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
04:19:09
02
Planckaert
Jo
1970
Cofidis
+ 00
03
Ruskys
Saulius
1974
St. Quentin - Oktos
+ 00
04
McEwen
Robbie
1972
Farm Frites
+ 00
05
Svorada
Ján
1968
Lampre-Daikin
+ 00
06
Hinault
Sébastien
1974
Crédit Agricole
+ 00
07
Kirsipuu
Jaan
1969
Ag2r - Décathlon
+ 00
08
Da Cruz
Carlos
1974
BigMat - Auber 93
+ 00
09
Zanette
Denis
1970
Liquigas - Pata
+ 00
10
Vierhouten
Aart
1970
Rabobank
+ 00
11
Raimondi
Giancarlo
1972
Liquigas - Pata
+ 00
12
Clinger
David
1977
Festina - Lotus
+ 00
13
Piziks
Arvis
1969
Memory Card-Jack&Jones
+ 00
14
Capelle
Christophe
1967
BigMat - Auber 93
+ 00
15
Flammang
Tom
1978
Cofidis
+ 00
16
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 00
17
Hunter
Robert
1977
Lampre-Daikin
+ 00
18
Capelle
Ludovic
1976
Ville de Chareloi - New Systems
+ 00
19
O'Bee
Kirk
1977
US Postal Service
+ 00
20
Simon
François
1968
Bonjour - Toupargel
+ 00
21
Bäckstedt
Magnus
1975
Crédit Agricole
+ 00
22
Zandarin
Flavio
1975
Alessio - Banca SMG
+ 00
23
O'Grady
Stuart
1973
Crédit Agricole
+ 00
24
Bossoni
Paolo
1976
Cantina Tollo
+ 00
25
Bouvard
Gilles
1969
Jean Delatour
+ 00
26
Corvers
Frank
1969
Memory Card-Jack&Jones
+ 00
27
Leipheimer
Levi
1973
US Postal Service
+ 00
28
Hunt
Jeremy
1974
BigMat - Auber 93
+ 00
29
Kozlitine
Oleg
1969
St. Quentin - Oktos
+ 00
30
Moreau
Christophe
1971
Festina - Lotus
+ 00
31
Nazon
Damien
1974
Bonjour - Toupargel
+ 00
32
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
+ 00
33
Rodriguez
Fred
1973
Mapei - Quick Step
+ 00
34
Duijn
Marcel
1977
Rabobank
+ 00
35
Moreni
Cristian
1972
Liquigas - Pata
+ 00
36
Bassons
Christophe
1974
Jean Delatour
+ 00
37
Minali
Nicola
1969
Alexia Alluminio
+ 00
38
Balciunas
Linas
1978
St. Quentin - Oktos
+ 00
39
Contrini
Daniele
1974
Liquigas - Pata
+ 00
40
Sweet
Jay
1975
BigMat - Auber 93
+ 00
41
Perraudeau
Olivier
1972
Bonjour - Toupargel
+ 00
42
Flickinger
Andy
1978
Festina - Lotus
+ 00
43
Mondini
Gianpaolo
1972
Cantina Tollo
+ 00
44
Vries
Pieter
1975
Farm Frites
+ 00
45
Fornaciari
Paolo
1971
Mapei - Quick Step
+ 00
46
Rous
Didier
1970
Bonjour - Toupargel
+ 00
47
Blaudzun
Michael
1973
Memory Card-Jack&Jones
+ 00
48
Nocentini
Rinaldo
1977
Mapei - Quick Step
+ 00
49
Jørgensen
Rene
1975
Memory Card-Jack&Jones
+ 00
50
Barthe
Stéphane
1972
Ag2r - Décathlon
+ 00
51
Vasseur
Cédric
1970
US Postal Service
+ 00
52
Dean
Julian
1975
US Postal Service
+ 00
53
de Jongh
Steven
1973
Rabobank
+ 00
54
Aus
Lauri
1970
Ag2r - Décathlon
+ 00
55
Vansevenant
Wim
1971
Farm Frites
+ 00
56
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
+ 00
57
Lefevre
David
1972
Cofidis
+ 00
58
Simensen
Ole Sigurd
1972
St. Quentin - Oktos
+ 00
59
Joachim
Benoit
1976
US Postal Service
+ 00
60
Bessy
Frederic
1972
Jean Delatour
+ 00
61
Spruch
Zbigniew
1965
Lampre-Daikin
+ 00
62
Battistel
Giacomo
1976
Alexia Alluminio
+ 00
63
Pillon
Laurent
1964
Ville de Chareloi - New Systems
+ 00
64
Pronk
Matthé
1974
Rabobank
+ 00
65
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 00
66
Thibout
Bruno
1969
Jean Delatour
+ 00
67
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
+ 00
68
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Adecco
+ 00
69
Casarotto
Davide
1971
Alessio - Banca SMG
+ 00
70
Sandstød
Michael
1968
Memory Card-Jack&Jones
+ 00
71
Casey
Dylan
1970
US Postal Service
+ 00
72
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 00
73
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 00
74
Baguet
Serge
1969
Lotto - Adecco
+ 00
75
Detilloux
Christophe
1974
Lotto - Adecco
+ 00
76
Rittsel
Martin
1971
