Binche-Chimay-Binche - 2018

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Danny van Poppel Team LottoNL - Jumbo 4:33:02125
02 Yves Lampaert Quick-Step Floors + 0385
03 Oliver Naesen AG2R La Mondiale + 0370
04 Taco van der Hoorn Roompot - Ned.Loterij + 0360
05 Andrea Pasqualon Wanty - Groupe Gobert + 0350
06 Jempy Drucker BMC Racing Team + 0340
07 Jonas Van Genechten Vital Concept + 0335
08 Timothy Dupont Wanty - Groupe Gobert + 0730
09 Maxime Monfort Lotto - Soudal + 0725
10 Cees Bol SEG Racing Academy + 0720
11 Mikkel Honore Quick-Step Floors + 0715
12 Olivier Pardini Team Differdange - Losch + 0710
13 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 075
14 Jonas Rickaert Sport Vlaanderen - Baloise + 075
15 Philippe Gilbert Quick-Step Floors + 075
16 Jan-Willem Van Schip Roompot - Ned.Loterij + 073
17 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 073
18 Jan Bakelants AG2R La Mondiale + 103
19 Dennis Coenen Cibel - Cebon + 103
20 Arnaud DĂ©mare Groupama - FDJ + 143
21 Jan Maas SEG Racing Academy + 163
22 Laurenz Rex Ago - Aquaservice + 223
23 Dries van Gestel Sport Vlaanderen - Baloise + 223
24 Bram Welten Team Fortuneo - Samsic + 303
25 Julien Mortier WB Veranclassic Aqua Protect + 303
26 Ramon Sinkeldam Groupama - FDJ + 30
27 Dylan Groenewegen Team LottoNL - Jumbo + 34
28 Ludwig De Winter WB Veranclassic Aqua Protect + 34
29 Gordon De Winter Ago - Aquaservice + 34
30 Jurgen Roelandts BMC Racing Team + 34
31 Zdenek Stybar Quick-Step Floors + 48
32 Jos Van Emden Team LottoNL - Jumbo + 48
33 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 52
34 Mark McNally Wanty - Groupe Gobert + 52
35 Christophe Laporte Cofidis + 54
36 Bert Van Lerberghe Cofidis + 54
37 Julien Duval AG2R La Mondiale + 1:01
38 Stijn Vandenbergh AG2R La Mondiale + 1:08
39 Nathan Van Hooydonck BMC Racing Team + 1:08
40 Sander Armee Lotto - Soudal + 1:12
41 Amund Grøndahl Jansen Team LottoNL - Jumbo + 1:19
42 Maarten Wynants Team LottoNL - Jumbo + 1:25
43 Alexandre Pichot Direct Energie + 1:29
44 Timo Roosen Team LottoNL - Jumbo + 1:29
45 Robbert De Greef Roompot - Ned.Loterij + 1:46
46 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 1:52
47 Jens Keukeleire Lotto - Soudal + 1:56
48 Jesper Asselman Roompot - Ned.Loterij + 1:56
49 Fabio Jakobsen Quick-Step Floors + 1:56
50 Brian Van Goethem Roompot - Ned.Loterij + 1:56
51 Pim Ligthart Roompot - Ned.Loterij + 1:56
52 Brecht Ruyters Cibel - Cebon + 2:02
53 Pierre Gouault Roubaix-Lille Metropole + 2:11
54 Polychronis Tzortzakis Tarteletto - Isorex + 3:22
55 Tom Vermeer Team Differdange - Losch + 3:26
56 Sergio Torres Jorro Tarteletto - Isorex + 4:08
57 Loic Vliegen BMC Racing Team + 4:08
58 Lucas Spengler WB Veranclassic Aqua Protect + 4:08
59 Tom Bohli BMC Racing Team + 4:08
60 Gil D'Heygere Verandas Willems - Crelan + 4:08
61 Maxime Farazijn Sport Vlaanderen - Baloise + 4:08
62 Luuc Bugter Verandas Willems - Crelan + 4:08
63 Benoît Vaugrenard Groupama - FDJ + 4:13
64 Olivier Le Gac Groupama - FDJ + 4:16
65 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 4:27
66 Kevyn Ista WB Veranclassic Aqua Protect + 4:30
67 Dimitri Claeys Cofidis + 4:33
68 Jérémy Frehen Ago - Aquaservice + 5:32
69 Andreas Andersson T.Palm - Pole Continental Wallon + 5:32
70 Ross Lamb T.Palm - Pole Continental Wallon + 5:32
71 Cedric Raymackers Cibel - Cebon + 5:32
72 Tom Van Vuchelen Ago - Aquaservice + 5:32
73 Anthony Debuy Ago - Aquaservice + 5:32
74 Laurent Evrard Sovac - Natura4ever + 5:32
75 Davide Rebellin Sovac - Natura4ever + 5:32
76 Romain Cardis Direct Energie + 5:32
77 Julien Morice Vital Concept + 5:32
78 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 5:32
79 Lawrence Naesen Lotto - Soudal + 5:32
