Giro di Romagna - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Francesco Romano Velo Racing Palazzago 02:43:28
02 Simone Piccolo Viris Vigevano + 00
03 Gianmarco Garofoli Italy + 01
04 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01
05 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01
06 Andrea Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01
07 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 01
08 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 01
09 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01
10 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01
11 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 05
12 Stefano Gandin Zalf Euromobil Désirée Fior + 05
13 Giacomo Garavaglia Work Service-Marchiol-Dynatek + 05
14 Paul Double MG.K vis VPM + 05
15 Marco Murgano Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 10
16 Riccardo Lucca General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 11
17 Juan Ayuso Team Colpack Ballan + 11
18 Lorenzo Germani Italy + 14
19 Davide Piganzoli Italy + 14
20 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 14
21 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 14
22 Michele Corradini Viris Vigevano + 16
23 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 16
24 Sean Quinn USA + 16
25 Jeferson Ruiz D'Amico UM Tools + 16
26 Gregorio Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 16
27 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 20
28 Gregorio Butteroni G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 20
29 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 22
30 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 23
31 Riccardo Tosin General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 24
32 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 24
33 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 24
34 Francesco Baldi Overall Cycling Team + 24
35 Andreas Staune-Mittet Viris Vigevano + 24
36 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 24
37 Filippo Bertone Iseo - Rime - Carnovali + 24
38 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 24
39 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 24
40 Oleksandr Shchypak Velo Racing Palazzago + 24
41 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 24
42 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 24
43 Luigi Pietrini Team Malmantile + 24
44 Giovanni De Carlo G.C.Sissio Team + 24
45 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 24
46 Mattia Gardi Hicari Cablotech Biotranning Team + 24
47 Marco Trevisol Northwave - Siatec-Olmo + 24
48 Lorenzo Galimberti Viris Vigevano + 24
49 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 24
50 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 24
51 Ben Granger Holdsworth Zappi RT + 24
52 Luca Paladin Gallina-Ekotek-Colosio + 24
53 Mattia Benedetti Futura Team -Rosini + 24
54 Carloalberto Giordani Biesse Arvedi + 24
55 Michael Garrison USA + 24
56 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 24
57 Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 24
58 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 24
59 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 24
60 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 24
61 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 24
62 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 24
63 Raul Colombo Work Service-Marchiol-Dynatek + 24
64 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 24
65 Andrea Montoli Italy + 24
66 Nicholas Dresti Biesse Arvedi + 24
67 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 24
68 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 24
69 Luca Cibrario Overall Cycling Team + 24
70 Aurelio Massaro Velo Racing Palazzago + 24
71 Luca Roberti D'Amico UM Tools + 24
72 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 24
73 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 24
74 Federico Burchio Work Service-Marchiol-Dynatek + 24
75 Alberto Leoni Gallina-Ekotek-Colosio + 24
76 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 24
77 Abderrahim Zahiri General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 24
78 Davide Coser Trentino CT U-23 + 24
79 Manuel Carbone Futura Team -Rosini + 24
80 Stefano Cristoforetti Trentino CT U-23 + 24
81 Cristian Rocchetta General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 24
82 Francesco Boaga Trentino CT U-23 + 24
83 Sebastian Kajamini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 24
84 Nicolo Marabini In Emilia Romagna + 24
85 Nicola Genuin Trentino CT U-23 + 24
86 Alessio Conforti Maltinti- Banca di Cambiano + 24
87 Lucio Pierantozzi Futura Team -Rosini + 24
