Tour du Bocage et de l'Ernée 53

UCI Junior, Stage race, 3rd stage, 26th March 2023, France

Stage GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Widar Jarno Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 02:37:17
02 Foucher Esteban Team CIC UC Nantes - Atlantique U19 + 02:48
03 van der Werff Thom Gepla-Watersley R+D Road Team + 03:32
04 Nougue Dessus Aaron Team CIC UC Nantes - Atlantique U19 + 03:32
05 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:32
06 Schaper Joeri Streetjump-ABLOC + 03:32
07 Eeman Kamiel Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 03:32
08 Molenaar Ko Streetjump-ABLOC + 03:32
09 Nagashima Satoaki VC La Pomme Marseille U19 + 03:32
10 Vandevorst Nio Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 03:32
11 Graff William Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 03:32
12 Klignet Camiel Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:32
13 Magnusson Gustav Svealand Cycling Team + 03:32
14 Larsson Linus Svealand Cycling Team + 03:32
15 Herteler Tom Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 03:32
16 Lemperière Jules Roche Vendée Cyclisme U19 + 03:32
17 Mulder Martijn Oost-Nederland + 03:32
18 De Clercq Matthijs Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 03:32
19 Smit Stan Streetjump-ABLOC + 03:32
20 Ballif Anco Gepla-Watersley R+D Road Team + 03:32
21 Dubois Clément SCO Cyclisme Angers Junior + 03:32
22 Vries Lukas Streetjump-ABLOC + 03:32
23 Sanchez Clément SCO Cyclisme Angers Junior + 03:32
24 Thierry Paul OC Locminé + 03:32
25 Lubbers Melle Oost-Nederland + 03:32
26 Vaugrenard Jules Veloce Vannetais U19 + 03:32
27 Gane Enzo Creuse Oxygène Guéret Juniors + 03:32
28 Bourhis Maxime A.C.Lanester 56 Junior + 03:32
29 Greijus Paul Svealand Cycling Team + 03:32
30 Chardon Johan U19 Vendée Piveteau Bois + 03:32
31 Basset Antoine V.C.Pays de Loudéac U19 + 03:32
32 Samson Valentin Team Sportbreizh Armor-Lux U19 + 03:32
33 Vriezen Toinne Midden-Nederland + 03:53
34 Agricola Danijel Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:53
35 Chauvat Loevan U.C.Cholet 49 Juniors + 03:53
36 Lloyd Daniel Bäckstedt Bike Performance JRT + 03:53
37 Reyes Arruti Felipe Start Junior Cycling Team + 03:53
38 Le Normand Lucas Septime CD Cotes D'Armor + 03:53
39 Le Bot Jean Veloce Vannetais U19 + 03:53
40 Denieul Augustin V.C.Pays de Loudéac U19 + 03:53
41 Perez Ciro Start Junior Cycling Team + 03:53
42 Barguil Brayann A.C.Lanester 56 Junior + 03:53
43 Heredia Lorenzo Start Junior Cycling Team + 03:53
44 Raby Charly Roche Vendée Cyclisme U19 + 03:53
45 Lesieur Theo Team Sarthe Juniors + 03:53
46 Corbel Ronan CC Plancoët Junior + 03:53
47 Coet Thomas Team Sportbreizh Armor-Lux U19 + 03:53
48 Harkins Girts VC La Pomme Marseille U19 + 04:16
49 Herbreteau Victor U.C.Cholet 49 Juniors + 04:16
50 Morales Jonathan Start Junior Cycling Team + 04:49
51 Schieven Jelle Oost-Nederland + 04:58
52 Momblano Matthieu CD Cotes D'Armor + 05:02
53 Mizoule Ludo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 05:02
54 Biteau Gautier U19 Vendée Piveteau Bois + 05:12
55 Castor Clement Stade Toulousain Cyclisme Académie + 05:15
56 Marot Adrien CD Cotes D'Armor + 05:44
57 Kool Tobias Gepla-Watersley R+D Road Team + 06:43
58 Buffaz Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 06:43
59 Bouquet Axel Lepelley Electricité U19 + 07:02
60 Paats Hugo Oost-Nederland + 07:02
61 Barré William V.C.Pays de Loudéac U19 + 07:37
62 Hayma Karst Gepla-Watersley R+D Road Team + 08:20
63 Maignan Maxence Laval Cyclisme 53 Junior + 09:22
64 Cayre Youenn CC Plancoët Junior + 09:54
65 Van Herck Yarno Canguru Latexco + 11:00
