Boucles de I'Essor - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Feillu Romain C.C.Périgueux-Dordogne 02:38:23
02 Corvaisier Antonin Vendée U + 00
03 Vercher Mattéo Vendée U + 00
04 Etxeberria Haimar Basque Country + 00
05 Foulon Dorian Occitane CF + 00
06 Ibanez Javier Caja Rural-Alea + 00
07 Souchon Antonin Océane Top 16 + 00
08 Gressier Maxime Paris Cycliste Olympique + 00
09 Wattelle Celestin Villenueve CC + 00
10 Vadic Baptiste Vendée U + 00
11 Berasategi Xabier Laboral Kutxa + 00
12 Thiebaud Valere A.V.C. Aix-en-Provence + 00
13 Lopez Joseba Caja Rural-Alea + 00
14 Urra Aritz Grupo Eulen-Nuuk + 00
15 Roger Gabriel A.V.C. Aix-en-Provence + 00
16 Girard Damien C.C.Nogent-sur-Oise + 00
17 Germain Thibault A.C.Bisontine + 00
18 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 00
19 Marais Benjamin Vendée U + 00
20 Renault Baptiste Dinan Sport Cycling + 00
21 Prod'Homme Axel Laval Cyclisme 53 + 00
22 Demeautis Matthieu Océane Top 16 + 00
23 Ceresuela Mathieu Lescar V.S + 00
24 Phillippon Elliot DN Occitanie Cyclisme + 00
25 Ruiz De Arcaute Diego Basque Country + 00
26 Lavignac Matthieu Occitane CF + 00
27 Rallé Anthony Dinan Sport Cycling + 00
28 Arakama Jon Basque Country + 00
29 Bonnet Thomas Vendée U + 00
30 Arhie Vincent Team U Cube 17 + 00
31 Amonarriz Ander Telcom-On Clima-Osés Const + 00
32 Arhie Kévin Team U Cube 17 + 00
33 Murua Carrasco Iñaki Laboral Kutxa + 00
34 Castilla Picaza Asier Laboral Kutxa + 00
35 Bertrand Corentin GSC Blagnac Velo Sport 31 + 00
36 Weingarten Luc Océane Top 16 + 00
37 Losarcos Adrian Caja Rural-Alea + 00
38 Peyencet Gabriel Team U Cube 17 + 00
39 Zubeldia Unai Laboral Kutxa + 00
40 Azparren Enekoitz Laboral Kutxa + 00
41 Narbonne-Zuccarelli Axel A.V.C. Aix-en-Provence + 00
42 De Vincenzi Luca Pau Vélo 64 + 00
43 Azile Lozach Julien Océane Top 16 + 00
44 Thibault Jean-Denis Team U Cube 17 + 00
45 Thomas Nicolas A.V.C. Aix-en-Provence + 00
46 Guedon Antoine DN Occitanie Cyclisme + 00
47 Diaz Alex Basque Country + 00
48 D'Hondt Frederic DN Occitanie Cyclisme + 00
49 Casais Danel Laboral Kutxa + 00
50 Le Page Samuel Dinan Sport Cycling + 00
51 Hierro Unai Laboral Kutxa + 00
52 Redois Jules Laval Cyclisme 53 + 00
53 Ruiz De Arcaute Ibai Basque Country + 00
54 Ladeiro Benoit Team U Cube 17 + 00
55 Drapier Lukas Occitane CF + 00
56 Saint-Guilhem Thibaud A.V.C. Aix-en-Provence + 00
57 Pasturel Marin CC Marmande + 00
58 Castellon Jan Caja Rural-Alea + 00
59 Conor Paul Team U Cube 17 + 00
60 Bellicaud Jérémy Océane Top 16 + 00
61 Bareille Bastien Océane Top 16 + 00
62 Quillet Téo Guidon Chalettois + 00
63 Garcia Julen Grupo Eulen-Nuuk + 00
64 Ferreira Louis GSC Blagnac Velo Sport 31 + 00
65 Devaux Thomas Charvieu-Chavagneux IC + 00
66 Caudoux Alexandre U.V.Limoges-Team U 87 + 00
67 Agirrebeitia Mikel Basque Country + 00
68 Wood Harrison A.V.C. Aix-en-Provence + 00
69 Knight Oliver A.V.C. Aix-en-Provence + 00
70 Lamy Julien C.C.Périgueux-Dordogne + 00
71 O'Connor Calum C.C.Périgueux-Dordogne + 00
72 Pauloin Guilhem Lescar V.S + 00
73 Ginestet Ugo Team 24 + 00
74 Soubes Yohan Team 24 + 00
75 Esparza Unai Grupo Eulen-Nuuk + 00
76 Belijar Alejandro Caja Rural-Alea + 00
77 Cognet Emmanuel VC Nayais + 00
78 Brismontier Nicolas V.C.Lucéen + 00
79 Devanne Antoine Vendée U + 00
80 Chassagne Thomas GSC Blagnac Velo Sport 31 + 00
81 Poisson Damien Dinan Sport Cycling + 00
82 Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling + 00
83 Diaz Inaki Caja Rural-Alea + 00
84 Grolier Lucas Vendée U + 00
85 Margueritat Titouan C.C.Périgueux-Dordogne + 00
86 Jolibert Clément GSC Blagnac Velo Sport 31 + 00
87 Mintegui Iker Laboral Kutxa + 00
88 Latreille Ayrton Lescar V.S + 00
89 Lavidalie Lucas GSC Blagnac Velo Sport 31 + 00
90 Avril Thomas U.V.Limoges-Team U 87 + 00
91 Rousset-Favier Nicolas Vendée U + 00
92 Gerbaud Guillaume U.V.Limoges-Team U 87 + 00
