Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Circuit de I'Essor
Amateur, 6th February 2022, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2016
2015
2014
2013
2012
Results
Embed Results
Nations
Belgium
Canada
Eritrea
France
Great Britain
Hungary
Ireland
Japan
Spain
Switzerland
Teams
AC Bisontine
Agen Velo
Angouleme VC
AVC Aix-en-Provence
Basque Country
Caja Rural-Alea
CC Marmande
CC Nogent-sur-Oise
CC Périgueux-Dordogne
CC Renais
Charvieu-Chavagneux IC
Corbas Lyon Métropole
CR4C Roanne
Dinan Sport Cycling
DN Occitanie Cyclisme
Grupo Eulen-Nuuk
GSC Blagnac Velo Sport 31
Guidon Chalettois
Hostal Latorre-Ederlan
Laboral Kutxa
Laval Cyclisme 53
Lescar VS
LVC Tonneins
Océane Top 16
Occitane CF
Paris Cycliste Olympique
Pau Vélo 64
Philippe Wagner Cycling
Stade Montois
Team 24
Team STS
Team U Cube 17
Telcom-On Clima-Osés Const
UV Limoges - Team U 87
VC Lucéen
VC Nayais
VC Salisien
Vendée U - Pays de la Loire
Villenueve CC
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Devanne
Antoine
2000
Vendée U - Pays de la Loire
02:27:07
02
Knight
Oliver
2001
AVC Aix-en-Provence
+ 28
03
Bonnet
Thomas
1998
Vendée U - Pays de la Loire
+ 55
04
Vercher
Mattéo
2001
Vendée U - Pays de la Loire
+ 59
05
Poisson
Damien
1997
Dinan Sport Cycling
+ 59
06
Saint-Guilhem
Thibaud
1996
AVC Aix-en-Provence
+ 59
07
Berasategi
Xabier
2000
Laboral Kutxa
+ 59
08
Arhie
Vincent
1998
Team U Cube 17
+ 59
09
Wood
Harrison
2000
AVC Aix-en-Provence
+ 59
10
Azparren
Enekoitz
2002
Laboral Kutxa
+ 59
11
Corvaisier
Antonin
2001
Vendée U - Pays de la Loire
+ 01:22
12
Amonarriz
Ander
1998
Telcom-On Clima-Osés Const
+ 01:22
13
Costeplane
Aurélien
1997
Occitane CF
+ 01:22
14
Chassagne
Thomas
1994
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 01:22
15
Acosta
Thomas
1997
Philippe Wagner Cycling
+ 01:22
16
Foulon
Dorian
1998
Occitane CF
+ 01:22
17
Maître
Florian
1996
Laval Cyclisme 53
+ 01:22
18
Margueritat
Titouan
1996
CC Périgueux-Dordogne
+ 01:22
19
Lamy
Julien
1974
CC Périgueux-Dordogne
+ 01:40
20
Grolier
Lucas
2000
Vendée U - Pays de la Loire
+ 01:49
21
Zubeldia
Unai
2003
Laboral Kutxa
+ 02:04
22
Urra
Aritz
2000
Grupo Eulen-Nuuk
+ 02:04
23
Le Boetez
Clément
2000
Océane Top 16
+ 02:04
24
Arhie
Kévin
2002
Team U Cube 17
+ 02:04
25
Bareille
Bastien
1999
Océane Top 16
+ 02:04
26
De Vincenzi
Luca
2000
Pau Vélo 64
+ 02:04
27
Marais
Benjamin
2002
Vendée U - Pays de la Loire
+ 02:04
28
Gressier
Maxime
1998
Paris Cycliste Olympique
+ 02:04
29
Lopez de Abetxuko
Andoni
1999
Caja Rural-Alea
+ 02:04
30
Beneyrol
Jérémy
1994
Team 24
+ 02:04
31
Ladeiro
Benoit
1997
