Front Races Teams Riders Ranking

GP d'Isbergues | 2019

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Mads Pedersen Trek - Segafredo 4:41:58125
02 John Degenkolb Trek - Segafredo + 3885
03 Christophe Laporte Cofidis, Solutions Credits + 3870
04 Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix + 3860
05 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 3850
06 Alexander Konychev Team Dimension Data + 3840
07 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 3835
08 Alex Kirsch Trek - Segafredo + 3830
09 Evaldas Siskevicius Delko Marseille - Provence + 3825
10 Dorian Godon AG2R La Mondiale + 3820
11 Arjen Livyns Roompot - Charles + 3815
12 Clément Venturini AG2R La Mondiale + 3810
13 Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix + 385
14 Bert De Backer Vital Concept - B&B Hotels + 385
15 Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias + 385
16 Fumiyuki Beppu Trek - Segafredo + 383
17 Matis Louvel France U23 + 383
18 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 383
19 Adam De Vos Rally UHC Cycling + 383
20 Julien Vermote Team Dimension Data + 383
21 Olivier Le Gac Groupama - FDJ + 383
22 Julien Trarieux Delko Marseille - Provence + 383
23 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 383
24 Adrien Petit Total Direct Energie + 383
25 Simon Guglielmi France U23 + 383
26 Reto Hollenstein Team Katusha - Alpecin + 38
27 William Bonnet Groupama - FDJ + 38
28 Pierre Gouault Natura4Ever-Roubaix + 38
29 Valentin Ferron France U23 + 38
30 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 46
31 Bert Van Lerberghe Cofidis, Solutions Credits + 46
32 Niki Terpstra Total Direct Energie + 46
33 Koen De Kort Trek - Segafredo + 52
34 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix + 53
35 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 53
36 Alexis Gougeard AG2R La Mondiale + 57
37 Tyler Magner Rally UHC Cycling + 1:10
38 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits + 1:39
39 Damien Touzé Cofidis, Solutions Credits + 2:20
40 Jenthe Biermans Team Katusha - Alpecin + 2:25
41 Filippo Fortin Cofidis, Solutions Credits + 4:11
42 Alex Frame Trek - Segafredo + 4:30
43 Dylan Bouwmans Team Katusha - Alpecin + 7:27
44 Théo Delacroix France U23 + 9:11
45 Pier-Andre Cote Rally UHC Cycling + 9:11
46 Joseph Areruya Delko Marseille - Provence + 9:11
47 Ander Barrenetxea Euskadi Basque - Murias + 9:11
48 Gediminas Bagdonas AG2R La Mondiale + 10:09
49 Alo Jakin St. Michel - Auber 93 + 10:09
50 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 10:09
DNS Huub Duyn Roompot - Charles
DNF Mathieu Burgaudeau France U23
DNF Nicolas Debeaumarché France U23
DNF Eddy Finé France U23
DNF Benoit Cosnefroy AG2R La Mondiale
DNF Quentin Jauregui AG2R La Mondiale
DNF Stijn Vandenbergh AG2R La Mondiale
DNF Cyril Lemoine Cofidis, Solutions Credits
DNF Geoffrey Soupe Cofidis, Solutions Credits
DNF Mickaël Guichard Delko Marseille - Provence
DNF Brenton Jones Delko Marseille - Provence
DNF Ramunas Navardauskas Delko Marseille - Provence
DNF Urko Berrade Euskadi Basque - Murias
DNF Garikoitz Bravo Euskadi Basque - Murias
DNF Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias
DNF Julen Irizar Euskadi Basque - Murias
DNF Sergio Rodriguez Reche Euskadi Basque - Murias
DNF Aaron Gate EvoPro Racing
DNF Aaron Kearney EvoPro Racing
DNF Albert Muela Galvez EvoPro Racing
DNF Darragh O'Mahony EvoPro Racing
DNF Harry Sweeny EvoPro Racing
DNF Matthew Teggart EvoPro Racing
DNF Mickaël Delage Groupama - FDJ
DNF Antoine Duchesne Groupama - FDJ
DNF Ziga Jerman Groupama - FDJ
DNF Marc Sarreau Groupama - FDJ
DNF Léo Vincent Groupama - FDJ
DNF Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix
DNF Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix
DNF Matteo Dal-Cin Rally UHC Cycling
DNF John Murphy Rally UHC Cycling
DNF Kyle Murphy Rally UHC Cycling
DNF Emerson Oronte Rally UHC Cycling
DNF Elmar Reinders Roompot - Charles
DNF Oscar Riesebeek Roompot - Charles
DNF Nick Van der Lijke Roompot - Charles
DNF Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles
DNF Jan-Willem Van Schip Roompot - Charles
DNF Romain Feillu St. Michel - Auber 93
DNF Tony Hurel St. Michel - Auber 93
DNF Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93
DNF Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93
DNF Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93
DNF André Greipel Team Arkéa - Samsic
DNF Florentin Lecamus-Lambert Team Arkéa - Samsic
DNF Kevin Ledanois Team Arkéa - Samsic
DNF Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic
DNF Alan Riou Team Arkéa - Samsic
DNF Clément Russo Team Arkéa - Samsic
DNF Mark Cavendish Team Dimension Data
DNF Bernhard Eisel Team Dimension Data
DNF Reinardt Janse Van Rensburg Team Dimension Data
DNF Giacomo Nizzolo Team Dimension Data
DNF Jay Robert Thomson Team Dimension Data
DNF Jens Debusschere Team Katusha - Alpecin
DNF Jose Goncalves Team Katusha - Alpecin
DNF Marco Haller Team Katusha - Alpecin
DNF Dmitriy Strakhov Team Katusha - Alpecin
DNF Enzo Bernard Total Direct Energie
DNF Thomas Boudat Total Direct Energie
DNF Damien Gaudin Total Direct Energie
DNF Bryan Nauleau Total Direct Energie
DNF Anthony Turgis Total Direct Energie
DNF Matteo Moschetti Trek - Segafredo
DNF Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jérémy Lecroq Vital Concept - B&B Hotels
DNF Julien Morice Vital Concept - B&B Hotels
DNF Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels
DNF David Rivière Vital Concept - B&B Hotels
DNF Laurens Huys Wallonie Bruxelles
DNF Julien Mortier Wallonie Bruxelles
DNF Aksel Nommela Wallonie Bruxelles
DNF Tom Paquot Wallonie Bruxelles
DNF Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles
DNF Lionel Taminiaux Wallonie Bruxelles
DNF Alfdan De Decker Wanty - Groupe Gobert
DNF Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert
DNF Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert
DNF Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert
DNF Loic Vliegen Wanty - Groupe Gobert
Information
Nations France
Date September 22nd
Distance 199.1 km
CAT 1.1