CCC Tour - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice 03:43:507
02 Ziga Groselj Adria Mobil + 023
03 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 021
04 Josef Cerný Elkov - Author + 26
05 Piotr Konwa Elkov - Author + 32
06 Jan Barta Elkov - Author + 54
07 Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice + 54
08 Amaro Antunes CCC Sprandi Polkowice + 01:39
09 Matvey Nikitin Astana City + 01:39
10 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 01:49
11 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 02:06
12 Roland Thalmann Vorarlberg - Santic + 03:04
13 Fabian Schormair Team Lotto - Kern Haus + 03:09
14 Gorazd Per Adria Mobil + 03:09
15 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 03:09
16 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 03:09
17 Aljaz Jarc Adria Mobil + 03:09
18 Michal Podlaski Voster Uniwheels + 03:09
19 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 03:09
20 Lukas Rüegg Vorarlberg - Santic + 03:09
21 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 03:09
22 Andriy Vasylyuk Team Hurom + 03:09
23 Jiri Polnicky Elkov - Author + 03:09
24 Galym Akhmetov Astana City + 03:09
25 Thomas Buchacek Elkov - Author + 03:09
26 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 03:09
27 Anton Vorobyev Russia + 03:09
28 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 03:09
29 Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice + 03:09
30 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 03:09
31 Adam Stachowiak Voster Uniwheels + 03:09
32 Bartosz Warchol Wibatech Merx 7R + 03:09
33 Adam Wojcik Domin Sport + 03:09
34 Michael Kukrle Elkov - Author + 03:09
35 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 03:09
36 Nicolas Pietrula Team Dukla Praha + 04:15
37 Bartlomiej Wojtanek TC Chorbry Scott Glogow + 04:15
38 Pavel Stöhr AC Sparta Praha + 04:15
39 Mikkel Beck Olsen Team Aura Energy-CK Aarhus + 04:15
40 Adam Jagiela TC Chorbry Scott Glogow + 04:15
41 Kansatansin Klimiankou Belarus + 04:15
42 Peter Simon Pannon Cycling Team + 04:15
43 Dmitry Markov Russia + 04:15
44 Matej Stibinger Team Dukla Praha + 04:15
45 Anton Kuzmin Astana City + 04:15
46 Volodymyr Dzhus Ukraine Track Team + 04:15
47 Vladislav Kulikov Russia + 04:15
48 Mamyr Stash Russia + 04:15
49 Daniel Westmattelmann Team Lotto - Kern Haus + 04:15
50 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 04:15
51 Artur Detko Domin Sport + 04:15
52 Lukas Meiler Vorarlberg - Santic + 04:15
53 Patryk Gorecki KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:15
54 Maciej Paterski Wibatech Merx 7R + 06:01
55 Maksym Vasilyev Ukraine Track Team + 06:22
56 Tobiasz Pawlak Domin Sport + 06:36
57 Vitaliy Buts Team Hurom + 06:36
58 Stefan Thanner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 06:36
59 Sergey Luchshenko Astana City + 06:36
60 Jon Bozic Adria Mobil + 06:36
61 Mateusz Mucha Warminsko-Mazurski KS + 07:03
62 Thomas Edemann Jensen Team Aura Energy-CK Aarhus + 07:03
63 Jakub Murias TC Chorbry Scott Glogow + 07:03
64 Vladimir Tsoy Astana City + 07:03
65 Rostislav Krotky AC Sparta Praha + 07:03
66 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 07:03
67 Andras Szatmary Pannon Cycling Team + 07:03
68 Roman Giadysh Ukraine Track Team + 11:32
69 Jan Koller Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:32
70 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 11:32
71 Venantas Lasinis Staki - Technoroma + 11:32
72 Tomas Schühler AC Sparta Praha + 11:32
73 Mateusz Komar Voster Uniwheels + 11:32
74 Alois Kankovsky Elkov - Author + 11:32
75 Eryk Laton Team Hurom + 11:32
76 Mateusz Grabis Voster Uniwheels + 11:32
77 Aleh Ahiyevich Belarus + 11:32
78 Philipp Wurm Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:32
79 Kamil Zielinski Team Hurom + 11:32
80 Robert Kessler Team Lotto - Kern Haus + 11:32
81 Patryk Solinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 11:32
82 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 11:32
83 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:32
84 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:32
85 Frederik Muff Team Aura Energy-CK Aarhus + 11:32
