Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2009 Tour de France

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Alberto Contador 1982 Astana 85:48:35600
02 Andy Schleck 1985 Team Saxo Bank + 04:11480
03 Lance Armstrong [*] 1971 Astana + 05:24360
04 Bradley Wiggins 1980 Garmin-Slipstream + 06:01300
05 Fränk Schleck 1980 Team Saxo Bank + 06:04270
06 Andreas Klöden 1975 Astana + 06:42240
07 Vincenzo Nibali 1984 Liquigas + 07:35216
08 Christian Vande Velde 1976 Garmin-Slipstream + 12:04192
09 Roman Kreuziger 1986 Liquigas + 14:16174
10 Christophe Le Mével 1980 Française des Jeux + 14:25156
11 Sandy Casar 1979 Française des Jeux + 17:19144
12 Vladimir Karpets 1980 Team Katusha + 18:34132
13 Rinaldo Nocentini 1977 AG2R La Mondiale + 20:45120
14 Jurgen Van den Broeck 1983 Silence - Lotto + 20:50108
15 Stephane Goubert 1970 AG2R La Mondiale + 22:2996
16 Carlos Sastre 1975 Cervelo TestTeam + 26:2190
17 Alexandre Botcharov 1975 Team Katusha + 29:3384
18 George Hincapie 1973 Team Columbia - HTC + 33:2778
19 Sylvain Chavanel 1979 Quick Step + 34:0972
20 Christian Knees 1981 Team Milram + 34:4866
21 Pierre Rolland 1986 BBOX Bouygues Telecom + 37:3360
22 Nicolas Roche 1984 AG2R La Mondiale + 38:2054
23 Linus Gerdemann 1982 Team Milram + 38:3548
24 Brice Feillu 1985 Agritubel + 41:1442
25 Luis León Sánchez 1983 Caisse d'Epargne + 41:2736
26 Haimar Zubeldia 1977 Astana + 43:3430
27 Maxime Monfort 1983 Team Columbia - HTC + 43:5424
28 Christophe Moreau 1971 Agritubel + 44:3318
29 Cadel Evans 1977 Silence - Lotto + 45:2412
30 Nicki Sørensen 1975 Team Saxo Bank + 49:476
31 Peter Velits 1985 Team Milram + 46:35
32 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 49:43
33 Chris Anker Sørensen 1984 Team Saxo Bank + 49:47
34 Sergio Paulinho 1980 Astana + 54:00
35 Tony Martin 1985 Team Columbia - HTC + 55:04
36 Franco Pellizotti [*] 1978 Liquigas + 56:19
37 Sébastien Minard 1982 Cofidis + 57:37
38 Luis Pasamontes 1979 Caisse d'Epargne + 57:47
39 Sergei Ivanov 1975 Team Katusha + 1:00:21
40 Yaroslav Popovych 1980 Astana + 1:01:08
41 Laurent Lefèvre 1976 BBOX Bouygues Telecom + 1:01:29
42 Rémi Pauriol 1982 Cofidis + 1:03:04
43 Egoi Martinez 1978 Euskaltel-Euskadi + 1:07:20
44 Volodymir Gustov 1977 Cervelo TestTeam + 1:08:15
45 Matthew Lloyd 1983 Silence - Lotto + 1:09:05
46 Yury Trofimov 1984 BBOX Bouygues Telecom + 1:09:23
47 Jérémy Roy 1983 Française des Jeux + 1:09:23
48 Ryder Hesjedal 1980 Garmin-Slipstream + 1:14:03
49 Gustav Erik Larsson 1980 Team Saxo Bank + 1:15:22
50 Denis Menchov [*] 1978 Rabobank + 1:17:04
51 Rigoberto Uran 1987 Caisse d'Epargne + 1:20:20
52 David Loosli 1980 Lampre - NGC + 1:21:56
53 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 1:21:59
54 Sylvain Calzati 1979 Agritubel + 1:25:47
55 Pierrick Fedrigo 1978 BBOX Bouygues Telecom + 1:26:07
56 Kim Kirchen 1978 Team Columbia - HTC + 1:26:52
57 David Moncoutié 1975 Cofidis + 1:28:35
