Boucles de I'Essor - 2021

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Marc Brustenga Caja Rural-Seguros RGA amateur 3:07:00
02 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux
03 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux
04 Sandy Dujardin Vendée U + 1:00
05 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux
06 Miguel Sanchez Caja Rural-Seguros RGA amateur
07 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling
08 Alberto Serrano Caja Rural-Seguros RGA amateur
09 Romain Feillu C.C.Périgueux-Dordogne
10 Lucas Boniface Vendée U
11 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique
12 Dorian Foulon Urt Vélo 64
13 Nicolas Godin Occitane CF
14 Xabier Berasategi Laboral Kutxa
15 Unai Iribar Laboral Kutxa
16 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux
17 Kevin McCambridge A.V.C. Aix-en-Provence
18 Romain Guillot Team Pro Immo Nicolas Roux
19 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling
20 Thomas Bonnet Vendée U
21 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence
22 Titouan Margueritat C.C.Périgueux-Dordogne
23 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique
24 Kevin Besson Occitane CF
25 Baptiste Vadic Vendée U + 13:00
26 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux
27 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux
28 Nathan Le Piouffe Dinan Sport Cycling
29 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique
30 Allan Chevillard Dinan Sport Cycling
31 Charles Paige Team U Cube 17
32 Gabriel Peyencet Team U Cube 17
33 George Bazley V.S.Valletais
34 Andoni Azkarate Grupo Eulen
35 Sofiane Merignat A.V.C. Aix-en-Provence
36 Jules Jalabert C.A.Castelsarrasin
37 Enekoitz Azparren Laboral Kutxa
38 Lilian Langella GSC Blagnac Velo Sport 31
39 Victor Charlot Occitane CF
40 Adrian Losarcos Caja Rural-Seguros RGA amateur
41 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur
42 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique
43 Florian Goulet V.S.Valletais
44 Eder Camino Grupo Eulen
45 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur
46 Jose Rebollo Caja Rural-Seguros RGA amateur
47 Vincent Arhie Team U Cube 17
48 David Bernard V.S.Valletais
49 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux
50 Alexis Guérin Team Vorarlberg
51 Robin Artieres Albi VS
52 Antonin Iragne Team Cycliste Perigord 24
53 Martial Legagnoa Lescar V.S
54 Titouan Guy Lescar V.S
55 Rayann Lacheny Océane Top 16
56 Aurélien Costeplane Occitane CF
57 Cyril Couture Occitane CF
58 Emmanuel Cognet Velo Club Nayais
59 Clément Marien U.S.Montauban 82
60 Theo Nardi C.A.Castelsarrasin
61 Elliot Phillippon GSC Blagnac Velo Sport 31
62 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique
63 Corentin Bertrand GSC Blagnac Velo Sport 31
64 Killian Larpe Océane Top 16
65 Aurelien Quilez Leclerc V.C.Tonneins
66 Jordan Fiefvez Océane Top 16
67 Ayrton Latreille Lescar V.S
68 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux
69 Mathéo Gaillard UCC Vivonne
70 Alexandre Jouannet Lescar V.S
71 Jason Rasset UCC Vivonne
72 Oier Ibarguren Caja Rural-Seguros RGA amateur
73 Kévin Arhie Lescar V.S
74 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17
75 Max Warmerdam GSC Blagnac Velo Sport 31
76 Alexandre Guerin Team U Cube 17
77 Jamie Morris Team U Cube 17
78 Ugo Ginestet Occitane CF
79 Guillaume Cotreau U.V.Limoges-Team U 87
80 Matthieu Lavignac C.A.Castelsarrasin
81 Thibault Soula AS Muret Cycliste
82 Lucas Fremont V.S.Valletais
83 Lucas Grolier Vendée U
84 Olivier Bauzil Lescar V.S
85 Hugo Millet Dinan Sport Cycling
86 Maxime Agut A.V.C. Aix-en-Provence
87 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux
88 Clément Lalba Occitane CF
89 Alex Uranga Grupo Eulen
90 Matthieu Demeautis Océane Top 16
91 Andoni Lopez de Abetxuko Pays Basque
92 Léo Pendery GSC Blagnac Velo Sport 31
93 Julien Lamy C.C.Périgueux-Dordogne
94 Maxime Baroudel Velo Club Nayais
95 Nicolas Brismontier Team Elite Restauration 89
