South Aegean Tour

UCI, Stage race, 4th -5th March 2023, Greece

GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider TeamUCI Time
1 Otruba JakubATT Investments4007:43:43
2 Christophersen Cedrik BakkeTeam Coop-Repsol30+ 03
3 Stehli FelixEF Education-NIPPO Development Team25+ 07
4 Rüegg LukasTeam Vorarlberg20+ 12
5 Dima EmilRomania15+ 15
6 Berlin AntoineTeam Vorarlberg10+ 15
7 White AlexanderAevolo5+ 15
8 Dreßler LucaTeam Lotto-Kern Haus3+ 17
9 Turek DanielATT Investments3+ 17
10 Raileanu CristianRomania3+ 24
11 Kubis LukasDukla Banská Bystrica+ 28
12 Koch ChristianTeam Lotto-Kern Haus+ 30
13 Marukhin DaniilVino SKO Team+ 30
14 Duckert RomanTeam Dauner | AKKON+ 30
15 Vermeulen MoranTeam Vorarlberg+ 30
16 Lunder EirikTeam Coop-Repsol+ 30
17 Semenov AlexandrVino SKO Team+ 35
18 Humber-Kelly DylanYoeleo Factory Team+ 39
19 Kivistik GertATT Investments+ 43
20 Koszela DanielXSpeed United Continental+ 44
21 Jobber JamesEuroCyclingTrips+ 44
22 Theiler OleTeam Lotto-Kern Haus+ 46
23 Klein TobiasAevolo+ 49
24 Tuka SamuelDukla Banská Bystrica+ 52
25 Douzas DionisyosGreece+ 59
26 Camrda KarelATT Investments+ 59
27 Janssen ChristophTaurus Cycling+ 59
28 Gullickson LeoAevolo+ 01:00
29 Tzortzakis PolychronisGreece+ 01:07
30 Wallin Rasmus BøghRestaurant Suri-Carl Ras+ 01:08
31 Lindquist Christian IngemannRestaurant Suri-Carl Ras+ 01:09
32 Larsen MathiasRestaurant Suri-Carl Ras+ 01:11
33 Mackie EwanSN Vitae Bam Bam Coaching RT+ 01:20
34 Hansen Alexander ArntRestaurant Suri-Carl Ras+ 01:24
35 Schönenberger DanielTaurus Cycling+ 01:24
36 Stensby AntonTeam Coop-Repsol+ 01:26
37 Benz PirminTeam Vorarlberg+ 01:30
38 Todome YuhiEF Education-NIPPO Development Team+ 01:30
39 Hjemsæter OlavTeam Dauner | AKKON+ 01:35
40 Strelnikov YegorVino SKO Team+ 01:43
41 Kleban NickTeam Skyline+ 01:51
42 Dahl Gustav FrederikRestaurant Suri-Carl Ras+ 02:01
43 Gagne JulienTeam Skyline+ 02:07
44 Cabedo OscarTeam Vorarlberg+ 02:26
45 Heldahl Sebastian DreyerXSpeed United Continental+ 02:41
46 Geßner JakobTeam Lotto-Kern Haus+ 02:46
47 Rogora KiyaEF Education-NIPPO Development Team+ 03:11
48 Gätzi CyrillTaurus Cycling+ 03:34
49 Dostiyev IlkhanVino SKO Team+ 03:39
50 Christian SeanAevolo+ 03:49
51 Dube DavidTeam Skyline+ 04:08
52 Meiler LukasTeam Vorarlberg+ 04:31
53 Grosu Eduard MichaelRomania+ 04:36
54 Lohinský FilipDukla Banská Bystrica+ 05:00
55 Kvam KalleTeam Coop-Repsol+ 05:00
56 Clauss MarcTeam Storck-Metropol Cycling+ 05:19
57 Dina MartonATT Investments+ 05:20
58 Percrule DoriandTeam Novo Nordisk Development+ 05:25
59 Sillankorva JaakkoXSpeed United Continental+ 05:25
60 Koltunov VladimirVino SKO Team+ 05:25
61 Njor MarckusTeam IBT-Tripeak+ 05:39
62 Wang GustavRestaurant Suri-Carl Ras+ 06:32
63 Wienke BrooksAevolo+ 06:47
64 Stocek MatusATT Investments+ 06:53
65 Hamm EmileTeam Skyline+ 06:57
66 Chren MartinDukla Banská Bystrica+ 07:06
67 Goodfellow WilliamYoeleo Factory Team+ 07:12
68 Wæhre MagnusTeam Coop-Repsol+ 07:19
69 Ravnøy JohanTeam Coop-Repsol+ 07:19
