Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Tour de la Pévèle - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Huising Menno Willebrord Wil Vooruit Juniors 3:12:00
02 Lozouet Léandre Normandie + 1:13
03 Driesen Niels Acrog-Tormans BC U19 + 1:13
04 Sanchez Clement Pays de la Loire + 1:37
05 Tremoulet Antoine Occitanie + 2:52
06 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 4:11
07 Dattin Victor Bretagne + 4:58
08 Gillet Baptiste Bretagne + 5:35
09 Fontaine Titouan Auvergne-Rhone-Alpes + 5:40
10 Mainguenaud Lucas Nouvelle-Aquitaine + 5:40
11 Grisel Matys Hauts-de-France + 5:40
12 Rullier Hans Pays de la Loire + 5:40
13 Dupe Mathieu Nouvelle-Aquitaine + 5:40
14 Viardot Mattéo Normandie + 5:40
15 Laurensot Edgar Bretagne + 5:40
16 Meulemans Niel Acrog-Tormans BC U19 + 5:40
17 Delalande Basile Bretagne + 5:40
18 Isidore Noa Grand Est + 5:40
19 Barusseau Mathéo Nouvelle-Aquitaine + 5:40
20 Hamonic Maximilien Bretagne + 5:50
21 Gruel Thibaud Centre-Val-de-Loire + 6:21
22 Breant Romain Nouvelle-Aquitaine + 6:42
23 Auge Ronan Pays de la Loire + 6:44
24 Brand Nick Willebrord Wil Vooruit Juniors + 6:47
25 Slaets Yorick Avia-Rudyco Cycling Team + 6:47
26 Baron Mathis Normandie + 6:50
27 Bagou Guillaume Auvergne-Rhone-Alpes + 6:50
28 Grard Hugo Nord + 6:50
29 Rouanet Maël Occitanie + 6:50
30 Van Daele Sil Avia-Rudyco Cycling Team + 6:50
31 Guefveneu Swan Hauts-de-France + 6:50
32 Savioz Colin Auvergne-Rhone-Alpes + 6:50
33 Dougny Lucas Bourgogne-Franche-Comte + 6:50
34 Hector Raphaël Normandie + 6:50
35 Feys Milan Avia-Rudyco Cycling Team + 6:50
36 Lukes Jan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 6:54
37 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 6:57
38 Linval Florian Ile-de-France + 6:59
39 Declercq Jean-Baptiste Isorex Cycling Team + 7:01
40 Cuylits Mauro Avia-Rudyco Cycling Team + 7:57
41 Tapiz Hugo Region Sud Paca + 8:16
42 Vortkamp Clemens FlandersColor-Galloo Team + 8:38
43 Blaise Arthur Ile-de-France + 8:58
44 Van Gucht Yoran Avia-Rudyco Cycling Team + 9:19
45 Lambert-Wetzel Tom Auvergne-Rhone-Alpes + 9:19
46 Pichon Mathis Nord + 9:19
47 Foucher Esteban Pays de la Loire + 9:19
48 L'Hote Antoine Hauts-de-France + 9:19
49 Lesueur Louka Pays de la Loire + 9:23
50 Lebreton Samuel Normandie + 11:17
51 Gast Mathias Grand Est + 11:17
52 De Buysser Quinten Avia-Rudyco Cycling Team + 11:17
53 Tremble Paul Normandie + 11:17
54 Finckbohner Anaël Grand Est + 11:17
55 Hingant Melvyn Bretagne + 11:17
56 Lloret Quentin Nouvelle-Aquitaine + 11:17
57 Loulergue Victor Nouvelle-Aquitaine + 11:17
58 Barrillot Bohémond Bourgogne-Franche-Comte + 11:17
59 van den Bosch Ingmar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:22
60 David Alexis Bourgogne-Franche-Comte + 11:25
61 Delaunay Estevan Centre-Val-de-Loire + 11:28
62 Cler Gabin Bourgogne-Franche-Comte + 11:28
63 Briand Enzo Pays de la Loire + 11:28
64 Le Bars Bresson Marius Bretagne + 11:28
65 Lowagie Arthur IWG Wapi Cycling Team + 12:57
66 Thibaud Celian Auvergne-Rhone-Alpes + 13:27
67 Casciaro Enrik Region Sud Paca + 13:27
68 Fayolle Jean-Loup Auvergne-Rhone-Alpes + 13:27
69 Coron Justin Normandie + 13:27
70 Dufour Remi Olympique Hesdin Marconne + 13:27
71 Ducournau Gabin Centre-Val-de-Loire + 13:27
72 Morin Emil Normandie + 13:27
73 De Laeter Jerko FlandersColor-Galloo Team + 15:03
