Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

1996 Tour de France

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Bjarne Riis 1964 Telekom 95:57:16600
02 Jan Ullrich 1973 Telekom + 1:41480
03 Richard Virenque 1969 Festina - Lotus + 4:37360
04 Laurent Dufaux 1969 Festina - Lotus + 5:53300
05 Peter Luttenberger 1972 Carrera Jeans + 7:07270
06 Luc Leblanc 1966 Team Polti + 10:03240
07 Piotr Ugrumov 1961 Roslotto - ZG Mobili + 10:04216
08 Fernando Escartín 1968 Kelme - Artiach + 10:26192
09 Abraham Olano 1970 Mapei - GB + 11:00174
10 Tony Rominger 1961 Mapei - GB + 11:53156
11 Miguel Indurain 1964 Banesto + 14:14144
12 Patrick Jonker 1969 ONCE + 18:58132
13 Bo Hamburger 1970 TVM + 22:19120
14 Udo Bölts 1966 Telekom + 25:56108
15 Alberto Elli 1964 MG Maglificio - Technogym + 26:1896
16 Manuel Fernández Ginés 1971 Mapei - GB + 26:2890
17 Leonardo Piepoli 1971 Refin - Mobivetta + 27:3684
18 Laurent Brochard 1968 Festina - Lotus + 32:1178
19 Michele Bartoli 1970 MG Maglificio - Technogym + 37:1872
20 Eugeni Berzin 1970 Gewiss - Playbus + 38:0066
21 Viatcheslav Ekimov 1966 Rabobank + 43:5860
22 Stefano Cattai 1967 Roslotto - ZG Mobili + 48:0354
23 Laurent Madouas 1967 Motorola + 53:1548
24 Arsenio González 1960 Mapei - GB + 55:2842
25 Massimiliano Lelli 1967 Saeco - AS Juvenes + 55:3536
26 Alex Zülle 1968 ONCE + 56:4730
27 Giuseppe Guerini 1970 Team Polti + 1:05:1224
28 Rolf Sřrensen 1965 Rabobank + 1:11:2818
29 Jesper Skibby 1964 TVM + 1:11:3612
30 Marco Fincato 1970 Roslotto - ZG Mobili + 1:11:366
31 Michael Boogerd 1972 Rabobank + 1:13:45
32 José Luis Arrieta 1971 Banesto + 1:13:48
33 Paolo Savoldelli 1973 Roslotto - ZG Mobili + 1:15:20
34 Erik Breukink 1964 Rabobank + 1:20:03
35 Aitor Garmendia 1968 ONCE + 1:20:42
36 Oscar Camenzind 1971 Panaria - Vinavil + 1:25:27
37 Claudio Chiappucci 1963 Carrera Jeans + 1:27:23
38 Melcior Mauri 1966 ONCE + 1:27:28
39 Chris Boardman 1968 Gan + 1:27:44
40 Federico Echave 1960 Mapei - GB + 1:29:25
41 Roberto Sierra Aguerro 1967 ONCE + 1:30:11
42 Pascal Hervé 1964 Festina - Lotus + 1:33:01
43 Mirko Gualdi 1968 Team Polti + 1:34:59
44 Laurent Roux 1972 TVM + 1:36:11
45 Andrea Tafi 1966 Mapei - GB + 1:38:54
46 Andrea Ferrigato 1969 Roslotto - ZG Mobili + 1:39:23
47 Pascal Richard 1964 MG Maglificio - Technogym + 1:40:56
48 Felix Manuel Garcia 1968 Festina - Lotus + 1:42:13
49 Neil Stephens 1963 ONCE + 1:43:33
50 Davide Perona 1968 Gewiss - Playbus + 1:43:40
51 Maurizio Fondriest 1965 Roslotto - ZG Mobili + 1:45:44
52 Valentino Fois 1973 Panaria - Vinavil + 1:45:58
53 Herminio Diaz Zabala 1964 ONCE + 1:47:08
54 Orlando Sergio Rodrigues 1969 Banesto + 1:47:15
55 Bruno Thibout 1969 Motorola + 1:49:02
56 Bruno Cenghialta 1962 Gewiss - Playbus + 1:49:19
57 José María Jiménez 1971 Banesto + 1:51:30
58 Prudencio Indurain 1968 Banesto + 1:52:30
59 Paolo Lanfranchi 1968 Mapei - GB + 1:54:42
60 Flavio Vanzella 1964 Motorola + 1:54:52
61 Massimo Podenzana 1961 Carrera Jeans + 1:55:18
62 Thierry Bourguignon 1962 Aubervillers 93 - Peguot + 1:56:38
