Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Suisse
Division I, Stage race, 6th stage, 22nd June 1997, Switzerland
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Latvia
Netherlands
Russia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Aki - Safi
Amore & Vita - Forzacore
Batik Del Monte
Casino-C'est votre équipe
Cofidis
Festina - Lotus
La Française des Jeux
Mapei - GB
Mercatone Uno
MG Maglificio - Technogym
ONCE
Post Swiss
Rabobank
Refin - Mobivetta
Saeco
Scrigno - Gaerne
Team Polti
Telekom
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Etxebarria
David
1973
ONCE
03:55:56
02
Piepoli
Leonardo
1971
Refin - Mobivetta
+ 11
03
Casagrande
Francesco
1970
Saeco
+ 21
04
Camenzind
Oscar
1971
Mapei - GB
+ 41
05
Garcia
Felix Manuel
1968
Festina - Lotus
+ 01:02
06
Garzelli
Stefano
1973
Mercatone Uno
+ 01:06
07
Luttenberger
Peter
1972
Rabobank
+ 01:09
08
Buschor
Philipp
1971
Saeco
+ 01:12
09
Meier
Roland
1967
Post Swiss
+ 01:55
10
Puttini
Felice
1967
Refin - Mobivetta
+ 01:55
11
Nardello
Daniele
1972
Mapei - GB
+ 02:03
12
Riis
Bjarne
1964
Telekom
+ 02:07
13
Ullrich
Jan
1973
Telekom
+ 02:46
14
Heppner
Jens
1964
Telekom
+ 02:58
15
Agnolutto
Christophe
1969
Casino-C'est votre équipe
+ 02:58
16
Nelissen
Danny
1970
Rabobank
+ 03:38
17
Valoti
Gianluca
1973
Team Polti
+ 04:26
18
Zberg
Beat
1971
Mercatone Uno
+ 04:33
19
Jalabert
Laurent
1968
ONCE
+ 04:59
20
Aldag
Rolf
1968
Telekom
+ 05:51
21
Garcia
Marcelino
1971
ONCE
+ 05:51
22
Pantani
Marco
1970
Mercatone Uno
+ 06:05
23
Baldinger
Dirk
1971
Team Polti
+ 06:43
24
Moos
Alexandre
1972
Saeco
+ 07:08
25
Bölts
Udo
1966
Telekom
+ 07:12
26
Tartaggia
Giuseppe
1971
Batik Del Monte
+ 07:48
27
Bartoli
Michele
1970
MG Maglificio - Technogym
+ 09:01
28
Bettini
Paolo
1974
MG Maglificio - Technogym
+ 09:01
29
Patuelli
Andrea
1970
Amore & Vita - Forzacore
+ 09:01
30
Breukink
Erik
1964
Rabobank
+ 09:33
31
Odriozola Mugarza
Jon
1970
Batik Del Monte
+ 09:47
32
Jeker
Fabian
1968
Festina - Lotus
+ 10:21
33
Cuesta
Íñigo
1969
ONCE
+ 11:07
34
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 11:39
35
Elli
Alberto
1964
Casino-C'est votre équipe
+ 11:39
36
Scinto
Luca
1968
MG Maglificio - Technogym
+ 13:06
37
Gianetti
Mauro
1964
La Française des Jeux
+ 13:13
38
Faresin
Gianni
1965
Mapei - GB
+ 13:13
39
Fois
Valentino
1973
Mapei - GB
+ 13:24
40
Miceli
Nicola
1971
Aki - Safi
+ 14:23
41
Secchiari
Francesco
1972
Scrigno - Gaerne
+ 15:38
42
Piovaccari
Guisvan
1973
Mercatone Uno
+ 17:22
43
Saligari
Marco
1965
Casino-C'est votre équipe
+ 18:08
44
Bessy
Frederic
1972
Casino-C'est votre équipe
+ 18:47
45
Zabel
Erik
1970
Telekom
+ 21:33
46
Werner
Jürgen
1970
Refin - Mobivetta
+ 21:33
47
Zberg
Markus
1974
Mercatone Uno
+ 21:33
48
Atienza
Daniel
1974
Team Polti
+ 21:33
49
Missaglia
Gabriele
1970
Mapei - GB
+ 21:33
50
Bettin
Mauro
1968
Refin - Mobivetta
+ 21:33
51
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 21:33
52
Rominger
Tony
1961
Cofidis
+ 21:33
53
Tosatto
Matteo
1974
MG Maglificio - Technogym
+ 21:33
54
Diaz de Otazu Galarza
Luis
1966
ONCE
+ 21:33
55
Bouvard
Gilles
1969
Festina - Lotus
+ 21:33
56
Cali
Vincent
1970
Casino-C'est votre équipe
+ 21:33
57
Hervé
Pascal
1964
Festina - Lotus
+ 21:33
58
Hotz
Franz
1968
Post Swiss
+ 21:33
59
Volpi
Alberto
1962
Batik Del Monte
+ 21:33
60
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 21:33
61
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 21:33
62
van Bon
Léon
1972
Rabobank
