Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Atxukale Saria - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Galdós Aimar Cafe Dromedario-Flotamet 2:09:13
02 Acena Imanol Alimco-Campagnolo + 00
03 Ugarte Gari Bellota-Goierri + 02
04 Merino Gomez Marcos Omar FraileGaldakauto + 02
05 Calleja Harkaitz Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 04
06 Zabala Xabier Alimco-Campagnolo + 11
07 Fuentes Oscar Alimco-Campagnolo + 1:20
08 Errasti Unax Ulma + 1:20
09 Alarcia Aimar Iruki - Donostialdea Bizikletan + 1:20
10 Gabaran Balerdi Ibai Limousin-Oriako + 1:20
11 Vierge Mateo Entente Iparralde + 1:20
12 Olano Unax Limousin-Oriako + 1:20
13 Garaiar Benat Augar-Laguntasuna + 1:42
14 Ibanez Beltran Gabriel Alimco-Campagnolo + 1:44
15 Iribarne Kayet Entente Iparralde + 1:44
16 Aranguren Eneko Viveros San Anton-Mardu + 1:44
17 Achaga Iker Andoaingo TX. Eskola + 1:44
18 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 1:44
19 Aguirre Yago Iruki - Donostialdea Bizikletan + 1:44
20 Gorriñobeaskoa Aimar Loiumat-P.G + 1:44
21 Galparsoro Markel Ampo-Ikolan Sports + 1:44
22 Amuriza Gorka Loiumat-P.G + 1:44
23 Arocena Eneko - + 1:44
24 Arzallus Iñaki Atracciones Sanz-EPI U19 + 1:44
25 Amantegi Iker - + 1:44
26 Irisarri Arzuaga Ibai Limousin-Oriako + 1:44
27 Menoyo Jon Ander Murias - Arratia + 1:44
28 Molinero Gonzalez Jose CCB Gruas + 1:44
29 De La Hoz Eduardo Alimco-Campagnolo + 1:44
30 Tapia Adur Viveros San Anton-Mardu + 1:44
31 Arruti Gorka Atracciones Sanz-EPI U19 + 1:44
32 Salegi Mattin Viveros San Anton-Mardu + 1:44
33 Leiza Galder Loiumat-P.G + 1:44
34 Garcia Santamaria Ander Gastronomia Baska-Avia + 1:44
35 Navarro Tamirat Grupo Eleyco-Iturribero + 1:44
36 Conejero Jon Grupo Eleyco-Iturribero + 1:44
37 Villacastin Alejandro Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 1:49
38 Cerro Xabier Murias - Arratia + 1:52
39 Esnaola Aritz Besa-Laboral Kutxa + 1:54
40 Zabaleta Iker Atracciones Sanz-EPI + 1:56
41 Arrasate Mikel Cafe Dromedario-Flotamet + 2:02
42 Madina Aimar Ulma + 2:02
43 Hoyos Ibai Grupo Eleyco-Iturribero + 2:07
44 Fernandez Gorka Dimaq + 2:13
45 Txurruka Aiert Cafe Dromedario + 3:17
46 Gorostidi Unax Limousin-Oriako + 3:17
47 Ugartemendia Iker Andoaingo TX. Eskola + 3:21
48 Quarcy Esteban Entente Iparralde + 4:27
49 Ospital Quentin Entente Iparralde + 4:39
50 Garay Alonso Gaizka Omar FraileGaldakauto + 4:43
51 Chico Ibai Bellota-Goierri + 5:08
52 Lopez Fraile Lur Augar-Laguntasuna + 5:11
53 Prieto Feced Asier Iruki - Donostialdea Bizikletan + 5:11
54 Ruiz Lopez Galder Omar FraileGaldakauto + 5:11
55 Iria Corpion Martxel Cafe Dromedario + 5:11
56 Eguren Liher Ulma + 5:14
57 Otaegi Telletxea Haritz Augar-Laguntasuna + 5:14
58 Ormanzabal Ganix Andoaingo TX. Eskola + 5:15
59 Manso Xabat Augar-Laguntasuna + 5:15
60 Romero Eduardo Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 5:15
61 Arostegui Bittor Limousin-Oriako + 5:15
62 Alcain Llorca Pablo Seguros Bilbao + 5:15
63 Esquiroz Urko Limousin-Oriako + 5:15
64 Ramos Calzada Jairo CCB Gruas + 5:21
65 Blanco Iker Bellota-Goierri + 5:21
66 Larranaga Ibon Ulma + 5:23
67 Ayerbe Euken Ampo-Ikolan Sports + 6:34
68 Gesalaga Auritz - + 6:35
69 Zilbeti Aner Iruki - Donostialdea Bizikletan + 7:09
70 Etxaniz Andde Viveros San Anton-Mardu + 7:09
71 Vidal Urko Limousin-Oriako + 7:09
72 Zubeldia Ander Ampo-Ikolan Sports + 8:04
73 Irurieta Ibon Augar-Laguntasuna + 8:05
74 Senar Markel Ampo-Ikolan Sports + 8:05
75 Pascual Redondo Sergio CCB Gruas + 8:14

Information