80 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 5:32
81 August Jensen Israel Cycling Academy + 5:32
82 Felix Dopchie Ago - Aquaservice + 5:32
83 Adam Lewis T.Palm - Pole Continental Wallon + 5:32
84 Laurent Pichon Team Fortuneo - Samsic + 5:32
85 Adrien Petit Direct Energie + 5:32
86 Guillaume Van Keirsbulck Wanty - Groupe Gobert + 5:32
87 Bert De Backer Vital Concept + 5:32
88 Tom Dernies Roubaix-Lille Metropole + 5:32
89 Lander Seynaeve Roubaix-Lille Metropole + 5:32
90 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 5:32
91 Simon Sellier Direct Energie + 5:32
92 Yorick Slagmulders T.Palm - Pole Continental Wallon + 5:32
93 Huub Duyn Verandas Willems - Crelan + 5:32
94 Maxime Vantomme WB Veranclassic Aqua Protect + 5:32
95 Stéphane Rossetto Cofidis + 5:32
96 Emiel Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 5:32
97 Lars Boom Team LottoNL - Jumbo + 5:32
98 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 5:32
99 Dimitri Peyskens WB Veranclassic Aqua Protect + 5:32
100 Stijn Steels Verandas Willems - Crelan + 5:32
101 Niki Terpstra Quick-Step Floors + 5:32
102 Remy Mertz Lotto - Soudal + 5:32
103 Angelo Tulik Direct Energie + 6:00
104 Thomas Joly Roubaix-Lille Metropole + 6:00
105 Miles Scotson BMC Racing Team + 6:02
106 Ide Schelling SEG Racing Academy + 6:06
107 Lionel Taminiaux Ago - Aquaservice + 6:08
108 Adrien Garel Vital Concept + 6:18
109 Dries Devenyns Quick-Step Floors + 7:06
DNF Rudy Barbier AG2R La Mondiale
DNF Alexis Gougeard AG2R La Mondiale
DNF Quentin Jauregui AG2R La Mondiale
DNF Alberto Bettiol BMC Racing Team
DNF Jimmy Janssens Cibel - Cebon
DNF Gianni Marchand Cibel - Cebon
DNF Wim Reynaerts Cibel - Cebon
DNF Lennert Teugels Cibel - Cebon
DNF Loic Chetout Cofidis
DNF Julien Simon Cofidis
DNF Yohann Gène Direct Energie
DNF Clément Orceau Direct Energie
DNF Bruno Armirail Groupama - FDJ
DNF Mickaël Delage Groupama - FDJ
DNF Jacopo Guarnieri Groupama - FDJ
DNF Clément Carisey Israel Cycling Academy
DNF Harm Vanhoucke Lotto - Soudal
DNF Coen Vermeltfoort Roompot - Ned.Loterij
DNF Samuel Leroux Roubaix-Lille Metropole
DNF JĂ©rĂ´me Mainard Roubaix-Lille Metropole
DNF Alberto Dainese SEG Racing Academy
DNF Daan Hoole SEG Racing Academy
DNF Jordi Meeus SEG Racing Academy
DNF Georgios Stavrakakis SEG Racing Academy
DNF Sean Bero Sovac - Natura4ever
DNF Louis Deguide Sovac - Natura4ever
DNF Florian Deriaux Sovac - Natura4ever
DNF Alexander Geuens Sovac - Natura4ever
DNF Matthias Legley Sovac - Natura4ever
DNF Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Jelle De Ville T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Max Emil Kørner T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Tomas Petit T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF David Boucher Tarteletto - Isorex
DNF Jelle Cant Tarteletto - Isorex
DNF Arne De Groote Tarteletto - Isorex
DNF Andrew Leigh Tarteletto - Isorex
DNF Louis Verhelst Tarteletto - Isorex
DNF Tiago Da Silva Team Differdange - Losch
DNF Jelle Donders Team Differdange - Losch
DNF Samuel Mobberley Team Differdange - Losch
DNF Balazs Rozsa Team Differdange - Losch
DNF Maxime Daniel Team Fortuneo - Samsic
DNF Romain Le Roux Team Fortuneo - Samsic
DNF Florentin Lecamus-Lambert Team Fortuneo - Samsic
DNF Clément Russo Team Fortuneo - Samsic
DNF Sean De Bie Verandas Willems - Crelan
DNF Dries De Bondt Verandas Willems - Crelan
DNF Zico Waeytens Verandas Willems - Crelan
DNF Bryan Coquard Vital Concept
DNF Jérémy Lecroq Vital Concept
DNF Justin Mottier Vital Concept
DNF JĂ©rĂ´me Baugnies Wanty - Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert
DNF Justin Jules WB Veranclassic Aqua Protect
Information
Nation Belgium
Date 2nd October
Distance 195.2 km
CAT 1.1
Other
Embed Results