GP de la Somme - 2009

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Yauheni Hutarovich Française des Jeux 4:30:22
02 Anthony Ravard Agritubel + 00
03 Nadir Haddou Auber 93 + 00
04 Jérémie Galland Besson Chaussures - Sojasun + 00
05 Alexander Porsev Katusha CT + 00
06 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 00
07 Romain Feillu Agritubel + 00
08 Fabien Bacquet Auber 93 + 00
09 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 00
10 Florian Vachon Roubaix - Lille Metropole + 00
11 Benoit Sinner Besson Chaussures - Sojasun + 00
12 Evgeni Popov Katusha CT + 00
13 Guillaume Blot Cofidis + 00
14 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 00
15 Frédéric Amorison Landbouwkrediet - Colnago + 00
16 Michael Van Staeyen Rabobank CT + 00
17 Martin Hebik PSK Whirlpool - Author + 00
18 Aleksejs Saramotins Team Designa Køkken + 00
19 Cyril Lemoine Skil - Shimano + 00
20 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 00
21 Fumiyuki Beppu Skil - Shimano + 00
22 Nicolas Hartmann Bretagne - Schuller + 00
23 Daniel Musiol Vorarlberg - Corratec + 00
24 Romain Matheou Besson Chaussures - Sojasun + 00
25 Niels Brouzes Auber 93 + 00
26 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 00
27 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 00
28 Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom + 00
29 Bastiaan Giling Team Designa Køkken + 00
30 Tony Hurel BBOX Bouygues Telecom + 00
31 Arnaud Labbe BBOX Bouygues Telecom + 00
32 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 00
33 Geert Verheyen Landbouwkrediet - Colnago + 00
34 Cedric Pineau AG2R La Mondiale + 00
35 Yuriy Krivtsov AG2R La Mondiale + 00
36 Sjoerd Kouwenhoven Van Vliet - EBH - Elshof + 00
37 Alexandre Blain Cofidis + 00
38 Steven Caethoven Agritubel + 00
39 Alexander Mironov Katusha CT + 00
40 Elias Schmaeh Vorarlberg - Corratec + 00
41 Sergey Firsanov Team Designa Køkken + 00
42 Boy van Poppel Rabobank CT + 00
43 Jakub Danacik PSK Whirlpool - Author + 00
44 Jocelyn Bar C.C. Nogent sur Oise + 00
45 René Mandri AG2R La Mondiale + 00
46 Bastien Delrot Roubaix - Lille Metropole + 00
47 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet - Colnago + 00
48 Laurent Didier Team Designa Køkken + 00
49 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 00
50 Pascal Hungerbühler Vorarlberg - Corratec + 00
51 Ramon Sinkeldam Rabobank CT + 00
52 Tristan Valentin Cofidis + 00
53 Vladimir Efimkin AG2R La Mondiale + 00
54 Pierre Cazaux Roubaix - Lille Metropole + 00
55 Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale + 00
56 Rene Jørgensen Team Designa Køkken + 00
57 Bert De Waele Landbouwkrediet - Colnago + 00
58 Florian Guillou Roubaix - Lille Metropole + 00
59 Frantisek Padour PSK Whirlpool - Author + 00
60 Aurelien Duval Française des Jeux + 00
61 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 00
62 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 00
63 Nico Sijmens Cofidis + 00
64 Arnaud Molmy C.C. Nogent sur Oise + 00
65 Yann Pivois Bretagne - Schuller + 00
66 Sébastien Minard Cofidis + 00
67 David Le Lay Agritubel + 00
68 Julien Simon Besson Chaussures - Sojasun + 00
69 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet - Colnago + 00
70 Wim Van Huffel Vorarlberg - Corratec + 00
71 Julien Mazet Auber 93 + 00
72 Martijn Keizer Rabobank CT + 00
73 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 00
74 Simon Geschke Skil - Shimano + 00
75 Andrey Solomennikov Katusha CT + 00
76 Thierry Hupond Skil - Shimano + 00
77 Steven Kruijswijk Rabobank CT + 00
78 Petr Ignatenko Katusha CT + 00
79 Sylvain Calzati Agritubel + 00
80 Johan Mombaerts Auber 93 + 00
81 Cedric Coutouly Besson Chaussures - Sojasun + 00
82 Michel Kreder Rabobank CT + 00
83 Anthony Geslin Française des Jeux + 00
84 Perrig Quemeneur BBOX Bouygues Telecom + 00
85 Cyril Bessy Besson Chaussures - Sojasun + 00
86 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 00
87 Jimmy Engoulvent Besson Chaussures - Sojasun + 00
88 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 1:03
89 Jérémy Roy Française des Jeux + 1:03
90 Nicolas Jalabert Agritubel + 1:55
91 Albert Timmer Skil - Shimano + 2:57
92 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 6:11
93 Maxime Mederel Auber 93 + 6:11
94 Jonathan Hivert Skil - Shimano + 6:11
95 Julien Antomarchi La Pomme Marseille + 6:11
96 Nicolas Jouanno Bretagne - Schuller + 6:11
97 Gatis Smukulis AG2R La Mondiale + 6:11
98 Alexandre Usov Cofidis + 6:11
99 Bas Stamsnijder Van Vliet - EBH - Elshof + 6:11
DNF Aurelien Clerc AG2R La Mondiale
DNF Rémy Cusin Agritubel
DNF Morgan Chedhomme Auber 93
DNF Jonathan Thire Auber 93
DNF Jimmy Casper Besson Chaussures - Sojasun
DNF Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller
DNF Sébastien Duret Bretagne - Schuller
DNF Noan Lelarge Bretagne - Schuller
DNF Benjamin Giraud Cofidis
DNF Christian Bach Continental Team Milram
DNF Sebastien Baldauf Continental Team Milram
DNF Sebastian Frey Continental Team Milram
DNF Georg Gall Continental Team Milram
DNF Patrick Keller Continental Team Milram
DNF Dominik Nerz Continental Team Milram
DNF Sebastien Pristl Continental Team Milram
DNF Christopher Schmieg Continental Team Milram
DNF Dmitriy Kosyakov Katusha CT
DNF Stanislav Starodubtsev Katusha CT
DNF Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet - Colnago
DNF Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet - Colnago
DNF Tom Van den Haute Landbouwkrediet - Colnago
DNF Vojtech Dlouhy PSK Whirlpool - Author
DNF Petr Kaltofen PSK Whirlpool - Author
DNF Antonin Linda PSK Whirlpool - Author
DNF André Schulze PSK Whirlpool - Author
DNF Pavel Zitta PSK Whirlpool - Author
DNF Theo Bos Rabobank CT
DNF Dennis Van Winden Rabobank CT
DNF Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole
DNF Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole
DNF Morten Kruse Brink Team Designa Køkken
DNF Michael Tronborg Kristensen Team Designa Køkken
DNF Rikke Dijkxhoorn Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Ronan Van Zandbeek Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Jack Vermeulen Van Vliet - EBH - Elshof
DNF Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec
Information
Nation France
Date 18th - 18th September
Distance 198 km
CAT 1.1
Other
Embed Results