96 Jérémy Beneyrol Team Cycliste Perigord 24
97 Bryan Alaphilippe Team UC Nantes - Atlantique
98 Alexis Lavole V.S.Valletais
99 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence
100 Tom Chauvin Dinan Sport Cycling
101 Gaëtan Graciannette VC Pays de Langon
102 Matthieu Jeannès Team Illuminate
103 Aritz Urra Laboral Kutxa
104 Thomas Avril U.V.Limoges-Team U 87
105 Guillaume Gerbaud U.V.Limoges-Team U 87
106 Mathieu Morichon C.C.Périgueux-Dordogne
107 James Tillett V.S.Valletais
108 Onditz Urrutzmendi Pays Basque
109 Lander Lartitegi Pays Basque
110 Mikel Agirrebeitia Pays Basque
111 Ander Amonarriz Laboral Kutxa
112 Thibault Jeannès Avenir Yamanashi Yamanakako
113 Alex Diaz Pays Basque
114 Kirill Tarassov Team U Cube 17
DNF Asier Pozo Pays Basque
DNF Telmo Semperena Pays Basque
DNF Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Thomas Bibet Albi VS
DNF Florian Fouquet C.A.Castelsarrasin
DNF Erwan Soulie C.C.Etupes
DNF Alexis Bernagaud C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Mathieu Bernagaud C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Dorian Carreau C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Louis Garcia C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Julien Hagen C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Damien Lapouges C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Willy Perrocheau C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Aitor Alberdi Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Jaime Romero Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Léo Danès Dinan Sport Cycling
DNF Anthony Rallé Dinan Sport Cycling
DNF Benoît Fernandez DN Occitanie Cyclisme
DNF Louis Ferreira FC Oloronais
DNF Philippe Rubio FC Oloronais
DNF Asier Azkarate Grupo Eulen
DNF Patxi Darthayette Grupo Eulen
DNF Haritz Erasun Grupo Eulen
DNF Jon Ibarluzea Grupo Eulen
DNF Hodei Murcia Grupo Eulen
DNF Alexis Thoueil GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Djilali Benchehida Issoire Cyclisme Compétition
DNF Alexandre Join Issoire Cyclisme Compétition
DNF Pierre-Mathieu Pellier Issoire Cyclisme Compétition
DNF Asier Etxeberria Laboral Kutxa
DNF Xabier Isasa Laboral Kutxa
DNF Xabier Murias Laboral Kutxa
DNF Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa
DNF Corentin Quilez Leclerc V.C.Tonneins
DNF Christophe Chabert-Veau Lescar V.S
DNF Anthony Delaforge Lescar V.S
DNF Lukas Drapier Lescar V.S
DNF Gregoire Pinguet Demougeot Lescar V.S
DNF Romain Campistrous Occitane CF
DNF Guillaume Gautier Occitane CF
DNF Romain Malbreil Occitane CF
DNF Bastien Peytavi Occitane CF
DNF Hugo Roméo Occitane CF
DNF Alexis Diligeart Océane Top 16
DNF Rudy Fiefvez Océane Top 16
DNF Louis Lapierre Océane Top 16
DNF Clement Le Boetez Océane Top 16
DNF Antoine Prunet Océane Top 16
DNF Antonin Souchon Océane Top 16
DNF Marc-Antoine Vigier Océane Top 16
DNF Kevin Lago Pau Vélo 64
DNF Mathieu Pedemarie Pau Vélo 64
DNF Franck Daudin Guenegou Sablé Sarthe Cyclisme
DNF Baptiste Renault Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC
DNF Anthony Courriere Team Cycliste Perigord 24
DNF Audric Pasquet Team Cycliste Perigord 24
DNF Mael Peyencet Team Cycliste Perigord 24
DNF Yohan Soubes Team Cycliste Perigord 24
DNF Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Benoit Ladeiro Team U Cube 17
DNF Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique
DNF Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique
DNF Clément Fleury U.S.La Gacilly Cyclisme
DNF Baptiste Chassaing U.V.Limoges-Team U 87
DNF Baptiste Chauvet U.V.Limoges-Team U 87
DNF Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87
DNF Gwénaël Fernier UC Montgesnoise
DNF Alexandre Brisard V.S.Valletais
DNF Paolo Fondin V.S.Valletais
DNF Youen Glon V.S.Valletais
DNF Emilien Jeannière Vendée U
DNF Alan Jousseaume Vendée U
DNF Théo Menant Vendée U
Information
Nation France
Date 6th February
Distance 116.2 km
CAT 1.12.1
Other
Embed Results