74 Faure-Prost Alexy Bourgogne-Franche-Comte + 15:52
75 Fabries Ugo Occitanie + 18:08
DNF Lequet Corentin Auvergne-Rhone-Alpes
DNF Thollet Quentin Auvergne-Rhone-Alpes
DNF Berger Baptiste Bourgogne-Franche-Comte
DNF Mathieu Paul Bourgogne-Franche-Comte
DNF Pepiot Baptiste Bourgogne-Franche-Comte
DNF Hue Antoine Bretagne
DNF Benoist Aurélien Centre-Val-de-Loire
DNF Bonmati Axel Centre-Val-de-Loire
DNF Boutron Nathanaël Centre-Val-de-Loire
DNF Coulondre Gabriel Centre-Val-de-Loire
DNF Ginet Erwan Centre-Val-de-Loire
DNF Bonnay Lucas EC Tourquennoise
DNF Capelle Antoine EC Tourquennoise
DNF Covin Kylian EC Tourquennoise
DNF Demandrille Tomas EC Tourquennoise
DNF Loete Hippolyte EC Tourquennoise
DNF Vantieghem Maxence EC Tourquennoise
DNF Beurville Mathis Grand Est
DNF Daouze Simon Grand Est
DNF Grass Julien Grand Est
DNF Rebouillat Axel Grand Est
DNF Delattre Hugo Hauts-de-France
DNF Marchand Elouan Hauts-de-France
DNF Mequinion Theo Hauts-de-France
DNF Pouillard Raphaël Hauts-de-France
DNF Rollandt Mady Hauts-de-France
DNF Boulahoite Rayan Ile-de-France
DNF Bouquet Thomas Ile-de-France
DNF Floch Prigent Tanguy Ile-de-France
DNF Guillaume Sacha Ile-de-France
DNF Panor Enzo Ile-de-France
DNF Tondo Lucas Ile-de-France
DNF Burel Nolann La Reunion
DNF Hoarau Maël Jym La Reunion
DNF Hoarau Quentin La Reunion
DNF Laude Gauthier La Reunion
DNF Lebreton Jonathan La Reunion
DNF Morau Nicolas La Reunion
DNF Velna Yann La Reunion
DNF Villeronce Axel Martinique
DNF Aldebert Matthias Nord
DNF Depil Louis Nord
DNF Flament Arthur Nord
DNF Forbras Nicolas Nord
DNF Leroy Clement Nord
DNF Zahem Mael Nord
DNF Delhomme Rafael Nouvelle-Aquitaine
DNF Magnie Valerian Nouvelle-Aquitaine
DNF Bandu Adrien Occitanie
DNF Bodet Vincent Occitanie
DNF Giuliano Dario Occitanie
DNF Lagrave Dorian Occitanie
DNF Saubere Loïs Occitanie
DNF Breit Oscar Olympique Hesdin Marconne
DNF Flour Florian Olympique Hesdin Marconne
DNF Marchandise Marius Olympique Hesdin Marconne
DNF Marien Timeo Olympique Hesdin Marconne
DNF Outreman Leo Olympique Hesdin Marconne
DNF Regost Thibaut Olympique Hesdin Marconne
DNF Croisé Gabriel Pays de la Loire
DNF Garcon Gabriel Pays de la Loire
DNF Aubery Robin Region Sud Paca
DNF Hennequin Constantin Region Sud Paca
DNF Mahieu Gregoire Region Sud Paca
DNF Melot Noe Region Sud Paca
DNF Hannes Victor Acrog-Tormans BC U19
DNF Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19
DNF Van Herck Yarno Acrog-Tormans BC U19
DNF Verhaegen Xander Acrog-Tormans BC U19
DNF Heymans Yarno Avia-Rudyco Cycling Team
DNF Van Der Vreken Lucas Avia-Rudyco Cycling Team
DNF Boonen Luca FlandersColor-Galloo Team
DNF McEwan Callum FlandersColor-Galloo Team
DNF Revelj Oskar FlandersColor-Galloo Team
DNF Van Den Broek Gijs FlandersColor-Galloo Team
DNF Van Hemelryck Mats FlandersColor-Galloo Team
DNF Wika-Czarnowski Dawid FlandersColor-Galloo Team
DNF Baele Xander Isorex Cycling Team
DNF Casier Zyon Isorex Cycling Team
DNF De Dobbelare Born Isorex Cycling Team
DNF Van Hollebeke Milan Isorex Cycling Team
DNF Van Nieuwenhove Lars Isorex Cycling Team
DNF Boutoille Arthur IWG Wapi Cycling Team
DNF De Smet Orion IWG Wapi Cycling Team
DNF Lison Sacha IWG Wapi Cycling Team
DNF Midavaine Alexis IWG Wapi Cycling Team
DNF Paulart Adrien IWG Wapi Cycling Team
DNF Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors

Information