Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP d'Isbergues
UCI, One-day race, 19th September 2010, France
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Denmark
Estonia
France
Germany
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Netherlands
Russia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Saramotins
Aleksejs
1982
Team HTC - Columbia
04:48:13
02
Galimzyanov
Denis
1987
Team Katusha
+ 02
03
Feillu
Romain
1984
Vacansoleil
+ 02
04
Hivert
Jonathan
1985
Saur - Sojasun
+ 02
05
Ista
Kevyn
1984
Cofidis
+ 02
06
Sieberg
Marcel
1982
Team HTC - Columbia
+ 02
07
De Backer
Bert
1984
Skil - Shimano
+ 02
08
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 02
09
Lagutin
Sergey
1981
Vacansoleil
+ 02
10
Chaigneau
Robin
1988
Skil - Shimano
+ 02
11
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 02
12
Impey
Daryl
1984
RadioShack
+ 02
13
Lemarchand
Romain
1987
BigMat - Auber 93
+ 02
14
Vantomme
Maxime
1986
Team Katusha
+ 02
15
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Schuller
+ 02
16
Delaplace
Anthony
1989
Saur - Sojasun
+ 02
17
Pineau
Cédric
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 02
18
Ghyllebert
Pieter
1982
An Post - Sean Kelly
+ 02
19
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
+ 02
20
Beppu
Fumiyuki
1983
RadioShack
+ 02
21
Howard
Leigh
1989
Team HTC - Columbia
+ 02
22
Tronet
Steven
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 02
23
Zahner
Simon
1983
BMC Racing Team
+ 02
24
Commeyne
Davy
1980
Landbouwkrediet
+ 02
25
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Schuller
+ 02
26
Arashiro
Yukiya
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 02
27
Hermans
Ben
1986
RadioShack
+ 02
28
Scheirlinckx
Bert
1974
Landbouwkrediet
+ 02
29
Gautier
Cyril
1987
BBOX Bouygues Telecom
+ 02
30
Le Boulch
Dimitri
1989
BigMat - Auber 93
+ 02
31
Molmy
Arnaud
1988
Roubaix - Lille Metropole
+ 02
32
Pichon
Laurent
1986
Bretagne - Schuller
+ 02
33
Ghyselinck
Jan
1988
Team HTC - Columbia
+ 02
34
Haddou
Nadir
1983
BigMat - Auber 93
+ 02
35
Geslin
Anthony
1980
Française des Jeux
+ 02
36
Keukeleire
Jens
1988
Cofidis
+ 02
37
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
+ 02
38
Steegmans
Gert
1980
RadioShack
+ 02
39
Schär
Michael
1986
BMC Racing Team
+ 02
40
Tjallingii
Maarten
1977
Rabobank
+ 02
41
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 02
42
Houanard
Steve
1986
Skil - Shimano
+ 02
43
Verheyen
Geert
1973
Landbouwkrediet
+ 02
44
Dockx
Bart
1981
Landbouwkrediet
+ 02
45
Jegou
Lilian
1976
Bretagne - Schuller
+ 02
46
Turgot
Sébastien
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 02
47
Dockx
Gert
1988
Team HTC - Columbia
+ 02
48
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
+ 02
49
Lequatre
Geoffroy
1981
RadioShack
+ 02
50
Voeckler
Thomas
1979
BBOX Bouygues Telecom
+ 02
51
Kroon
Karsten
1976
BMC Racing Team
+ 02
52
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 02
53
Faucon
Guillaume
1986
BigMat - Auber 93
+ 02
54
Vorganov
Eduard
1982
Team Katusha
+ 02
55
Kruijswijk
Steven
1987
Rabobank
+ 02
56
Rubiera
José Luis
1973
RadioShack
+ 02
57
Amorison
Frédéric
1978
Landbouwkrediet
+ 02
58
Silin
Egor
1988
Team Katusha
+ 02
59
Caethoven
Steven
1981
Landbouwkrediet
+ 02
60
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD Continental Team
+ 02
61
Ballan
Alessandro
1979
BMC Racing Team
+ 02
62
Santambrogio
Mauro
1984
BMC Racing Team
+ 02
63
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 13
64
Dion
Renaud
1978
Roubaix - Lille Metropole
+ 18
