Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Penn Ar Bed-Pays d'Iroise - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Desmet Tyler Onder Ons Parike WZW 02:58:02
02 Rullier Hans V.S.Valletais U19 + 00
03 Delalande Basile OC Locmine + 00
04 Laurensot Edgar Ille-et-Vilaine + 00
05 McKay Shane A.C.Lanester 56 Junior + 00
06 Dhondt Robbe Onder Ons Parike WZW + 02
07 Lemperiere Jules Aizenay Velo Sports + 02
08 Charteau Diego Aizenay Velo Sports + 02
09 Debucke Senne Van Moer Logistics Cycling Team + 02
10 Cushway Maximilian Veloce Vannetais + 01:52
11 Dockx Gilles Van Mossel Heist CT U19 + 01:52
12 Baart Thomas Van Moer Logistics Cycling Team + 02:21
13 Corlay Le Baron Mathis Bretagne Sud Cyclisme + 02:21
14 Barre Mathieu Bretagne Sud Cyclisme + 02:21
15 Gouzouguen Enzo U.C.Briochine U19 + 02:21
16 Poulard Sacha Loire-Atlantique + 02:29
17 Blons Edouard Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 02:32
18 Viardot Mattéo UC Bricquebec Junior + 02:39
19 Vandenabeele Kobe Van Mossel Heist CT U19 + 02:42
20 Froger Pierre V.S.Valletais U19 + 02:42
21 Van Petegem Maurits Onder Ons Parike WZW + 02:42
22 Bramoulle Yanis Entente Juniors du Moulin Neuf + 02:42
23 Maignan Maxence Team Mayenne Junior + 02:42
24 Ryo Swann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 02:42
25 Lebot Thomas Loire-Atlantique + 02:42
26 Brouard Leo U.C.Briochine U19 + 02:42
27 Samson Valentin Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 03:09
28 Reed Jack C.C.Plancoëtin Junior + 03:12
29 Hamonic Maximilien Dynamic Club Quédillac Junior + 03:12
30 Beaucher Arthur Ille-et-Vilaine + 03:12
31 Le Floch Ethyme Côtes d'Armor + 03:16
32 Tessier Jean Loire-Atlantique + 03:19
33 Gouessant Gabriel V.C.Pays de Loudéac U19 + 03:21
34 Borremans Tyson Onder Ons Parike WZW + 03:21
35 Mazevet Rohann U.C.Briochine U19 + 03:21
36 Momblano Matthieu VS Trégueux Junior + 03:21
37 De Keersmaeker Jens Van Mossel Heist CT U19 + 03:21
38 Franks Alex V.C.Londres + 03:21
39 Burel Louy VS Trégueux Junior + 03:21
40 Kortes Thijs Van Mossel Heist CT U19 + 03:21
41 Hingant Melvyn VS Trégueux Junior + 03:21
42 Janitor Paolo Team Mayenne Junior + 03:21
43 Smets Jochen Van Mossel Heist CT U19 + 03:21
44 Lozouet Léandre UC Bricquebec Junior + 03:21
45 Gloux Fantin US Vern Cyclisme Junior + 03:21
46 Therin Alexis Equipe Mixte Centre Armor + 03:21
47 Gente Théo Rivery Sports Cyclisme + 03:21
48 Bouvier Edwin US Vern Cyclisme Junior + 03:21
49 Cayre Youenn C.C.Plancoëtin Junior + 03:21
50 Le Henaff Axel U.C.Briochine U19 + 03:21
51 Neucin Nathan US Vern Cyclisme Junior + 03:21
52 Premel Ewen Entente Juniors du Moulin Neuf + 03:21
53 Le Borgne Alban CC Bourg-Blanc + 03:21
54 Klewais Tristan OC Locmine + 03:21
55 Barras Romain A.C.Lanester 56 Junior + 03:21
56 Broekaert Jelle Onder Ons Parike WZW + 03:21
57 Dattin Victor US Vern Cyclisme Junior + 03:21
58 Le Morvan Gabin Côtes d'Armor + 03:21
59 Le Bot Jean Veloce Vannetais + 03:21
60 Neirinckx Niels Van Moer Logistics Cycling Team + 03:21
61 Le Callonec Hugo OC Locmine + 03:21
62 Le Gall Daran Equipe Mixte Centre Armor + 03:21
63 Morel Tom US Vern Cyclisme Junior + 03:21
64 Blume Hugo Bretagne Sud Cyclisme + 03:21
65 Costiou Gurvan Entente Juniors du Moulin Neuf + 03:21
66 Gesteau Julien Team Mayenne Junior + 03:21
67 Barguil Brayann A.C.Lanester 56 Junior + 03:21
68 Poisson Alexis Equipe Mixte Centre Armor + 03:21
69 Amice Tom Côtes d'Armor + 03:21
70 Noel Mathis C.C.Plancoëtin Junior + 03:21
71 De Valck Asger Van Moer Logistics Cycling Team + 03:21
72 Goodwill Luke V.C.Londres + 03:21
73 Ledru Louis Team Sarthe Juniors + 03:21
74 Rebillard Malo C.C.Plancoëtin Junior + 03:21
75 Balcon Evann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 03:21
76 David Mathieu Team Sarthe Juniors + 03:21
77 Conanec Martin Bretagne Sud Cyclisme + 03:21
78 Engracio Armindo CC Bourg-Blanc + 03:21
79 de Jonghe Mirko Van Mossel Heist CT U19 + 03:21
80 Picaut Raphael Dynamic Club Quédillac Junior + 03:21
81 Coet Thomas Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 03:31
82 Hooftman Ilan Van Moer Logistics Cycling Team + 03:31
83 Hoarau Maël Jym OC Locmine + 03:36
84 Minier Mathias Dynamic Club Quédillac Junior + 03:42
85 Ruelland Nathan V.C.Pays de Loudéac U19 + 03:42
86 Lecolley Augustin UC Bricquebec Junior + 03:49
87 Van Sanden Kjell Van Moer Logistics Cycling Team + 03:52
88 Plessis Aurélien Team Sarthe Juniors + 03:52
89 Adam Mathis UC Bricquebec Junior + 03:42
90 Feroc Nathan CC Bourg-Blanc + 04:26
91 Berthelot Tom Ille-et-Vilaine + 04:35
92 Pecheux Adrien VS Trégueux Junior + 08:17
93 Doledec Elouan Côtes d'Armor + 08:42
94 Heriquet Nohan A.C.Lanester 56 Junior + 11:49
95 Brien Valentin UC Bricquebec Junior + 11:49
96 Bruno Matthieu Entente Juniors du Moulin Neuf + 11:49

Information