Coppa Sabatini - 2013

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Diego Ulissi Lampre-Merida 4:48:42
02 Andrea Pasqualon Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
03 Davide Villella Cannondale Pro Cycling + 00
04 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 00
05 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 00
06 Andrea Zordan Androni Giocattoli - Venezuela + 00
07 Pierpaolo De Negri Vini Fantini - Selle Italia + 00
08 Mikaël Chérel AG2R La Mondiale + 00
09 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 00
10 Davide Mucelli Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
11 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
12 Antonio Santoro Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
13 Leonardo Duque Colombia + 00
14 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 00
15 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 00
16 Alessandro Malaguti Androni Giocattoli - Venezuela + 00
17 Fabio Duarte Colombia + 00
18 Youcef Reguigui MTN-Qhubeka + 00
19 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 00
20 Pierre Latour AG2R La Mondiale + 00
21 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 00
22 Jay Robert Thomson MTN-Qhubeka + 00
23 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 00
24 Andrea Masciarelli Utensilnord - ora24.eu + 00
25 Antonino Parrinello Androni Giocattoli - Venezuela + 00
26 Jarlinson Pantano Colombia + 00
27 Juan Pablo Valencia Colombia + 00
28 Axel Domont AG2R La Mondiale + 19
29 Alfredo Balloni Ceramica Flaminia - Fondriest + 19
30 Jose Cayetano Sarmiento Cannondale Pro Cycling + 24
31 Damiano Cunego Lampre-Merida + 24
32 Robinson Chalapud Colombia + 24
33 Francesco Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox + 24
34 Manuel Belletti AG2R La Mondiale + 24
35 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia + 24
36 Stefano Locatelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 24
37 Marco Zamparella Utensilnord - ora24.eu + 24
38 Cristiano Salerno Cannondale Pro Cycling + 24
39 Johann Van Zyl MTN-Qhubeka + 24
40 Nicola Dal Santo Ceramica Flaminia - Fondriest + 24
41 Dalivier Ospina Colombia + 24
42 Gianfranco Zilioli Androni Giocattoli - Venezuela + 24
43 Ilia Koshevoy Androni Giocattoli - Venezuela + 24
44 Gabriele Bosisio Utensilnord - ora24.eu + 24
45 Federico Rocchetti Utensilnord - ora24.eu + 24
46 Manuele Mori Lampre-Merida + 24
47 Enrico Barbin Bardiani Valvole - CSF Inox + 24
48 Donato De Ieso Bardiani Valvole - CSF Inox + 24
49 Federico Canuti Cannondale Pro Cycling + 24
50 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Venezuela + 24
51 Paolo Longo Borghini Cannondale Pro Cycling + 24
52 Francesco Failli Vini Fantini - Selle Italia + 24
53 Davide Gabburo Ceramica Flaminia - Fondriest + 24
54 Rafael Andriato Vini Fantini - Selle Italia + 24
55 Andrea Di Corrado Bardiani Valvole - CSF Inox + 24
56 Oscar Gatto Vini Fantini - Selle Italia + 3:50
57 Matteo Montaguti AG2R La Mondiale + 5:15
58 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team + 5:15
59 Martin Wesemann MTN-Qhubeka + 5:15
60 Simone Masciarelli Utensilnord - ora24.eu + 5:15
61 Carlos Quintero Colombia + 5:15
62 Nicolo Martinello Cannondale Pro Cycling + 5:15
63 Daniele Colli Vini Fantini - Selle Italia + 5:15
64 Elia Favilli Lampre-Merida + 5:15
DNF Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale
DNF Domenico Pozzovivo AG2R La Mondiale
DNF Marco Coledan Bardiani Valvole - CSF Inox
DNF Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox
DNF Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox
DNF Nariyuki Masuda Cannondale Pro Cycling
DNF Brian Vandborg Cannondale Pro Cycling
DNF Amaro Antunes Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Filippo Baggio Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Giacomo Forconi Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Andrea Piechele Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Ivan Rovny Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Darwin Atapuma Colombia
DNF Wilson Marentes Colombia
DNF Jeffry Romero Colombia
DNF Winner Anacona Lampre-Merida
DNF Valerio Conti Lampre-Merida
DNF Adriano Malori Lampre-Merida
DNF Daniele Pietropolli Lampre-Merida
DNF Michele Scarponi Lampre-Merida
DNF Simone Stortoni Lampre-Merida
DNF Massimo Demarin Meridiana - Kamen Team
DNF Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Luka Grubic Meridiana - Kamen Team
DNF Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team
DNF Patrik Sinkewitz [*] Meridiana - Kamen Team
DNF Endi Sirol Meridiana - Kamen Team
DNF Antonio Testa Meridiana - Kamen Team
DNF Tsgabu Grmay MTN-Qhubeka
DNF Jacques Janse Van Rensburg MTN-Qhubeka
DNF Songezo Jim MTN-Qhubeka
DNF Louis Meintjes MTN-Qhubeka
DNF Bradley Potgieter MTN-Qhubeka
DNF Jani Tewelde MTN-Qhubeka
DNF Peter Kusztor Utensilnord - ora24.eu
DNF Krisztian Lovassy Utensilnord - ora24.eu
DNF Alessandro Mazzi Utensilnord - ora24.eu
DNF Daniele Scampamorte Utensilnord - ora24.eu
DNF Gianfranco Visconti Utensilnord - ora24.eu
DNF Luigi Miletta Vini Fantini - Selle Italia
Information
Nation Italy
Date 10th October
Distance 198 km
CAT 1.1
Other
Embed Results