Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Suisse
WorldTour, Stage race, 6th -13th June 2021, Switzerland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
GC
Youth
Points
Mountain
Team
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
Ecuador
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
AG2R Citroën Team
Alpecin-Fenix
Astana-Premier Tech
Bahrain Victorious
BORA-hansgrohe
Cofidis
Deceuninck-Quick Step
EF Education-NIPPO
Groupama-FDJ
INEOS Grenadiers
Intermarché-Wanty-Gobert
Israel Start-Up Nation
Jumbo-Visma
Lotto-Soudal
Movistar Team
Rally Cycling
Switzerland
Team BikeExchange
Team DSM
Team Qhubeka NextHash
Team TotalEnergies
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Carapaz
Richard
1993
INEOS Grenadiers
24:44:01
500
02
Uran
Rigoberto
1987
EF Education-NIPPO
+ 17
400
03
Fuglsang
Jakob
1985
Astana-Premier Tech
+ 01:15
325
04
Schachmann
Max
1994
BORA-hansgrohe
+ 01:19
275
05
Woods
Michael
1986
Israel Start-Up Nation
+ 02:55
225
06
Pozzovivo
Domenico
1982
Team Qhubeka NextHash
+ 03:16
175
07
Costa
Rui
1986
UAE Team Emirates
+ 03:43
150
08
Oomen
Sam
1995
Jumbo-Visma
+ 04:16
125
09
Cattaneo
Mattia
1990
Deceuninck-Quick Step
+ 04:39
100
10
Chaves
Esteban
1990
Team BikeExchange
+ 05:33
85
11
Latour
Pierre
1993
Team TotalEnergies
+ 06:11
70
12
Dunbar
Edward
1996
INEOS Grenadiers
+ 06:15
60
13
Serrano
Gonzalo
1994
Movistar Team
+ 07:04
50
14
Powless
Neilson
1996
EF Education-NIPPO
+ 07:54
40
15
Benoot
Tiesj
1994
Team DSM
+ 09:22
35
16
Eg
Niklas
1995
Trek-Segafredo
+ 10:41
30
17
Meurisse
Xandro
1992
Alpecin-Fenix
+ 11:11
30
18
Pernsteiner
Hermann
1990
Bahrain Victorious
+ 12:22
30
19
Jungels
Bob
1992
AG2R Citroën Team
+ 12:36
30
20
Kron
Andreas
1998
Lotto-Soudal
+ 13:41
30
21
De La Parte
Victor
1986
Team TotalEnergies
+ 14:15
20
22
Fabbro
Matteo
1995
BORA-hansgrohe
+ 17:09
20
23
Leknessund
Andreas
1999
Team DSM
+ 17:27
20
24
de Bod
Stefan
1996
Astana-Premier Tech
+ 18:18
20
25
Tolhoek
Antwan
1994
Jumbo-Visma
+ 19:25
20
26
Peters
Nans
1994
AG2R Citroën Team
+ 19:37
20
27
Mäder
Gino
1997
Bahrain Victorious
+ 21:21
20
28
Leemreize
Gijs
1999
Jumbo-Visma
+ 21:35
20
29
Gibbons
Ryan
1994
UAE Team Emirates
+ 22:09
20
30
Houle
Hugo
1990
Astana-Premier Tech
+ 23:16
20
31
Poels
Wout
1987
Bahrain Victorious
+ 25:07
10
32
Matthews
Michael
1990
Team BikeExchange
+ 25:43
10
33
García Cortina
Iván
1995
Movistar Team
+ 27:43
10
34
Dillier
Silvan
1990
Alpecin-Fenix
+ 27:49
10
35
Teunissen
Mike
1992
Jumbo-Visma
+ 27:55
10
36
Hirschi
Marc
1998
UAE Team Emirates
+ 29:02
10
37
Dennis
Rohan
1990
INEOS Grenadiers
+ 30:01
10
38
Munoz
Cristian
1996
UAE Team Emirates
+ 30:01
10
39
Schär
Michael
1986
AG2R Citroën Team
+ 32:04
10
40
Küng
Stefan
1993
Groupama-FDJ
+ 32:19
10
41
Dumoulin
Tom
1990
Jumbo-Visma
+ 33:52
10
42
Thalmann
Roland
1993
Switzerland
+ 33:59
10
43
Williams
Stephen
1996
Bahrain Victorious
+ 35:07
