Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Giro di Padania

2011

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Ivan Basso Liquigas-Cannondale 22:13:28
02 Giovanni Visconti Farnese Vini - Neri Sottoli + 52
03 Francesco Masciarelli Astana + 1:08
04 Fortunato Baliani D'Angelo & Antenucci - Nippo + 1:17
05 Davide Rebellin Miche - Guerciotti + 1:24
06 Emanuele Sella Androni Giocattoli - CIPI + 1:32
07 Simone Stortoni Colnago - CSF Inox + 2:34
08 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 2:53
09 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 2:57
10 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - CIPI + 3:08
11 Robert Vrecer Perutnina Ptuj + 4:13
12 Lachlan Norris Drapac Cycling + 4:22
13 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 4:49
14 Diego Ulissi Lampre - ISD + 4:57
15 Reto Hollenstein Team Vorarlberg + 5:06
16 Jérôme Coppel Saur - Sojasun + 5:24
17 Constantino Zaballa Miche - Guerciotti + 5:56
18 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 5:58
19 Ruben Martinez Hernandez Caja Rural + 5:58
20 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 5:58
21 Jan Polanc Radenska + 6:07
22 Miguel Angel Rubiano D'Angelo & Antenucci - Nippo + 6:10
23 José Serpa Androni Giocattoli - CIPI + 6:25
24 Juan Sebastian Tamayo WIT + 7:42
25 Michael Rasmussen Christina Watches + 7:57
26 Patxi Vila De Rosa - Ceramica Flaminia + 8:01
27 Antonio Santoro Androni Giocattoli - CIPI + 8:51
28 Paolo Tiralongo Astana + 9:05
29 Paolo Bailetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 9:34
30 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 9:35
31 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 10:02
32 Tomasz Marczynski CCC Polsat Polkowice + 10:02
33 Tomasz Nose Adria Mobil + 10:02
34 Carlos Betancur Acqua e Sapone + 10:02
35 Oleg Chuzhda Caja Rural + 10:58
36 Christian Meier UnitedHealthcare Pro Cycling + 11:28
37 Dominik Hrinkow Team Vorarlberg + 11:39
38 Davide Torosantucci D'Angelo & Antenucci - Nippo + 12:50
39 Fabio Taborre Acqua e Sapone + 13:01
40 Stefan Schumacher Miche - Guerciotti + 13:05
41 Silvan Dillier Team Vorarlberg + 13:23
42 Alessandro Bisolti Farnese Vini - Neri Sottoli + 14:05
43 Philipp Mamos Amore & Vita + 14:34
44 Daniel Oss Liquigas-Cannondale + 15:41
45 Blaz Furdi Adria Mobil + 17:24
46 Denys Kostyuk Lampre - ISD + 17:24
47 Andrey Zeits Astana + 17:24
48 Daniel Diaz La Pomme Marseille + 17:24
49 Yonathan Monsalve Androni Giocattoli - CIPI + 17:38
50 Javier Moreno Caja Rural + 19:14
51 Carles Jose Ochoa Androni Giocattoli - CIPI + 19:40
52 Alessandro Bertolini Androni Giocattoli - CIPI + 20:37
53 Oscar Gatto Farnese Vini - Neri Sottoli + 21:00
54 Adriano Malori Lampre - ISD + 21:10
55 Gianluca Randazzo Miche - Guerciotti + 21:20
56 Cameron Wurf Liquigas-Cannondale + 21:29
57 Matti Helminen Landbouwkrediet + 22:09
58 Elia Viviani Liquigas-Cannondale + 22:11
59 Yohan Cauquil La Pomme Marseille + 22:58
60 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 23:04