88 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 24
89 Raffaele Radice MG.K vis VPM + 24
90 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 53
91 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 53
92 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 24
93 Francesco Galimberti Viris Vigevano + 53
94 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 53
95 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 53
96 Davide Botta V.C.Mendrisio + 53
97 Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro + 53
98 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 53
99 Matteo Domenicali Hicari Cablotech Biotranning Team + 01:25
100 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 24
101 Alberto Orlandi Futura Team -Rosini + 01:43
102 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 01:47
103 Alessio Palma Lan Service - Zheroquadro + 01:53
104 Michael Belleri Biesse Arvedi + 24
105 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 02:02
106 Enrico Spadini Pedale Scaligero + 02:03
107 Luiz Gustavo De Candido Pedale Scaligero + 02:03
108 Marco Andre Acevedo Mayorga Overall Cycling Team + 02:07
109 Matteo Conforti Gragnano Sporting Club Caselli + 02:08
110 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 02:20
111 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 02:25
112 Tommaso Rigatti Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 24
113 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:38
114 Nicolas Nesi D'Amico UM Tools + 02:52
115 Sander Andersen G.C.Sissio Team + 03:44
116 Alex Piccinini Hicari Cablotech Biotranning Team + 03:51
117 Alessio Acco Italy + 03:55
118 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 04:01
119 Alessandro Bertola ASD Cattoli Andrea + 04:01
120 Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio + 04:03
121 Matteo Niccoli Overall Cycling Team + 04:03
122 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 04:03
123 Luca Cretti Beltrami TSA Tre Colli + 24
124 Emanuele Barison Northwave - Siatec-Olmo + 04:06
125 Nicholas Rinaldi Northwave - Siatec-Olmo + 04:06
126 Filippo D'Aiuto Pedale Scaligero + 04:13
127 Francesco Calì Team Colpack Ballan + 04:25
128 Matteo Sasso Overall Cycling Team + 04:26
129 Emanuele Galli Team Malmantile + 04:36
130 Manuel Pesci Team Malmantile + 05:25
131 Bruno Asllani Maltinti- Banca di Cambiano + 05:25
132 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 06:23
133 Jacopo Cortese MG.K vis VPM + 08:30
134 Edoardo Martinelli MG.K vis VPM + 08:33
135 Matteo Furlan Iseo - Rime - Carnovali + 08:34
136 Giovanni Gazzola Pedale Scaligero + 10:05
137 Simone Lucca G.C.Sissio Team + 10:07
138 Matteo Gaido Rostese Giant ASD + 10:07
139 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 10:07
140 Francesco Pirro Maltinti- Banca di Cambiano + 10:07
141 Tommaso Dati Maltinti- Banca di Cambiano + 10:07
142 Elia Tovazzi G.C.Sissio Team + 10:07
143 Carlo Francesco Favretto Pedale Scaligero + 10:07
144 Enrico Russo Rostese Giant ASD + 10:07
145 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 10:07
146 Francesco Sacchini Futura Team -Rosini + 10:07
147 Nicolo Di Bernardo G.C.Sissio Team + 10:10
148 Andrea De Totto Trentino CT U-23 + 10:10
149 Davide Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 10:10
150 Riccardo Guglielmi ASD Cattoli Andrea + 10:12
151 Samuele Gimignani Maltinti- Banca di Cambiano + 10:15
152 Matthew Kingston Holdsworth Zappi RT + 10:19
153 Stefano Baffi Velo Racing Palazzago + 10:19
154 Besnik Islami D'Amico UM Tools + 12:33
155 Ferenc Szöllosi Northwave - Siatec-Olmo + 12:48
156 Gioele Castagno Rostese Giant ASD + 13:18
157 Edoardo Laino Rostese Giant ASD + 13:18
158 Dusan Kalaba Northwave - Siatec-Olmo + 14:02
159 Vojislav Peric D'Amico UM Tools + 22:11
160 Dennis Dova ASD Cattoli Andrea + 22:11
161 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 22:11
162 Michele Malavolta Hicari Cablotech Biotranning Team + 22:11
163 Dorde Duric ASD Cattoli Andrea + 22:11
164 Lucas Bourgoyne USA + 22:11
165 Tommaso Rosa Lan Service - Zheroquadro + 22:11
166 Samuel Janisch USA + 22:11
167 Lorenzo Visani Hicari Cablotech Biotranning Team + 22:11
168 Cristian Quagliozzi Team Malmantile + 22:11
169 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 22:11
170 Michael Zecchin Work Service-Marchiol-Dynatek + 22:11
171 Luca Lenti ASD Cattoli Andrea + 22:11
DNF Colby Lange USA
DNF Samuele Chini Balla Rostese Giant ASD
DNF Moreno Marchetti Work Service-Marchiol-Dynatek
Information
Nation Italy
Date 22nd April
Where Riccione -> Gradara
What 1st stage
Distance 118.6 km
Leader F.Romano
Youth G.Garofoli
Points F.Romano
Mountain F.Romano
Other
Embed Results