Giro di Romagna - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 03:19:22
02 Paul Double MG.K vis VPM + 13
03 Michele Corradini Viris Vigevano + 19
04 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 27
05 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 35
06 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 35
07 Francesco Romano Velo Racing Palazzago + 38
08 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 40
09 Sean Quinn USA + 44
10 Giacomo Garavaglia Work Service-Marchiol-Dynatek + 46
11 Gianmarco Garofoli Italy + 49
12 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 57
13 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:03
14 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 01:03
15 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 01:06
16 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 01:09
17 Francesco Galimberti Viris Vigevano + 01:12
18 Lorenzo Galimberti Viris Vigevano + 01:16
19 Davide Piganzoli Italy + 01:16
20 Davide Botta V.C.Mendrisio + 01:21
21 Riccardo Lucca General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:33
22 Giovanni De Carlo G.C.Sissio Team + 01:34
23 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 01:55
24 Lorenzo Germani Italy + 01:58
25 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 01:59
26 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 02:06
27 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 02:13
28 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 02:17
29 Nicolo Marabini In Emilia Romagna + 02:17
30 Luigi Pietrini Team Malmantile + 02:19
31 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:25
32 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 02:55
33 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 03:25
34 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 03:28
35 Luca Cibrario Overall Cycling Team + 03:42
36 Marco Trevisol Northwave - Siatec-Olmo + 03:47
37 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 04:43
38 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 04:51
39 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 04:54
40 Davide Coser Trentino CT U-23 + 05:04
41 Oleksandr Shchypak Velo Racing Palazzago + 05:29
42 Marco Murgano Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 05:39
43 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 06:07
44 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 06:14
45 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 06:18
46 Matteo Domenicali Hicari Cablotech Biotranning Team + 06:31
47 Raul Colombo Work Service-Marchiol-Dynatek + 07:17
48 Emanuele Barison Northwave - Siatec-Olmo + 08:00
49 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 09:01
50 Mattia Benedetti Futura Team -Rosini + 09:16
51 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 10:04
52 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 10:04
53 Luca Cretti Beltrami TSA Tre Colli + 10:04
54 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 10:11
55 Federico Burchio Work Service-Marchiol-Dynatek + 10:56
56 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 12:10
57 Andrea Montoli Italy + 13:15
58 Michael Garrison USA + 13:39
59 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 13:39
60 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 14:11
61 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 14:11
62 Luca Roberti D'Amico UM Tools + 14:16
63 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 15:12
64 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 15:53
65 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 15:53
66 Jacopo Cortese MG.K vis VPM + 15:53
67 Nicolo Di Bernardo G.C.Sissio Team + 15:53
68 Alessio Conforti Maltinti- Banca di Cambiano + 15:53
69 Samuele Gimignani Maltinti- Banca di Cambiano + 15:53
70 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 15:53
71 Michael Belleri Biesse Arvedi + 15:35
72 Andrea Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 15:35
73 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 15:35
74 Nicholas Dresti Biesse Arvedi + 15:54
75 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 15:55
76 Aurelio Massaro Velo Racing Palazzago + 16:08
77 Riccardo Tosin General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 16:12
78 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 16:12
79 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:19
80 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:19
81 Carlo Francesco Favretto Pedale Scaligero + 17:19
82 Filippo Bertone Iseo - Rime - Carnovali + 17:34
83 Tommaso Rigatti Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 17:35
