Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Suisse
Division I, Stage race, 13th -22nd June 2000, Switzerland
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Denmark
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Moldova
Netherlands
Norway
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Cofidis
Fassa Bortolo
Gerolsteiner
La Française des Jeux
Lampre-Daikin
Liquigas - Pata
Lotto - Adecco
Mapei - Quick Step
Mercatone Uno - Albacom
Mercury Cycling Team
Phonak
Post Swiss
Rabobank
Saeco - Valli & Valli
Team Deutsche Telekom
Team Polti
Vini Caldirola - Sidermec
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Camenzind
Oscar
1971
Lampre-Daikin
34:01:05
02
Frigo
Dario
1973
Fassa Bortolo
+ 14
03
Belli
Wladimir
1970
Fassa Bortolo
+ 26
04
Montgomery
Sven
1976
La Française des Jeux
+ 01:42
05
Ullrich
Jan
1973
Team Deutsche Telekom
+ 02:07
06
Virenque
Richard
1969
Team Polti
+ 02:22
07
Nardello
Daniele
1972
Mapei - Quick Step
+ 02:40
08
Boogerd
Michael
1972
Rabobank
+ 05:13
09
Mason
Oscar
1975
Mercatone Uno - Albacom
+ 06:21
10
Atienza
Daniel
1974
Saeco - Valli & Valli
+ 06:40
11
Meier
Roland
1967
Cofidis
+ 06:48
12
Fincato
Marco
1970
Fassa Bortolo
+ 07:55
13
Mazzoleni
Eddy
1973
Team Polti
+ 08:35
14
Teteriouk
Andrei
1967
Liquigas - Pata
+ 09:14
15
Cigana
Massimo
1974
Mercatone Uno - Albacom
+ 09:35
16
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 10:46
17
Bartoli
Michele
1970
Mapei - Quick Step
+ 10:53
18
Stangelj
Gorazd
1973
Liquigas - Pata
+ 12:27
19
Hervé
Pascal
1964
Team Polti
+ 12:54
20
Mühlbacher
Thomas
1974
Gerolsteiner
+ 15:25
21
Guerini
Giuseppe
1970
Team Deutsche Telekom
+ 18:50
22
De Paoli
Daniele
1973
Mercatone Uno - Albacom
+ 20:34
23
Meier
Armin
1969
Saeco - Valli & Valli
+ 21:21
24
Charriere
Christian
1975
Phonak
+ 21:42
25
Bölts
Udo
1966
Team Deutsche Telekom
+ 23:16
26
Buxhofer
Matthias
1973
Phonak
+ 23:16
27
Heule
Christian
1975
Post Swiss
+ 25:28
28
Simoni
Gilberto
1971
Lampre-Daikin
+ 26:11
29
Gianetti
Mauro
1964
Vini Caldirola - Sidermec
+ 26:47
30
Gottschling
Stephan
1968
Post Swiss
+ 28:10
31
Lelli
Massimiliano
1967
Cofidis
+ 29:38
32
Cattai
Stefano
1967
Liquigas - Pata
+ 30:07
33
Wauters
Marc
1969
Rabobank
+ 30:27
34
Schnider
Daniel
1973
La Française des Jeux
+ 30:52
35
Gustov
Volodymir
1977
Fassa Bortolo
+ 31:39
36
Garzelli
Stefano
1973
Mercatone Uno - Albacom
+ 32:46
37
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 33:33
38
Aebersold
Niki
1972
Rabobank
+ 34:14
39
Tiralongo
Paolo
1977
Fassa Bortolo
+ 35:48
40
Strauss
Marcel
1976
Post Swiss
+ 37:15
41
Teutenberg
Sven
1972
Gerolsteiner
+ 38:37
42
Aerts
Mario
1974
Lotto - Adecco
+ 38:39
43
Secchiari
Francesco
1972
Saeco - Valli & Valli
+ 41:25
44
Della Vedova
Marco
1972
Lampre-Daikin
+ 41:52
45
Elli
Alberto
1964
Team Deutsche Telekom
+ 48:42
46
Bourquenoud
Pierre
1969
Phonak
+ 48:52
47
den Bakker
Maarten
1969
Rabobank
+ 50:48
48
Rodriguez
Fred
1973
Mapei - Quick Step
+ 55:33
49
Piccoli
Mariano
1970
Lampre-Daikin
+ 57:33
50
Rüttimann
Stefan
1978
Vini Caldirola - Sidermec
+ 57:50
51
Zberg
Markus
1974
Rabobank
+ 01:01:38
52
Sacchi
Fabio
1974
Team Polti
+ 01:01:49
53
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 01:02:05
54
Heppner
Jens
1964
Team Deutsche Telekom
+ 01:03:03
55
Donati
Massimo
1967
Vini Caldirola - Sidermec
+ 01:04:53
56
Stadelmann
René
1974
Phonak
+ 01:05:55
57
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
+ 01:11:56
58
Vinokourov
Alexandre
1973
Team Deutsche Telekom
+ 01:13:29
59
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
+ 01:14:07
60
Mattan
