Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Urduña Hiria Junior Klasika - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 De La Calle Hugo MMR Cycling Academy 2:57:45
02 Corres Gorka Grupo Eleyco-Iturribero + 24
03 Morales Miquel Bathco Cycling Team + 24
04 Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 + 29
05 Artigues Jordi Manuela Fundación Juniors + 33
06 Errasti Unax Ulma + 37
07 Puente David EOLO-KOMETA U19 + 1:16
08 Garcia Nunez Jorge Previley-Coforma U19 + 1:18
09 Tenorio Albo Daniel Previley-Coforma U19 + 1:43
10 Zabala Xabier Alimco-Campagnolo + 1:54
11 Martin Alvar Recambios Callejo + 1:55
12 Rosado Novillo Abel Drone Hopper - GSport Teika + 1:55
13 Ortega Sanz Pablo Previley-Coforma U19 + 1:55
14 Galdós Aimar Cafe Dromedario-Flotamet + 1:55
15 Antunez Romero Pablo ElectroMercantil-Gr100 + 1:55
16 Perez Cesar EOLO-KOMETA U19 + 1:55
17 Martinez Alonso Rafael MMR Cycling Academy + 1:55
18 Anguela Mario Matrix - Salchi Juniors + 1:55
19 Benito Adrián Manuela Fundación Juniors + 1:55
20 Cepa Daniel InfinObras - Zafiro + 1:55
21 Torres Arias Pablo Sanse - Rotor + 1:55
22 Merino Gomez Marcos Omar FraileGaldakauto + 1:55
23 Beloki Markel MMR Cycling Academy + 1:55
24 Gimeno Nil MMR Cycling Academy + 1:55
25 Abril Alejandro Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 1:55
26 Legua Alvaro Castillo de Onda Equipo Ciclista + 1:55
27 Gracia Berroa Isaac Bathco Cycling Team + 1:55
28 Garcia Alex EOLO-KOMETA U19 + 1:55
29 Navarro Tamirat Grupo Eleyco-Iturribero + 2:05
30 Navarro Inaki Tot Net-Terrassa Ciclisme + 2:07
31 Hermosa Juan Recambios Callejo + 2:32
32 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika + 2:34
33 Perez Lucas Iker ElectroMercantil-Gr100 + 2:34
34 Aparicio Diego Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 2:36
35 Diaz Tomas Dario Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 2:36
36 Cerro Xabier Murias - Arratia + 2:40
37 Acena Imanol Alimco-Campagnolo + 2:51
38 Fajardo Samuel Sanse - Rotor + 2:56
39 Arrasate Mikel Cafe Dromedario-Flotamet + 3:03
40 Calleja Harkaitz Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 5:17
41 De La Hoz Eduardo Alimco-Campagnolo + 6:46
42 Dominguez Martin Miguel Bathco Cycling Team + 7:02
43 Gonzalez Algarra Yeray Manuela Fundación Juniors + 7:10
44 Rodriguez Lopez Raul MMR Cycling Academy + 7:11
45 Fuentes Oscar Alimco-Campagnolo + 7:11
46 Alarcia Aimar Iruki - Donostialdea Bizikletan + 7:14
47 Galindo Nicolas Matrix - Salchi Juniors + 7:17
48 Urretabizkaia Unax Iruki - Donostialdea Bizikletan + 7:23
49 Lopez Luis Manuela Fundación Juniors + 7:58
50 Garcia Guell Victor Sanse - Rotor + 7:59
51 Domens Alberto Drone Hopper - GSport Teika + 8:00
52 Moreno Perez Mariano Valverde Team- Ricardo Fuentes U19 + 8:16
53 Gutierrez Mercader Iban Bathco Cycling Team + 8:20
54 Romeo Sergio MMR Cycling Academy + 8:20
55 Aguilar Hugo Previley-Coforma U19 + 8:20
56 Llopis Emilio Drone Hopper - GSport Teika + 8:20
57 Garcia Pedro EOLO-KOMETA U19 + 8:24
58 Vigil Sergio De La Uz + 8:24
59 Sastre Yeray MMR Cycling Academy + 8:24
60 Guillermo Lucas EOLO-KOMETA U19 + 8:26
61 Guerra Unai Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 8:26
62 Soler Lopez Antonio Luis InfinObras - Zafiro + 8:26
63 Garcia Hector EOLO-KOMETA U19 + 8:28
64 Rodriguez Garcia Martin MMR Cycling Academy + 8:28
65 Zamanillo Pablo Camargo - Salgar - Sitelec + 8:35
66 Zurita Unai - + 8:43
67 Somocurcio Aratz - + 8:49
68 Aguirre Yago Iruki - Donostialdea Bizikletan + 8:59
69 Garcia Sanchez Arnau Tot Net-Terrassa Ciclisme + 8:59
70 Martinez Ulloa Lander - + 9:03

Information