10
44
Badilatti
Matteo
1992
Groupama-FDJ
+ 35:45
10
45
Gregaard
Jonas
1996
Astana-Premier Tech
+ 35:46
10
46
Sivakov
Pavel
1997
INEOS Grenadiers
+ 35:59
10
47
Devenyns
Dries
1983
Deceuninck-Quick Step
+ 36:07
10
48
Donovan
Mark
1999
Team DSM
+ 36:19
10
49
Palzer
Anton
1993
BORA-hansgrohe
+ 36:37
10
50
Van Gils
Maxim
1999
Lotto-Soudal
+ 37:12
10
51
Henao
Sebastian
1993
INEOS Grenadiers
+ 37:33
5
52
Mannion
Gavin
1991
Rally Cycling
+ 37:51
5
53
Burghardt
Marcus
1983
BORA-hansgrohe
+ 38:07
5
54
Fernandez
Ruben
1991
Cofidis
+ 38:13
5
55
Arensman
Thymen
1999
Team DSM
+ 39:47
5
56
Vakoc
Petr
1992
Alpecin-Fenix
+ 40:19
3
57
Wright
Fred
1999
Bahrain Victorious
+ 40:21
3
58
Boivin
Guillaume
1989
Israel Start-Up Nation
+ 41:04
3
59
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
+ 41:32
3
60
Frankiny
Kilian
1994
Team Qhubeka NextHash
+ 44:05
3
61
Samitier
Sergio
1995
Movistar Team
+ 44:39
62
Simon
Julien
1985
Team TotalEnergies
+ 45:20
63
Piccoli
James
1991
Israel Start-Up Nation
+ 45:21
64
Vansevenant
Mauri
1999
Deceuninck-Quick Step
+ 46:32
65
Sütterlin
Jasha
1992
Team DSM
+ 47:24
66
de la Cruz
David
1989
UAE Team Emirates
+ 49:32
67
Rosskopf
Joey
1989
Rally Cycling
+ 52:06
68
Combaud
Romain
1991
Team DSM
+ 52:18
69
Kragh Andersen
Søren
1994
Team DSM
+ 54:27
70
Rochas
Rémy
1996
Cofidis
+ 54:32
71
Suter
Joel
1998
Switzerland
+ 54:44
72
Doubey
Fabien
1993
Team TotalEnergies
+ 55:01
73
Conci
Nicola
1997
Trek-Segafredo
+ 57:04
74
Clarke
Simon
1986
Team Qhubeka NextHash
+ 57:12
75
Pfingsten
Christoph
1987
Jumbo-Visma
+ 57:17
76
Declercq
Tim
1989
Deceuninck-Quick Step
+ 58:22
77
King
Benjamin
1989
Rally Cycling
+ 58:23
78
Britton
Rob
1984
Rally Cycling
+ 58:49
79
Soler
Marc
1993
Movistar Team
+ 59:03
80
Van Hooydonck
Nathan
1995
Jumbo-Visma
+ 01:01:43
81
Goossens
Kobe
1996
Lotto-Soudal
+ 01:02:39
82
Kirsch
Alex
1992
Trek-Segafredo
+ 01:02:44
83
Smith
Dion
1993
Team BikeExchange
+ 01:03:18
84
Turgis
Anthony
1994
Team TotalEnergies
+ 01:03:32
85
Steimle
Jannik
1996
Deceuninck-Quick Step
+ 01:03:54
86
Nibali
Antonio
1992
Trek-Segafredo
+ 01:04:02
87
Cosnefroy
Benoît
1995
AG2R Citroën Team
+ 01:05:33
88
Vermeersch
Florian
1999
Lotto-Soudal
+ 01:05:39
89
Touzé
Damien
1996
AG2R Citroën Team
+ 01:05:40
90
Bissegger
Stefan
1998
EF Education-NIPPO
+ 01:06:11
91
Kamp
Alexander
1993
Trek-Segafredo
+ 01:08:35
92
Howes
Alex
1988
EF Education-NIPPO
+ 01:09:46
93
Hofstetter
Hugo
1994
Israel Start-Up Nation
+ 01:10:59
94
Frank
Mathias
1986
AG2R Citroën Team
+ 01:11:19
95
Theuns
Edward
1991
Trek-Segafredo
+ 01:11:55
96
Jacobs
Johan
1997
Movistar Team
+ 01:12:45
97
Stewart
Jake
1999
Groupama-FDJ
+ 01:13:41
98
Zukowsky
Nickolas
1998
Rally Cycling
+ 01:14:15
99
Stokbro Nielsen
Andreas
1997
Team Qhubeka NextHash
+ 01:14:23
100
Drucker
Jempy
1986
Cofidis
+ 01:14:50
101
Novak
Domen
1995
Bahrain Victorious
+ 01:18:30
102
Rüegg
Lukas
1996
