Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

1997 Tour de France

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Jan Ullrich 1973 Telekom 100:30:35600
02 Richard Virenque 1969 Festina - Lotus + 9:09480
03 Marco Pantani 1970 Mercatone Uno + 14:03360
04 Abraham Olano 1970 Banesto + 15:55300
05 Fernando Escartín 1968 Kelme - Costa Blanca + 20:32270
06 Francesco Casagrande 1970 Saeco + 22:47240
07 Bjarne Riis 1964 Telekom + 26:34216
08 José María Jiménez 1971 Banesto + 31:17192
09 Laurent Dufaux 1969 Festina - Lotus + 31:55174
10 Roberto Conti 1964 Mercatone Uno + 32:26156
11 Beat Zberg 1971 Mercatone Uno + 32:41144
12 Oscar Camenzind 1971 Mapei - GB + 32:52132
13 Peter Luttenberger 1972 Rabobank + 45:39120
14 Manuel Beltrán 1971 Banesto + 49:34108
15 Jean-Cyril Robin 1969 US Postal Service + 58:3596
16 Michael Boogerd 1972 Rabobank + 1:00:3390
17 Bobby Julich 1971 Cofidis + 1:01:1084
18 Daniele Nardello 1972 Mapei - GB + 1:01:3078
19 Christophe Moreau 1971 Festina - Lotus + 1:02:4872
20 Stéphane Heulot 1971 La Française des Jeux + 1:06:1366
21 Udo Bölts 1966 Telekom + 1:09:0260
22 Hernan Buenahora 1967 Kelme - Costa Blanca + 1:13:4854
23 Laurent Roux 1972 TVM - Farm Frites + 1:17:4448
24 Massimo Podenzana 1961 Mercatone Uno + 1:20:5642
25 Laurent Madouas 1967 Lotto - Isoglass + 1:24:5836
26 Pascal Chanteur 1968 Casino - Ag2R + 1:25:4830
27 Santiago Blanco 1974 Banesto + 1:29:1824
28 Thierry Bourguignon 1962 BigMat - Auber 93 + 1:29:3518
29 Ángel Casero 1972 Banesto + 1:35:1112
30 Alberto Elli 1964 Casino - Ag2R + 1:37:236
31 Laurent Brochard 1968 Festina - Lotus + 1:39:15
32 François Simon 1968 Gan + 1:40:40
33 Orlando Sergio Rodrigues 1969 Banesto + 1:42:33
34 Georg Totschnig 1971 Telekom + 1:42:49
35 Joona Laukka 1972 Festina - Lotus + 1:43:05
36 Pascal Hervé 1964 Festina - Lotus + 1:44:04
37 Javier Rodriguez 1971 Kelme - Costa Blanca + 14:45:52
38 Kevin Livingston 1973 Cofidis + 1:46:23
39 Peter Farazijn 1969 Lotto - Isoglass + 1:47:54
40 Cédric Vasseur 1970 Gan + 1:54:02
41 Marcello Siboni 1965 Mercatone Uno + 1:56:05
42 Fabrice Gougot 1971 Casino - Ag2R + 1:56:15
43 Laurent Jalabert 1968 ONCE + 1:58:32
44 Viatcheslav Ekimov 1966 US Postal Service + 2:01:23
45 Didier Rous 1970 Festina - Lotus + 2:01:46
46 Gianluca Bortolami 1968 Festina - Lotus + 2:03:35
47 Massimiliano Lelli 1967 Saeco + 2:05:26
48 Christophe Mengin 1968 La Française des Jeux + 2:06:57
49 Peter Meinert Nielsen 1966 US Postal Service + 2:07:38
50 Frank Vandenbroucke 1974 Mapei - GB + 2:09:34
51 Rolf Aldag 1968 Telekom + 2:10:36
52 Erik Breukink 1964 Rabobank + 2:13:44
53 Giuseppe Guerini 1970 Team Polti + 2:14:21
54 Neil Stephens 1963 Festina - Lotus + 2:23:40
55 Juan Jose De Los Angeles 1973 Kelme - Costa Blanca + 2:24:12
56 Andrea Peron 1971 La Française des Jeux + 2:24:48
57 Andrea Tafi 1966 Mapei - GB + 2:25:53
58 Davide Rebellin 1971 La Française des Jeux + 2:29:54
59 Zenon Jaskula 1962 Mapei - GB + 2:30:15
60 Jens Heppner 1964 Telekom + 2:31:12
61 Marino Alonso 1965 Banesto + 2:43:25
62 Patrick Jonker 1969 Rabobank + 2:33:38
63 Aitor Garmendia 1968 ONCE + 2:35:30
64 Maarten Den Bakker 1969 TVM - Farm Frites + 2:38:30
65 Jon Odriozola Mugarza 1970 Batik Del Monte + 2:40:08
