Tour de Suisse - 2015

Overall Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Simon Spilak Team Katusha 30:15:09
02 Geraint Thomas Team Sky + 05
03 Tom Dumoulin Team Giant - Alpecin + 19
04 Thibaut Pinot FDJ + 45
05 Domenico Pozzovivo AG2R La Mondiale + 02:21
06 Bob Jungels Trek Factory Racing + 02:58
07 Miguel Ángel López Astana Pro Team + 03:06
08 Steve Morabito FDJ + 03:17
09 Robert Gesink Team Lotto NL - Jumbo + 03:19
10 Rafal Majka Tinkoff - Saxo + 03:20
11 Sergio Henao Team Sky + 03:42
12 Warren Barguil Team Giant - Alpecin + 04:24
13 Sebastien Reichenbach IAM Cycling + 04:27
14 Esteban Chaves Orica - GreenEDGE + 04:40
15 Kristijan Durasek Lampre-Merida + 05:35
16 Daniel Moreno Team Katusha + 05:59
17 Ben Hermans BMC Racing Team + 06:19
18 Jan Bakelants AG2R La Mondiale + 06:52
19 Winner Anacona Movistar Team + 07:09
20 Laurens Ten Dam Team Lotto NL - Jumbo + 07:16
21 Kanstantsin Sivtsov Team Sky + 07:49
22 Francis De Greef Wanty - Groupe Gobert + 09:56
23 Gianluca Brambilla Etixx - Quick Step + 11:09
24 Joe Dombrowski Cannondale - Garmin + 14:27
25 Alexey Lutsenko Astana Pro Team + 15:05
26 Davide Rebellin CCC Sprandi Polkowice + 16:52
27 Lawrence Warbasse IAM Cycling + 19:23
28 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 19:57
29 Darwin Atapuma BMC Racing Team + 22:35
30 Peter Sagan Tinkoff - Saxo + 24:29
31 Jan Hirt CCC Sprandi Polkowice + 24:49
32 Jérôme Coppel IAM Cycling + 25:40
33 Greg Van Avermaet BMC Racing Team + 25:54
34 Julian Arredondo Trek Factory Racing + 26:16
35 José Joaquin Rojas Movistar Team + 26:22
36 Andre Cardoso Cannondale - Garmin + 26:39
37 Michael Albasini Orica - GreenEDGE + 28:44
38 Jonathan Fumeaux IAM Cycling + 30:03
39 Christian Knees Team Sky + 30:26
40 Luka Pibernik Lampre-Merida + 30:43
41 Daryl Impey Orica - GreenEDGE + 33:33
42 Danilo Wyss BMC Racing Team + 34:29
43 Tom Danielson Cannondale - Garmin + 34:34
44 Martin Elmiger IAM Cycling + 36:06
45 Silvan Dillier BMC Racing Team + 36:21
46 Michal Golas Etixx - Quick Step + 41:48
47 Jérémy Roy FDJ + 44:00
48 Benjamin King Cannondale - Garmin + 44:11
49 Paul Martens Team Lotto NL - Jumbo + 45:10
50 Stefan Denifl [*] IAM Cycling + 45:29
51 Simon Clarke Orica - GreenEDGE + 46:08
52 Cameron Meyer Orica - GreenEDGE + 47:15
53 Sylwester Szmyd CCC Sprandi Polkowice + 47:33
54 Eros Capecchi Movistar Team + 48:35
55 Matthieu Ladagnous FDJ + 48:39
56 Branislau Samoilau CCC Sprandi Polkowice + 49:08
57 Marco Marcato Wanty - Groupe Gobert + 49:38
58 Francisco Ventoso Movistar Team + 49:42
59 Matteo Trentin Etixx - Quick Step + 52:35
60 Thomas De Gendt Lotto - Soudal + 53:33
61 Adrian Honkisz CCC Sprandi Polkowice + 54:19
62 Manuel Senni BMC Racing Team + 54:19
63 Michael Valgren Tinkoff - Saxo + 54:53
64 Stefan Schumacher CCC Sprandi Polkowice + 56:30
65 Przemyslaw Niemiec Lampre-Merida + 58:58
66 Valerio Conti Lampre-Merida + 59:26
67 Laurent Didier Trek Factory Racing + 01:00:48
68 Vegard Breen Lotto - Soudal + 01:01:10
69 Sébastien Minard AG2R La Mondiale + 01:01:12
70 Axel Domont AG2R La Mondiale + 01:01:46
71 Michal Kwiatkowski Etixx - Quick Step + 01:03:10
72 Damien Gaudin AG2R La Mondiale + 01:03:50
73 Matej Mohoric Cannondale - Garmin + 01:04:27
74 Valerio Agnoli Astana Pro Team + 01:04:47
75 Marco Haller Team Katusha + 01:05:08
76 Vyacheslav Kuznetsov Team Katusha + 01:05:23