63 Fabio Baldato 1968 MG Maglificio - Technogym + 1:57:08
64 Maarten Den Bakker 1969 TVM + 1:58:25
65 Marcello Siboni 1965 Carrera Jeans + 2:00:52
66 Marino Alonso 1965 Banesto + 2:00:55
67 Jean-Pierre Bourgeot 1968 Agrigel - La Creuse + 2:01:22
68 Wladimir Belli 1970 Panaria - Vinavil + 2:01:42
69 Cédric Vasseur 1970 Gan + 2:02:05
70 Massimo Donati 1967 Saeco - AS Juvenes + 2:02:53
71 José Joaquin Castelblanco 1969 Kelme - Artiach + 2:03:01
72 Marco Saligari 1965 MG Maglificio - Technogym + 2:03:09
73 Marco Zen 1963 Roslotto - ZG Mobili + 2:04:03
74 Erik Dekker 1970 Rabobank + 2:05:03
75 Christophe Moreau 1971 Festina - Lotus + 2:07:20
76 Christian Henn 1964 Telekom + 2:07:33
77 Andrei Tchmil 1963 Lotto - Caloi + 2:09:38
78 Djamolidine Abdoujaparov 1964 Refin - Mobivetta + 2:10:02
79 Paolo Fornaciari 1971 Saeco - AS Juvenes + 2:10:04
80 Bruno Boscardin 1970 Festina - Lotus + 20:10:12
81 Julio Cesar Aguirre 1969 Kelme - Artiach + 2:10:23
82 Erik Zabel 1970 Telekom + 2:10:26
83 Rolf Aldag 1968 Telekom + 2:12:16
84 Danny Nelissen 1970 Rabobank + 2:12:25
85 Oscar Pellicioli 1965 Carrera Jeans + 2:13:14
86 François Simon 1968 Gan + 2:16:19
87 Sergei Uslamin 1963 Refin - Mobivetta + 2:16:19
88 Jens Heppner 1964 Telekom + 2:17:17
89 Federico Muńoz Fernandez 1963 Kelme - Artiach + 2:17:25
90 Rolf Järmann 1966 MG Maglificio - Technogym + 2:20:28
91 Francois Lemarchand 1960 Gan + 2:21:15
92 José Ramón Uriarte 1967 Banesto + 2:23:59
93 Mariano Piccoli 1970 Bresciat + 2:24:29
94 Christian Salvato 1971 Refin - Mobivetta + 2:26:59
95 Johan Museeuw 1965 Mapei - GB + 2:29:02
96 José Jaime González Pico 1968 Kelme - Artiach + 2:29:13
97 Rossano Brasi 1972 Team Polti + 2:30:20
98 Fabio Roscioli 1965 Refin - Mobivetta + 2:31:06
99 Bart Voskamp 1968 TVM + 2:31:31
100 Francesco Frattini 1967 Gewiss - Playbus + 2:32:06
101 Scott Sunderland 1966 Lotto - Caloi + 2:43:54
102 Francisco Cabello 1969 Kelme - Artiach + 2:36:22
103 Cristiano Frattini 1973 Bresciat + 2:37:56
104 Thierry Laurent 1966 Agrigel - La Creuse + 2:37:57
105 Omar Pumar 1970 Bresciat + 2:38:10
106 Frédéric Moncassin 1968 Gan + 2:38:57
107 Brian Holm 1962 Telekom + 2:39:51
108 Frédéric Guesdon 1971 Team Polti + 2:42:49
109 Jose Angel Vidal Martinez 1969 Kelme - Artiach + 2:42:58
110 Wilfried Peeters 1964 Mapei - GB + 2:46:47
111 Frankie Andreu 1966 Motorola + 2:48:46
112 Alessandro Baronti 1967 Panaria - Vinavil + 2:52:37
113 Tobias Steinhauser 1972 Refin - Mobivetta + 2:54:34
114 Thierry Gouvenou 1969 Aubervillers 93 - Peguot + 2:54:35
115 Jacky Durand 1967 Agrigel - La Creuse + 2:54:39
116 Peter Van Petegem 1970 TVM + 2:56:10
117 Dario Bottaro 1966 Gewiss - Playbus + 2:56:38
118 Gilles Talmant 1970 Aubervillers 93 - Peguot + 2:57:35
119 Gerrit de Vries 1967 Team Polti + 3:04:45
120 Paul Van Hyfte 1972 Lotto - Caloi + 3:06:43
121 Ivan Cerioli 1971 Gewiss - Playbus + 3:07:50
122 Peter Farazijn 1969 Lotto - Caloi + 3:14:06
123 Nico Mattan 1971 Lotto - Caloi + 3:14:49
124 Marc Wauters 1969 Lotto - Caloi + 3:15:46
125 Mario Chiesa 1966 Carrera Jeans + 3:18:02
