FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Suisse
Division I, Stage race, 8th stage, 24th June 1998, Switzerland
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Stage
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Netherlands
Russia
Spain
Switzerland
Ukraine
Zimbabwe
Teams
Amore & Vita - Forzacore
Asics - CGA
Ballan
Casino
Cofidis
Festina - Lotus
La Française des Jeux
Mapei - Bricobi
Mercatone Uno - Bianchi
ONCE
Post Swiss - Loup Sport
Rabobank
Ros Mary - Amica Chips
Saeco - Cannondale
Scrigno - Gaerne
Team Deutsche Telekom
Team Ericsson - Villiger
Team Polti
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Jalabert
Laurent
1968
ONCE
38:18
02
Zberg
Beat
1971
Rabobank
+ 08
03
Ullrich
Jan
1973
Team Deutsche Telekom
+ 22
04
Jeker
Fabian
1968
Festina - Lotus
+ 37
05
Garzelli
Stefano
1973
Mercatone Uno - Bianchi
+ 45
06
Meier
Roland
1967
Cofidis
+ 49
07
Dekker
Erik
1970
Rabobank
+ 51
08
Gaumont
Philippe
1973
Cofidis
+ 53
09
Shefer
Alexandre
1971
Asics - CGA
+ 54
10
Belli
Wladimir
1970
Festina - Lotus
+ 58
11
Streel
Marc
1971
Casino
+ 01:01
12
Peron
Andrea
1971
La Française des Jeux
+ 01:03
13
Millar
David
1977
Cofidis
+ 01:09
14
Jones
Timothy
1975
Amore & Vita - Forzacore
+ 01:11
15
Heulot
Stéphane
1971
La Française des Jeux
+ 01:14
16
Buschor
Philipp
1971
Saeco - Cannondale
+ 01:18
17
Luttenberger
Peter
1972
Rabobank
+ 01:23
18
Merckx
Axel
1972
Team Polti
+ 01:23
19
Rebellin
Davide
1971
Team Polti
+ 01:35
20
Bouvard
Gilles
1969
Casino
+ 01:38
21
Piepoli
Leonardo
1971
Saeco - Cannondale
+ 01:45
22
Garcia
Felix Manuel
1968
Festina - Lotus
+ 01:45
23
Wauters
Marc
1969
Rabobank
+ 01:45
24
Casagrande
Francesco
1970
Cofidis
+ 01:46
25
Ugrumov
Piotr
1961
Ballan
+ 01:48
26
Cali
Vincent
1970
Casino
+ 01:50
27
Bassons
Christophe
1974
Festina - Lotus
+ 01:52
28
Nardello
Daniele
1972
Mapei - Bricobi
+ 01:54
29
Frigo
Dario
1973
Saeco - Cannondale
+ 01:57
30
Codol
Massimo
1973
Mapei - Bricobi
+ 02:04
31
Duma
Vladimir
1972
Scrigno - Gaerne
+ 02:04
32
Canada
David
1975
ONCE
+ 02:05
33
Jaksche
Jörg
1976
Team Polti
+ 02:05
34
Padrnos
Pavel
1970
Saeco - Cannondale
+ 02:11
35
Roscioli
Fabio
1965
Asics - CGA
+ 02:15
36
Cattai
Stefano
1967
Ballan
+ 02:19
37
Puttini
Felice
1967
Ros Mary - Amica Chips
+ 02:24
38
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 02:26
39
Riis
Bjarne
1964
Team Deutsche Telekom
+ 02:27
40
Zberg
Markus
1974
Post Swiss - Loup Sport
+ 02:29
41
Simeoni
Filippo
1971
Asics - CGA
+ 02:29
42
Belluomini
Luca
1976
Scrigno - Gaerne
+ 02:29
43
Berzin
Evgeni
1970
La Française des Jeux
+ 02:31
44
Lelli
Massimiliano
1967
Cofidis
+ 02:32
45
Uria Gonzalez
Jose Manuel
1969
Ros Mary - Amica Chips
+ 02:40
46
Crepaldi
Mirko
1972
Team Polti
+ 02:43
47
Tronca
Amilcare
1972
Ballan
+ 02:45
48
Aebersold
Niki
1972
Post Swiss - Loup Sport
+ 02:48
49
Tosatto
Matteo
1974
Ballan
+ 02:48
50
Faresin
Gianni
1965
Mapei - Bricobi
+ 02:49
51
Järmann
Rolf
1966
Casino
+ 02:53
52
Dotti
Fausto
1968
Ros Mary - Amica Chips
+ 02:57
53
De Paoli
Daniele
1973
Ros Mary - Amica Chips
+ 02:59
54
Sacchi
Fabio
1974
Team Polti
+ 03:00
55
Ferrari
Diego
1970
Asics - CGA
+ 03:01
56
Heppner
Jens
1964
Team Deutsche Telekom
+ 03:02
57
Bruyneel
Johan
1964
ONCE
+ 03:03
58
Diaz Justo