Team U Cube 17
+ 02:04
32
Demeautis
Matthieu
1997
Océane Top 16
+ 02:04
33
Guy
Titouan
1997
Lescar VS
+ 02:04
34
Azcona Uriarte
Miguel
1999
Hostal Latorre-Ederlan
+ 02:04
35
Roger
Gabriel
2000
AVC Aix-en-Provence
+ 02:04
36
Fiefvez
Rudy
1993
Océane Top 16
+ 02:04
37
Thiebaud
Valere
1999
AVC Aix-en-Provence
+ 02:21
38
Ibanez
Javier
2001
Caja Rural-Alea
+ 02:34
39
Ruiz De Arcaute
Diego
2003
Basque Country
+ 02:34
40
Devaux
Thomas
1997
Charvieu-Chavagneux IC
+ 02:34
41
Rallé
Anthony
1993
Dinan Sport Cycling
+ 02:34
42
Rapiteau
Florian
1998
Laval Cyclisme 53
+ 02:34
43
Soubes
Yohan
1989
Team 24
+ 02:34
44
Murua Carrasco
Iñaki
2000
Basque Country
+ 02:34
45
Belijar
Alejandro
2003
Caja Rural-Alea
+ 02:34
46
Souchon
Antonin
2002
Océane Top 16
+ 02:34
47
Bellicaud
Jérémy
1998
Océane Top 16
+ 02:34
48
O'Connor
Calum
1988
CC Périgueux-Dordogne
+ 02:34
49
Olaetxea
Mikel
2002
Caja Rural-Alea
+ 02:34
50
Etxeberria
Haimar
2003
Basque Country
+ 02:34
51
Renault
Baptiste
1995
Dinan Sport Cycling
+ 02:34
52
Gerbaud
Guillaume
1989
UV Limoges - Team U 87
+ 02:34
53
Pendery
Léo
1999
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 02:34
54
Hierro
Unai
2001
Laboral Kutxa
+ 02:34
55
Lopez Isla
Ander
2002
Laboral Kutxa
+ 02:34
56
Vadic
Baptiste
2002
Vendée U - Pays de la Loire
+ 02:34
57
Carreau
Dorian
2000
Pau Vélo 64
+ 02:34
58
Lopez
Joseba
2000
Caja Rural-Alea
+ 02:34
59
Lapierre
Louis
1997
Océane Top 16
+ 02:34
60
Lasa
Ailetz
2000
Laboral Kutxa
+ 02:34
61
Semperena
Telmo
2001
Basque Country
+ 02:34
62
Phillippon
Elliot
2001
DN Occitanie Cyclisme
+ 02:34
63
Losarcos
Adrian
2002
Caja Rural-Alea
+ 02:34
64
Eizagirre
Inigo
2001
Grupo Eulen-Nuuk
+ 02:34
65
Wattelle
Célestin
2003
Villenueve CC
+ 02:34
66
Thibault
Jean-Denis
1998
Team U Cube 17
+ 02:34
67
Bibet
Thomas
2002
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 02:34
68
Diaz
Alex
2001
Basque Country
+ 02:34
69
Orosz
Gergely
1999
Philippe Wagner Cycling
+ 02:34
70
Diaz
Iñaki
2001
Caja Rural-Alea
+ 02:34
71
Esparza
Unai
2000
Grupo Eulen-Nuuk
+ 02:34
72
Girard
Damien
2001
CC Nogent-sur-Oise
+ 02:34
73
Castilla
Asier
2002
Laboral Kutxa
+ 02:34
74
Boissière
Antonin
1997
Team 24
+ 02:34
75
Quillet
Téo
1998
Guidon Chalettois
+ 02:34
76
Graciannette
Gaëtan
1996
Pau Vélo 64
+ 02:34
77
Alonso
Roberto
2003
Caja Rural-Alea
+ 02:34
78
Narbonne-Zuccarelli
Axel
1998
AVC Aix-en-Provence
+ 02:34
79
Clement
Erwan
1998
UV Limoges - Team U 87
+ 02:34
80
Etxeberria
Martxel
2003
Caja Rural-Alea
+ 02:34
81
Arakama
Jon
2000
Basque Country
+ 02:34
82
Prod'homme
Axel
2003
Laval Cyclisme 53
+ 02:34
83
Weingarten