66 Gomez Maximo Start Junior Cycling Team + 11:00
67 Goodwill Luke Bäckstedt Bike Performance JRT + 11:00
68 Piquet Dorian Team CIC UC Nantes - Atlantique U19 + 11:06
69 Cogen Lucas Team Côte de Granit Rose Junior + 11:21
70 Duval Felix Team Sarthe Juniors + 11:50
71 Lapins Gusts Gepla-Watersley R+D Road Team + 12:26
72 Perez Noah Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 12:42
73 Le Morvan Gabin Team Côte de Granit Rose Junior + 12:50
74 van Keulen Wessel Oost-Nederland + 12:50
75 Behr Pierre-Adrien CC Plancoët Junior + 12:53
76 Venema Lance Streetjump-ABLOC + 12:53
77 Le Coz Marin Team Côte de Granit Rose Junior + 12:53
78 Pibolleau Maël Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 12:53
79 Drouet Jules Lepelley Electricité U19 + 13:01
80 Hebe Clement Team Sarthe Juniors + 13:05
81 Bossard Emile Laval Cyclisme 53 Junior + 13:05
82 Croisé Gabriel U19 Vendée Piveteau Bois + 13:23
83 Ferré Mattéo U19 Vendée Piveteau Bois + 13:23
84 Nomine Gabriel Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 13:29
85 Grolier Robin U19 Vendée Piveteau Bois + 15:37
86 Bijlsma Sjoerd Willebrord Wil Vooruit Juniors + 15:31
87 Eluard Benjamin SCO Cyclisme Angers Junior + 16:03
88 Terrier Lucas Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 16:32
89 Rouxel Thomas CD Cotes D'Armor + 16:47
90 Heriquet Nohan A.C.Lanester 56 Junior + 16:47
91 Couanon Dorian Laval Cyclisme 53 Junior + 16:52
92 Le Calve Gautier A.C.Lanester 56 Junior + 16:57
93 Perennes Kilian Team Sportbreizh Armor-Lux U19 + 17:02
94 Cren Lenny A.C.Lanester 56 Junior + 17:02
95 Laurent Joseph Creuse Oxygène Guéret Juniors + 17:02
96 Herpin Sohan Lepelley Electricité U19 + 17:11
97 Le Cann Loick SCO Cyclisme Angers Junior + 18:17
98 Choblet Pierre V.C.Pays de Loudéac U19 + 03:32
DNS Garcon Gabriel Team CIC UC Nantes - Atlantique U19
DNS Naud Noam U.C.Cholet 49 Juniors
DNS Leylavergne Dario Creuse Oxygène Guéret Juniors
DNF Breton Kylian Team Sarthe Juniors
DNF David Leo SCO Cyclisme Angers Junior
DNF Andrade Beduneau Inassio U.C.Cholet 49 Juniors
DNF Baraud Ewen Equipe Mixte Centre Armor
DNF Therin Alexis Equipe Mixte Centre Armor
DNF Trotel Malo CC Plancoët Junior
DNF Balcon Evann Team Sportbreizh Armor-Lux U19
DNF Ryo Swann Team Sportbreizh Armor-Lux U19
DNF Gueguen Maël OC Locminé
DNF Le Croller Stan OC Locminé
DNF Le Callonec Hugo OC Locminé
DNF Hoarau Maël Jym OC Locminé
DNF Gombaud Alessio Veloce Vannetais U19
DNF Huysschaert Paul Veloce Vannetais U19
DNF Berg Gabriel Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19
DNF Levasseur Arthur Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19
DNF Devaud Martin Creuse Oxygène Guéret Juniors
DNF Massa Dylan VC La Pomme Marseille U19
DNF Matossian Sevane VC La Pomme Marseille U19
DNF Duthu Lucas Stade Toulousain Cyclisme Académie
DNF Egea Garcia Jarod Stade Toulousain Cyclisme Académie
DNF Bacle Axel Lepelley Electricité U19
DNF Gilmour Matthew Bäckstedt Bike Performance JRT
DNF Swertvaegher Baptiste Canguru Latexco
DNF Quilfen Manel Cornouaille Sud Cyclisme
Pos Rider Team Time
01 4 Widar Jarno Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 06:09:18
02 1 Sanchez Clément SCO Cyclisme Angers Junior + 02:38
03 1 van der Werff Thom Gepla-Watersley R+D Road Team + 03:16
04 1 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:27
05 1 Eeman Kamiel Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 03:29
06 - Schaper Joeri Streetjump-ABLOC + 03:35
07 - Molenaar Ko Streetjump-ABLOC + 03:44
08 8 Foucher Esteban Team CIC UC Nantes - Atlantique U19 + 05:16
09 1 Chardon Johan U19 Vendée Piveteau Bois + 05:23
10 1 Klignet Camiel Willebrord Wil Vooruit Juniors + 05:37
