Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

CX - Dendermonde u23 - 2021

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Mason Cameron Trinity Racing 48:16
02 Ronhaar Pim Pauwels Sauzen - Bingoal + 37
03 Hendrikx Mees Alpecin-Fenix Development + 47
04 Wyseure Joran Acrog - Tormans + 58
05 Verstrynge Emiel Acrog - Tormans + 59
06 Michels Jente WAC Team + 1:01
07 Meeusen Witse Pauwels Sauzen - Bingoal + 1:06
08 Kuypers Gerben Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini + 1:07
09 Kamp Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal + 1:31
10 Nys Thibau Baloise Trek Lions + 2:00
11 Ferdinande Anton Pauwels Sauzen - Bingoal + 2:00
12 Belmans Lennert Alpecin-Fenix Development + 2:32
13 Vandeputte Niels Alpecin-Fenix Development + 3:25
14 Chilton Ben Spectra Wiggle pb Vitus + 3:33
15 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 3:39
16 Del Grosso Tibor Streetjump-Forte + 3:44
17 Stransky Matej Brilon Racing Team + 3:49
18 Barnes Toby Crimson Performance RT + 3:56
19 Verburg Luke WV Westland Wil Vooruit + 4:06
20 De Vet Sander Crabbe-C.C.Chevigny + 4:15
21 Funston Scott Colorado Mesa University + 4:22
22 Groenendaal Bailey - + 4:30
23 Van Lierop Danny - + 4:40
24 Sommer Lars - + 4:44
25 Mcguire Rory - + 4:52
26 Ananie Ugo Cross Team Legendre + 4:55
27 Masciarelli Lorenzo Bert Containers Pauwels Sauzen + 5:09
28 Fontana Filippo - + 5:23
29 Riman Jakub Auto Skoda Mlada Boreslav + 5:41
30 Carrick-Anderson Corran - + 5:51
31 Noel Sam Competitive Edge Racing + 5:52
32 Barnes Dan Spectra Wiggle pb Vitus + 6:10
33 Mård Filip Svealand Cycling Team + 6:29
34 Jindrich Pavel - + 6:49
35 Kars Hugo A.R. & T.V. de Adelaar + 6:55
36 Tömke Pascal Team Erdinger Alkoholfrei + 6:56
37 Richard-Andrade Florian Team UC Nantes - Atlantique + 7:08
38 Fiala Matyas - + 7:24
39 Strohmeyer Andrew Kelly Benefit Strategies Elite + 7:32
40 Hula Robert Expres CZ-Tufo Team Kolin + 7:36
41 Sommer Jan - + 7:54
42 Thomas Théo C.C.Etupes + 7:58
43 Herrmann Lukas 54x11
44 Suarez Fernandez Alain Corbatas Pindal
45 Nolan Sean EvoPro Racing
46 Servetas Tommy Competitive Edge Racing
47 Toneatti Davide -
48 Oppizzi Matteo -
49 Schrag Daniel Team Auto Eder
50 Burnet Pierrick A.S Bike Cross Team
51 Johnson Kyle -
52 Harter Luca Harvestehuder RSV v. 1909
53 Leliveld Matt -
54 Brisebois Hugo -
55 Koivistoinen Aku CCH Icehearts Racing Team
DNF Hludzinski Vin -
DNF Halter Jean-Luc RMC Gossau

Information