86 Jakob Gye Madsen Team Aura Energy-CK Aarhus + 11:32
87 Szymon Sajnok CCC Sprandi Polkowice + 11:32
88 Ferenc Szöllosi Pannon Cycling Team + 13:03
89 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 13:03
90 Petr Fiala AC Sparta Praha + 13:03
91 Jaroslaw Marycz Wibatech Merx 7R + 13:03
92 Vladyslav Shcherban Ukraine Track Team + 13:03
93 Sylwester Janiszewski Wibatech Merx 7R + 13:03
94 Adrian Honkisz Wibatech Merx 7R + 13:03
95 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 13:03
96 Evgenii Tikhonin Russia + 15:37
97 Marc Dörrie Team Lotto - Kern Haus + 15:37
98 Jan Kraus Team Dukla Praha + 15:37
99 Michal Kohout Team Dukla Praha + 15:37
100 Pawel Szostka TC Chorbry Scott Glogow + 16:13
101 Hardzei Tsishchanka Belarus + 16:18
102 Taras Shevchuk Ukraine Track Team + 19:38
103 Dusan Rajovic Adria Mobil + 22:20
104 Miklos Szabo Pannon Cycling Team + 22:20
DNF Raman Tsishkou Belarus
DNF Yauheni Akhramenka Belarus
DNF Mikhail Shemetau Belarus
DNF Kanstantsin Bialiauski Belarus
DNF Kirill Bochkov Russia
DNF Volodymyr Fredyuk Ukraine Track Team
DNF Vitaliy Hryniv Ukraine Track Team
DNF Jan Ryba AC Sparta Praha
DNF Ivan Zaitsev Astana City
DNF Jaroslaw Rebiewski Domin Sport
DNF Patryk Kostecki Domin Sport
DNF Wojciech Ziolkowski Domin Sport
DNF Lois Rodriguez Recuna Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Fernando Augusto Finkler Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Ido Bear Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Kamil Bialonczyk Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Samuel Rodriguez Gil Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Daniel Staniszewski KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Adrian Krupa KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Krzysztof Kucio KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Gergely Orosz Pannon Cycling Team
DNF Botond Hollo Pannon Cycling Team
DNF Kestutis Vaitaitis Staki - Technoroma
DNF Artur Ceremisinov Staki - Technoroma
DNF Tomas Gembeckas Staki - Technoroma
DNF Paulius Valiukas Staki - Technoroma
DNF Artur Jatczak TC Chorbry Scott Glogow
DNF Jakub Jakala TC Chorbry Scott Glogow
DNF Nikolaj Vejby Møller Team Aura Energy-CK Aarhus
DNF August Mors Poulsen Team Aura Energy-CK Aarhus
DNF Jesper Bundegaard Vinkel Team Aura Energy-CK Aarhus
DNF Dusan Vavrek Team Dukla Praha
DNF Matyas Strupek Team Dukla Praha
DNF Stanislaw Aniolkowski Team Hurom
DNF Alexander Dürager Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Lukas Stoiber Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Mateusz Nowaczek Voster Uniwheels
DNF Adrian Banaszek Voster Uniwheels
DNF Przemyslaw Sobieraj Voster Uniwheels
DNF Sebastian Matusiak Warminsko-Mazurski KS
DNF Dominik Wewior Warminsko-Mazurski KS
DNF Jozef Mank Warminsko-Mazurski KS
Pos Rider Team Time
01 8 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice 06:19:36
02 3 Josef Cerný Elkov - Author + 21
03 2 Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice + 27
04 2 Jan Barta Elkov - Author + 32
05 25 Ziga Groselj Adria Mobil + 01:00
06 18 Piotr Konwa Elkov - Author + 01:25
07 63 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 02:03
08 2 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 02:12
09 1 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 02:13
10 13 Amaro Antunes CCC Sprandi Polkowice + 02:30
11 8 Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice + 02:52
12 29 Matvey Nikitin Astana City + 03:10
13 5 Michael Kukrle Elkov - Author + 03:27
14 3 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 03:40
15 3 Andriy Vasylyuk Team Hurom + 03:41
16 3 Bartosz Warchol Wibatech Merx 7R + 03:42
17 2 Anton Vorobyev Russia + 03:48
18 2 Thomas Buchacek Elkov - Author + 03:48
19 1 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 03:52
20 6 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 04:13
21 8 Lukas Rüegg Vorarlberg - Santic + 04:17
22 12 Adam Stachowiak Voster Uniwheels + 04:28
23 16 Nicolas Pietrula Team Dukla Praha + 04:31
24 12 Fabian Schormair Team Lotto - Kern Haus + 04:33
25 14 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 04:36