93 Campistrous Romain Occitane CF + 00
94 Jalabert Jules Occitane CF + 00
95 Lasa Ailetz Laboral Kutxa + 03:49
96 Clement Erwan U.V.Limoges-Team U 87 + 03:49
97 Azkarate Asier Grupo Eulen-Nuuk + 03:49
98 Toulouse Nicolas Team U Cube 17 + 03:49
99 Gabaston Remy Stade Montois + 03:49
100 Aransolo Xabier Grupo Eulen-Nuuk + 03:49
101 Azkarate Andoni Grupo Eulen-Nuuk + 03:49
102 Roméo Hugo Occitane CF + 03:49
103 Ribeiro da Cruz Mathias Laval Cyclisme 53 + 03:49
104 Larpe Killian Team U Cube 17 + 03:49
105 Bibet Thomas GSC Blagnac Velo Sport 31 + 03:49
106 Guy Titouan Lescar V.S + 03:49
107 Haines Alex GSC Blagnac Velo Sport 31 + 03:49
108 Warin Hugo Lescar V.S + 03:49
109 Alonso Roberto Caja Rural-Alea + 03:49
110 Malbreil Romain Corbas Lyon Métropole + 03:49
111 Olaetxea Mikel Caja Rural-Alea + 03:49
112 Morris Jamie Team U Cube 17 + 03:49
113 Beneyrol Jérémy Team 24 + 03:49
114 Leturgie Bastien Occitane CF + 03:49
115 Langella Lilian GSC Blagnac Velo Sport 31 + 03:49
116 Intxausti Xabier Laboral Kutxa + 03:49
117 Fiefvez Rudy Océane Top 16 + 03:49
118 Grella Benjamin Dinan Sport Cycling + 03:49
119 Lecerf Clément Villenueve CC + 03:49
120 Garcia Louis C.C.Périgueux-Dordogne + 03:49
121 Seminario Sanchez Iker Telcom-On Clima-Osés Const + 03:49
122 Semperena Telmo Basque Country + 03:49
123 López Urroz Oscar Hostal Latorre-Ederlan + 03:49
124 Fahier Pierre-Alexandre CC Renais + 03:49
125 Caresmel Alexis Philippe Wagner Cycling + 03:49
126 Domenc Hugo DN Occitanie Cyclisme + 03:49
127 Artieres Robin DN Occitanie Cyclisme + 03:49
128 Nardi Theo Occitane CF + 03:49
129 Vedel Gabin DN Occitanie Cyclisme + 03:49
130 Wade Aaron Team U Cube 17 + 03:49
131 Deus Alexis Pau Vélo 64 + 03:49
132 Carreau Dorian Pau Vélo 64 + 03:49
133 Orosz Gergely Philippe Wagner Cycling + 03:49
134 Billotet Mathieu DN Occitanie Cyclisme + 03:49
DNF Iztueta Unax Basque Country
DNF Codega Damien FC Oloronnais
DNF Fiacre Julien IBC Isle
DNF Quilez Aurelien LVC Tonneins
DNF Quilez Corentin LVC Tonneins
DNF Mouchez Cyril Stade Montois
DNF Pateras Pescara Laurent VC Salisien
DNF Delcros Clément A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Casado Leo C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Pasquet Aurélien C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Erdozia Jon Caja Rural-Alea
DNF Etxeberria Martxel Caja Rural-Alea
DNF Lopez de Abetxuko Andoni Caja Rural-Alea
DNF Castells Sylvain CR4C Roanne
DNF Bonnet Adrien DN Occitanie Cyclisme
DNF Boure Erwann DN Occitanie Cyclisme
DNF Fernandez Benoît DN Occitanie Cyclisme
DNF Matheau Joan DN Occitanie Cyclisme
DNF Pialhoux Elian DN Occitanie Cyclisme
DNF Prieur Elian DN Occitanie Cyclisme
DNF Soula Thibault DN Occitanie Cyclisme
DNF Eizagirre Inigo Grupo Eulen-Nuuk
DNF Guridi Aratz Grupo Eulen-Nuuk
DNF Murcia Hodei Grupo Eulen-Nuuk
DNF Altuna Parra Jon Hostal Latorre-Ederlan
DNF Agirre Aitor Laboral Kutxa
DNF Gonzalez De Heredia Inigo Laboral Kutxa
DNF Maître Florian Laval Cyclisme 53
DNF Fouquet Florian Lescar V.S
DNF Sabatut Baptiste Lescar V.S
DNF Bacco Theo Océane Top 16
DNF Diligeart Alexis Océane Top 16
DNF Lacheny Rayann Océane Top 16
DNF Lajaunias Valerian Océane Top 16
DNF Lapierre Louis Océane Top 16
DNF Le Boetez Clement Océane Top 16
DNF Costeplane Aurélien Occitane CF
DNF Gautier Guillaume Occitane CF
DNF Jaladeau Artus Occitane CF
DNF Lemoine Gaëtan Occitane CF
DNF Miomandre-Harambillet Estéban Paris Cycliste Olympique
DNF Fralin Jamy Pau Vélo 64
DNF Graciannette Gaëtan Pau Vélo 64
DNF Lago Kevin Pau Vélo 64
DNF Wolf Gregoire Pau Vélo 64
DNF Boissière Antonin Team 24
DNF Delaforge Anthony Team 24
DNF Ogasawara Takumi Team 24
DNF Pellier Pierre-Mathieu Team 24
DNF Rasset Jason U.C.Cholet 49
DNF Buisson Julien U.V.Limoges-Team U 87
DNF Chassaing Baptiste U.V.Limoges-Team U 87
DNF Clement Corentin U.V.Limoges-Team U 87
DNF Morange Alexis U.V.Limoges-Team U 87

Information