Nico
1971
Cofidis
+ 01:14:23
61
Mori
Massimiliano
1974
Saeco - Valli & Valli
+ 01:16:11
62
Commesso
Salvatore
1975
Saeco - Valli & Valli
+ 01:18:43
63
Lotz
Marc
1973
Rabobank
+ 01:19:58
64
Podenzana
Massimo
1961
Mercatone Uno - Albacom
+ 01:22:20
65
Garate
Juan Manuel
1976
Lampre-Daikin
+ 01:23:20
66
Zamperi
Steve
1977
Mercury Cycling Team
+ 01:23:41
67
Farazijn
Peter
1969
Cofidis
+ 01:25:16
68
Hølestøl
Svein Gaute
1971
Gerolsteiner
+ 01:27:48
69
Rastelli
Ellis
1975
Liquigas - Pata
+ 01:28:42
70
Zanini
Stefano
1969
Mapei - Quick Step
+ 01:30:38
71
Poos
Christian
1977
Post Swiss
+ 01:31:26
72
Giordani
Leonardo
1977
Fassa Bortolo
+ 01:32:36
73
Baguet
Serge
1969
Lotto - Adecco
+ 01:33:05
74
Calcagni
Patrick
1977
Vini Caldirola - Sidermec
+ 01:37:31
75
Zucconi
Pietro
1975
Vini Caldirola - Sidermec
+ 01:38:40
76
Høj
Frank
1973
La Française des Jeux
+ 01:45:08
77
Brasi
Rossano
1972
Team Polti
+ 01:46:21
78
Peers
Chris
1970
Cofidis
+ 01:46:22
79
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 01:46:38
80
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Adecco
+ 01:48:34
81
Ackermann
Pierre
1972
Post Swiss
+ 01:49:48
82
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 01:50:06
83
Tani
David
1969
Mapei - Quick Step
+ 01:52:41
84
Pugaci
Igor
1975
Saeco - Valli & Valli
+ 01:56:35
85
Sidler
Christian
1973
Post Swiss
+ 01:57:31
86
Willett
Kirk
1970
Mercury Cycling Team
+ 01:58:09
87
Steels
Tom
1971
Mapei - Quick Step
+ 02:01:31
88
Crepaldi
Mirko
1972
Team Polti
+ 02:07:54
89
Artunghi
Marco
1969
Mercatone Uno - Albacom
+ 02:10:25
DNF
Gaumont
Philippe
1973
Cofidis
DNF
Pretot
Arnaud
1971
Cofidis
DNF
Vandenbroucke
Frank
1974
Cofidis
DNF
Tosatto
Matteo
1974
Fassa Bortolo
DNF
Valjavec
Tadej
1977
Fassa Bortolo
DNF
Rich
Michael
1969
Gerolsteiner
DNF
Schmidt
Torsten
1972
Gerolsteiner
DNF
Steinhauser
Tobias
1972
Gerolsteiner
DNF
Guidi
Fabrizio
1972
La Française des Jeux
DNF
Ledanois
Yvon
1969
La Française des Jeux
DNF
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
DNF
Tessier
Jean-Michel
1977
La Française des Jeux
DNF
Belohvosciks
Raivis
1976
Lampre-Daikin
DNF
Bertoletti
Simone
1974
Lampre-Daikin
DNF
Hunter
Robert
1977
Lampre-Daikin
DNF
Contrini
Daniele
1974
Liquigas - Pata
DNF
Dotti
Fausto
1968
Liquigas - Pata
DNF
Marchesin
Fabio
1977
Liquigas - Pata
DNF
Marini
Mirko
1974
Liquigas - Pata
DNF
Beeckman
Koen
1973
Lotto - Adecco
DNF
Durand
Jacky
1967
Lotto - Adecco
DNF
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Adecco
DNF
Wuyts
Peter
1973
Lotto - Adecco
DNF
Museeuw
Johan
1965
Mapei - Quick Step
DNF
Peeters
Wilfried
1964
Mapei - Quick Step
DNF
Astarloa
Igor
1976
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Ortenzi
Gianmario
1976
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Bratkowski
Jan
1975
Mercury Cycling Team
DNF
Drew
Jamie
1973
Mercury Cycling Team
DNF
Fraser
Gordon
1968
Mercury Cycling Team
DNF
Horner
Chris
1971
Mercury Cycling Team
DNF
Landis
Floyd
1975
Mercury Cycling Team
DNF
Vogels
Henk
1973
Mercury Cycling Team
DNF
Delbove
Jérôme
1974
Phonak
DNF
Perras
Dominique
1974
Phonak
DNF
Summer
Jochen
1977
Phonak
DNF
Zumsteg
Lukas
1972
Phonak
DNF
Boscardin
Bruno
1970
Post Swiss
DNF
Müller
Dirk
1973
Post Swiss
DNF
China
Valentino
1977
Saeco - Valli & Valli
DNF
Dufaux
Laurent
1969
Saeco - Valli & Valli
DNF
Goubert
Stéphane
1970
Team Polti
DNF
Mateos Perez
Rafael
1976
Team Polti
DNF
Casagrande
Francesco
1970
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Zanetti
Mauro
1973
Vini Caldirola - Sidermec
Information
Tour de Suisse
Switzerland
13th -22nd June 2000
2.HC