77 Dmitriy Kozontchuk Team Katusha + 01:06:00
78 Gregory Rast Trek Factory Racing + 01:06:39
79 John Degenkolb Team Giant - Alpecin + 01:07:04
80 Georg Preidler Team Giant - Alpecin + 01:08:03
81 Mathew Hayman Orica - GreenEDGE + 01:08:30
82 Adriano Malori Movistar Team + 01:08:46
83 Zdenek Stybar Etixx - Quick Step + 01:08:56
84 Jurgen Roelandts Lotto - Soudal + 01:09:27
85 Johannes Fröhlinger Team Giant - Alpecin + 01:10:22
86 Sébastien Turgot AG2R La Mondiale + 01:11:18
87 Sep Vanmarcke Team Lotto NL - Jumbo + 01:12:58
88 Bert-Jan Lindeman Team Lotto NL - Jumbo + 01:16:00
89 Dries Devenyns IAM Cycling + 01:16:06
90 Stijn Devolder Trek Factory Racing + 01:19:10
91 Sergey Lagutin Team Katusha + 01:19:33
92 Koen De Kort Team Giant - Alpecin + 01:19:47
93 Tom Leezer Team Lotto NL - Jumbo + 01:20:05
94 Sander Armee Lotto - Soudal + 01:20:18
95 Svein Tuft Orica - GreenEDGE + 01:22:44
96 Matti Breschel Tinkoff - Saxo + 01:23:43
97 Borut Bozic Astana Pro Team + 01:23:55
98 Marek Rutkiewicz CCC Sprandi Polkowice + 01:24:53
99 Grega Bole CCC Sprandi Polkowice + 01:25:31
100 Mike Teunissen Team Lotto NL - Jumbo + 01:25:45
101 Alexander Kristoff Team Katusha + 01:27:52
102 Jempy Drucker BMC Racing Team + 01:28:07
103 Tom Van Asbroeck Team Lotto NL - Jumbo + 01:29:36
104 Moreno Moser Cannondale - Garmin + 01:32:13
105 Daniil Fominykh Astana Pro Team + 01:33:18
106 Pavel Brutt Tinkoff - Saxo + 01:34:52
107 Mark Cavendish Etixx - Quick Step + 01:35:13
108 Alberto Bettiol Cannondale - Garmin + 01:36:22
109 Mark Renshaw Etixx - Quick Step + 01:36:37
110 Jacopo Guarnieri Team Katusha + 01:37:35
111 Carter Jones Team Giant - Alpecin + 01:37:53
112 Matthias Brändle IAM Cycling + 01:38:49
113 Fabian Cancellara Trek Factory Racing + 01:39:02
114 Davide Cimolai Lampre-Merida + 01:41:48
115 Danny Pate Team Sky + 01:41:51
116 Simone Antonini Wanty - Groupe Gobert + 01:45:33
117 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 01:47:19
118 Nikolai Trusov Tinkoff - Saxo + 01:50:30
119 Arthur Vichot FDJ + 01:51:42
120 William Bonnet FDJ + 01:51:58
DNF Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale
DNF Jakob Fuglsang Astana Pro Team
DNF Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team
DNF Davide Malacarne Astana Pro Team
DNF Philippe Gilbert BMC Racing Team
DNF Julien Vermote Etixx - Quick Step
DNF Sébastien Chavanel FDJ
DNF Arnaud Démare FDJ
DNF Niccolo Bonifazio Lampre-Merida
DNF Mario Costa Lampre-Merida
DNF Gang Xu Lampre-Merida
DNF Jasper De Buyst Lotto - Soudal
DNF Kenny Dehaes Lotto - Soudal
DNF Maxime Monfort Lotto - Soudal
DNF Jurgen Van den Broeck Lotto - Soudal
DNF Igor Anton Movistar Team
DNF Ion Izagirre Movistar Team
DNF Javier Moreno Movistar Team
DNF Michael Matthews Orica - GreenEDGE
DNF Alex Howes Cannondale - Garmin
DNF Nikias Arndt Team Giant - Alpecin
DNF Bernhard Eisel Team Sky
DNF David López Team Sky
DNF Lars Petter Nordhaug Team Sky
DNF Daniele Bennati Tinkoff - Saxo
DNF Michael Mørkøv Tinkoff - Saxo
DNF Fränk Schleck Trek Factory Racing
DNF Jasper Stuyven Trek Factory Racing
DNF Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert
DNF Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert
DNF Enrico Gasparotto Wanty - Groupe Gobert
DNF Mirko Selvaggi Wanty - Groupe Gobert
Information
Nation Switzerland
Date 13th - 21st June
CAT 2.WT
Other
Embed Results