58 Charles Wegelius 1978 Silence - Lotto + 1:29:37
59 Laurens Ten Dam 1980 Rabobank + 1:34:57
60 Gorka Verdugo 1978 Euskaltel-Euskadi + 1:35:49
61 Juan Manuel Garate 1976 Rabobank + 1:37:19
62 Carlos Barredo [*] 1981 Quick Step + 1:38:30
63 Geoffroy Lequatre 1981 Agritubel + 1:40:09
64 Amaël Moinard 1982 Cofidis + 1:42:28
65 Igor Anton 1983 Euskaltel-Euskadi + 1:44:39
66 Thomas Voeckler 1979 BBOX Bouygues Telecom + 1:47:40
67 Nicolas Vogondy 1977 Agritubel + 1:51:09
68 David Arroyo 1980 Caisse d'Epargne + 1:51:52
69 Maxime Bouet 1986 Agritubel + 1:53:04
70 Iván Gutiérrez 1978 Caisse d'Epargne + 1:54:08
71 Rubén Pérez Moreno 1981 Euskaltel-Euskadi + 1:57:29
72 Joost Posthuma 1981 Rabobank + 1:58:25
73 Joan Horrach 1974 Team Katusha + 1:58:52
74 Christophe Kern 1981 Cofidis + 1:59:20
75 Sebastian Lang 1979 Silence - Lotto + 2:00:52
76 David Zabriskie 1979 Garmin-Slipstream + 2:02:36
77 Johannes Fröhlinger 1985 Team Milram + 2:04:53
78 Hayden Roulston 1981 Cervelo TestTeam + 2:07:58
79 Marzio Bruseghin 1974 Lampre - NGC + 2:08:42
80 José Luis Arrieta 1971 AG2R La Mondiale + 2:11:29
81 Christophe Riblon 1981 AG2R La Mondiale + 2:12:43
82 Stijn Devolder 1979 Quick Step + 2:13:56
83 José Joaquin Rojas 1985 Caisse d'Epargne + 2:14:16
84 David Millar 1977 Garmin-Slipstream + 2:15:04
85 Frederik Willems 1979 Liquigas + 2:16:11
86 Íñigo Cuesta 1969 Cervelo TestTeam + 2:16:39
87 Jerome Pineau 1980 Quick Step + 2:17:36
88 Greg Van Avermaet 1985 Silence - Lotto + 2:20:14
89 Thierry Hupond 1984 Skil - Shimano + 2:22:58
90 Fabian Cancellara 1981 Team Saxo Bank + 2:23:55
91 Aleksandr Kuschynski 1979 Liquigas + 2:23:58
92 Johan Vansummeren 1981 Silence - Lotto + 2:25:38
93 Leonardo Duque 1980 Cofidis + 2:25:52
94 Alessandro Ballan 1979 Lampre - NGC + 2:26:22
95 Stijn Vandenbergh 1984 Team Katusha + 2:26:34
96 Heinrich Haussler 1984 Cervelo TestTeam + 2:28:35
97 Martijn Maaskant 1983 Garmin-Slipstream + 2:29:53
98 Óscar Freire 1976 Rabobank + 2:39:25
99 Filippo Pozzato 1981 Team Katusha + 2:39:39
100 Mickaël Delage 1985 Silence - Lotto + 2:42:20
101 Juan Antonio Flecha 1977 Rabobank + 2:42:45
102 Michael Rogers 1979 Team Columbia - HTC + 2:42:57
103 Sebastien Rosseler 1981 Quick Step + 2:43:22
104 Bingen Fernández Bustinza 1972 Cofidis + 2:45:28
105 Thor Hushovd 1978 Cervelo TestTeam + 2:46:00
106 Juan José Oroz 1980 Euskaltel-Euskadi + 2:46:17
107 Jussi Veikkanen 1981 Française des Jeux + 2:47:21
108 Simon Spilak 1986 Lampre - NGC + 2:52:24
109 Daniele Righi 1976 Lampre - NGC + 2:52:44
110 Koen De Kort 1982 Skil - Shimano + 2:53:25
111 Fumiyuki Beppu 1983 Skil - Shimano + 2:55:21
112 Simon Geschke 1986 Skil - Shimano + 2:55:28
113 Matteo Tosatto 1974 Quick Step + 2:58:28
114 Arnaud Coyot 1980 Caisse d'Epargne + 2:59:10
115 Brian Vandborg 1981 Liquigas + 2:59:57
116 Alexandre Pichot 1983 BBOX Bouygues Telecom + 3:02:01
117 Stef Clement 1982 Rabobank + 3:02:11
118 Anthony Geslin 1980 Française des Jeux + 3:02:26
