Tour du Bocage et de l'Ernée 53 - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Melvyn Lethier Bourgogne Franche Comte 02:01:06
02 Corentin Lequet Auvergne-Rhône-Alpes + 00
03 Léo Kraemer Grand Est + 00
04 Brieuc Rolland Bretagne + 00
05 Lenny Martinez Bourgogne Franche Comte + 00
06 Pierre Gautherat Bourgogne Franche Comte + 08
07 Yanis Seguin Nouvelle-Aquitaine + 08
08 Corentin Devroute Bourgogne Franche Comte + 08
09 Thibaud Bridron Centre Val De Loire + 08
10 Mathias Sanlaville Auvergne-Rhône-Alpes + 08
11 Romain Grégoire Bourgogne Franche Comte + 08
12 Thibaud Gruel Centre Val De Loire + 08
13 Tom Tassaro Occitanie + 08
14 Thomas Tachot Auvergne-Rhône-Alpes + 08
15 Noa Isidore Grand Est + 08
16 Léandre Lozouet Normandie + 08
17 Mathis Pichon Hauts De France + 08
18 Pierre Thierry Bretagne + 08
19 Jente Klaver Willebrord Wil Vooruit Juniors + 08
20 Axel Prod'Homme CD Mayanne + 08
21 Tom Faramond Occitanie + 08
22 Toby Chatonnet Normandie + 08
23 Max Delarue Normandie + 08
24 Gregory Pouvreault Nouvelle-Aquitaine + 08
25 Gaspard Andre Team UC Nantes - Atlantique U19 + 08
26 Louis Sparfel Grand Est + 08
27 Tristan Verrier CD Mayanne + 08
28 Stef Koning Wielerzone Nederland + 08
29 Leevi Kervinen Willebrord Wil Vooruit Juniors + 08
30 Lino Grellard Centre Val De Loire + 08
31 Baptiste Gillet Bretagne + 08
32 Thomas Touchard Pays De La Loire + 08
33 Paul Anchain Hauts De France + 08
34 Tomas Sivok Willebrord Wil Vooruit Juniors + 08
35 Bence Meszaros Willebrord Wil Vooruit Juniors + 08
36 Maurits Neele Willebrord Wil Vooruit Juniors + 08
37 Marco Duffaud Auvergne-Rhône-Alpes + 08
38 Lars Rouffaer Willebrord Wil Vooruit Juniors + 08
39 Colin Savioz Auvergne-Rhône-Alpes + 08
40 Hugo Mulon CD Mayanne + 08
41 Maarten Hamminga Wielerzone Nederland + 08
42 Enzo Briand Bretagne + 08
43 Quentin Nativel CD Mayanne + 08
44 Anaël Finckbohner Grand Est + 08
45 Arnaud Morillon Pays De La Loire + 08
46 Bart Hordijk Willebrord Wil Vooruit Juniors + 08
47 Gregoire Babin Team UC Nantes - Atlantique U19 + 08
48 Nicolas Rousset-Favier Auvergne-Rhône-Alpes + 08
49 Paolo Janitor CD Mayanne + 08
50 Romain Lapouge-Loyzance Nouvelle-Aquitaine + 08
51 Gabriel Coulondre Centre Val De Loire + 08
52 Flavio Mauricio Ile De France + 08
53 Raphaël Clouaire Normandie + 08
54 Alexy Faure-Prost Bourgogne Franche Comte + 08
55 Paul Biben Nouvelle-Aquitaine + 21
56 Rafael Delhomme Nouvelle-Aquitaine + 01:33
57 Lucien Bonnemains Normandie + 01:39
58 Bastien Michon Grand Est + 04:48
59 Thomas Ackermann Grand Est + 04:48
60 Adrien Malgorn Bretagne + 04:48
61 Paul Tremble Normandie + 06:04
62 Xabier Intxausti Gipuzkoa + 06:04
63 Mathys Rondel Pays De La Loire + 06:04
64 Unax Iztueta Gipuzkoa + 06:06
65 Benat Fernandez Gipuzkoa + 06:16
66 Enzo Boulet Bretagne + 06:18
67 Remi Dromain Nouvelle-Aquitaine + 06:18
68 Emilien Strouppe Centre Val De Loire + 07:08
69 Hugo Delattre Hauts De France + 07:08
70 Ofke Teekens Wielerzone Nederland + 07:08
71 Killian Gappini Centre Val De Loire + 07:12
72 Theo Chapeleau Pays De La Loire + 07:20
73 Theo Mequinion Hauts De France + 07:25
74 Haritz Sein Gipuzkoa + 08:22
75 Mark Groeneveld Wielerzone Nederland + 08:22
76 Maximilian Cushway Bretagne + 08:22
77 Théo Rifflet Hauts De France + 08:25
78 Louka Lesueur Team UC Nantes - Atlantique U19 + 08:27
79 Tino Ourliac Occitanie + 08:27
80 Elmar Abma Willebrord Wil Vooruit Juniors + 08:29
81 Alexis Tarleve CD Mayanne + 12:08
82 Matthieu Gourguechon Hauts De France + 12:11
DNS Dylan Durand Ile De France
DNF Louis Cardoso Auvergne-Rhône-Alpes
DNF Remy Dumont Auvergne-Rhône-Alpes
DNF Lenny Chouffe Bourgogne Franche Comte
DNF Axel Ottiger Bourgogne Franche Comte
DNF Estevan Delaunay Centre Val De Loire
DNF Jules Dessay Centre Val De Loire
DNF Aitor Agirre Gipuzkoa
DNF Nicolas Alustiza Gipuzkoa
DNF Aimar Madina Gipuzkoa
DNF Danel Casais Gipuzkoa
DNF Gauthier Rouxel Grand Est
DNF Thibault Walliang Grand Est
DNF Theo Dezeure Hauts De France
DNF Jules Engels Hauts De France
DNF Alexandre Boxe Ile De France
DNF Alessio Cialone Ile De France
DNF Gabriel Le Provost Ile De France
DNF Enzo Menager Ile De France
DNF Mathys Durel Normandie
DNF Mathis Tiphaigne Nouvelle-Aquitaine
DNF Nathan Bommenel Occitanie
DNF Nathan Fontenay Occitanie
DNF Celestin Wattelle Occitanie
DNF Enzo Chaillot Pays De La Loire
DNF Victor Drouet Pays De La Loire
DNF Killian Gesnouin Pays De La Loire
DNF Kilian Ledanois Pays De La Loire
DNF Ronan Auge Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Louis Bergaud Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Thibault Gaschet Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Antonin Poirier Team UC Nantes - Atlantique U19
Information
Nation France
Date 13th June
Where Gorron -> Gorron
What 3rd stage
Distance 110.7 km
Other
Embed Results