Rafael
1972
ONCE
+ 03:04
59
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 03:06
60
Atienza
Daniel
1974
Team Polti
+ 03:08
61
Richard
Pascal
1964
Casino
+ 03:11
62
Agnolutto
Christophe
1969
Casino
+ 03:11
63
Hernandez Bertran
Jaime Javier
1972
Festina - Lotus
+ 03:19
64
Fondriest
Maurizio
1965
Cofidis
+ 03:21
65
Borgheresi
Simone
1968
Mercatone Uno - Bianchi
+ 03:23
66
den Bakker
Maarten
1969
Rabobank
+ 03:28
67
Brasi
Rossano
1972
Team Polti
+ 03:33
68
Diaz Zabala
Herminio
1964
ONCE
+ 03:34
69
Campagnari
Simone
1972
Ros Mary - Amica Chips
+ 03:37
70
Galletti
Alessio
1968
Amore & Vita - Forzacore
+ 03:44
71
Mazzoleni
Eddy
1973
Saeco - Cannondale
+ 03:44
72
Garcia
Marcelino
1971
ONCE
+ 03:46
73
Hotz
Franz
1968
Post Swiss - Loup Sport
+ 03:50
74
Barbero
Sergio
1969
Mercatone Uno - Bianchi
+ 03:50
75
Schaffrath
Jan
1971
Team Deutsche Telekom
+ 03:53
76
Baldo
Filippo
1975
Ballan
+ 03:54
77
Huser
Rolf
1971
Post Swiss - Loup Sport
+ 03:54
78
Donati
Massimo
1967
Saeco - Cannondale
+ 03:54
79
Vogondy
Nicolas
1977
La Française des Jeux
+ 03:59
80
Ballerini
Franco
1964
Mapei - Bricobi
+ 04:01
81
van Heeswijk
Max
1973
Rabobank
+ 04:02
82
Checchin
Stefano
1967
Mercatone Uno - Bianchi
+ 04:02
83
Bonetti
Enrico
1970
Asics - CGA
+ 04:04
84
Bessy
Frederic
1972
Casino
+ 04:07
85
Gasperoni
Cristian
1970
Amore & Vita - Forzacore
+ 04:08
86
Guidi
Leonardo
1974
Team Polti
+ 04:11
87
Baldinger
Dirk
1971
Team Deutsche Telekom
+ 04:12
88
Otxoa Palacios
Ricardo
1974
ONCE
+ 04:15
89
Zabel
Erik
1970
Team Deutsche Telekom
+ 04:18
90
Puglioli
Mirko
1973
Amore & Vita - Forzacore
+ 04:19
91
Dall'Olio
Davide
1969
Mercatone Uno - Bianchi
+ 04:20
92
Christen
Josef
1970
Team Ericsson - Villiger
+ 04:20
93
Chassot
Richard
1970
Post Swiss - Loup Sport
+ 04:24
94
Finesso
Stefano
1971
Ros Mary - Amica Chips
+ 04:24
95
Müller
Roland
1973
Team Ericsson - Villiger
+ 04:27
96
Lombardi
Giovanni
1969
Team Deutsche Telekom
+ 04:31
97
Bontempi
Fabrizio
1966
Ros Mary - Amica Chips
+ 04:32
98
Moos
Alexandre
1972
Saeco - Cannondale
+ 04:33
99
Renggli
Marcel
1974
Post Swiss - Loup Sport
+ 04:33
100
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 04:36
101
McEwen
Robbie
1972
Rabobank
+ 04:39
102
Laddomada
Michele
1972
Scrigno - Gaerne
+ 04:39
103
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 04:43
104
Ongarato
Rodolfo
1971
Ballan
+ 05:06
105
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
+ 05:07
106
Ongarato
Alberto
1975
Ballan
+ 05:10
107
Von Flüe
Daniel
1970
Team Ericsson - Villiger
+ 05:10
108
Pellicioli
Oscar
1965
Mercatone Uno - Bianchi
+ 05:16
109
Wirz
Guido
1972
Post Swiss - Loup Sport
+ 05:30
110
Patuelli
Andrea
1970
Amore & Vita - Forzacore
+ 05:38
111
Magnien
Emmanuel
1971
La Française des Jeux
+ 05:44
112
Bertolini
Alessandro
1971
Cofidis
+ 05:46
113
Castaldo
Nicola
1967
Amore & Vita - Forzacore
+ 05:51
114
Rinero
Christophe
1973
Cofidis
+ 05:51
115
Scopsi
Manuel
1971
Amore & Vita - Forzacore
+ 05:53
116
Balzi
Fabio
1971
Ros Mary - Amica Chips
+ 06:14
117
Heule
Christian
1975
Team Ericsson - Villiger
+ 06:22
118
Lupi
Emanuele
1969
Amore & Vita - Forzacore
+ 07:09
Information
Tour de Suisse
Switzerland
8th stage | 29.0 km
Ittigen
->
Ittigen
2.HC
S.Garzelli
| Leader