126 Simone Biasci 1970 Saeco - AS Juvenes + 3:22:16
127 Eros Poli 1963 Saeco - AS Juvenes + 3:34:38
128 Jeroen Blijlevens 1971 TVM + 3:35:12
129 Jean-Luc Masdupuy 1969 Agrigel - La Creuse + 3:49:52
DNF Dominique Arnould 1966 Agrigel - La Creuse
DNF Franck Bouyer 1974 Agrigel - La Creuse
DNF Jean-Claude Colotti 1962 Agrigel - La Creuse
DNF Thierry Marie 1963 Agrigel - La Creuse
DNF Michel Vermote 1963 Agrigel - La Creuse
DNF Christophe Capelle 1967 Aubervillers 93 - Peguot
DNF Laurent Genty 1971 Aubervillers 93 - Peguot
DNF Marek Lesniewski 1963 Aubervillers 93 - Peguot
DNF Frederic Pontier 1970 Aubervillers 93 - Peguot
DNF Cyril Saugrain 1973 Aubervillers 93 - Peguot
DNF Francisque Teyssier 1969 Aubervillers 93 - Peguot
DNF Vicente Aparicio 1969 Banesto
DNF Carmelo Miranda Gonzalez 1969 Banesto
DNF Alessandro Bertolini 1971 Bresciat
DNF Claudio Camin 1970 Bresciat
DNF Marco Della Vedova 1972 Bresciat
DNF Luca Gelfi 1966 Bresciat
DNF Zenon Jaskula 1962 Bresciat
DNF Mauro Radaelli 1967 Bresciat
DNF Mario Traversoni 1972 Carrera Jeans
DNF Enrico Zaina 1967 Carrera Jeans
DNF Beat Zberg 1971 Carrera Jeans
DNF Emmanuel Magnien 1971 Festina - Lotus
DNF Jean-Cyril Robin 1969 Festina - Lotus
DNF Stéphane Heulot 1971 Gan
DNF Francis Moreau 1965 Gan
DNF Didier Rous 1970 Gan
DNF Eddy Seigneur 1969 Gan
DNF Ivan Gotti 1969 Gewiss - Playbus
DNF Nicola Minali 1969 Gewiss - Playbus
DNF Stefano Zanini 1969 Gewiss - Playbus
DNF Hernan Buenahora 1967 Kelme - Artiach
DNF Laudelino Cubino 1963 Kelme - Artiach
DNF Gilles Bouvard 1969 Lotto - Caloi
DNF Thomas Fleischer 1971 Lotto - Caloi
DNF Oleg Kozlitine 1969 Lotto - Caloi
DNF Carlo Finco 1968 MG Maglificio - Technogym
DNF Marco Lietti 1965 MG Maglificio - Technogym
DNF Roberto Pistore 1970 MG Maglificio - Technogym
DNF Lance Armstrong 1971 Motorola
DNF George Hincapie 1973 Motorola
DNF Jesus Montoya Alarcon 1968 Motorola
DNF Kaspars Ozers 1968 Motorola
DNF Maximilian Sciandri 1967 Motorola
DNF Íńigo Cuesta 1969 ONCE
DNF Íńigo Cuesta 1969 ONCE
DNF Laurent Jalabert 1968 ONCE
DNF Davide Bramati 1968 Panaria - Vinavil
DNF Roberto Conti 1964 Panaria - Vinavil
DNF Sergio Previtali 1973 Panaria - Vinavil
DNF Zbigniew Spruch 1965 Panaria - Vinavil
DNF Ján Svorada 1968 Panaria - Vinavil
DNF Johan Bruyneel 1964 Rabobank
DNF Arvis Piziks 1969 Rabobank
DNF Léon van Bon 1972 Rabobank
DNF Mauro Bettin 1968 Refin - Mobivetta
DNF Stefano Colage 1962 Refin - Mobivetta
DNF Heinz Imboden 1962 Refin - Mobivetta
DNF Alexander Gontchenkov 1970 Roslotto - ZG Mobili
DNF Pascal Lino 1966 Roslotto - ZG Mobili
DNF Giuseppe Calcaterra 1964 Saeco - AS Juvenes
DNF Mario Cipollini 1967 Saeco - AS Juvenes
DNF Gian Matteo Fagnini 1970 Saeco - AS Juvenes
DNF Mario Scirea 1964 Saeco - AS Juvenes
DNF Dirk Baldinger 1971 Team Polti
DNF Daisuke Imanaka 1963 Team Polti
DNF Serguei Outschakov 1968 Team Polti
DNF Mario Kummer 1962 Telekom
DNF Servais Knaven 1971 TVM
DNF Vladimir Pulnikov 1965 TVM

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour de France
France - June 29th-21st
Classification GT