Memory Card-Jack&Jones
+ 00
77
Botcharov
Alexandre
1975
Ag2r - Décathlon
+ 00
78
Robin
Jean-Cyril
1969
Bonjour - Toupargel
+ 00
79
Seigneur
Eddy
1969
Jean Delatour
+ 00
80
Magnien
Emmanuel
1971
La Française des Jeux
+ 00
81
Kasputis
Arturas
1967
Ag2r - Décathlon
+ 00
82
Lafis
Michel
1967
Farm Frites
+ 00
83
Van der Ven
Remco
1975
Farm Frites
+ 00
84
Salvato
Christian
1971
Liquigas - Pata
+ 00
85
Guilbert
Charles
1972
Bonjour - Toupargel
+ 00
86
Chanteur
Pascal
1968
Ag2r - Décathlon
+ 00
87
Jemison
Marty
1965
US Postal Service
+ 00
88
Brard
Florent
1976
Festina - Lotus
+ 00
89
Langella
Anthony
1974
Crédit Agricole
+ 00
90
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 00
91
Negrini
Emanuele
1974
Cantina Tollo
+ 00
92
Verstrepen
Johan
1967
Lampre-Daikin
+ 00
93
Peeters
Wilfried
1964
Mapei - Quick Step
+ 00
94
Hernandez Bertran
Jaime Javier
1972
Festina - Lotus
+ 00
95
Johansen
Allan
1971
Memory Card-Jack&Jones
+ 00
96
Gono
Marcel
1976
Crédit Agricole
+ 00
97
Gabriel
Frédéric
1970
Bonjour - Toupargel
+ 00
98
Boardman
Chris
1968
Crédit Agricole
+ 00
99
Cali
Vincent
1970
Ville de Chareloi - New Systems
+ 00
100
Van de Wouwer
Kurt
1971
Lotto - Adecco
+ 00
101
Van Kessel
Miquel
1975
Farm Frites
+ 00
102
D'Hollander
Glenn
1974
Lotto - Adecco
+ 00
103
McGee
Bradley
1976
La Française des Jeux
+ 00
104
Moreau
Francis
1965
Cofidis
+ 00
105
Bernard
Jerome
1971
Jean Delatour
+ 00
106
Oriol
Christophe
1973
Jean Delatour
+ 00
107
Agnolutto
Christophe
1969
Ag2r - Décathlon
+ 00
108
Kjærgaard
Steffen
1973
US Postal Service
+ 00
109
Hvastija
Martin
1969
Alessio - Banca SMG
+ 00
110
Thilloy
Jean-Michel
1966
St. Quentin - Oktos
+ 00
111
Leysen
Bart
1969
Mapei - Quick Step
+ 00
112
Faudot
Christophe
1968
Bonjour - Toupargel
+ 00
113
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r - Décathlon
+ 00
114
Stangelj
Gorazd
1973
Liquigas - Pata
+ 00
115
Petersen
Jørgen Bo
1970
Ville de Chareloi - New Systems
+ 00
116
Moerenhout
Koos
1973
Farm Frites
+ 00
117
Marchesin
Fabio
1977
Liquigas - Pata
+ 00
118
Skibby
Jesper
1964
Memory Card-Jack&Jones
+ 00
119
Madouas
Laurent
1967
Festina - Lotus
+ 00
120
Van Lancker
Kurt
1971
Lotto - Adecco
+ 00
121
Ballerini
Franco
1964
Lampre-Daikin
+ 00
122
Lino
Pascal
1966
Festina - Lotus
+ 00
123
Desbiens
Laurent
1969
Cofidis
+ 00
124
Lefèvre
Laurent
1976
Cofidis
+ 00
125
Boerman
Coen
1976
Rabobank
+ 00
126
van Steen
Martin
1969
Farm Frites
+ 00
127
Brognara
Andrea
1971
Alexia Alluminio
+ 35
128
Andriotto
Dario
1972
Alexia Alluminio
+ 35
129
Perque
Franck
1974
La Française des Jeux
+ 01:07
130
Giabbecucci
Fedrico
1975
Cantina Tollo
+ 01:07
131
Templier
Vincent
1972
St. Quentin - Oktos
+ 01:07
132
Koehler
Philippe
1978
Mapei - Quick Step
+ 01:07
133
D'Hondt
Patrick
1975
La Française des Jeux
+ 01:42
134
Ongarato
Rodolfo
1971
Alessio - Banca SMG
+ 02:00
135
Durand
Jacky
1967
Lotto - Adecco
+ 02:11
136
Finot
Frederic
1977
Crédit Agricole
+ 02:11
137
Streel
Marc
1971
Ville de Chareloi - New Systems
+ 02:11
138
Gouvenou
Thierry
1969
BigMat - Auber 93
+ 02:11
139
Serri
Eddy
1974
Alexia Alluminio
+ 04:05
140
Barbier
Gregory
1972
Ville de Chareloi - New Systems
+ 05:07
141
Pinotti
Marco
1976
Lampre-Daikin
+ 07:52
142
Boxus
Renaud
1973
Ville de Chareloi - New Systems
+ 07:52
143
Villa
Marco
1969
Alexia Alluminio
+ 07:52
144
Righi
Daniele
1976
Alexia Alluminio
+ 07:52
DNF
Frutti
Matteo
1975
Lampre-Daikin
DNF
Cavagnis
Oscar
1974
Alexia Alluminio
DNF
Teyssier
Francisque
1969
Jean Delatour
Information
4 Jours de Dunkerque
France
3rd stage | 186.0 km
Boulogne
->
Bethune
2.1
A.Kasputis
| Leader