70 Bisgaard RasmusTeam IBT-Tripeak+ 07:22
71 Büschler DavidTeam Storck-Metropol Cycling+ 07:25
72 Lydic AndrewSN Vitae Bam Bam Coaching RT+ 07:30
73 Hoflund AlbinTeam IBT-Tripeak+ 08:34
74 Turmon ChazTeam Skyline+ 08:40
75 Abt CedricTeam Lotto-Kern Haus+ 08:45
76 Polga AntonioTeam Novo Nordisk Development+ 08:57
77 Magnusson IsakTeam IBT-Tripeak+ 09:11
78 Drege AndreTeam Coop-Repsol+ 09:13
79 Plambeck MoritzTeam Dauner | AKKON+ 09:35
80 Wallinder WincentTeam IBT-Tripeak+ 09:42
81 Shipley GabrielAevolo+ 09:46
82 Nagy SimonDukla Banská Bystrica+ 09:46
83 Mulagaleyev VladimirVino SKO Team+ 10:23
84 Hansen Peter AsbjørnTeam IBT-Tripeak+ 10:47
85 Keup Pierre-PascalTeam Lotto-Kern Haus+ 10:59
86 Bluhm OscarRestaurant Suri-Carl Ras+ 11:19
87 Boyle EvanAevolo+ 11:24
88 Oda HijiriEF Education-NIPPO Development Team+ 11:42
89 Raßmann FrederikTeam Dauner | AKKON+ 12:25
90 Schwitzgebel Lauric ImmanuelTeam Storck-Metropol Cycling+ 14:11
91 Hoza DenisDukla Banská Bystrica+ 14:57
92 Drouin DavidYoeleo Factory Team+ 15:01
93 Stüssi ColinTeam Vorarlberg+ 15:22
94 Sarnowski TillmanTeam Dauner | AKKON+ 15:34
95 Merseburg DominikTeam Storck-Metropol Cycling+ 15:34
96 Kasko DavidDukla Banská Bystrica+ 16:01
97 Dik CalvinTeam Dauner | AKKON+ 16:03
98 Biétry SachaTeam Novo Nordisk Development+ 16:49
99 Kadota YusukeEF Education-NIPPO Development Team+ 19:26
100 Cabrera EmilioTaurus Cycling+ 21:23
101 Gonçalves BernardoXSpeed United Continental+ 21:26
102 Kaspar JanATT Investments+ 22:13
103 Barnett BenTeam Novo Nordisk Development+ 33:49
DNF Blas BlaydeEuroCyclingTrips
DNF Green SiméonEuroCyclingTrips
DNF Orr RobertEuroCyclingTrips
DNF Peyroton-Dartet ThomasEuroCyclingTrips
DNF Soula GuillaumeEuroCyclingTrips
DNF Arvanitou NikiforosGreece
DNF Boúglas GeorgiosGreece
DNF Ilias PeriklisGreece
DNF Koutounis AristeidisRodilios
DNF Palikaras EgameinontasRodilios
DNF Papastamatakis KiriakosRodilios
DNF Savvakis MichailRodilios
DNF Tsikouris TheodorosRodilios
DNF Buta CatalinRomania
DNF Luncan SerbanRomania
DNF Stoica Stefan-LucianRomania
DNF Grover FreddieSN Vitae Bam Bam Coaching RT
DNF Snodden OliverSN Vitae Bam Bam Coaching RT
DNF Surmon JosephSN Vitae Bam Bam Coaching RT
DNF Abdukhakimov TimurTashkent City Professional Cycling Team
DNF Allamberganov UmirbekTashkent City Professional Cycling Team
DNF Elli KonstantinTashkent City Professional Cycling Team
DNF Tangirberganov HasanboyTashkent City Professional Cycling Team
DNF Tuychiev AbdulkhamidTashkent City Professional Cycling Team
DNF Brunner MarcusTaurus Cycling
DNF Rüttimann StefanTaurus Cycling
DNF Steinacher CyrillTaurus Cycling
DNF Larsen FrederikTeam IBT-Tripeak
DNF Godts KobeTeam Novo Nordisk Development
DNF Knudsen Hjalte ThorTeam Novo Nordisk Development
DNF Smith NathanTeam Novo Nordisk Development
DNF Gabrick DavidTeam Skyline
DNF Pimentel StephenTeam Skyline
DNF Müller MaximilianTeam Storck-Metropol Cycling
DNF Steppe JonasTeam Storck-Metropol Cycling
