Tour du Pays de Lesneven - 2021

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Emilien Jeannière Vendée U 6:26:17
02 Antoine Devanne Vendée U + 07
03 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique + 12
04 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 12
05 Antonin Corvaisier Vendée U + 17
06 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 18
07 Adrien Garel Sojasun espoir-ACNC + 23
08 Thibault D'Hervez Côtes d'Armor-Marie Morin + 24
09 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 25
10 Célestin Guillon Laval Cyclisme 53 + 25
11 Luc Tellier U.C.Cholet 49 + 31
12 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 34
13 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 35
14 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 35
15 Raphael Parisella Sables Vendée Cyclisme-Cube + 59
16 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 1:11
17 Fabien Schmidt U.C.Briochine-Bleu Mercure + 1:19
18 Romain Cueff V.C.Avranches + 1:42
19 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 2:04
20 Nicolas David V.C.Pays de Lorient + 2:28
21 Lucas Boniface Vendée U + 2:56
22 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 3:00
23 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 3:01
24 Axel Laurance V.C.Pays de Loudéac + 3:06
25 Simon Verger V.C.Pays de Loudéac + 3:08
26 Jérémy Patoux Côtes d'Armor-Marie Morin + 3:13
27 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 3:13
28 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 3:35
29 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 3:55
30 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 5:35
31 Valentin Masse Dinan Sport Cycling + 10:07
32 Benjamin Marais Vendée U + 10:23
33 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 10:28
34 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 10:28
35 Damien Poisson Dinan Sport Cycling + 10:31
36 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 10:39
37 Victor Guernalec Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:40
38 Erwan Besnier U.C.Cholet 49 + 10:47
39 Alexy Fouquet U.C.Cholet 49 + 10:47
40 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 10:48
41 Romain Chan Tsin Team Bricquebec Cotentin + 10:50
42 Paul Cordon Team Bricquebec Cotentin + 10:50
43 Antonin Heron Team Bricquebec Cotentin + 10:50
44 Titouan Favennec V.C.Pays de Loudéac + 10:58
45 Erwan Brenterch Hennebont Cyclisme + 11:32
46 Hugo Rivallain Hennebont Cyclisme + 11:32
47 Jules Boulais Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 11:51
48 William Philippe Hennebont Cyclisme + 12:08
49 Guerand Le Pennec Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 14:35
50 Robin Cann U.C.Briochine-Bleu Mercure + 14:36
51 Davy Romian Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 14:40
52 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique + 14:40
53 Hugo Ferron V.S.Valletais + 14:50
54 Cédric Delaplace Team Bricquebec Cotentin + 15:01
55 Guillaume Coquen Hennebont Cyclisme + 15:09
56 Baptiste Renault Sables Vendée Cyclisme-Cube + 15:10
57 Yahor Shpakovski Team Bricquebec Cotentin + 15:13
58 Adrien Le Meut Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 15:21
59 Samuel Le Page Morlaix Cyclisme Performance + 15:25
60 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 15:59
61 Paul-Mickael Mentheour U.C.Briochine-Bleu Mercure + 17:19
62 Henry Lutz U.C.Cholet 49 + 17:42
63 Takahiro Nagayama V.C.Avranches + 17:57
64 Ilan Guern - + 22:02
65 Jean-Pierre Dubois Sojasun espoir-ACNC + 22:02
66 Thibault Lévêque Dinan Sport Cycling + 22:03
67 Bapthiste Bouvier Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 22:07
68 Lukas Carreau Sables Vendée Cyclisme-Cube + 22:24
69 Malo Stevant V.C.Pays de Loudéac + 22:46
70 Antony Roturier U.C.Cholet 49 + 22:51
71 Hugo Tanguy Hennebont Cyclisme + 22:55
72 Fabien Benard U.S.Saint-Herblain + 22:57
73 Jure Rupnik Sables Vendée Cyclisme-Cube + 23:07
74 Raphaël Cadiou Morlaix Cyclisme Performance + 23:11
75 Nathan Malo U.S.Saint-Herblain + 23:16
76 Louis Barbin U.S.Saint-Herblain + 23:16
77 Alexis Jauny V.C.Avranches + 23:21
78 Emeric Quindry E.S.Torigni + 23:26
79 Grégoire Salmon E.S.Torigni + 23:26
80 Maxan Tanguy Vendée U + 23:47
81 Willy Artus Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 24:05
82 Camille Guérin E.S.Torigni + 24:27
83 Adrien Quinio Morlaix Cyclisme Performance + 25:31
84 Enzo Le Bot Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 26:23
85 Lilian Jouanjan Sojasun espoir-ACNC + 26:54
86 Benjamin Grella E.S.Torigni + 28:18
87 Eugene Kakizaki V.S.Valletais + 30:30
88 Mathieu Loiseau Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 31:20
89 Axel Le Bohec U.S.Saint-Herblain + 32:18
90 Victor Mouraud U.C.Cholet 49 + 36:00
91 Youenn Rigaud U.S.Saint-Herblain + 37:06
92 Morgan L´Azou U.C.Briochine-Bleu Mercure + 40:08
DNF Paul Bouteloup E.S.Torigni
DNF Erwann Corbel E.S.Torigni
DNF Lucas Segui Hennebont Cyclisme
DNF Jocelyn Baguelin Laval Cyclisme 53
DNF Tom Baubry Laval Cyclisme 53
DNF Francois Biard Laval Cyclisme 53
DNF Justin Mottier Laval Cyclisme 53
DNF Tommy Pouget Laval Cyclisme 53
DNF Gaetan Guenver Morlaix Cyclisme Performance
DNF Gautier Hervo Morlaix Cyclisme Performance
DNF Simon Bourmaud Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Bryan Monnier Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Ilan Larmet Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme
DNF Clément Orceau Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Victor Mouraud U.C.Cholet 49
DNF Raphaël Glot V.C.Avranches
DNF Jérémy Royer V.C.Avranches
DNF Ewen Cadoret V.C.Pays de Lorient
DNF Jocelyn Canevet V.C.Pays de Lorient
DNF Quentin Merlet V.C.Pays de Lorient
DNF Piotr Zielinski V.C.Pays de Lorient
DNF Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac
DNF George Bazley V.S.Valletais
DNF David Bernard V.S.Valletais
DNF Alexandre Brisard V.S.Valletais
DNF James Tillett V.S.Valletais
DNF Tom Aguillon WB-Fybolia Locminé
DNF Theo Modell WB-Fybolia Locminé
DNF Benjamin Molinaro WB-Fybolia Locminé
Information
Nation France
Date 3rd - 4th April
CAT 2.12.5
Other
Embed Results