65
Gène
Yohann
1981
BBOX Bouygues Telecom
+ 21
66
Leukemans
Björn
1977
Vacansoleil
+ 21
67
Gretsch
Patrick
1987
Team HTC - Columbia
+ 21
68
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 21
69
Gardeyn
Gorik
1980
Vacansoleil
+ 21
70
Martias
Rony
1980
Saur - Sojasun
+ 21
71
Riccò
Riccardo
1983
Ceramica Flaminia
+ 21
72
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
+ 27
73
Eisel
Bernhard
1981
Team HTC - Columbia
+ 27
74
Boucher
David
1980
Landbouwkrediet
+ 29
75
Kneisky
Morgan
1987
Roubaix - Lille Metropole
+ 38
76
Delfosse
Sébastien
1982
Landbouwkrediet
+ 55
77
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
+ 01:05
78
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
+ 01:05
79
Kriit
Kalle
1983
Cofidis
+ 01:38
80
Klimov
Serguei
1980
Team Katusha
+ 01:38
81
Brutt
Pavel
1982
Team Katusha
+ 01:38
82
Martens
Paul
1983
Rabobank
+ 01:38
83
Van Winden
Dennis
1987
Rabobank
+ 01:38
84
El Fares
Julien
1985
Cofidis
+ 01:38
85
Augé
Stephane
1974
Cofidis
+ 01:38
86
Bouyer
Franck
1974
BBOX Bouygues Telecom
+ 01:38
87
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
+ 01:38
88
Morabito
Steve
1983
BMC Racing Team
+ 01:38
89
Ongarato
Alberto
1975
Vacansoleil
+ 01:58
90
Mangel
Laurent
1981
Saur - Sojasun
+ 01:59
91
Casper
Jimmy
1978
Saur - Sojasun
+ 01:59
92
Mombaerts
Johan
1984
BigMat - Auber 93
+ 03:00
93
Kritskiy
Timofey
1987
Team Katusha
+ 03:00
94
Van Leijen
Joost
1984
Vacansoleil
+ 05:00
95
Mironov
Alexander
1984
Team Katusha
+ 06:24
DNF
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Clarke
William
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Goddaert
Kristof
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Ravard
Anthony
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Smukulis
Gatis
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Borry
Kim
1985
An Post - Sean Kelly
DNF
De Schrooder
Benny
1980
An Post - Sean Kelly
DNF
Debusschere
Maxim
1986
An Post - Sean Kelly
DNF
Halpin
Stephan
1988
An Post - Sean Kelly
DNF
Lisabeth
Kenny
1981
An Post - Sean Kelly
DNF
Suray
Gil
1984
An Post - Sean Kelly
DNF
Charteau
Anthony
1979
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Schuller
DNF
Le Bon
Johan
1990
Bretagne - Schuller
DNF
Malacarne
Gaël
1986
Bretagne - Schuller
DNF
Valentin
Tristan
1982
Cofidis
DNF
Bonnaire
Olivier
1983
Française des Jeux
DNF
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
DNF
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
DNF
Ladagnous
Matthieu
1984
Française des Jeux
DNF
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
DNF
Bekmanis
Indulis
1989
ISD Continental Team
DNF
Dementyev
Yegor
1987
ISD Continental Team
DNF
Flahaut
Denis
1978
ISD Continental Team
DNF
Usov
Alexandre
1977
ISD Continental Team
DNF
Leezer
Tom
1985
Rabobank
DNF
Tankink
Bram
1978
Rabobank
DNF
Bar
Jocelyn
1988
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Daeninck
Benoît
1981
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Lemair
Alexandre
1988
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Engoulvent
Jimmy
1979
Saur - Sojasun
DNF
Galland
Jérémie
1983
Saur - Sojasun
DNF
Deroo
David
1985
Skil - Shimano
DNF
Doi
Yukihiro
1983
Skil - Shimano
DNF
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
DNF
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
DNF
Guldhammer
Rasmus
1989
Team HTC - Columbia
DNF
Muravyev
Dmitriy
1979
RadioShack
DNF
Rovny
Ivan
1987
RadioShack
DNF
Veuchelen
Fredrik
1978
Vacansoleil
Information
GP d'Isbergues
France
19th September 2010
1.1 | 200.0 km