26 18 Gorazd Per Adria Mobil + 04:44
27 22 Aljaz Jarc Adria Mobil + 04:49
28 26 Michal Podlaski Voster Uniwheels + 04:53
29 27 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 04:55
30 13 Daniel Westmattelmann Team Lotto - Kern Haus + 04:56
31 27 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:59
32 7 Mamyr Stash Russia + 05:19
33 6 Vladislav Kulikov Russia + 05:19
34 6 Patryk Gorecki KS Pogon Mostostal Pulawy + 05:22
35 39 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 05:23
36 50 Galym Akhmetov Astana City + 05:36
37 - Volodymyr Dzhus Ukraine Track Team + 05:41
38 2 Anton Kuzmin Astana City + 05:42
39 59 Roland Thalmann Vorarlberg - Santic + 05:49
40 5 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 05:51
41 61 Adam Wojcik Domin Sport + 05:58
42 13 Lukas Meiler Vorarlberg - Santic + 06:00
43 19 Dmitry Markov Russia + 06:12
44 20 Mikkel Beck Olsen Team Aura Energy-CK Aarhus + 06:16
45 21 Peter Simon Pannon Cycling Team + 06:18
46 32 Artur Detko Domin Sport + 06:33
47 32 Adam Jagiela TC Chorbry Scott Glogow + 06:33
48 34 Maciej Paterski Wibatech Merx 7R + 06:35
49 34 Matej Stibinger Team Dukla Praha + 06:38
50 37 Bartlomiej Wojtanek TC Chorbry Scott Glogow + 06:43
51 37 Kansatansin Klimiankou Belarus + 06:43
52 40 Pavel Stöhr AC Sparta Praha + 06:48
53 72 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 06:56
54 73 Jiri Polnicky Elkov - Author + 07:01
55 24 Tobiasz Pawlak Domin Sport + 07:48
56 13 Sergey Luchshenko Astana City + 08:10
57 6 Jon Bozic Adria Mobil + 08:18
58 5 Maksym Vasilyev Ukraine Track Team + 08:22
59 2 Vitaliy Buts Team Hurom + 08:32
60 13 Vladimir Tsoy Astana City + 08:42
61 34 Stefan Thanner Union Raiffeisen Radteam Tirol + 09:17
62 27 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 09:32
63 48 Jakub Murias TC Chorbry Scott Glogow + 10:03
64 52 Thomas Edemann Jensen Team Aura Energy-CK Aarhus + 10:15
65 56 Mateusz Mucha -Warminsko-Mazurski KS + 10:32
66 56 Rostislav Krotky AC Sparta Praha + 10:37
67 63 Szymon Sajnok CCC Sprandi Polkowice + 11:24
68 69 Andras Szatmary Pannon Cycling Team + 12:24
69 37 Alois Kankovsky Elkov - Author + 12:48
70 24 Roman Giadysh Ukraine Track Team + 13:10
71 21 Eryk Laton Team Hurom + 13:13
72 20 Mateusz Grabis Voster Uniwheels + 13:15
73 20 Frederik Muff Team Aura Energy-CK Aarhus + 13:16
74 17 Aleh Ahiyevich Belarus + 13:20
75 16 Kamil Zielinski Team Hurom + 13:24
76 9 Mateusz Komar Voster Uniwheels + 13:35
77 1 Patryk Solinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 13:47
78 59 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 13:50
79 57 Jaroslaw Marycz Wibatech Merx 7R + 13:51
80 11 Tomas Schühler AC Sparta Praha + 14:04
81 12 Venantas Lasinis Staki - Technoroma + 14:05
82 14 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 14:16
83 17 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 14:21
84 51 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 14:21
85 18 Jakob Gye Madsen Team Aura Energy-CK Aarhus + 14:23
86 28 Jan Koller Union Raiffeisen Radteam Tirol + 14:41
87 15 Sylwester Janiszewski Wibatech Merx 7R + 15:13
88 4 Vladyslav Shcherban Ukraine Track Team + 15:27
89 4 Ferenc Szöllosi Pannon Cycling Team + 15:28
90 40 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 15:40
91 15 Petr Fiala AC Sparta Praha + 15:57
92 28 Adrian Honkisz Wibatech Merx 7R + 16:24
93 41 Philipp Wurm Union Raiffeisen Radteam Tirol + 16:29
94 41 Robert Kessler Team Lotto - Kern Haus + 16:41
95 41 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 16:52
96 61 Michal Kohout Team Dukla Praha + 17:00
97 55 Jan Kraus Team Dukla Praha + 17:11
98 23 Marc Dörrie Team Lotto - Kern Haus + 17:52
99 17 Evgenii Tikhonin Russia + 18:00
100 23 Pawel Szostka TC Chorbry Scott Glogow + 18:29
101 39 Hardzei Tsishchanka Belarus + 21:50
102 22 Taras Shevchuk Ukraine Track Team + 22:00
103 82 Dusan Rajovic Adria Mobil + 23:07
104 11 Miklos Szabo Pannon Cycling Team + 25:31
Information
Nation Poland
Date 12th May
Where Pieszyce -> Bielawa
What 3rd stage
Distance 140.2 km
Leader L.Owsian
Youth L.Henn
Points L.Owsian
Mountain Z.Groselj
Other
Embed Results