61 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 24:03
62 Danilo Hondo Lampre - ISD + 24:03
63 Aristide Ratti WIT + 24:03
64 Reinier Honig Landbouwkrediet + 24:03
65 Diego Milan Caja Rural + 24:03
66 Ruben Reig Conejero Caja Rural + 24:03
67 Diego Alejandro Tamayo WIT + 24:03
68 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 24:08
69 Roberto Antonio Richeze Araquistain Ora Hotels - Carrera + 24:17
70 Alexander Zdanov D'Angelo & Antenucci - Nippo + 24:23
71 Volodymyr Bileka Amore & Vita + 24:30
72 Ermanno Capelli Team Vorarlberg + 24:30
73 Julien Antomarchi La Pomme Marseille + 24:46
74 Fabio Sabatini Liquigas-Cannondale + 24:57
75 Toms Skujins La Pomme Marseille + 25:11
76 Claudio Corioni Acqua e Sapone + 25:16
77 Morgan Schmitt UnitedHealthcare Pro Cycling + 25:22
78 Vyacheslav Kuznetsov Itera - Katusha + 25:25
79 Anton Kaniuk Amore & Vita + 25:52
80 Giuseppe De Maria De Rosa - Ceramica Flaminia + 26:46
81 Federico Rocchetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 27:03
82 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 27:12
83 Maciej Bodnar Liquigas-Cannondale + 27:27
84 Krzysztof Szczawinski Miche - Guerciotti + 27:38
85 Mirko Tedeschi Farnese Vini - Neri Sottoli + 27:49
86 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 27:53
87 Ludovic Turpin Saur - Sojasun + 27:53
88 Oleksandr Kvachuk Lampre - ISD + 27:53
89 Simone Campagnaro D'Angelo & Antenucci - Nippo + 28:04
90 Niv Libner Amore & Vita + 28:06
91 Vitaliy Buts Lampre - ISD + 28:06
92 Edoardo Girardi De Rosa - Ceramica Flaminia + 28:06
93 Fabio Piscopiello De Rosa - Ceramica Flaminia + 28:06
94 Julian Sanchez Caja Rural + 28:06
95 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille + 28:13
96 Massimo Graziato Lampre - ISD + 28:17
97 Baptiste Planckaert Landbouwkrediet + 28:45
98 Luka Mezgec Sava + 30:04
99 Alessandro Vanotti Liquigas-Cannondale + 30:48
100 Maximiliano Richeze D'Angelo & Antenucci - Nippo + 31:11
101 Sonny Colbrelli Colnago - CSF Inox + 31:14
102 Henry Frusto D'Angelo & Antenucci - Nippo + 31:41
103 Giuseppe Muraglia D'Angelo & Antenucci - Nippo + 31:41
104 Charles Wegelius UnitedHealthcare Pro Cycling + 32:21
105 Sergio Lagana De Rosa - Ceramica Flaminia + 32:34
106 Omar Lombardi Colnago - CSF Inox + 32:34
107 Danilo Napolitano Acqua e Sapone + 32:46
108 Klemen Stimulak Radenska + 32:48
109 Davide Orrico UnitedHealthcare Pro Cycling + 33:15
110 Volodymyr Zagorodny Miche - Guerciotti + 33:15
111 Simone Boifava Ora Hotels - Carrera + 33:38
112 Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team + 33:39
113 Pawel Bernas - + 33:39
114 Paolo Longo Borghini Liquigas-Cannondale + 35:30
115 Arnaud Coyot Saur - Sojasun + 35:40
116 Filippo Baggio De Rosa - Ceramica Flaminia + 36:33
117 Mikhail Antonov Itera - Katusha + 36:34
118 Angelo Furlan Christina Watches + 37:16
119 Gregoire Tarride La Pomme Marseille + 37:26
120 Benjamin Giraud La Pomme Marseille + 37:40
121 Jake Keough UnitedHealthcare Pro Cycling + 37:52
122 Mark Dzamastagic Sava + 38:07
123 Walter Proch Ora Hotels - Carrera + 38:08