84 Manuel Pesci Team Malmantile + 17:37
85 Cristian Rocchetta General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 17:37
86 Mattia Gardi Hicari Cablotech Biotranning Team + 17:39
87 Raffaele Radice MG.K vis VPM + 17:45
88 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 18:20
89 Jeferson Ruiz D'Amico UM Tools + 18:55
90 Gregorio Butteroni G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 18:57
91 Matteo Niccoli Overall Cycling Team + 18:57
92 Francesco Pirro Maltinti- Banca di Cambiano + 18:57
93 Nicola Genuin Trentino CT U-23 + 18:59
94 Elia Tovazzi G.C.Sissio Team + 18:59
95 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 18:59
96 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 18:59
97 Giovanni Gazzola Pedale Scaligero + 18:59
98 Stefano Cristoforetti Trentino CT U-23 + 18:59
99 Francesco Baldi Overall Cycling Team + 18:59
100 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 18:59
101 Andreas Staune-Mittet Viris Vigevano + 18:59
102 Francesco Boaga Trentino CT U-23 + 18:59
103 Stefano Gandin Zalf Euromobil Désirée Fior + 18:59
104 Alberto Leoni Gallina-Ekotek-Colosio + 18:59
105 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 18:59
106 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 19:05
107 Marco Andre Acevedo Mayorga Overall Cycling Team + 19:05
108 Sander Andersen G.C.Sissio Team + 19:05
109 Simone Lucca G.C.Sissio Team + 19:05
110 Samuel Janisch USA + 19:07
111 Enrico Spadini Pedale Scaligero + 19:07
112 Simone Piccolo Viris Vigevano + 19:07
113 Lucas Bourgoyne USA + 19:11
114 Ferenc Szöllosi Northwave - Siatec-Olmo + 19:11
115 Alessio Acco Italy + 20:03
116 Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio + 20:03
117 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 20:06
118 Davide Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 20:06
119 Alberto Orlandi Futura Team -Rosini + 20:06
120 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 20:09
121 Michael Zecchin Work Service-Marchiol-Dynatek + 20:11
122 Luiz Gustavo De Candido Pedale Scaligero + 20:18
123 Sebastian Kajamini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 20:20
124 Matteo Furlan Iseo - Rime - Carnovali + 20:23
125 Filippo D'Aiuto Pedale Scaligero + 20:44
126 Luca Paladin Gallina-Ekotek-Colosio + 21:17
127 Besnik Islami D'Amico UM Tools + 21:21
128 Matteo Sasso Overall Cycling Team + 21:23
129 Gregorio Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 21:44
130 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 21:55
131 Bruno Asllani Maltinti- Banca di Cambiano + 22:52
132 Alex Piccinini Hicari Cablotech Biotranning Team + 23:08
133 Ben Granger Holdsworth Zappi RT + 24:35
134 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 24:35
135 Andrea De Totto Trentino CT U-23 + 24:42
136 Enrico Russo Rostese Giant ASD + 26:27
137 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 26:35
138 Michele Malavolta Hicari Cablotech Biotranning Team + 27:39
139 Francesco Sacchini Futura Team -Rosini + 27:39
140 Dennis Dova ASD Cattoli Andrea + 27:43
141 Alessandro Bertola ASD Cattoli Andrea + 27:43
142 Lucio Pierantozzi Futura Team -Rosini + 27:46
143 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 27:50
144 Lorenzo Visani Hicari Cablotech Biotranning Team + 27:54
145 Tommaso Dati Maltinti- Banca di Cambiano + 28:45
146 Francesco Calì Team Colpack Ballan + 28:45
147 Matteo Gaido Rostese Giant ASD + 28:45
148 Dusan Kalaba Northwave - Siatec-Olmo + 28:45
149 Edoardo Laino Rostese Giant ASD + 28:45
150 Riccardo Guglielmi ASD Cattoli Andrea + 28:50
151 Edoardo Martinelli MG.K vis VPM + 29:04
152 Stefano Baffi Velo Racing Palazzago + 29:05
153 Carloalberto Giordani Biesse Arvedi + 29:05
154 Matthew Kingston Holdsworth Zappi RT + 29:11
DNS Matteo Conforti Gragnano Sporting Club Caselli
DNS Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro
DNS Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro
DNS Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro
DNS Alessio Palma Lan Service - Zheroquadro
DNS Tommaso Rosa Lan Service - Zheroquadro
DNF Luca Lenti ASD Cattoli Andrea
DNF Nicolas Nesi D'Amico UM Tools
DNF Manuel Carbone Futura Team -Rosini
DNF Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Abderrahim Zahiri General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Nicholas Rinaldi Northwave - Siatec-Olmo
DNF Gioele Castagno Rostese Giant ASD
DNF Emanuele Galli Team Malmantile
Information
Nation Italy
Date 24th April
Where Cattolica -> San Leo
What 3rd stage
Distance 126.8 km
Leader J.Ayuso
Youth J.Ayuso
Points F.Romano
Mountain J.Ayuso
Other
Embed Results