Follow the Giro LIVE every stage at our Race Centre

Munsterland Giro - 2021

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Cavendish Mark Deceuninck-Quick Step 4:11:52200
02 Renard Alexis Israel Start-Up Nation + 00150
03 Hulgaard Morten Uno-X Pro Cycling Team + 00125
04 Cerný Josef Deceuninck-Quick Step + 06100
05 Märkl Niklas Team DSM + 0985
06 Herregodts Rune Sport Vlaanderen-Baloise + 1270
07 Janssen Adriaan À Bloc CT + 1260
08 Hodeg Alvaro Deceuninck-Quick Step + 5850
09 Ackermann Pascal BORA-hansgrohe + 1:2140
10 Greipel André Israel Start-Up Nation + 1:3335
11 Zimmermann Georg Intermarché-Wanty-Gobert + 1:3930
12 De Bondt Dries Alpecin-Fenix + 1:4525
13 Steels Stijn Deceuninck-Quick Step + 1:4620
14 Denz Nico Team DSM + 1:4615
15 Urianstad Martin Uno-X Pro Cycling Team + 1:4610
16 Van Poucke Aaron Sport Vlaanderen-Baloise + 1:505
17 Tarlton Alexander Team Lotto - Kern Haus + 1:585
18 Schillinger Andreas BORA-hansgrohe + 2:065
19 Selig Rüdiger BORA-hansgrohe + 2:085
20 Keisse Iljo Deceuninck-Quick Step + 2:115
21 Walsleben Philip Alpecin-Fenix + 2:135
22 Blikra Erlend Uno-X Pro Cycling Team + 4:495
23 Van Rooy Kenneth Sport Vlaanderen-Baloise + 4:495
24 Dversnes Fredrik Gazprom-RusVelo + 4:495
25 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 4:495
26 Chernetskiy Sergey Gazprom-RusVelo + 4:495
27 Tusveld Martijn Team DSM + 4:495
28 Van Tricht Stan Deceuninck-Quick Step + 4:495
29 De Jong Timo VolkerWessels Cycling Team + 4:495
30 Rikunov Petr Gazprom-RusVelo + 4:495
31 van Poppel Danny Intermarché-Wanty-Gobert + 4:493
32 Koch Jonas Intermarché-Wanty-Gobert + 4:493
33 Planckaert Edward Alpecin-Fenix + 4:493
34 Zabel Rick Israel Start-Up Nation + 4:493
35 Bayer Tobias Alpecin-Fenix + 8:383
36 Minali Riccardo Intermarché-Wanty-Gobert + 8:383
37 Maas Jan Leopard Pro Cycling + 8:383
38 Van der Meer Nick VolkerWessels Cycling Team + 8:383
39 Stockman Michiel Team SKS Sauerland NRW + 8:383
40 Vahtra Norman Israel Start-Up Nation + 8:383
41 Heiduk Kim Team Lotto - Kern Haus + 8:38
42 Ballerstedt Maurice Germany + 9:40
43 Marit Arne Sport Vlaanderen-Baloise + 10:11
44 Dehairs Simon Alpecin-Fenix + 10:27
45 Rosner Linus Germany + 10:42
46 Canola Marco Gazprom-RusVelo + 10:42
47 Weulink Meindert À Bloc CT + 10:42
48 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 10:42
49 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 10:42
50 Loohuis Lars À Bloc CT + 10:42
51 Boev Igor Gazprom-RusVelo + 10:42
52 Thurau Sven Team Dauner | AKKON + 10:42
53 Wolfenbuttel Nils VolkerWessels Cycling Team + 10:42
54 Knolle Jon Team SKS Sauerland NRW + 10:42
55 Stockman Abram Team SKS Sauerland NRW + 10:42
56 Lino Julian Bike Aid + 10:42
57 Heidemann Miguel Leopard Pro Cycling + 10:42
58 Gamper Patrick BORA-hansgrohe + 10:42
59 Geßner Jakob Germany + 10:42
60 Salmon Martin Team DSM + 10:42
61 Van Sintmaartensdijk Daan VolkerWessels Cycling Team + 10:42
62 Benz Pirmin Germany + 10:42
63 van Poppel Boy Intermarché-Wanty-Gobert + 10:42
64 Daemen Stijn À Bloc CT + 10:42
65 Resell Erik Uno-X Pro Cycling Team + 10:42
66 Tiller Rasmus Uno-X Pro Cycling Team + 10:42
67 Pries Cedric Leopard Pro Cycling + 10:42
68 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 10:42
69 Schwarzmann Michael BORA-hansgrohe + 10:42
70 Taminiaux Lionel Alpecin-Fenix + 10:42
71 Johansen Julius Uno-X Pro Cycling Team + 10:42
DNF Kretschy Moritz Germany
DNF Niehues Sebastian Germany
DNF Peter Jannis Germany
DNF Paterson Aden À Bloc CT
DNF Pluto Martins À Bloc CT
DNF Sinschek Nils À Bloc CT
DNF Bouvier Léo Bike Aid
DNF Carstensen Lucas Bike Aid
DNF Wolf Justin Bike Aid
DNF Yemane Dawit Bike Aid
DNF Baska Erik BORA-hansgrohe
DNF Laas Martin BORA-hansgrohe
DNF Garrison Ian Deceuninck-Quick Step
DNF Cima Damiano Gazprom-RusVelo
DNF Strakhov Dmitriy Gazprom-RusVelo
DNF De Pooter Dries Intermarché-Wanty-Gobert
DNF De Winter Ludwig Intermarché-Wanty-Gobert
DNF Abu-Fares Saned Israel Start-Up Nation
DNF Davidzon Lahav Israel Start-Up Nation
DNF Paquet Tom Leopard Pro Cycling
DNF Colman Alex Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Mertens Julian Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Willems Thimo Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Duckert Roman Team Dauner | AKKON
DNF Gathemann Albert Team Dauner | AKKON
DNF Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON
DNF Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON
DNF Redmann Sven Team Dauner | AKKON
DNF Bittner Pavel Team DSM
DNF Dainese Alberto Team DSM
DNF Heinschke Leon Team DSM
DNF Dreßler Luca Team Lotto - Kern Haus
DNF Huppertz Joshua Team Lotto - Kern Haus
DNF Koch Christian Team Lotto - Kern Haus
DNF Kuhn Jan Team Lotto - Kern Haus
DNF Spengler Mario Team Lotto - Kern Haus
DNF Adamietz Johannes Team SKS Sauerland NRW
DNF Borresch Julian Team SKS Sauerland NRW
DNF Münstermann Per Team SKS Sauerland NRW
DNF Price-Pejtersen Johan Uno-X Pro Cycling Team
DNF Celi Abe VolkerWessels Cycling Team
DNF Eising Tijmen VolkerWessels Cycling Team
DNF Tulner Rens VolkerWessels Cycling Team

Information