Luc
2002
Océane Top 16
+ 02:34
84
Redois
Jules
2000
Laval Cyclisme 53
+ 02:34
85
D'Hondt
Frederic
1998
DN Occitanie Cyclisme
+ 02:34
86
Artieres
Robin
2002
DN Occitanie Cyclisme
+ 02:34
87
Fouquet
Florian
2000
Lescar VS
+ 02:34
88
Haile
Eyob
2003
Pau Vélo 64
+ 02:34
89
Ruiz De Arcaute
Ibai
2001
Basque Country
+ 02:34
90
Agirrebeitia
Mikel
2001
Basque Country
+ 02:34
91
Pauloin
Guilhem
2001
Lescar VS
+ 02:34
92
Garcia
Julen
2000
Grupo Eulen-Nuuk
+ 02:34
93
Ginestet
Ugo
1995
Team 24
+ 02:34
94
Pialhoux
Elian
2002
DN Occitanie Cyclisme
+ 02:34
95
Intxausti
Xabier
2003
Laboral Kutxa
+ 02:34
96
Lajaunias
Valerian
2003
Océane Top 16
+ 02:34
97
Penalva
Théo
1999
Team U Cube 17
+ 02:34
98
Lacheny
Rayann
2001
Océane Top 16
+ 02:34
99
Erdozia
Jon
2003
Caja Rural-Alea
+ 02:34
100
Nardi
Theo
2002
Occitane CF
+ 02:34
101
Bertrand
Corentin
1999
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 02:34
102
Langella
Lilian
2000
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 02:34
103
Malbreil
Romain
1996
Corbas Lyon Métropole
+ 02:34
104
Billotet
Mathieu
2003
DN Occitanie Cyclisme
+ 02:34
105
Erostarbe
Aimar
2003
Basque Country
+ 02:34
106
Ferreira
Louis
2000
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 02:34
107
Cognet
Emmanuel
1991
VC Nayais
+ 02:34
108
Feillu
Romain
1984
CC Périgueux-Dordogne
+ 02:34
109
Pasturel
Marin
2003
CC Marmande
+ 02:34
110
Conor
Paul
2003
Team U Cube 17
+ 02:34
111
Bauzil
Olivier
2001
Lescar VS
+ 02:34
112
Jalabert
Jules
2001
Occitane CF
+ 02:34
113
Deus
Alexis
2002
Pau Vélo 64
+ 02:34
114
Malaussane
Jeoffrey
1993
LVC Tonneins
+ 02:34
115
Teulière
Maxime
1994
Agen Velo
+ 02:34
116
Brismontier
Nicolas
1993
VC Lucéen
+ 02:34
117
Thomas
Nicolas
1997
AVC Aix-en-Provence
+ 02:34
118
Leturgie
Bastien
2001
Occitane CF
+ 02:34
119
Prieur
Elian
2002
DN Occitanie Cyclisme
+ 02:34
120
Garcia
Louis-Guillaume
1996
CC Périgueux-Dordogne
+ 02:34
121
Le Page
Samuel
2002
Dinan Sport Cycling
+ 02:34
122
Caresmel
Alexis
1992
Philippe Wagner Cycling
+ 02:34
123
Lavidalie
Lucas
2002
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 02:34
124
Diligeart
Alexis
1996
Océane Top 16
+ 02:34
125
Jaladeau
Artus
2000
Occitane CF
+ 02:34
126
Pasquet
Aurélien
1995
CC Périgueux-Dordogne
+ 02:34
127
Latreille
Ayrton
1996
Lescar VS
+ 02:34
128
Morris
Jamie
2002
Team U Cube 17
+ 02:34
129
Domenc
Hugo
2002
DN Occitanie Cyclisme
+ 02:34
130
Miomandre-Harambillet
Estéban
2001
Paris Cycliste Olympique
+ 02:34
131
Buisson
Julien
1993
UV Limoges - Team U 87
+ 02:34
132
Caudoux
Alexandre
1991
UV Limoges - Team U 87
+ 02:34
133
Avril
