Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP Ind. & Com.di Prato
UCI, One-day race, 16th September 2012, Italy
Race info
Results
History
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
Results
Embed Results
Nations
Colombia
Croatia
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Mexico
Poland
Romania
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Ukraine
Uzbekistan
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Sella
Emanuele
1981
Androni Giocattoli - Venezuela
04:13:00
02
Paolini
Luca
1977
Katusha Team
+ 00
03
Rebellin
Davide
1971
Meridiana - Kamen Team
+ 00
04
Felline
Fabio
1990
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 07
05
Visconti
Giovanni
1983
Movistar Team
+ 07
06
Gatto
Oscar
1985
Farnese Vini - Selle Italia
+ 07
07
Vicioso
Angel
1977
Katusha Team
+ 07
08
Rubiano
Miguel Angel
1984
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 07
09
Palini
Andrea
1989
Team Idea
+ 07
10
Monsalve
Yonathan
1989
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 07
11
Battaglin
Enrico
1989
Colnago - CSF Inox
+ 07
12
Moreno
Daniel
1981
Katusha Team
+ 07
13
Rocchetti
Federico
1986
Utensilnord - Named
+ 07
14
Laverde
Luis
1979
Colombia - Coldeportes
+ 07
15
Masciarelli
Andrea
1982
Acqua e Sapone
+ 07
16
Chiarini
Riccardo
1984
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 07
17
Bailetti
Paolo
1980
Utensilnord - Named
+ 07
18
Di Luca
Danilo
1976
Acqua e Sapone
+ 07
19
Isaichev
Vladimir
1986
Katusha Team
+ 07
20
Lastras
Pablo
1976
Movistar Team
+ 07
21
Garofalo
Vincenzo
1982
Team Nippo
+ 07
22
Atapuma
Darwin
1988
Colombia - Coldeportes
+ 07
23
Martins
Uri
1990
Amore & Vita
+ 07
24
Duarte
Fabio
1986
Colombia - Coldeportes
+ 07
25
Betancur
Carlos
1989
Acqua e Sapone
+ 07
26
Kolobnev
Alexandr
1981
Katusha Team
+ 07
27
Pellizotti
Franco
1978
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 07
28
Trofimov
Yury
1984
Katusha Team
+ 07
29
Rodríguez
Joaquim
1979
Katusha Team
+ 07
30
Canola
Marco
1988
Colnago - CSF Inox
+ 07
31
Pozzovivo
Domenico
1982
Colnago - CSF Inox
+ 07
32
Ospina
Dalivier
1985
Colombia - Coldeportes
+ 07
33
Serpa
José
1979
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 07
34
Mazzanti
Luca
1974
Farnese Vini - Selle Italia
+ 07
35
Dodi
Luca
1987
Team Idea
+ 07
36
Failli
Francesco
1983
Farnese Vini - Selle Italia
+ 07
37
Bisolti
Alessandro
1985
Team Idea
+ 07
38
Brambilla
Gianluca
1987
Colnago - CSF Inox
+ 07
39
Rabottini
Matteo
1987
Farnese Vini - Selle Italia
+ 45
40
Ermeti
Giairo
1981
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 45
41
Pagani
Angelo
1988
Colnago - CSF Inox
+ 01:15
42
Bosisio
Gabriele
1980
Utensilnord - Named
+ 01:15
43
De Maria
Giuseppe
1984
Team Idea
+ 01:15
44
Taborre
Fabio
1985
Acqua e Sapone
+ 02:10
45
Colbrelli
Sonny
1990
Colnago - CSF Inox
+ 03:00
46
Zdanov
Alexander
1985
Team Nippo
+ 05:05
47
Sanz
Enrique
1989
Movistar Team
+ 05:05
48
Cominelli
Cristian
1988
Team Idea
+ 05:05
49
Mucelli
Davide
1986
Utensilnord - Named
+ 05:05
50
Biondo
Maurizio
1981
Meridiana - Kamen Team
+ 05:05
DNF
Corioni
Claudio
1982
Acqua e Sapone
DNF
Donati
Alessandro
1979
Acqua e Sapone
DNF
Ginanni
Francesco
1985
Acqua e Sapone
DNF
Masciarelli
Simone
1980
Acqua e Sapone
DNF
Cingi
Luca
1991
Amore & Vita
DNF
Libner
Niv
1987
Amore & Vita
DNF
Mizurov
Andrey
1973
Amore & Vita
DNF
Moren
Patrik
1986
Amore & Vita
DNF
Palandri
Marino
1985
Amore & Vita
DNF
Storchous
Anton
1992
Amore & Vita
DNF
Tabini
Amedeo
1990
Amore & Vita
DNF
Modolo
Sacha
1987
Colnago - CSF Inox
DNF
Pasqualon
Andrea
1988
Colnago - CSF Inox
DNF
Chalapud
Robinson
1984
Colombia - Coldeportes
DNF
Chaves
Esteban
1990
Colombia - Coldeportes
DNF
Marentes
Wilson
1985
Colombia - Coldeportes
DNF
Pantano
Jarlinson
1988
Colombia - Coldeportes
DNF
Borchi
Stefano
1987
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
De Negri
Pierpaolo
1986
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Nardecchia
Umberto
1981
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Proni
Alessandro
1982
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Kritskiy
Timofey
1987
Katusha Team
DNF
Bonca
Blaz
1989
Meridiana - Kamen Team
DNF
Cesaro
Roberto
1986
Meridiana - Kamen Team
DNF
Di Lorenzo
Alberto
1982
Meridiana - Kamen Team
DNF
Giallorenzo
Mariano
1982
Meridiana - Kamen Team
DNF
Grubic
Luka
1989
Meridiana - Kamen Team
DNF
Rossi
Enrico
1982
Meridiana - Kamen Team
DNF
Bruseghin
Marzio
1974
Movistar Team
DNF
Cobo
Juan José
1981
Movistar Team
DNF
Iriarte
Javier
1986
Movistar Team
DNF
Boifava
Simone
1985
Team Idea
DNF
Busato
Matteo
1987
Team Idea
DNF
Karimov
Ruslan
1986
Team Idea
DNF
Frusto
Henry
1986
Team Nippo
DNF
Hayakawa
Tomohiro
1990
Team Nippo
DNF
Komori
Ryohei
1988
Team Nippo
DNF
Testa
Antonio
1984
Team Nippo
DNF
Berdos
Oleg
1987
Utensilnord - Named
DNF
Fanelli
Stiven
1987
Utensilnord - Named
DNF
Kurek
Adrian
1988
Utensilnord - Named
DNF
Piscopiello
Fabio
1985
Utensilnord - Named
Information
GP Ind. & Com.di Prato
Italy
16th September 2012
1.1 | 178.6 km