Front Races Teams Riders Ranking

Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven | 2019 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Niccolo Bonifazio Total Direct Energie 4:16:50125
02 Hugo Hofstetter Cofidis, Solutions Credits + 0085
03 Timothy Dupont Wanty - Groupe Gobert + 0070
04 Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise + 0060
05 Gianni Vermeersch Corendon - Circus + 0050
06 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 0040
07 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 0035
08 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 0030
09 Andre Carvalho Hagens Berman - Axeon + 0025
10 Piotr Havik Beat Cycling Club + 0020
11 Nick Van der Lijke Roompot - Charles + 0015
12 Martijn Budding Beat Cycling Club + 0010
13 Lionel Taminiaux Wallonie Bruxelles + 005
14 Louis Bendixen Team Coop + 005
15 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 005
16 Tobias Kongstad Riwal Readynez Cycling + 003
17 Jacob Relaes Cibel + 003
18 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 003
19 Kristian Aasvold Team Coop + 003
20 Dries van Gestel Sport Vlaanderen - Baloise + 003
21 Jeroen Pattyn Team Differdange-GeBa + 003
22 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 003
23 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 003
24 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 003
25 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 003
26 Daan Hoeyberghs Beat Cycling Club + 00
27 Aksel Bech Skot-Hansen Team Coloquick + 00
28 Olav Hjemsæter Team Coop + 00
29 Julius Johansen Team Coloquick + 00
30 Ivar Slik Monkey Town - A Block CT + 00
31 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling + 00
32 Fabian Lienhard IAM Excelsior + 00
33 Aksel Nommela Wallonie Bruxelles + 00
34 Martin Salmon Development Team Sunweb + 00
35 Harry Sweeny EvoPro Racing + 00
36 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 00
37 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 00
38 David Rivière Vital Concept - B&B Hotels + 00
39 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 00
40 Huub Duyn Roompot - Charles + 00
41 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 00
42 Xandro Meurisse Wanty - Groupe Gobert + 00
43 Maciej Paterski Wibatech Merx 7R + 00
44 Cedric Raymackers Cibel + 00
45 Jacob Eriksson Team Coop + 00
46 Gianni Marchand Cibel + 00
47 Håkon Aalrust Team Coop + 00
48 Anthony Turgis Total Direct Energie + 00
49 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 00
50 Pieter Weening Roompot - Charles + 00
51 Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles + 12
52 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 12
53 Jimmy Janssens Corendon - Circus + 17
54 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 17
55 Bert Van Lerberghe Cofidis, Solutions Credits + 17
56 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 20
57 Adam Lewis Beat Cycling Club + 20
58 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 34
59 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 36
60 Arjen Livyns Roompot - Charles + 36
61 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits + 36
62 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 53
63 Jeen De Jong Monkey Town - A Block CT + 53
64 Angelo Tulik Total Direct Energie + 54
65 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 1:03
66 Patrick Muller Vital Concept - B&B Hotels + 1:15
67 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 1:15
68 Julien Morice Vital Concept - B&B Hotels + 1:15
69 Zico Waeytens Cofidis, Solutions Credits + 1:15
70 Bartosz Warchol Wibatech Merx 7R + 1:15
71 August Jensen Israel Cycling Academy + 1:17
72 Piotr Konwa Wibatech Merx 7R + 1:17
73 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 1:32
74 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 1:38
75 Mathias Van Gompel Sport Vlaanderen - Baloise + 1:39
76 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 1:39
77 Steffen Munk Team Coloquick + 1:39
78 Matthew Teggart EvoPro Racing + 1:39
79 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT + 1:39
80 Aaron Gate EvoPro Racing + 1:39
81 Trond Håkon Trondsen Wanty - Groupe Gobert + 1:39
82 Alex Molenaar Monkey Town - A Block CT + 1:39
83 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 1:39
84 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 1:39
85 Jeroen Eyskens Cibel + 1:39
86 Geoffrey Soupe Cofidis, Solutions Credits + 1:51
87 Tom Meeusen Corendon - Circus + 2:27
88 Marcel Meisen Corendon - Circus + 3:01
89 Justin Jules Wallonie Bruxelles + 3:01
90 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 3:01
91 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 3:01
92 Michiel Dieleman Cibel + 3:01
93 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 3:01
94 Dries De Bondt Corendon - Circus + 3:01
95 Morten Hulgaard Team Coloquick + 5:37
96 Corey Davis IAM Excelsior + 5:37
97 Daire Feeley EvoPro Racing + 5:42
98 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 5:51
99 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 6:28
100 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 6:28
101 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 6:28
102 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy + 6:28
103 Michael Rice Hagens Berman - Axeon + 6:28
104 Erlend Blikra Team Coop + 6:28
105 Tom Thill Team Differdange-GeBa + 6:28
106 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 6:28
107 Cédric Beullens Wanty - Groupe Gobert + 6:28
108 Alexander Salby Team Coloquick + 6:28
109 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling + 6:28
110 Yves Coolen Beat Cycling Club + 6:28
111 Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels + 6:28
DNF Nahom Desale Kalei Beat Cycling Club
DNF Guillaume Seye Beat Cycling Club
DNF Dennis Coenen Cibel
DNF Timothy Stevens Cibel
DNF Pit Leyder Cofidis, Solutions Credits
DNF Philip Walsleben Corendon - Circus
DNF Felix Gall Development Team Sunweb
DNF Edo Maas Development Team Sunweb
DNF Marius Mayrhofer Development Team Sunweb
DNF Tim Naberman Development Team Sunweb
DNF Nils Sinschek Development Team Sunweb
DNF Peter Koning EvoPro Racing
DNF Cyrus Monk EvoPro Racing
DNF Wouter Wippert EvoPro Racing
DNF Ian Garrison Hagens Berman - Axeon
DNF Karel Vacek Hagens Berman - Axeon
DNF Dylan Page IAM Excelsior
DNF Scott Quincey IAM Excelsior
DNF Martin Schäppi IAM Excelsior
DNF Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling
DNF Jan Maas Leopard Pro Cycling
DNF Mario Spengler Leopard Pro Cycling
DNF Bas Van Belle Leopard Pro Cycling
DNF Chiel Breukelman Monkey Town - A Block CT
DNF Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling
DNF Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling
DNF Rasmus Wallin Riwal Readynez Cycling
DNF Sean De Bie Roompot - Charles
DNF David Boucher Tarteletto - Isorex
DNF Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex
DNF Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick
DNF Frederik Rodenberg Team Coloquick
DNF Andre Sotberg Team Coop
DNF Toni Franz Team Differdange-GeBa
DNF Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa
DNF Jan Petelin Team Differdange-GeBa
DNF Balazs Rozsa Team Differdange-GeBa
DNF Romain Cardis Total Direct Energie
DNF Axel Journiaux Total Direct Energie
DNF Adrien Petit Total Direct Energie
DNF Alexandre Pichot Total Direct Energie
DNF Alan Boileau Vital Concept - B&B Hotels
DNF Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels
DNF Justin Mottier Vital Concept - B&B Hotels
DNF Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R
Information
Nations Belgium
Date September 1st
Distance 185.7 km
CAT 1.1