Thomas
1997
UV Limoges - Team U 87
+ 02:34
134
Morange
Alexis
1992
UV Limoges - Team U 87
+ 02:34
135
Delcros
Clément
1999
AVC Aix-en-Provence
+ 02:34
136
Jolibert
Clément
1995
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 02:34
137
Peyencet
Gabriel
1995
Team U Cube 17
+ 02:34
138
Drapier
Lukas
2001
Occitane CF
+ 02:34
139
Chassaing
Baptiste
2000
UV Limoges - Team U 87
+ 02:34
140
Bacco
Theo
2001
Océane Top 16
+ 02:34
141
Lemoine
Gaëtan
1995
Occitane CF
+ 02:34
142
Rousset-Favier
Nicolas
2003
Vendée U - Pays de la Loire
+ 02:34
143
Fahier
Pierre-Alexandre
1992
CC Renais
+ 02:34
144
Pateras Pescara
Laurent
2000
VC Salisien
+ 02:34
145
Warin
Hugo
2002
Lescar VS
+ 02:34
146
Campistrous
Romain
1992
Occitane CF
+ 02:34
147
Ceresuela
Mathieu
1996
Lescar VS
+ 02:34
DNF
Cordeiro Marques
Damien
1997
Angouleme VC
DNF
Quilez
Aurelien
2002
LVC Tonneins
DNF
Quilez
Corentin
2000
LVC Tonneins
DNF
Darbo
Christophe
1974
Stade Montois
DNF
Gabaston
Remy
1982
Stade Montois
DNF
Cuilhe
Damien
1985
Team STS
DNF
Chartier
Pierre
2000
VC Nayais
DNF
Lecerf
Clément
2002
Villenueve CC
DNF
Germain
Thibault
1999
AC Bisontine
DNF
Castellon
Jan
2003
Caja Rural-Alea
DNF
Castells
Sylvain
2001
CR4C Roanne
DNF
Casado
Leo
2001
CC Périgueux-Dordogne
DNF
Grella
Benjamin
2002
Dinan Sport Cycling
DNF
Fernandez
Benoît
1996
DN Occitanie Cyclisme
DNF
Matheau
Joan
1999
DN Occitanie Cyclisme
DNF
Soula
Thibault
2001
DN Occitanie Cyclisme
DNF
Vedel
Gabin
2002
DN Occitanie Cyclisme
DNF
Ajerrista
Ekain
2003
Grupo Eulen-Nuuk
DNF
Albizua
Oier
2003
Grupo Eulen-Nuuk
DNF
Azkarate
Andoni
2000
Grupo Eulen-Nuuk
DNF
Murcia
Hodei
2002
Grupo Eulen-Nuuk
DNF
Haines
Alex
2001
GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF
Altuna Parra
Jon
2001
Hostal Latorre-Ederlan
DNF
López Urroz
Oscar
2002
Hostal Latorre-Ederlan
DNF
Casais
Danel
2003
Laboral Kutxa
DNF
Gonzalez De Heredia
Inigo
2003
Laboral Kutxa
DNF
Ribeiro da Cruz
Mathias
2000
Laval Cyclisme 53
DNF
Sabatut
Baptiste
2002
Lescar VS
DNF
Gautier
Guillaume
2001
Occitane CF
DNF
Lavignac
Matthieu
2002
Occitane CF
DNF
Roméo
Hugo
2001
Occitane CF
DNF
Fralin
Jamy
2001
Pau Vélo 64
DNF
Lago
Kevin
1993
Pau Vélo 64
DNF
Wolf
Gregoire
2002
Pau Vélo 64
DNF
Delaforge
Anthony
1990
Team 24
DNF
Ogasawara
Takumi
2000
Team 24
DNF
Pellier
Pierre-Mathieu
1997
Team 24
DNF
Larpe
Killian
1996
Team U Cube 17
DNF
Toulouse
Nicolas
1997
Team U Cube 17
DNF
Wade
Aaron
2001
Team U Cube 17
DNF
Seminario Sanchez
Iker
2002
Telcom-On Clima-Osés Const
DNF
Clement
Corentin
2002
UV Limoges - Team U 87
Information
Circuit de I'Essor
France
6th February 2022
1.12.1