11 3 De Clercq Matthijs Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 05:48
12 3 Thierry Paul OC Locminé + 05:52
13 4 Nougue Dessus Aaron Team CIC UC Nantes - Atlantique U19 + 06:00
14 8 Choblet Pierre V.C.Pays de Loudéac U19 + 07:44
15 6 Barguil Brayann A.C.Lanester 56 Junior + 07:50
16 7 Dubois Clément SCO Cyclisme Angers Junior + 08:34
17 8 Smit Stan Streetjump-ABLOC + 09:33
18 1 Bouquet Axel Lepelley Electricité U19 + 09:59
19 11 Graff William Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 10:15
20 9 Raby Charly Roche Vendée Cyclisme U19 + 10:19
21 11 Hayma Karst Gepla-Watersley R+D Road Team + 10:23
22 14 Mulder Martijn Oost-Nederland + 11:20
23 12 Coet Thomas Team Sportbreizh Armor-Lux U19 + 11:36
24 3 Marot Adrien CD Cotes D'Armor + 11:59
25 12 Vries Lukas Streetjump-ABLOC + 12:15
26 7 Schieven Jelle Oost-Nederland + 12:29
27 12 Heredia Lorenzo Start Junior Cycling Team + 12:54
28 2 Kool Tobias Gepla-Watersley R+D Road Team + 12:56
29 13 Perez Ciro Start Junior Cycling Team + 13:30
30 16 Herteler Tom Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 14:03
31 20 Bourhis Maxime A.C.Lanester 56 Junior + 14:47
32 20 Vandevorst Nio Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 14:53
33 20 Larsson Linus Svealand Cycling Team + 14:58
34 21 Nagashima Satoaki VC La Pomme Marseille U19 + 15:05
35 21 Lubbers Melle Oost-Nederland + 15:13
36 27 Ferré Mattéo U19 Vendée Piveteau Bois + 15:14
37 22 Ballif Anco Gepla-Watersley R+D Road Team + 15:19
38 22 Le Normand Lucas Septime CD Cotes D'Armor + 15:40
39 33 Basset Antoine V.C.Pays de Loudéac U19 + 16:09
40 28 Lloyd Daniel Bäckstedt Bike Performance JRT + 16:16
41 28 Le Bot Jean Veloce Vannetais U19 + 16:19
42 28 Lesieur Theo Team Sarthe Juniors + 16:22
43 32 Vaugrenard Jules Veloce Vannetais U19 + 16:24
44 24 Hebe Clement Team Sarthe Juniors + 16:29
45 32 Magnusson Gustav Svealand Cycling Team + 16:33
46 20 Harkins Girts VC La Pomme Marseille U19 + 16:36
47 26 Reyes Arruti Felipe Start Junior Cycling Team + 16:36
48 4 Buffaz Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 16:41
49 27 Corbel Ronan CC Plancoët Junior + 16:47
50 7 Paats Hugo Oost-Nederland + 16:58
51 29 Gane Enzo Creuse Oxygène Guéret Juniors + 16:59
52 29 Greijus Paul Svealand Cycling Team + 16:59
53 33 Lemperière Jules Roche Vendée Cyclisme U19 + 17:02
54 25 Denieul Augustin V.C.Pays de Loudéac U19 + 17:10
55 29 Vriezen Toinne Midden-Nederland + 17:23
56 28 Van Herck Yarno Canguru Latexco + 17:26
57 8 Biteau Gautier U19 Vendée Piveteau Bois + 17:29
58 33 Chauvat Loevan U.C.Cholet 49 Juniors + 17:51
59 27 Piquet Dorian Team CIC UC Nantes - Atlantique U19 + 18:13
60 35 Agricola Danijel Willebrord Wil Vooruit Juniors + 18:23
61 28 Morales Jonathan Start Junior Cycling Team + 18:32
62 31 Herbreteau Victor U.C.Cholet 49 Juniors + 18:40
63 33 Castor Clement Stade Toulousain Cyclisme Académie + 20:00
64 26 Duval Felix Team Sarthe Juniors + 20:44
65 36 Samson Valentin Team Sportbreizh Armor-Lux U19 + 21:41
66 18 Goodwill Luke Bäckstedt Bike Performance JRT + 21:48
67 17 Gomez Maximo Start Junior Cycling Team + 21:58
68 29 Barré William V.C.Pays de Loudéac U19 + 22:33
69 12 Cogen Lucas Team Côte de Granit Rose Junior + 23:02
70 18 Cayre Youenn CC Plancoët Junior + 23:28
71 24 Nomine Gabriel Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 24:00
72 23 Croisé Gabriel U19 Vendée Piveteau Bois + 24:19
73 32 Bijlsma Sjoerd Willebrord Wil Vooruit Juniors + 24:54
74 10 Drouet Jules Lepelley Electricité U19 + 25:03
75 8 Lapins Gusts Gepla-Watersley R+D Road Team + 25:55
76 6 Le Morvan Gabin Team Côte de Granit Rose Junior + 26:18
