Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Coppa Sabatini
UCI, One-day race, 9th October 2014, Italy
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
Results
Embed Results
Nations
Azerbaijan
Belgium
Brazil
Bulgaria
Colombia
Croatia
Czechia
Eritrea
Ethiopia
France
Italy
Luxembourg
Netherlands
Poland
Russia
Rwanda
Slovenia
South Africa
Spain
Uzbekistan
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Colbrelli
Sonny
1990
Bardiani - CSF
04:38:25
02
Finetto
Mauro
1985
Yellow Fluo
+ 00
03
Pellizotti
Franco
1978
Androni Giocattoli
+ 00
04
Rebellin
Davide
1971
CCC Polsat Polkowice
+ 00
05
Battaglin
Enrico
1989
Bardiani - CSF
+ 00
06
Villella
Davide
1991
Cannondale
+ 00
07
Vigano
Davide
1984
Caja Rural - Seguros RGA
+ 00
08
Bonifazio
Niccolo
1993
Lampre-Merida
+ 00
09
Txurruka
Amets
1982
Caja Rural - Seguros RGA
+ 00
10
Chalapud
Robinson
1984
Colombia
+ 00
11
Rubiano
Miguel Angel
1984
Colombia
+ 00
12
Formolo
Davide
1992
Cannondale
+ 00
13
Conti
Valerio
1993
Lampre-Merida
+ 00
14
Baugnies
Jérôme
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 00
15
Sbaragli
Kristian
1990
MTN-Qhubeka
+ 00
16
Lagutin
Sergey
1981
RusVelo
+ 16
17
Kreder
Michel
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 16
18
Hnik
Karel
1991
MTN-Qhubeka
+ 16
19
Parrinello
Antonino
1988
Androni Giocattoli
+ 16
20
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 16
21
Madrazo
Angel
1988
Caja Rural - Seguros RGA
+ 16
22
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 16
23
Bidard
François
1992
AG2R La Mondiale
+ 16
24
Arroyo
David
1980
Caja Rural - Seguros RGA
+ 16
25
Koren
Kristjan
1986
Cannondale
+ 16
26
Taborre
Fabio
1985
Yellow Fluo
+ 16
27
Paterski
Maciej
1986
CCC Polsat Polkowice
+ 16
28
Failli
Francesco
1983
Yellow Fluo
+ 16
29
De Greef
Francis
1985
Wanty - Groupe Gobert
+ 16
30
Honkisz
Adrian
1988
CCC Polsat Polkowice
+ 16
31
Duarte
Fabio
1986
Colombia
+ 16
32
Balykin
Ivan
1990
RusVelo
+ 16
33
Firsanov
Sergey
1982
RusVelo
+ 16
34
Bongiorno
Francesco Manuel
1990
Bardiani - CSF
+ 16
35
Domagalski
Karol
1989
Caja Rural - Seguros RGA
+ 16
36
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 16
37
Pozdnyakov
Kirill
1989
RusVelo
+ 16
38
Torres
Rodolfo
1987
Colombia
+ 16
39
Rosa
Diego
1989
Androni Giocattoli
+ 49
40
Van Niekerk
Dennis
1984
MTN-Qhubeka
+ 49
41
Belletti
Manuel
1985
Androni Giocattoli
+ 49
42
Pomoshnikov
Sergei
1990
RusVelo
+ 49
43
Dall'Antonia
Tiziano
1983
Androni Giocattoli
+ 01:01
44
Ponzi
Simone
1987
Yellow Fluo
+ 01:01
45
Vuillermoz
Alexis
1988
AG2R La Mondiale
+ 01:01
46
Godoy
Yonder
1993
Androni Giocattoli
+ 01:01
47
Durasek
Kristijan
1987
Lampre-Merida
+ 01:01
48
Garcia
Marcos
1986
Caja Rural - Seguros RGA
+ 01:01
49
Piedra
Antonio
1985
Caja Rural - Seguros RGA
+ 01:01
50
Meintjes
Louis
1992
MTN-Qhubeka
+ 01:01
51
Ferrari
Roberto
1983
Lampre-Merida
+ 01:01
52
Matysiak
Bartlomiej
1984
CCC Polsat Polkowice
+ 01:51
53
Koren
Kristjan
1986
Cannondale
+ 01:51
54
Owsian
Lukasz
1990
CCC Polsat Polkowice
+ 01:51
55
Mihaylov
Nikolay
1988
CCC Polsat Polkowice
+ 01:51
56
Zilioli
Gianfranco
1990
Androni Giocattoli
+ 01:51
57
Mohoric
Matej
1994
Cannondale
+ 01:51
58
Moser
Moreno
1990
Cannondale
+ 01:51
59
Viviani
Elia
1989
Cannondale
+ 01:51
60
Zordan
Andrea
1992
Androni Giocattoli
+ 01:51
61
Selvaggi
Mirko
1985
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:51
62
Taciak
Mateusz
1984
CCC Polsat Polkowice
+ 01:51
63
Klimov
Serguei
1980
RusVelo
+ 01:51
64
Fedi
Andrea
1991
Yellow Fluo
+ 01:51
65
Pantano
Jarlinson
1988
Colombia
+ 01:51
66
Longo Borghini
Paolo
1980
Cannondale
+ 01:51
67
Monsalve
Yonathan
1989
Yellow Fluo
+ 01:51
68
Mori
Manuele
1980
Lampre-Merida
+ 01:51
69
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
+ 01:51
70
Pagani
Angelo
1988
Bardiani - CSF
+ 01:51
71
Andriato
Rafael
1987
Yellow Fluo
+ 01:51
72
Dodi
Luca
1987
Lampre-Merida
+ 01:51
73
Favilli
Elia
1989
Lampre-Merida
+ 01:51
74
Zakarin
Ilnur
1989
RusVelo
+ 01:51
75
Niyonshuti
Adrien
1987
MTN-Qhubeka
+ 01:51
76
Piechele
Andrea
1987
Bardiani - CSF
+ 01:51
DNF
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Bandiera
Marco
1984
Androni Giocattoli
DNF
Galviz
Carlos
1989
Androni Giocattoli
DNF
Barbin
Enrico
1990
Bardiani - CSF
DNF
Locatelli
Stefano
1989
Bardiani - CSF
DNF
Pirazzi
Stefano
1987
Bardiani - CSF
DNF
Zardini
Edoardo
1989
Bardiani - CSF
DNF
Lasca
Francesco
1988
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Parra
Heiner
1991
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Diaz
Edward Fabian
1994
Colombia
DNF
Quintero
Carlos
1986
Colombia
DNF
Quintero
Duber
1990
Colombia
DNF
Valencia
Juan Pablo
1988
Colombia
DNF
Bono
Matteo
1983
Lampre-Merida
DNF
Debesay
Ferekalsi
1983
MTN-Qhubeka
DNF
Dougall
Nicholas
1992
MTN-Qhubeka
DNF
Grmay
Tsgabu
1991
MTN-Qhubeka
DNF
Janse Van Rensburg
Jacques
1987
MTN-Qhubeka
DNF
Jim
Songezo
1990
MTN-Qhubeka
DNF
Kritskiy
Timofey
1987
RusVelo
DNF
Backaert
Frederik
1990
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Napolitano
Danilo
1981
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Seeldraeyers
Kevin
1986
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Cecchinel
Giorgio
1989
Yellow Fluo
DNF
Conti
Samuele
1991
Yellow Fluo
DNF
Fonzi
Giuseppe
1991
Yellow Fluo
Information
Coppa Sabatini
Italy
9th October 2014
1.1 | 197.9 km