+ 21:33
63
Järmann
Rolf
1966
Casino-C'est votre équipe
+ 21:33
64
Honchar
Serhiy
1970
Aki - Safi
+ 21:33
65
Andreu
Frankie
1966
Cofidis
+ 21:47
66
Magnien
Emmanuel
1971
Festina - Lotus
+ 22:01
67
Petacchi
Alessandro
1974
Scrigno - Gaerne
+ 22:58
68
Pierobon
Gianluca
1967
Batik Del Monte
+ 25:10
69
de Vries
Gerrit
1967
Team Polti
+ 25:58
70
Rich
Michael
1969
Saeco
+ 25:58
71
Lombardi
Giovanni
1969
Telekom
+ 25:58
72
Aus
Lauri
1970
Casino-C'est votre équipe
+ 25:58
73
Aebersold
Niki
1972
Post Swiss
+ 25:58
74
Della Santa
Stefano
1967
Mercatone Uno
+ 25:58
75
Peeters
Wilfried
1964
Mapei - GB
+ 25:58
76
Guidi
Fabrizio
1972
Scrigno - Gaerne
+ 25:58
77
Minali
Nicola
1969
Batik Del Monte
+ 25:58
78
Vierhouten
Aart
1970
Rabobank
+ 25:58
79
Dietz
Bert
1969
Telekom
+ 25:58
80
Diaz Justo
Rafael
1972
ONCE
+ 25:58
81
Pistore
Roberto
1971
MG Maglificio - Technogym
+ 25:58
82
Casarotto
Davide
1971
Scrigno - Gaerne
+ 25:58
83
Huser
Rolf
1971
Post Swiss
+ 25:58
84
Schnider
Daniel
1973
Post Swiss
+ 25:58
85
Uslamin
Sergei
1963
Refin - Mobivetta
+ 25:58
86
Bugno
Gianni
1964
Mapei - GB
+ 25:58
87
Zanette
Denis
1970
Aki - Safi
+ 25:58
88
Bourquenoud
Pierre
1969
Post Swiss
+ 25:58
89
van Heeswijk
Max
1973
Rabobank
+ 25:58
90
Holm
Brian
1962
Telekom
+ 25:58
91
Romio
Alessandro
1974
Refin - Mobivetta
+ 25:58
92
Bordenave
Philippe
1969
Casino-C'est votre équipe
+ 25:58
93
Zanetti
Mauro
1973
Aki - Safi
+ 25:58
94
Baldato
Fabio
1968
MG Maglificio - Technogym
+ 25:58
95
Della Bianca
Luigi
1972
Refin - Mobivetta
+ 25:58
96
Jaksche
Jörg
1976
Team Polti
+ 25:58
97
Laurent
Thierry
1966
Festina - Lotus
+ 25:58
98
Bozzi
Dominique
1971
Casino-C'est votre équipe
+ 25:58
99
Museeuw
Johan
1965
Mapei - GB
+ 25:58
100
Larsen
Nicolaj Bo
1971
Amore & Vita - Forzacore
+ 25:58
101
Renggli
Marcel
1974
Post Swiss
+ 25:58
102
Bouyer
Franck
1974
La Française des Jeux
+ 25:58
103
Lebreton
Lylian
1972
Festina - Lotus
+ 25:58
104
Conte
Biagio
1968
Scrigno - Gaerne
+ 25:58
105
Previtali
Sergio
1973
Scrigno - Gaerne
+ 25:58
106
Mentheour
Erwan
1973
La Française des Jeux
+ 25:58
107
Fagnini
Gian Matteo
1970
Saeco
+ 25:58
108
Mondini
Gianpaolo
1972
Amore & Vita - Forzacore
+ 25:58
109
Steels
Tom
1971
Mapei - GB
+ 25:58
110
Dalla Costa
Oscar
1972
Aki - Safi
+ 25:58
111
Tebaldi
Valerio
1965
Festina - Lotus
+ 25:58
112
Colombo
Luca
1969
Batik Del Monte
+ 25:58
113
Forconi
Riccardo
1970
Amore & Vita - Forzacore
+ 25:58
114
Calzavara
Leonardo
1974
Aki - Safi
+ 25:58
115
Artunghi
Marco
1969
Mercatone Uno
+ 25:58
116
Settembrini
Fabrizio
1967
Mercatone Uno
+ 25:58
117
Fidanza
Giovanni
1965
Saeco
+ 25:58
118
Piziks
Arvis
1969
Rabobank
+ 25:58
119
Colagè
Stefano
1962
Refin - Mobivetta
+ 25:58
120
Giacomelli
Sandro
1975
Amore & Vita - Forzacore
+ 25:58
121
Vanzella
Flavio
1964
La Française des Jeux
+ 25:58
122
McEwen
Robbie
1972
Rabobank
+ 25:58
123
Casagrande
Filippo
1973
Scrigno - Gaerne
+ 25:58
124
Sciandri
Maximilian
1967
La Française des Jeux
+ 25:58
DNF
Vergnani
Marco
1969
Amore & Vita - Forzacore
DNF
Berzin
Evgeni
1970
Batik Del Monte
DNF
Capelle
Christophe
1967
Cofidis
DNF
Checchin
Stefano
1967
Mercatone Uno
DNF
Zülle
Alex
1968
ONCE
DNF
Colleoni
Cristiano
1974
Team Polti
DNF
Chassot
Richard
1970
Post Swiss
DNF
Paradis
Daniel
1970
Post Swiss
DNF
Mazzanti
Luca
1974
Refin - Mobivetta
DNF
Pieri
Dario
1975
Scrigno - Gaerne
Information
Tour de Suisse
Switzerland
6th stage | 148.0 km
Biasca
->
Bosco Gurin
2.1
C.Agnolutto
| Leader