Circuit de I'Essor - 2021

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sandy Dujardin Vendée U 2:40:40
02 Romain Feillu C.C.Périgueux-Dordogne
03 Lucas Boniface Vendée U
04 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC
05 Clement Le Boetez Océane Top 16
06 Unai Iribar Laboral Kutxa
07 Oier Ibarguren Caja Rural-Seguros RGA amateur
08 Louis Lapierre Océane Top 16
09 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux
10 Victor Charlot Occitane CF
11 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique
12 Xabier Isasa Laboral Kutxa
13 Romain Guillot Team Pro Immo Nicolas Roux
14 Dorian Foulon Urt Vélo 64
15 Erwan Soulie C.C.Etupes
16 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence
17 Patxi Darthayette Grupo Eulen
18 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa
19 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence
20 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence
21 Andoni Lopez de Abetxuko Pays Basque
22 Alexandre Join Issoire Cyclisme Compétition
23 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling
24 Hugo Millet Dinan Sport Cycling
25 Mikel Mujika Caja Rural-Seguros RGA amateur
26 Charles Paige Team U Cube 17
27 Alberto Serrano Caja Rural-Seguros RGA amateur
28 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique
29 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux
30 Sofiane Merignat A.V.C. Aix-en-Provence
31 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux
32 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17
33 Benoit Ladeiro Team U Cube 17
34 Kirill Tarassov Team U Cube 17
35 Titouan Margueritat C.C.Périgueux-Dordogne
36 Xabier Murias Laboral Kutxa
37 Killian Larpe Océane Top 16
38 Lander Lartitegi Pays Basque
39 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux
40 Gaëtan Graciannette VC Pays de Langon
41 Nathan Le Piouffe Dinan Sport Cycling
42 Ander Amonarriz Laboral Kutxa
43 Benoît Lagorce EuroCyclingTrips - CMI
44 Marc Brustenga Caja Rural-Seguros RGA amateur
45 Djilali Benchehida Issoire Cyclisme Compétition
46 Alexis Diligeart Océane Top 16
47 Asier Etxeberria Laboral Kutxa
48 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique
49 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling
50 Kevin Besson Occitane CF
51 Maxime Agut A.V.C. Aix-en-Provence
52 Baptiste Lavigne Occitane CF
53 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique
54 Franck Daudin Guenegou Sablé Sarthe Cyclisme
55 Julien Hagen C.C.Périgueux-Dordogne
56 Matthieu Demeautis Océane Top 16
57 Xabier Berasategi Laboral Kutxa
58 Gabriel Peyencet Team U Cube 17
59 Matthieu Jeannès Team Illuminate
60 Vincent Arhie Team U Cube 17
61 Emmanuel Cognet Velo Club Nayais
62 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence
63 Adrian Losarcos Caja Rural-Seguros RGA amateur
64 Enekoitz Azparren Laboral Kutxa
65 Aritz Urra Laboral Kutxa
66 Nicolas Brismontier Team Elite Restauration 89
67 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur
68 Mikel Agirrebeitia Pays Basque
69 Thomas Bibet Albi VS
70 Luca De Vincenci Pau Vélo 64
71 Ugo Ginestet Occitane CF
72 George Bazley V.S.Valletais
73 Ayrton Latreille Lescar V.S
74 Inaki Diaz Caja Rural-Seguros RGA amateur
75 Théo Menant Vendée U
76 Alan Jousseaume Vendée U
77 Guillaume Gerbaud U.V.Limoges-Team U 87
78 Nicolas Godin Occitane CF
79 Matthieu Lavignac C.A.Castelsarrasin
80 Aurelien Quilez Leclerc V.C.Tonneins
81 Hugo Roméo Occitane CF
82 Aurélien Costeplane Occitane CF
83 Miguel Sanchez Caja Rural-Seguros RGA amateur
84 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux
85 Clément Lalba Occitane CF
86 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling
87 Léo Danès Dinan Sport Cycling
88 Asier Azkarate Grupo Eulen
89 Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence
90 Mael Pichon Team UC Nantes - Atlantique
91 Andoni Azkarate Grupo Eulen
92 Yohan Soubes Team Cycliste Perigord 24
93 Louis Ferreira FC Oloronais
94 Telmo Semperena Pays Basque
95 Baptiste Renault Sables Vendée Cyclisme-Cube
96 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux
97 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux
98 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux
99 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux
100 Lucas Grolier Vendée U
101 Jose Rebollo Caja Rural-Seguros RGA amateur
102 Willy Perrocheau C.C.Périgueux-Dordogne
103 Jules Jalabert C.A.Castelsarrasin
104 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique
105 Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87
106 Titouan Guy Lescar V.S
107 Julien Lamy C.C.Périgueux-Dordogne
108 Rudy Fiefvez Océane Top 16
109 Philippe Rubio FC Oloronais
110 Christophe Darbo Stade Montois Cyclisme
111 Alexandre Guerin Team U Cube 17
112 Haritz Erasun Grupo Eulen
113 Thomas Avril U.V.Limoges-Team U 87
114 Baptiste Vadic Vendée U
115 Emilien Jeannière Vendée U
116 Mathéo Gaillard UCC Vivonne
117 Léo Pendery GSC Blagnac Velo Sport 31
118 Lilian Langella GSC Blagnac Velo Sport 31
119 Antoine Prunet Océane Top 16
120 Pierre Chartier Velo Club Nayais
121 Alexis Thoueil GSC Blagnac Velo Sport 31
122 Antonin Iragne Team Cycliste Perigord 24
DNF Alex Diaz Pays Basque
DNF Asier Pozo Pays Basque
DNF Onditz Urrutzmendi Pays Basque
DNF Kevin McCambridge A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Robin Artieres Albi VS
DNF Thibault Soula AS Muret Cycliste
DNF Thibault Jeannès Avenir Yamanashi Yamanakako
DNF Theo Delmas C.A.Castelsarrasin
DNF Theo Nardi C.A.Castelsarrasin
DNF Dorian Carreau C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Louis Garcia C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Mathieu Morichon C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Thomas Segura C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Mikel Olaetxea Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Tom Chauvin Dinan Sport Cycling
DNF Allan Chevillard Dinan Sport Cycling
DNF Benoît Fernandez DN Occitanie Cyclisme
DNF Theo Chambon Entente Corrèze
DNF Loic Roy Entente Corrèze
DNF Thomas Peyroton-Dartet EuroCyclingTrips - CMI
DNF Guillaume Soula EuroCyclingTrips - CMI
DNF Eder Camino Grupo Eulen
DNF Jon Ibarluzea Grupo Eulen
DNF Hodei Murcia Grupo Eulen
DNF Corentin Bertrand GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Elliot Phillippon GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Max Warmerdam GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Pierre-Mathieu Pellier Issoire Cyclisme Compétition
DNF Corentin Quilez Leclerc V.C.Tonneins
DNF Kévin Arhie Lescar V.S
DNF Olivier Bauzil Lescar V.S
DNF Christophe Chabert-Veau Lescar V.S
DNF Anthony Delaforge Lescar V.S
DNF Lukas Drapier Lescar V.S
DNF Alexandre Jouannet Lescar V.S
DNF Martial Legagnoa Lescar V.S
DNF Gregoire Pinguet Demougeot Lescar V.S
DNF Romain Campistrous Occitane CF
DNF Cyril Couture Occitane CF
DNF Guillaume Gautier Occitane CF
DNF Romain Malbreil Occitane CF
DNF Jordan Fiefvez Océane Top 16
DNF Rayann Lacheny Océane Top 16
DNF Antonin Souchon Océane Top 16
DNF Marc-Antoine Vigier Océane Top 16
DNF Kevin Lago Pau Vélo 64
DNF Jérémy Beneyrol Team Cycliste Perigord 24
DNF Anthony Courriere Team Cycliste Perigord 24
DNF Audric Pasquet Team Cycliste Perigord 24
DNF Mael Peyencet Team Cycliste Perigord 24
DNF Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Jamie Morris Team U Cube 17
DNF Bryan Alaphilippe Team UC Nantes - Atlantique
DNF Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique
DNF Alexis Guérin Team Vorarlberg
DNF Clément Fleury U.S.La Gacilly Cyclisme
DNF Clément Marien U.S.Montauban 82
DNF Baptiste Chassaing U.V.Limoges-Team U 87
DNF Baptiste Chauvet U.V.Limoges-Team U 87
DNF Guillaume Cotreau U.V.Limoges-Team U 87
DNF Gwénaël Fernier UC Montgesnoise
DNF Jason Rasset UCC Vivonne
DNF Alexis Deus US Bouscataise
DNF David Bernard V.S.Valletais
DNF Hugo Ferron V.S.Valletais
DNF Paolo Fondin V.S.Valletais
DNF Lucas Fremont V.S.Valletais
DNF Florian Goulet V.S.Valletais
DNF Alexis Lavole V.S.Valletais
DNF James Tillett V.S.Valletais
DNF Maxime Baroudel Velo Club Nayais
DNF Thomas Bonnet Vendée U
Information
Nation France
Date 7th February
Distance 115 km
CAT 1.12.1
Other
Embed Results