66 Erik Zabel 1970 Telekom + 2:41:16
67 Maximilian Sciandri 1967 La Française des Jeux + 2:42:24
68 Rolf Sørensen 1965 Rabobank + 2:43:47
69 Tyler Hamilton 1971 US Postal Service + 2:47:51
70 Íñigo Cuesta 1969 ONCE + 2:50:02
71 Francesco Benitez Esbri 1970 Kelme - Costa Blanca + 2:53:37
72 Daniele Sgnaolin 1970 Roslotto - ZG Mobili + 2:54:00
73 Marco Zen 1963 Roslotto - ZG Mobili + 2:54:29
74 Giorgio Furlan 1966 Saeco + 2:56:21
75 José Luis Arrieta 1971 Banesto + 2:57:04
76 Miguel Arroyo Rosales 1966 BigMat - Auber 93 + 3:04:05
77 Jose Angel Vidal Martinez 1969 Kelme - Costa Blanca + 3:04:27
78 Roberto Sierra Aguerro 1967 ONCE + 3:04:58
79 Frankie Andreu 1966 Cofidis + 3:05:00
80 Oscar Pellicioli 1965 Mercatone Uno + 3:07:09
81 Erik Dekker 1970 Rabobank + 3:07:17
82 Jesper Skibby 1964 TVM - Farm Frites + 3:07:50
83 Dominique Rault 1971 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 3:09:58
84 Christian Henn 1964 Telekom + 30:10:01
85 Francisco Mauleón Unsain 1965 ONCE + 3:11:00
86 Gianluca Valoti 1973 Team Polti + 3:11:57
87 Dariusz Baranowski 1972 US Postal Service + 3:12:45
88 Thierry Gouvenou 1969 BigMat - Auber 93 + 3:12:52
89 Wilfried Peeters 1964 Mapei - GB + 3:13:33
90 Paul Van Hyfte 1972 Lotto - Isoglass + 3:18:11
91 Marco Artunghi 1969 Mercatone Uno + 3:18:29
92 Inigo Chaurreau 1973 Team Polti + 3:20:28
93 Arturas Kasputis 1967 Casino - Ag2R + 3:22:01
94 Christophe Agnolutto 1969 Casino - Ag2R + 3:22:57
95 Marco Saligari 1965 Casino - Ag2R + 3:23:36
96 Marty Jemison 1965 US Postal Service + 3:25:21
97 Giuseppe Tartaggia 1971 Batik Del Monte + 3:25:54
98 Bart Voskamp 1968 TVM - Farm Frites + 3:26:27
99 Henk Vogels 1973 Gan + 3:26:46
100 Mario Traversoni 1972 Mercatone Uno + 3:27:30
101 Laurent Genty 1971 BigMat - Auber 93 + 3:27:56
102 Peter Van Petegem 1970 TVM - Farm Frites + 3:29:20
103 Gian Matteo Fagnini 1970 Saeco + 3:29:34
104 George Hincapie 1973 US Postal Service + 3:31:08
105 Arnaud Pretot 1971 Gan + 3:32:07
106 Flavio Vanzella 1964 La Française des Jeux + 3:32:52
107 Servais Knaven 1971 TVM - Farm Frites + 3:34:52
108 Francisco Cabello 1969 Kelme - Costa Blanca + 3:35:42
109 Stuart O'Grady 1973 Gan + 3:35:56
110 Nicola Loda 1971 MG Maglificio - Technogym + 3:39:10
111 Frédéric Guesdon 1971 La Française des Jeux + 3:41:04
112 Bruno Cenghialta 1962 Batik Del Monte + 3:41:06
113 Serguei Outschakov 1968 Team Polti + 3:42:48
114 Frédéric Moncassin 1968 Gan + 3:45:03
115 Christophe Rinero 1973 Cofidis + 3:45:14
116 Gilberto Simoni 1971 MG Maglificio - Technogym + 3:45:33
117 Robbie McEwen 1972 Rabobank + 3:45:47
118 Giovanni Lombardi 1969 Telekom + 3:45:59
119 Adriano Baffi 1962 US Postal Service + 3:46:55
120 Luca Scinto 1968 MG Maglificio - Technogym + 3:48:04
121 Marcelino Garcia 1971 ONCE + 3:49:33
122 Nicola Minali 1969 Batik Del Monte + 3:51:26
123 Mirko Crepaldi 1972 Team Polti + 3:51:49
124 Lauri Aus 1970 Casino - Ag2R + 3:52:31
125 Gerrit de Vries 1967 Team Polti + 3:54:05
126 Jeroen Blijlevens 1971 TVM - Farm Frites + 3:54:10
127 Laurent Desbiens 1969 Cofidis + 3:54:32
128 Tristan Hoffman 1970 TVM - Farm Frites + 3:54:49
129 Carlo Finco 1968 MG Maglificio - Technogym + 3:57:27
