Tour du Bocage et de l'Ernée 53 - 2021

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Romain Grégoire Bourgogne Franche Comte 5:22:53
02 Pierre Gautherat Bourgogne Franche Comte + 18
03 Gregory Pouvreault Nouvelle-Aquitaine + 46
04 Melvyn Lethier Bourgogne Franche Comte + 48
05 Bart Hordijk Willebrord Wil Vooruit Juniors + 56
06 Thomas Tachot Auvergne-Rhône-Alpes + 1:05
07 Léo Kraemer Grand Est + 1:17
08 Mathias Sanlaville Auvergne-Rhône-Alpes + 1:18
09 Gregoire Babin Team UC Nantes - Atlantique U19 + 1:21
10 Noa Isidore Grand Est + 1:22
11 Léandre Lozouet Normandie + 1:27
12 Lenny Martinez Bourgogne Franche Comte + 1:38
13 Brieuc Rolland Bretagne + 1:42
14 Enzo Briand Bretagne + 2:03
15 Yanis Seguin Nouvelle-Aquitaine + 2:06
16 Stef Koning Wielerzone Nederland + 2:09
17 Corentin Lequet Auvergne-Rhône-Alpes + 2:10
18 Nicolas Rousset-Favier Auvergne-Rhône-Alpes + 2:11
19 Pierre Thierry Bretagne + 2:20
20 Flavio Mauricio Ile De France + 2:25
21 Leevi Kervinen Willebrord Wil Vooruit Juniors + 2:30
22 Baptiste Gillet Bretagne + 2:41
23 Lars Rouffaer Willebrord Wil Vooruit Juniors + 2:43
24 Romain Lapouge-Loyzance Nouvelle-Aquitaine + 2:58
25 Bence Meszaros Willebrord Wil Vooruit Juniors + 3:03
26 Marco Duffaud Auvergne-Rhône-Alpes + 3:05
27 Thibaud Bridron Centre Val De Loire + 3:13
28 Arnaud Morillon Pays De La Loire + 3:17
29 Jente Klaver Willebrord Wil Vooruit Juniors + 3:20
30 Thibaud Gruel Centre Val De Loire + 3:23
31 Toby Chatonnet Normandie + 3:25
32 Colin Savioz Auvergne-Rhône-Alpes + 3:32
33 Thomas Touchard Pays De La Loire + 3:39
34 Louis Sparfel Grand Est + 3:40
35 Maurits Neele Willebrord Wil Vooruit Juniors + 3:42
36 Tomas Sivok Willebrord Wil Vooruit Juniors + 3:42
37 Axel Prod'Homme CD Mayanne + 3:47
38 Max Delarue Normandie + 3:57
39 Anaël Finckbohner Grand Est + 4:04
40 Paul Anchain Hauts De France + 4:09
41 Gaspard Andre Team UC Nantes - Atlantique U19 + 4:10
42 Quentin Nativel CD Mayanne + 4:11
43 Corentin Devroute Bourgogne Franche Comte + 4:15
44 Mathis Pichon Hauts De France + 4:16
45 Alexy Faure-Prost Bourgogne Franche Comte + 4:18
46 Hugo Mulon CD Mayanne + 4:32
47 Gabriel Coulondre Centre Val De Loire + 4:34
48 Maarten Hamminga Wielerzone Nederland + 4:46
49 Raphaël Clouaire Normandie + 4:54
50 Tom Tassaro Occitanie + 5:00
51 Paolo Janitor CD Mayanne + 5:05
52 Tristan Verrier CD Mayanne + 5:15
53 Lino Grellard Centre Val De Loire + 5:21
54 Rafael Delhomme Nouvelle-Aquitaine + 5:29
55 Thomas Ackermann Grand Est + 8:48
56 Mathys Rondel Pays De La Loire + 8:51
57 Remi Dromain Nouvelle-Aquitaine + 9:00
58 Enzo Boulet Bretagne + 9:21
59 Bastien Michon Grand Est + 9:24
60 Unax Iztueta Gipuzkoa + 10:20
61 Killian Gappini Centre Val De Loire + 10:22
62 Hugo Delattre Hauts De France + 10:29
63 Paul Tremble Normandie + 10:41
