Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

1981 Tour de Suisse

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Beat Breu 1957 Cilo - Aufina 42:40:41
02 Joseph Fuchs 1948 Cilo - Aufina + 32
03 Leonardo Natale 1958 Magniflex - Olmo + 1:04
04 Gottfried Schmutz 1954 Cilo - Aufina + 2:09
05 Henk Lubberding 1953 TI - Raleigh - Creda + 4:10
06 Ueli Sutter 1947 Switzerland + 4:57
07 Dietrich Thurau 1954 Kotter - GBC + 5:27
08 Albert Zweifel 1949 Switzerland + 5:56
09 Guy Nulens 1957 DAF Trucks - Cote d'Or + 7:46
10 Eddy Schepers 1955 DAF Trucks - Cote d'Or + 8:48
11 Theo de Rooij 1957 Capri Sonne - Koga Miyata + 9:07
12 Daniel Gisiger 1954 Cilo - Aufina + 9:43
13 Jean-Marie Grezet 1959 Cilo - Aufina + 9:55
13 Pierino Gavazzi 1950 Magniflex - Olmo + 9:55
15 Joop Zoetemelk 1946 TI - Raleigh - Creda + 10:00
16 Alfons De Wolf 1956 Vermeer Thijs - Mimo Salons + 12:30
17 Jean Philippe Vandenbrande 1955 Safir - Galli - Ludo + 12:51
18 Willy Sprangers 1954 Safir - Galli - Ludo + 13:13
19 Francesco Masi 1957 Magniflex - Olmo + 13:25
20 Jos Deschoenmaecker 1947 Vermeer Thijs - Mimo Salons + 14:13
21 Willy Vigouroux 1956 Safir - Galli - Ludo + 15:44
22 Jostein Wilmann 1953 Capri Sonne - Koga Miyata + 16:57
23 Vicente Belda 1954 Kelme - Gios + 19:08
24 Andreas Burghold - Sem - France Loire - Campagnolo + 19:47
25 Giancarlo Casiraghi 1956 Magniflex - Olmo + 20:08
26 Adri van der Poel 1959 DAF Trucks - Cote d'Or + 21:18
27 Erwin Lienhard 1957 Switzerland + 22:53
28 Rudy Pevenage 1954 Capri Sonne - Koga Miyata + 23:22
29 Stefan Mutter 1956 Cilo - Aufina + 23:53
30 Gerrie Knetemann 1951 TI - Raleigh - Creda + 24:02
31 Marino Amadori 1957 Magniflex - Olmo + 25:35
32 Peter Winnen 1957 Capri Sonne - Koga Miyata + 26:52
33 John Trevorrow 1949 Safir - Galli - Ludo + 27:18
34 Bert Pronk 1950 TI - Raleigh - Creda + 27:48
35 Jacques Hanegraaf 1960 TI - Raleigh - Creda + 29:47
36 Rene Martens 1955 DAF Trucks - Cote d'Or + 33:32
37 Josef Wehrli 1954 Cilo - Aufina + 33:48
38 Hans-Peter Jakst 1954 Kotter - GBC + 33:53
39 Hendrik Devos 1955 DAF Trucks - Cote d'Or + 34:15
40 Fridolin Keller 1954 Sem - France Loire - Campagnolo + 34:37
41 Francisco Albelda 1955 Kelme - Gios + 35:04
42 Louis Luyten 1955 Vermeer Thijs - Mimo Salons + 37:00
43 Uwe Bolten 1959 Capri Sonne - Koga Miyata + 37:56
44 Guido Frei 1953 Switzerland + 39:47
45 Henry Rinklin 1957 Puch - Wolber - Campagnolo + 40:04
46 Jaroslav Poslusny 1948 Puch - Wolber - Campagnolo + 40:41
47 Antonio Bevilacqua 1957 Hoonved - Bottecchia + 41:09
48 Juan Fernandez 1957 Kelme - Gios + 42:50
49 Daniel Muller 1956 Sem - France Loire - Campagnolo + 44:50
50 Klaus Peter Thaler 1949 Puch - Wolber - Campagnolo + 46:03
