Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP de la Somme
UCI, One-day race, 16th September 2011, France
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2019
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
Results
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Denmark
France
Germany
Latvia
Luxembourg
Netherlands
Portugal
Ukraine
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Roux
Anthony
1987
FDJ
04:51:35
02
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
+ 00
03
Wegmann
Fabian
1980
Leopard-Trek
+ 00
04
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
+ 00
05
Bouhanni
Nacer
1990
FDJ
+ 00
06
Martinez
Yannick
1988
AG2R La Mondiale
+ 00
07
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 00
08
Hofland
Moreno
1991
Rabobank CT
+ 00
09
Voeckler
Thomas
1979
Team Europcar
+ 00
10
De Waele
Bert
1975
Landbouwkrediet
+ 00
11
Engoulvent
Jimmy
1979
Saur - Sojasun
+ 00
12
Feillu
Brice
1985
Leopard-Trek
+ 00
13
Cammaerts
Edwig
1987
Landbouwkrediet
+ 00
14
Antomarchi
Julien
1984
La Pomme Marseille
+ 03
15
van der Lijke
Nick
1991
Rabobank CT
+ 03
16
Mortensen
Martin
1984
Leopard-Trek
+ 03
17
Offredo
Yoann
1986
FDJ
+ 03
18
Pires
Bruno Silva
1981
Leopard-Trek
+ 15
19
Lund
Anders
1985
Leopard-Trek
+ 15
20
Chainel
Steve
1983
FDJ
+ 49
21
Honig
Reinier
1983
Landbouwkrediet
+ 49
22
Bellemakers
Dirk
1984
Landbouwkrediet
+ 49
23
Olivier
Daan
1992
Rabobank CT
+ 02:24
24
Lemarchand
Romain
1987
AG2R La Mondiale
+ 02:24
25
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 02:24
26
Tronet
Steven
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 02:24
27
Ista
Kevyn
1984
Cofidis
+ 02:24
28
Pauriol
Rémi
1982
FDJ
+ 02:24
29
Roy
Jérémy
1983
FDJ
+ 02:24
30
Drujon
Mathieu
1983
BigMat - Auber 93
+ 02:24
31
Daniel
Maxime
1991
Sojasun espoir - ACNC
+ 02:24
32
Valentin
Tristan
1982
Cofidis
+ 02:24
33
Levarlet
Guillaume
1985
Saur - Sojasun
+ 02:24
34
Martias
Rony
1980
Saur - Sojasun
+ 02:24
35
Labbe
Arnaud
1976
Cofidis
+ 02:24
36
Coyot
Arnaud
1980
Saur - Sojasun
+ 02:24
37
Dion
Renaud
1978
Bretagne - Schuller
+ 02:24
38
Pichon
Laurent
1986
Bretagne - Schuller
+ 02:24
39
Jérôme
Vincent
1984
Team Europcar
+ 02:24
40
Desriac
Loïc
1989
Roubaix - Lille Metropole
+ 02:24
41
Reza
Kevin
1988
Team Europcar
+ 02:24
42
Chavanel
Sébastien
1981
Team Europcar
+ 02:24
43
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
+ 02:24
44
Schleck
Fränk
1980
Leopard-Trek
+ 02:24
45
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 04:00
46
Vaubourzeix
Thomas
1989
La Pomme Marseille
+ 04:00
47
Skujins
Toms
1991
La Pomme Marseille
+ 04:00
48
Bernaudeau
Giovanni
1983
Team Europcar
+ 04:00
49
Rousseau
Nicolas
1983
BigMat - Auber 93
+ 04:00
50
Zimine
Boris
1990
C.C. Etupes
+ 04:00
51
Riesebeek
Oscar
1992
Rabobank CT
+ 04:00
52
Laborie
Christophe
1986
Saur - Sojasun
+ 04:00
53
Thiré
Jonathan
1986
BigMat - Auber 93
+ 04:00
54
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
+ 04:00
55
Ravard
Anthony
1983
AG2R La Mondiale
+ 04:00
56
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 04:00
57
Delfosse
Sébastien
1982
Landbouwkrediet
+ 04:00
58
van Baarle
Dylan
1992
Rabobank CT
+ 04:00
59
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Schuller
+ 04:00
60
Paiani
Jean-Lou
1988
Saur - Sojasun
+ 04:00
61
Bovenhuis
Jasper
1991
Rabobank CT
+ 04:00
62
Kreder
Wesley
1990
Rabobank CT
+ 04:00
63
Guay
Julien
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 04:00
DNF
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Goddaert
Kristof
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Hinault
Sébastien
1974
AG2R La Mondiale
DNF
Houanard
Steve
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Bacon
Romain
1990
BigMat - Auber 93
DNF
Dassonville
Flavien
1991
BigMat - Auber 93
DNF
Faucon
Guillaume
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Georges
Sylvain
1984
BigMat - Auber 93
DNF
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
DNF
Mombaerts
Johan
1984
BigMat - Auber 93
DNF
Teychenne
Mathieu
1989
Chambery Cyclisme Formation
DNF
Barle
Florent
1986
Cofidis
DNF
Delalot
Romain
1991
Cofidis
DNF
Demaret
Jean-Eudes
1984
Cofidis
DNF
Petit
Adrien
1990
Cofidis
DNF
Vogondy
Nicolas
1977
Cofidis
DNF
Courteille
Arnaud
1989
FDJ
DNF
Pinot
Thibaut
1990
FDJ
DNF
Vichot
Arthur
1988
FDJ
DNF
Amorison
Frédéric
1978
Landbouwkrediet
DNF
Gourgue
Benjamin
1986
Landbouwkrediet
DNF
Verheyen
Geert
1973
Landbouwkrediet
DNF
Denifl
Stefan
1987
Leopard-Trek
DNF
Stamsnijder
Tom
1985
Leopard-Trek
DNF
Asselman
Jesper
1990
Rabobank CT
DNF
Casper
Jimmy
1978
Saur - Sojasun
DNF
Lemoine
Cyril
1983
Saur - Sojasun
DNF
Le Floch
Guillaume
1985
Team Europcar
DNF
Nauleau
Bryan
1988
Team Europcar
DNF
Lamoisson
Morgan
1988
Vendée U
Information
GP de la Somme
France
16th September 2011
1.1 | 201.2 km