77 10 Behr Pierre-Adrien CC Plancoët Junior + 26:27
78 27 Mizoule Ludo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 26:28
79 28 Momblano Matthieu CD Cotes D'Armor + 27:44
80 13 Grolier Robin U19 Vendée Piveteau Bois + 27:58
81 18 Bossard Emile Laval Cyclisme 53 Junior + 28:06
82 24 Rouxel Thomas CD Cotes D'Armor + 28:31
83 38 Le Cann Loick SCO Cyclisme Angers Junior + 28:36
84 13 Perennes Kilian Team Sportbreizh Armor-Lux U19 + 29:35
85 7 Herpin Sohan Lepelley Electricité U19 + 31:21
86 23 Maignan Maxence Laval Cyclisme 53 Junior + 32:37
87 21 van Keulen Wessel Oost-Nederland + 35:57
88 22 Venema Lance Streetjump-ABLOC + 36:13
89 24 Perez Noah Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 36:49
90 24 Pibolleau Maël Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 37:03
91 24 Le Coz Marin Team Côte de Granit Rose Junior + 37:16
92 12 Terrier Lucas Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 37:58
93 19 Couanon Dorian Laval Cyclisme 53 Junior + 40:55
94 24 Heriquet Nohan A.C.Lanester 56 Junior + 43:29
95 22 Le Calve Gautier A.C.Lanester 56 Junior + 43:39
96 23 Cren Lenny A.C.Lanester 56 Junior + 43:44
97 25 Laurent Joseph Creuse Oxygène Guéret Juniors + 44:35
98 28 Eluard Benjamin SCO Cyclisme Angers Junior + 46:45
Pos Rider Team Time
01 Schaper Joeri Streetjump-ABLOC 06:12:53
02 Molenaar Ko Streetjump-ABLOC + 09
03 Chardon Johan U19 Vendée Piveteau Bois + 01:48
04 De Clercq Matthijs Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 02:13
05 Thierry Paul OC Locminé + 02:17
06 Smit Stan Streetjump-ABLOC + 05:58
07 Bouquet Axel Lepelley Electricité U19 + 06:24
08 Raby Charly Roche Vendée Cyclisme U19 + 06:44
09 Marot Adrien CD Cotes D'Armor + 08:24
10 Vries Lukas Streetjump-ABLOC + 08:40
11 Bourhis Maxime A.C.Lanester 56 Junior + 11:12
12 Vandevorst Nio Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 11:18
13 Larsson Linus Svealand Cycling Team + 11:23
14 Ferré Mattéo U19 Vendée Piveteau Bois + 11:39
15 Ballif Anco Gepla-Watersley R+D Road Team + 11:44
16 Basset Antoine V.C.Pays de Loudéac U19 + 12:34
17 Lesieur Theo Team Sarthe Juniors + 12:47
18 Vaugrenard Jules Veloce Vannetais U19 + 12:49
19 Hebe Clement Team Sarthe Juniors + 12:54
20 Magnusson Gustav Svealand Cycling Team + 12:58
21 Corbel Ronan CC Plancoët Junior + 13:12
22 Paats Hugo Oost-Nederland + 13:23
23 Denieul Augustin V.C.Pays de Loudéac U19 + 13:35
24 Chauvat Loevan U.C.Cholet 49 Juniors + 14:16
25 Piquet Dorian Team CIC UC Nantes - Atlantique U19 + 14:38
26 Agricola Danijel Willebrord Wil Vooruit Juniors + 14:48
27 Morales Jonathan Start Junior Cycling Team + 14:57
28 Herbreteau Victor U.C.Cholet 49 Juniors + 15:05
29 Barré William V.C.Pays de Loudéac U19 + 18:58
30 Cogen Lucas Team Côte de Granit Rose Junior + 19:27
31 Nomine Gabriel Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 20:25
32 Bijlsma Sjoerd Willebrord Wil Vooruit Juniors + 21:19
33 Drouet Jules Lepelley Electricité U19 + 21:28
34 Mizoule Ludo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 22:53
35 Grolier Robin U19 Vendée Piveteau Bois + 24:23
36 Rouxel Thomas CD Cotes D'Armor + 24:56
37 Le Cann Loick SCO Cyclisme Angers Junior + 25:01
38 Herpin Sohan Lepelley Electricité U19 + 27:46
39 van Keulen Wessel Oost-Nederland + 32:22
40 Perez Noah Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 33:14
41 Le Coz Marin Team Côte de Granit Rose Junior + 33:41
42 Terrier Lucas Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 34:23
43 Cren Lenny A.C.Lanester 56 Junior + 40:09
44 Laurent Joseph Creuse Oxygène Guéret Juniors + 41:00
45 Eluard Benjamin SCO Cyclisme Angers Junior + 43:10

Information