130 Rossano Brasi 1972 Team Polti + 4:02:11
131 Pascal Derame 1970 US Postal Service + 4:04:57
132 Matteo Tosatto 1974 MG Maglificio - Technogym + 4:06:05
133 Gianluca Pierobon 1967 Batik Del Monte + 4:06:53
134 Eros Poli 1963 Gan + 4:11:22
135 Nicolas Jalabert 1973 Cofidis + 4:11:31
136 Torsten Schmidt 1972 Roslotto - ZG Mobili + 4:15:48
137 Philipp Buschor 1971 Saeco + 4:17:35
138 Stéphane Cueff 1969 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 4:18:18
139 Philippe Gaumont 1973 Cofidis + 4:26:09
DNF José Vicente García 1972 Banesto
DNF Eugeni Berzin 1970 Batik Del Monte
DNF Andrea Brognara 1971 Batik Del Monte
DNF Luca Colombo 1969 Batik Del Monte
DNF Francesco Frattini 1967 Batik Del Monte
DNF Ludovic Auger 1971 BigMat - Auber 93
DNF Pascal Lance 1965 BigMat - Auber 93
DNF Pascal Lino 1966 BigMat - Auber 93
DNF Anthony Morin 1974 BigMat - Auber 93
DNF Gilles Talmant 1970 BigMat - Auber 93
DNF Rolf Järmann 1966 Casino - Ag2R
DNF Jaan Kirsipuu 1969 Casino - Ag2R
DNF Tony Rominger 1961 Cofidis
DNF Cyril Saugrain 1973 Cofidis
DNF Chris Boardman 1968 Gan
DNF Gerard Rue 1965 Gan
DNF Arsenio González 1960 Kelme - Costa Blanca
DNF José Jaime González Pico 1968 Kelme - Costa Blanca
DNF Mauro Gianetti 1964 La Française des Jeux
DNF Damien Nazon 1974 La Française des Jeux
DNF Djamolidine Abdoujaparov [*] 1964 Lotto - Isoglass
DNF Jo Planckaert 1970 Lotto - Isoglass
DNF Benoît Salmon 1974 Lotto - Isoglass
DNF Andrei Tchmil 1963 Lotto - Isoglass
DNF Andrei Teteriouk 1967 Lotto - Isoglass
DNF Marc Wauters 1969 Lotto - Isoglass
DNF Valentino Fois 1973 Mapei - GB
DNF Johan Museeuw 1965 Mapei - GB
DNF Tom Steels 1971 Mapei - GB
DNF Guisvan Piovaccari 1973 Mercatone Uno
DNF Fabio Baldato 1968 MG Maglificio - Technogym
DNF Michele Bartoli 1970 MG Maglificio - Technogym
DNF Fabiano Fontanelli 1965 MG Maglificio - Technogym
DNF Angelo Lecchi 1966 MG Maglificio - Technogym
DNF Jean-Francois Anti 1971 Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF David Delrieu 1971 Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF Jean-Philippe Dojwa 1967 Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF Gordon Fraser 1968 Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF Claude Lamour 1969 Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF Gilles Maignan 1968 Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF Laurent Pillon 1964 Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF David Etxebarria 1973 ONCE
DNF Mikel Zarrabeitia 1970 ONCE
DNF Alex Zülle 1968 ONCE
DNF Danny Nelissen 1970 Rabobank
DNF Léon van Bon 1972 Rabobank
DNF Viatscheslav Djavanin 1969 Roslotto - ZG Mobili
DNF Marco Fincato 1970 Roslotto - ZG Mobili
DNF Alexander Gontchenkov 1970 Roslotto - ZG Mobili
DNF Vitali Kokorine 1975 Roslotto - ZG Mobili
DNF Pavel Padrnos 1970 Roslotto - ZG Mobili
DNF Massimo Strazzer 1969 Roslotto - ZG Mobili
DNF Mario Cipollini 1967 Saeco
DNF Paolo Fornaciari 1971 Saeco
DNF Dario Frigo 1973 Saeco
DNF Ivan Gotti 1969 Saeco
DNF Mirko Gualdi 1968 Team Polti
DNF Luc Leblanc 1966 Team Polti
DNF Bo Hamburger 1970 TVM - Farm Frites

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour de France
France - July 5th-27th
Classification GT