64 Adrien Malgorn Bretagne + 10:42
65 Theo Mequinion Hauts De France + 11:24
66 Tom Faramond Occitanie + 11:41
67 Maximilian Cushway Bretagne + 11:50
68 Louka Lesueur Team UC Nantes - Atlantique U19 + 12:15
69 Haritz Sein Gipuzkoa + 12:22
70 Theo Chapeleau Pays De La Loire + 12:22
71 Emilien Strouppe Centre Val De Loire + 12:24
72 Ofke Teekens Wielerzone Nederland + 12:24
73 Tino Ourliac Occitanie + 12:27
74 Mark Groeneveld Wielerzone Nederland + 12:33
75 Elmar Abma Willebrord Wil Vooruit Juniors + 12:44
76 Paul Biben Nouvelle-Aquitaine + 13:41
77 Lucien Bonnemains Normandie + 13:55
78 Théo Rifflet Hauts De France + 21:50
79 Xabier Intxausti Gipuzkoa + 23:13
80 Benat Fernandez Gipuzkoa + 24:12
81 Alexis Tarleve CD Mayanne + 37:20
82 Matthieu Gourguechon Hauts De France + 37:27
DNF André Cruz -
DNF Fabian Tapia -
DNF Duncan Van Norel -
DNF Louis Cardoso Auvergne-Rhône-Alpes
DNF Remy Dumont Auvergne-Rhône-Alpes
DNF Lenny Chouffe Bourgogne Franche Comte
DNF Axel Ottiger Bourgogne Franche Comte
DNF Mattheo Bonneau CD Mayanne
DNF Julien Gesteau CD Mayanne
DNF Estevan Delaunay Centre Val De Loire
DNF Jules Dessay Centre Val De Loire
DNF Aitor Agirre Gipuzkoa
DNF Nicolas Alustiza Gipuzkoa
DNF Danel Casais Gipuzkoa
DNF Aimar Madina Gipuzkoa
DNF Gauthier Rouxel Grand Est
DNF Thibault Walliang Grand Est
DNF Theo Dezeure Hauts De France
DNF Jules Engels Hauts De France
DNF Angus Boulaire Ile De France
DNF Alexandre Boxe Ile De France
DNF Alessio Cialone Ile De France
DNF Dylan Durand Ile De France
DNF Gabriel Le Provost Ile De France
DNF Flavien Marec Ile De France
DNF Enzo Menager Ile De France
DNF Leopold Depince Normandie
DNF Mathys Durel Normandie
DNF Mathis Tiphaigne Nouvelle-Aquitaine
DNF Nathan Bommenel Occitanie
DNF Nathan Fontenay Occitanie
DNF Victor Jean Occitanie
DNF Adrien Vidal Occitanie
DNF Celestin Wattelle Occitanie
DNF Enzo Chaillot Pays De La Loire
DNF Victor Drouet Pays De La Loire
DNF Killian Gesnouin Pays De La Loire
DNF Kilian Ledanois Pays De La Loire
DNF Pablo Bonilla Start Junior Team by Java
DNF Andre Cruz Falcon Start Junior Team by Java
DNF Luis Gonzalez Aguirre Start Junior Team by Java
DNF Miguel Iturrieta Wilson Start Junior Team by Java
DNF Cesar Macias Start Junior Team by Java
DNF Leonel Manani Start Junior Team by Java
DNF Carlos Rodriguez Olea Start Junior Team by Java
DNF Fabian Tapia Munoz Start Junior Team by Java
DNF Nick Schelvis Wielerzone Nederland
DNF Sven Timmermans Wielerzone Nederland
DNF Ronan Auge Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Louis Bergaud Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Thibault Gaschet Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Antonin Poirier Team UC Nantes - Atlantique U19
Information
Nation France
Date 12th - 13th June
CAT Jr
Other
Embed Results