DNF Wetzel ClaudiusTeam Storck-Metropol Cycling
DNF Vaganov AlexeyVino SKO Team
DNF Bertrand MatteoXSpeed United Continental
DNF Christopoulos-Heller PanagiotisXSpeed United Continental
DNF Pargeter ReillyXSpeed United Continental
DNF Denis GuillaumeYoeleo Factory Team
DNF Dorf MackYoeleo Factory Team
DNF Furman TravisYoeleo Factory Team
DNF Piotrow DarrenYoeleo Factory Team
Pos Rider Team Time
1 Christophersen Cedrik BakkeTeam Coop-Repsol 07:43:46
2 White AlexanderAevolo + 12
3 Dreßler LucaTeam Lotto-Kern Haus + 14
4 Duckert RomanTeam Dauner | AKKON + 27
5 Humber-Kelly DylanYoeleo Factory Team + 36
6 Theiler OleTeam Lotto-Kern Haus + 43
7 Klein TobiasAevolo + 46
8 Tuka SamuelDukla Banská Bystrica + 49
9 Douzas DionisyosGreece + 56
10 Camrda KarelATT Investments + 56
11 Gullickson LeoAevolo + 57
12 Mackie EwanSN Vitae Bam Bam Coaching RT + 01:17
13 Hansen Alexander ArntRestaurant Suri-Carl Ras + 01:21
14 Schönenberger DanielTaurus Cycling + 01:21
15 Stensby AntonTeam Coop-Repsol + 01:23
16 Todome YuhiEF Education-NIPPO Development Team + 01:27
17 Strelnikov YegorVino SKO Team + 01:40
18 Rogora KiyaEF Education-NIPPO Development Team + 03:08
19 Gätzi CyrillTaurus Cycling + 03:31
20 Dostiyev IlkhanVino SKO Team + 03:36
21 Christian SeanAevolo + 03:46
22 Lohinský FilipDukla Banská Bystrica + 04:57
23 Kvam KalleTeam Coop-Repsol + 04:57
24 Koltunov VladimirVino SKO Team + 05:22
25 Njor MarckusTeam IBT-Tripeak + 05:36
26 Wang GustavRestaurant Suri-Carl Ras + 06:29
27 Wienke BrooksAevolo + 06:44
28 Wæhre MagnusTeam Coop-Repsol + 07:16
29 Ravnøy JohanTeam Coop-Repsol + 07:16
30 Bisgaard RasmusTeam IBT-Tripeak + 07:19
31 Lydic AndrewSN Vitae Bam Bam Coaching RT + 07:27
32 Hoflund AlbinTeam IBT-Tripeak + 08:31
33 Abt CedricTeam Lotto-Kern Haus + 08:42
34 Magnusson IsakTeam IBT-Tripeak + 09:08
35 Wallinder WincentTeam IBT-Tripeak + 09:39
36 Shipley GabrielAevolo + 09:43
37 Nagy SimonDukla Banská Bystrica + 09:43
38 Mulagaleyev VladimirVino SKO Team + 10:20
39 Hansen Peter AsbjørnTeam IBT-Tripeak + 10:44
40 Keup Pierre-PascalTeam Lotto-Kern Haus + 10:56
41 Bluhm OscarRestaurant Suri-Carl Ras + 11:16
42 Boyle EvanAevolo + 11:21
43 Schwitzgebel Lauric ImmanuelTeam Storck-Metropol Cycling + 14:08
44 Hoza DenisDukla Banská Bystrica + 14:54
45 Sarnowski TillmanTeam Dauner | AKKON + 15:31
46 Cabrera EmilioTaurus Cycling + 21:20
47 Barnett BenTeam Novo Nordisk Development + 33:46
Pos Team Time
1 ATT Investments 23:12:06
2 Team Vorarlberg + 01
3 Team Lotto-Kern Haus + 36
4 Aevolo + 01:07
5 Team Coop-Repsol + 01:12
6 Vino SKO Team + 01:19
7 Restaurant Suri-Carl Ras + 01:50
8 XSpeed United Continental + 02:26
9 EF Education-NIPPO Development Team + 03:57
10 Romania + 04:18
11 Taurus Cycling + 05:00
12 Team Skyline + 05:07
13 Dukla Banská Bystrica + 05:25
14 Team Dauner | AKKON + 05:53
15 Yoeleo Factory Team + 11:06
16 Team IBT-Tripeak + 18:47
17 Team Novo Nordisk Development + 23:07
18 Team Storck-Metropol Cycling + 25:58

Information