119 Alessandro Vanotti 1980 Liquigas + 3:04:00
120 Julian Dean 1975 Garmin-Slipstream + 3:04:41
121 Nikolai Trusov 1985 Team Katusha + 3:05:10
122 Staf Scheirlinckx 1979 Silence - Lotto + 3:05:11
123 Stuart O'Grady 1973 Team Saxo Bank + 3:08:39
124 Markus Fothen 1981 Team Milram + 3:12:45
125 Gerald Ciolek 1986 Team Milram + 3:15:12
126 Brett Lancaster 1979 Cervelo TestTeam + 3:15:33
127 William Bonnet 1982 BBOX Bouygues Telecom + 3:16:29
128 Yukiya Arashiro 1984 BBOX Bouygues Telecom + 3:16:44
129 Albert Timmer 1985 Skil - Shimano + 3:16:50
130 Mark Cavendish 1985 Team Columbia - HTC + 3:21:54
131 Mauro Santambrogio 1984 Lampre - NGC + 3:23:29
132 Lloyd Mondory 1982 AG2R La Mondiale + 3:25:39
133 Bert Grabsch 1975 Team Columbia - HTC + 3:27:06
134 Daniele Bennati 1980 Liquigas + 3:27:14
135 Stephane Augé 1974 Cofidis + 3:27:18
136 Fabian Wegmann 1980 Team Milram + 3:29:54
137 Gregory Rast 1980 Astana + 3:30:07
138 Samuel Dumoulin 1980 Cofidis + 3:30:23
139 Mikhail Ignatiev 1985 Team Katusha + 3:32:09
140 Danny Pate 1979 Garmin-Slipstream + 3:32:39
141 Benoît Vaugrenard 1982 Française des Jeux + 3:34:35
142 Saïd Haddou 1982 BBOX Bouygues Telecom + 3:34:55
143 Cyril Lemoine 1983 Skil - Shimano + 3:36:14
144 Marco Bandiera 1984 Lampre - NGC + 3:39:14
145 Marcin Sapa 1976 Lampre - NGC + 3:41:46
146 Fabio Sabatini 1985 Liquigas + 3:42:11
147 Dmitriy Muravyev 1979 Astana + 3:43:15
148 Mark Renshaw 1982 Team Columbia - HTC + 3:46:20
149 Bernhard Eisel 1981 Team Columbia - HTC + 3:47:43
150 Tyler Farrar 1984 Garmin-Slipstream + 3:48:13
151 Niki Terpstra 1984 Team Milram + 3:48:38
152 Steven De Jongh 1973 Quick Step + 3:49:21
153 Jonathan Hivert 1985 Skil - Shimano + 3:49:39
154 Andreas Klier 1976 Cervelo TestTeam + 3:54:08
155 Yauheni Hutarovich 1983 Française des Jeux + 4:16:27
DSQ Mikel Astarloza [*] 1979 Euskaltel-Euskadi
DNF Cyril Dessel 1974 AG2R La Mondiale
DNF Vladimir Efimkin 1981 AG2R La Mondiale
DNF Romain Feillu 1984 Agritubel
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez 1983 Agritubel
DNF David Le Lay 1979 Agritubel
DNF Levi Leipheimer 1973 Astana
DNF Rui Costa 1986 Caisse d'Epargne
DNF Óscar Pereiro 1977 Caisse d'Epargne
DNF Koldo Fernandez 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Alan Perez Lezaun 1982 Euskaltel-Euskadi
DNF Amets Txurruka 1982 Euskaltel-Euskadi
DNF Jérôme Coppel 1986 Française des Jeux
DNF Sébastien Joly 1979 Française des Jeux
DNF Angelo Furlan 1977 Lampre - NGC
DNF Tom Boonen 1980 Quick Step
DNF Jurgen Van De Walle 1974 Quick Step
DNF Robert Gesink 1986 Rabobank
DNF Piet Rooijakkers 1980 Skil - Shimano
DNF Kenny van Hummel 1982 Skil - Shimano
DNF Danilo Napolitano 1981 Team Katusha
DNF Peter Wrolich 1974 Team Milram
DNF Kurt Asle Arvesen 1975 Team Saxo Bank
DNF Jens Voigt 1971 Team Saxo Bank

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour de France
France - July 4th-26th
Classification GT1