124 Dmitriy Gruzdev Astana + 38:11
125 Maxim Iglinskiy Astana + 39:25
126 Mitchell Docker Skil - Shimano + 39:42
127 Angelo Pagani Colnago - CSF Inox + 39:45
128 Alessandro Malaguti Ora Hotels - Carrera + 39:49
129 Ruslan Tleubayev Astana + 39:52
130 Volodymyr Kogut Amore & Vita + 40:09
131 Lukasz Wisniowski - + 40:19
132 Enrico Montanari WIT + 40:31
133 Slawomir Kohut Miche - Guerciotti + 40:37
134 Andrea Guardini Farnese Vini - Neri Sottoli + 40:52
135 Matthew Goss Team HTC - Highroad + 41:16
136 Piotr Gawronski - + 41:19
137 Kamil Gradek - + 41:24
138 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 41:54
139 Wesley Sulzberger FDJ + 41:57
140 Igor Frolov Itera - Katusha + 42:35
141 Cameron Meyer Garmin-Cervélo + 42:46
142 Simone Masciarelli Acqua e Sapone + 44:19
143 Leonardo Pinizzotto Miche - Guerciotti + 44:37
144 Grzegorz Stepniak - + 44:49
145 Luca Barla Androni Giocattoli - CIPI + 45:18
146 Stefan Poll Team Vorarlberg + 45:18
147 Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun + 45:51
148 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille + 46:12
149 Bart Dockx Landbouwkrediet + 46:26
150 Andriy Grivko Astana + 46:39
151 Andrew Pinfold UnitedHealthcare Pro Cycling + 46:57
152 Grzegorz Haba - + 47:07
153 Leonardo Giordani Farnese Vini - Neri Sottoli + 47:56
154 Gianluca Mirenda Farnese Vini - Neri Sottoli + 48:23
155 Davide Ricci Bitti Farnese Vini - Neri Sottoli + 48:23
156 Hilton Clarke UnitedHealthcare Pro Cycling + 49:17
157 Mads Moltke Steen Christina Watches + 49:35
158 Nick Aitken Team Jayco-AIS + 49:40
159 Omar Sottocornola Meridiana - Kamen Team + 50:56
160 Darko Blazevic Meridiana - Kamen Team + 52:23
161 Leonid Krasnov Itera - Katusha + 53:45
162 Viktor Shmalko Itera - Katusha + 54:29
163 Mirco Lorenzetto Astana + 54:34
164 Michele Nodari UnitedHealthcare Pro Cycling + 55:48
DNF Stefano Garzelli Acqua e Sapone
DNF Vladislav Borisov Amore & Vita
DNF Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita
DNF Yuri Metlushenko Amore & Vita
DNF Joaquin Sobrino Caja Rural
DNF Marc Hester Hansen Christina Watches
DNF Jakob Gye Madsen Christina Watches
DNF Philip Nicolas Nielsen Christina Watches
DNF Michael Reihs Christina Watches
DNF Daniel Vestergaard Andersen Christina Watches
DNF Luca Mazzanti Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF Alexander Foliforov Itera - Katusha
DNF Alexey Tsatevitch Itera - Katusha
DNF Anton Vorobyev Itera - Katusha
DNF Benjamin Gourgue Landbouwkrediet
DNF Marko Barbir Meridiana - Kamen Team
DNF Emanuele Bindi Meridiana - Kamen Team
DNF Blaz Bonca Meridiana - Kamen Team
DNF Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF David McLean Meridiana - Kamen Team
DNF Istvan Cziraki Ora Hotels - Carrera
DNF Walter Gaston Trillini Ora Hotels - Carrera
DNF Andrej Rajsp Radenska
DNF Dominik Brändle Team Vorarlberg
DNF Kajetan Fricke Team Vorarlberg
DNF Matic Strgar Team Vorarlberg
DNF Fausto Fognini WIT
DNF Tyron Giorgieri WIT
DNF Luca Zanasca WIT
Information
Nation Italy
Date September 06-10
CAT 2.1