Giro di Padania - 2012

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Carlos Betancur Acqua e Sapone 04:31:14
02 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 01
03 Matteo Rabottini Farnese Vini - Selle Italia + 03
04 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 06
05 Darwin Atapuma Colombia - Coldeportes + 08
06 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 08
07 Vincenzo Nibali Liquigas-Cannondale + 08
08 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 08
09 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 14
10 Kristijan Durasek Adria Mobil + 01:10
11 Jan Hirt Leopard - Trek CT + 01:42
12 Radoslav Rogina Adria Mobil + 01:45
13 Francesco Reda Acqua e Sapone + 03:40
14 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 03:50
15 Angelo Pagani Colnago - CSF Inox + 04:02
16 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 04:56
17 Mikhail Antonov Lokosphinx + 05:05
18 Paolo Bailetti Utensilnord - Named + 05:06
19 Enrico Battaglin Colnago - CSF Inox + 05:34
20 Patxi Vila Utensilnord - Named + 06:07
21 Robert Vrecer Team Vorarlberg + 06:07
22 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli - Venezuela + 06:29
23 Dalivier Ospina Colombia - Coldeportes + 06:45
24 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 06:48
25 Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox + 07:11
26 Pieter Serry Topsport Vlaanderen - Mercator + 07:30
27 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 07:40
28 Cristian Cominelli Team Idea + 07:42
29 Kristjan Fajt Adria Mobil + 08:02
30 Nikodemus Holler Team Specialized Concept Store + 08:30
31 Alessandro Bisolti Team Idea + 09:37
32 Sylwester Szmyd Liquigas-Cannondale + 11:26
33 Francesco Failli Farnese Vini - Selle Italia + 11:29
34 Luca Mazzanti Farnese Vini - Selle Italia + 11:29
35 Joel Zangerle Leopard - Trek CT + 11:29
36 Massimo Codol Acqua e Sapone + 11:29
37 Paolo Longo Borghini Liquigas-Cannondale + 11:29
38 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 11:29
39 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 11:29
40 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator + 11:29
41 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela + 11:29
42 Fortunato Baliani Team Nippo + 11:29
43 Aleksey Rybalkin Lokosphinx + 11:29
44 Alessandro Proni Farnese Vini - Selle Italia + 11:29
45 José Serpa Androni Giocattoli - Venezuela + 11:29
46 Michele Scarponi Lampre-ISD + 11:37
47 Stefano Borchi Farnese Vini - Selle Italia + 11:37
48 Luca Wackermann Lampre-ISD + 11:37
49 Luca Dodi Team Idea + 11:37
50 Wilson Marentes Colombia - Coldeportes + 11:37
51 Fabio Taborre Acqua e Sapone + 11:37
52 Andrey Solomennikov Itera - Katusha + 11:37
53 Gabriele Bosisio Utensilnord - Named + 11:37
54 Andrea Cismondi Team Specialized Concept Store + 13:17
55 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 13:19
56 Lukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 13:19
57 Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team + 13:28
58 Arthur Vanoverberghe Topsport Vlaanderen - Mercator + 14:00
59 Luis Felipe Laverde Colombia - Coldeportes + 15:48
60 Jarlinson Pantano Colombia - Coldeportes + 15:48
61 Vitaliy Buts Lampre-ISD + 17:41
62 Federico Rocchetti Utensilnord - Named + 18:06
63 Marco Frapporti Team Idea + 18:06
64 Marko Kump Adria Mobil + 18:06
65 Matej Mugerli Adria Mobil + 18:06
66 Fabio Silvestre Leopard - Trek CT + 19:24
67 Matej Gnezda Adria Mobil + 20:18
68 Alessandro Spezialetti Lampre-ISD + 22:10
69 Danilo Hondo Lampre-ISD + 22:10
70 Piero Baffi Leopard - Trek CT + 22:10
71 Dominik Hrinkow Team Vorarlberg + 22:10
72 Javier Alberto Gonzalez Colombia - Coldeportes + 22:10
73 Dominik Brändle Team Vorarlberg + 22:10
74 Esteban Chaves Colombia - Coldeportes + 22:10
75 Julian Kern Leopard - Trek CT + 22:10
76 Tomasz Kiendys CCC Polsat Polkowice + 22:10
77 Aristide Ratti Team Idea + 22:10
78 Elchin Asadov Team Specialized Concept Store + 22:10
79 Matteo Busato Team Idea + 22:10
80 Maxim Razumov Itera - Katusha + 22:10
81 Igor Boev Itera - Katusha + 22:10
82 Piotr Gawronski CCC Polsat Polkowice + 22:10
83 Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice + 22:10
84 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 22:10
85 Grzegorz Stepniak CCC Polsat Polkowice + 22:10
86 Giorgio Brambilla Leopard - Trek CT + 22:10
87 Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team + 22:10
88 Blaz Bonca Meridiana - Kamen Team + 22:10
89 Tim Mertens Topsport Vlaanderen - Mercator + 22:10
90 Zico Waeytens Topsport Vlaanderen - Mercator + 22:10
91 Gianluca Maggiore Utensilnord - Named + 22:10
92 Davide Mucelli Utensilnord - Named + 22:19
93 Sergio Lagana Utensilnord - Named + 22:19
DNS Anton Vorobyev Itera - Katusha
DNS Emanuel Buchmann Team Specialized Concept Store
DNF Danilo Napolitano Acqua e Sapone
DNF Pavel Gorenc Adria Mobil
DNF Aljaz Hocevar Adria Mobil
DNF Roberto Ferrari Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Nikolay Mihaylov CCC Polsat Polkowice
DNF Sacha Modolo Colnago - CSF Inox
DNF Marco Canola Colnago - CSF Inox
DNF Sonny Colbrelli Colnago - CSF Inox
DNF Marco Coledan Colnago - CSF Inox
DNF Pierpaolo De Negri Farnese Vini - Selle Italia
DNF Maxim Pokidov Itera - Katusha
DNF Massimo Graziato Lampre-ISD
DNF Alessandro Petacchi Lampre-ISD
DNF Alexandre Pliuschin Leopard - Trek CT
DNF Federico Canuti Liquigas-Cannondale
DNF Fabio Sabatini Liquigas-Cannondale
DNF Alessandro Vanotti Liquigas-Cannondale
DNF Sergey Belykh Lokosphinx
DNF Sergey Shilov Lokosphinx
DNF Dmitry Sokolov Lokosphinx
DNF Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team
DNF Maurizio Biondo Meridiana - Kamen Team
DNF Luka Grubic Meridiana - Kamen Team
DNF Roberto Cesaro Meridiana - Kamen Team
DNF Andrea Palini Team Idea
DNF Luca Barla Team Idea
DNF Simone Campagnaro Team Nippo
DNF Henry Frusto Team Nippo
DNF Vincenzo Garofalo Team Nippo
DNF Maximiliano Richeze Team Nippo
DNF Ryohei Komori Team Nippo
DNF Tomohiro Hayakawa Team Nippo
DNF Tural Isgandarov Team Specialized Concept Store
DNF Jonas Koch Team Specialized Concept Store
DNF Fabian Schnaidt Team Specialized Concept Store
DNF Andreas Hofer Team Vorarlberg
DNF Filippo Baggio Utensilnord - Named
Information
Nation Italy
Date 7th September
Where Acqui Terme -> Frabosa Soprana
What 6th stage
Distance 174 km
Leader V.Nibali
Youth C.Betancur
Points V.Nibali
Mountain V.Nibali
Other
Embed Results