Switzerland
+ 01:19:21
103
Degenkolb
John
1989
Lotto-Soudal
+ 01:19:25
104
Sarreau
Marc
1993
AG2R Citroën Team
+ 01:20:05
105
Wallays
Jelle
1989
Cofidis
+ 01:20:14
106
Golas
Michal
1984
INEOS Grenadiers
+ 01:20:19
107
Rowe
Luke
1990
INEOS Grenadiers
+ 01:20:42
108
Rutsch
Jonas
1998
EF Education-NIPPO
+ 01:21:22
109
Capecchi
Eros
1986
Bahrain Victorious
+ 01:22:21
110
De Tier
Floris
1992
Alpecin-Fenix
+ 01:24:02
111
Thiery
Cyrille
1990
Switzerland
+ 01:27:11
112
Kuhn
Kevin
1998
Switzerland
+ 01:29:25
113
Troia
Oliviero
1994
UAE Team Emirates
+ 01:29:38
114
Imhof
Claudio
1990
Switzerland
+ 01:29:47
115
Scully
Thomas
1990
EF Education-NIPPO
+ 01:31:13
116
Zabel
Rick
1993
Israel Start-Up Nation
+ 01:32:06
117
Bohli
Tom
1994
Cofidis
+ 01:33:40
118
Greipel
André
1982
Israel Start-Up Nation
+ 01:34:13
119
Walls
Matthew
1998
BORA-hansgrohe
+ 01:35:34
120
Alba
Juan Diego
1997
Movistar Team
+ 01:37:39
121
Sajnok
Szymon
1997
Cofidis
+ 01:39:33
122
Dal-Cin
Matteo
1991
Rally Cycling
+ 01:41:09
123
Meeus
Jordi
1998
BORA-hansgrohe
+ 01:41:44
124
Brown
Connor
1998
Team Qhubeka NextHash
+ 01:44:48
DNF
Pellaud
Simon
1992
Switzerland
DNF
Tulett
Ben
2001
Alpecin-Fenix
DNF
van der Poel
Mathieu
1995
Alpecin-Fenix
DNF
Vergaerde
Otto
1994
Alpecin-Fenix
DNF
Boaro
Manuele
1987
Astana-Premier Tech
DNF
Fraile
Omar
1990
Astana-Premier Tech
DNF
Gidich
Yevgeniy
1996
Astana-Premier Tech
DNF
Bodnar
Maciej
1985
BORA-hansgrohe
DNF
Laporte
Christophe
1992
Cofidis
DNF
Alaphilippe
Julian
1992
Deceuninck-Quick Step
DNF
Hodeg
Alvaro
1996
Deceuninck-Quick Step
DNF
Langeveld
Sebastian
1985
EF Education-NIPPO
DNF
Brunel
Alexys
1998
Groupama-FDJ
DNF
Lienhard
Fabian
1993
Groupama-FDJ
DNF
Ludvigsson
Tobias
1991
Groupama-FDJ
DNF
Thomas
Benjamin
1995
Groupama-FDJ
DNF
Hirt
Jan
1991
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Lammertink
Maurits
1990
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Petilli
Simone
1993
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Planckaert
Baptiste
1988
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Rota
Lorenzo
1995
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Zimmermann
Georg
1997
Intermarché-Wanty-Gobert
DNF
Vanmarcke
Sep
1988
Israel Start-Up Nation
DNF
Conca
Filippo
1998
Lotto-Soudal
DNF
Verschaeve
Viktor
1998
Lotto-Soudal
DNF
Murphy
Kyle
1991
Rally Cycling
DNF
Bauer
Jack
1985
Team BikeExchange
DNF
Durbridge
Luke
1991
Team BikeExchange
DNF
Hamilton
Lucas
1996
Team BikeExchange
DNF
Jansen
Amund Grøndahl
1994
Team BikeExchange
DNF
Dlamini
Nicholas
1995
Team Qhubeka NextHash
DNF
Janse van Rensburg
Reinardt
1989
Team Qhubeka NextHash
DNF
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team TotalEnergies
DNF
Vuillermoz
Alexis
1988
Team TotalEnergies
DNF
Tiberi
Antonio
2001
Trek-Segafredo
DNF
Molano
Sebastian
1994
UAE Team Emirates
Information
Tour de Suisse
Switzerland
6th -13th June 2021
2.UWT