51 Jesus Guzman Delgado 1957 Kelme - Gios + 48:47
52 Flavio Zappi 1960 Hoonved - Bottecchia + 49:56
53 Patrick Moerlen 1955 Sem - France Loire - Campagnolo + 50:09
54 Gerhard Schoenbacher 1954 Puch - Wolber - Campagnolo + 52:00
55 Hans Neuymayer 1956 Puch - Wolber - Campagnolo + 52:11
56 Rudi Weber 1958 Kotter - GBC + 56:11
57 Geir Digerud 1956 Magniflex - Olmo + 57:44
58 Jos Jacobs 1953 Capri Sonne - Koga Miyata + 59:01
59 Franky De Gendt 1952 Vermeer Thijs - Mimo Salons + 1:00:08
60 Michel Pollentier 1951 Vermeer Thijs - Mimo Salons + 1:01:30
61 Urs Freuler 1958 Switzerland + 1:01:57
62 Wilfried Wesemael 1950 TI - Raleigh - Creda + 1:02:01
63 Manuel Murga Saez De Ormijana 1958 Kelme - Gios + 1:02:30
64 Peter Kehl 1957 Kotter - GBC + 1:04:53
65 Guido Amrheim 1953 Switzerland + 1:05:19
66 Giovanni Moro 1958 Hoonved - Bottecchia + 1:05:45
67 Adrie Van Houwelingen 1953 Vermeer Thijs - Mimo Salons + 1:06:00
68 Jaime Vilamajo Ipiens 1957 Kelme - Gios + 1:12:56
69 Aad van den Hoek 1951 TI - Raleigh - Creda + 1:13:58
70 Benny Schepmans 1952 Safir - Galli - Ludo + 1:20:14
71 Jan Bogaert 1957 Vermeer Thijs - Mimo Salons + 1:23:14
72 Serge Demierre 1956 Cilo - Aufina + 1:25:44
DNF Thierry Bolle 1953 Switzerland
DNF Hans Kaenel 1953 Switzerland
DNF Ronny Claes 1957 Capri Sonne - Koga Miyata
DNF Ludwig Wijnants 1956 Capri Sonne - Koga Miyata
DNF Luc Colijn 1958 DAF Trucks - Cote d'Or
DNF Ronan De Meyer 1953 DAF Trucks - Cote d'Or
DNF Roger De Vlaeminck 1947 DAF Trucks - Cote d'Or
DNF Fiorenzo Aliverti 1957 Hoonved - Bottecchia
DNF Luciano Borgognoni 1951 Hoonved - Bottecchia
DNF Giuseppe Faraca 1959 Hoonved - Bottecchia
DNF Sigmund Hermann 1959 Hoonved - Bottecchia
DNF Luciano Rui 1958 Hoonved - Bottecchia
DNF Rafael Ladron de Guevarra 1952 Kelme - Gios
DNF Jesús Suárez Cuevas 1955 Kelme - Gios
DNF Sante Fossato 1956 Kotter - GBC
DNF Stefan Schroepfer 1952 Kotter - GBC
DNF Roy Schuiten 1950 Kotter - GBC
DNF Ettore Bazzichi 1958 Magniflex - Olmo
DNF Mario Noris 1958 Magniflex - Olmo
DNF Rolf Haller 1957 Puch - Wolber - Campagnolo
DNF Hans Hindelang 1951 Puch - Wolber - Campagnolo
DNF Roland Voegeli 1959 Puch - Wolber - Campagnolo
DNF Etienne Van Der Helst 1953 Safir - Galli - Ludo
DNF Mark Van Geel 1959 Safir - Galli - Ludo
DNF Ronny Van Holen 1959 Safir - Galli - Ludo
DNF Robert Dill-Bundi 1958 Sem - France Loire - Campagnolo
DNF Roland Salm 1950 Sem - France Loire - Campagnolo
DNF Marcel Summermatter 1956 Sem - France Loire - Campagnolo
DNF Meinrad Voegele 1949 Sem - France Loire - Campagnolo
DNF Jo Maas 1954 TI - Raleigh - Creda
DNF Herman Beyssens 1950 Vermeer Thijs - Mimo Salons
Tour de Suisse
Switzerland - June 10th-19th
Classification SPP

Want to use results from
FirstCycling on your site?