Front Races Teams Riders Ranking

Primus Classic | 2019 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Edward Theuns Trek - Segafredo 4:36:42200
02 Pascal Ackermann Bora - Hansgrohe + 00150
03 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 00125
04 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma + 00100
05 Timothy Dupont Wanty - Groupe Gobert + 0085
06 Jakub Mareczko CCC Team + 0070
07 Greg Van Avermaet CCC Team + 0060
08 Giacomo Nizzolo Team Dimension Data + 0050
09 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma + 0040
10 Cyril Lemoine Cofidis, Solutions Credits + 0035
11 Toms Skujins Trek - Segafredo + 0030
12 Evaldas Siskevicius Delko Marseille - Provence + 0025
13 Cees Bol Team Sunweb + 0020
14 Olav Hjemsæter Team Coop + 0015
15 Fabio Jakobsen Deceuninck - Quick Step + 0010
16 Lionel Taminiaux Wallonie Bruxelles + 005
17 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 005
18 Romain Cardis Total Direct Energie + 005
19 Mathieu van der Poel Corendon - Circus + 005
20 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 005
21 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 005
22 Julien Vermote Team Dimension Data + 005
23 André Greipel Team Arkéa - Samsic + 005
24 Louis Vervaeke Team Sunweb + 005
25 Anthony Turgis Total Direct Energie + 005
26 Reinardt Janse Van Rensburg Team Dimension Data + 005
27 Peter Sagan Bora - Hansgrohe + 005
28 Xandro Meurisse Wanty - Groupe Gobert + 005
29 Stan Dewulf Lotto - Soudal + 065
30 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 075
31 Jenthe Biermans Team Katusha - Alpecin + 073
32 Mads Pedersen Trek - Segafredo + 073
33 Loic Vliegen Wanty - Groupe Gobert + 073
34 Tim Declercq Deceuninck - Quick Step + 073
35 Mikkel Honore Deceuninck - Quick Step + 073
36 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 073
37 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 073
38 Reto Hollenstein Team Katusha - Alpecin + 073
39 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 073
40 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 073
41 Nikolas Maes Lotto - Soudal + 07
42 Jens Debusschere Team Katusha - Alpecin + 07
43 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 07
44 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 07
45 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 07
46 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 07
47 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 07
48 Koen De Kort Trek - Segafredo + 07
49 Niki Terpstra Total Direct Energie + 07
50 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 07
51 Oscar Riesebeek Roompot - Charles + 07
52 Aksel Nommela Wallonie Bruxelles + 07
53 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 07
54 Dries De Bondt Corendon - Circus + 07
55 Jonas Koch CCC Team + 07
56 Jay McCarthy Bora - Hansgrohe + 07
57 Christoph Pfingsten Bora - Hansgrohe + 14
58 Jasper Stuyven Trek - Segafredo + 16
59 Jannik Steimle Deceuninck - Quick Step + 16
60 Jens Keukeleire Lotto - Soudal + 38
61 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 56
62 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 1:15
63 Pieter Serry Deceuninck - Quick Step + 1:22
64 Paul Martens Team Jumbo - Visma + 1:37
65 Dylan Bouwmans Team Katusha - Alpecin + 2:06
66 Marco Haller Team Katusha - Alpecin + 2:06
67 Michael Schär CCC Team + 2:28
68 Nathan Van Hooydonck CCC Team + 2:28
69 Marcus Burghardt Bora - Hansgrohe + 2:52
70 Alex Kirsch Trek - Segafredo + 5:07
71 Michael Gogl Trek - Segafredo + 6:14
72 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 6:14
73 Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 6:14
74 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 6:14
75 Max Kanter Team Sunweb + 6:14
76 Lars Ytting Bak Team Dimension Data + 6:14
77 Stijn Steels Roompot - Charles + 6:14
78 Elmar Reinders Roompot - Charles + 6:14
79 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 6:14
80 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits + 6:14
81 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 6:14
82 Louis Bendixen Team Coop + 6:14
83 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 6:14
84 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 6:14
85 Nick Van der Lijke Roompot - Charles + 6:14
86 Rüdiger Selig Bora - Hansgrohe + 6:14
87 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 6:14
88 Bernhard Eisel Team Dimension Data + 6:14
89 Julien Trarieux Delko Marseille - Provence + 6:14
90 Fabio Sabatini Deceuninck - Quick Step + 9:49
91 Jan-Willem Van Schip Roompot - Charles + 9:49
92 Filippo Fortin Cofidis, Solutions Credits + 9:49
93 Cédric Beullens Wanty - Groupe Gobert + 9:49
94 Jay Robert Thomson Team Dimension Data + 9:49
95 Kenneth Vanbilsen Cofidis, Solutions Credits + 9:49
96 Guillaume Van Keirsbulck CCC Team + 9:49
97 Eirik Lunder Team Coop + 9:49
98 Marten Kooistra Team Sunweb + 9:49
99 Mickaël Guichard Delko Marseille - Provence + 9:49
100 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 9:49
101 Søren Wærenskjold Joker Fuel of Norway + 9:49
102 Brent Cle Corendon - Circus + 9:49
103 Emmanuel Morin Cofidis, Solutions Credits + 9:49
104 Florentin Lecamus-Lambert Team Arkéa - Samsic + 9:49
105 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 9:49
106 Enzo Wouters Lotto - Soudal + 9:49
107 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 9:49
108 Håkon Aalrust Team Coop + 9:49
109 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 9:49
110 Brenton Jones Delko Marseille - Provence + 9:49
111 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 9:49
112 Alan Riou Team Arkéa - Samsic + 9:49
113 Ludvik Holstad Joker Fuel of Norway + 9:49
114 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 9:49
115 Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 9:49
116 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 9:49
117 Dmitriy Strakhov Team Katusha - Alpecin + 9:49
DNS Samuel Gaze Deceuninck - Quick Step
DNS David Boucher Tarteletto - Isorex
DNS Max Walscheid Team Sunweb
DNF Michael Schwarzmann Bora - Hansgrohe
DNF Francisco Ventoso CCC Team
DNF Hugo Hofstetter Cofidis, Solutions Credits
DNF Zico Waeytens Cofidis, Solutions Credits
DNF Philip Walsleben Corendon - Circus
DNF Joseph Areruya Delko Marseille - Provence
DNF Ramunas Navardauskas Delko Marseille - Provence
DNF Itamar Einhorn Israel Cycling Academy
DNF Krists Neilands Israel Cycling Academy
DNF Henrik Evensen Joker Fuel of Norway
DNF Rasmus Iversen Lotto - Soudal
DNF Gerben Thijssen Lotto - Soudal
DNF Sean De Bie Roompot - Charles
DNF Huub Duyn Roompot - Charles
DNF Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Kevin Deltombe Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Ylber Sefa Tarteletto - Isorex
DNF Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex
DNF Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex
DNF Erlend Blikra Team Coop
DNF Jacob Eriksson Team Coop
DNF Andre Sotberg Team Coop
DNF Mark Cavendish Team Dimension Data
DNF Danny van Poppel Team Jumbo - Visma
DNF Jose Goncalves Team Katusha - Alpecin
DNF Johannes Fröhlinger Team Sunweb
DNF Enzo Bernard Total Direct Energie
DNF Thomas Boudat Total Direct Energie
DNF Damien Gaudin Total Direct Energie
DNF Alexandre Pichot Total Direct Energie
DNF Kenny Dehaes Wallonie Bruxelles
DNF Julien Mortier Wallonie Bruxelles
Information
Nations Belgium
Date September 21st
Distance 197 km
CAT 1.HC