LIVE CENTRE: Volta Comunitat Valenciana

Vuelta a Asturias - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Sosa Ivan Movistar Team 14 05:12:39
2 Fortunato Lorenzo EOLO-Kometa Cycling Team 5 + 11
3 Arrieta Igor Equipo Kern Pharma 3 + 12
4 Pedrero Antonio Movistar Team + 34
5 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 34
6 Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi + 34
7 Rodriguez Cristian TotalEnergies + 01:08
8 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 01:19
9 Samitier Sergio Movistar Team + 01:19
10 Vauquelin Kévin Team Arkéa-Samsic + 02:03
11 Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic + 02:03
12 Navarro Daniel Burgos-BH + 02:07
13 Grellier Fabien TotalEnergies + 02:17
14 Silva Joaquim Efapel Cycling + 02:22
15 Vuillermoz Alexis TotalEnergies + 03:08
16 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 03:32
17 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 03:32
18 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 03:46
19 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 04:45
20 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 04:45
21 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 04:45
22 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 04:45
23 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 06:11
24 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 06:11
25 Jousseaume Alan TotalEnergies + 06:11
26 Moreno Sala Adria Burgos-BH + 07:24
27 Iribar Unai Euskaltel-Euskadi + 07:24
28 Benta João Efapel Cycling + 07:55
29 Ourselin Paul TotalEnergies + 07:55
30 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 08:20
31 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 08:42
32 Perez-Landaluce Eduardo Manuela Fundación + 08:42
33 Gavazzi Francesco EOLO-Kometa Cycling Team + 08:48
34 Rojas José Joaquin Movistar Team + 08:48
35 García Cortina Iván Movistar Team + 11:29
36 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 11:29
37 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 11:29
38 Kangert Tanel Team BikeExchange-Jayco + 11:33
39 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 11:33
40 Yates Simon Team BikeExchange-Jayco + 11:33
41 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 11:33
42 Gonzalez Roberto JAVA Kiwi Atlántico + 13:55
43 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 13:55
44 Albanese Vincenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 13:55
45 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 13:55
46 Madrazo Angel Burgos-BH + 13:55
47 Pira Yesid Caja Rural-Seguros RGA + 15:59
48 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 15:59
49 Aparicio Mario Burgos-BH + 16:02
50 Martin Gutierrez Alex EOLO-Kometa Cycling Team + 16:02
51 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 16:02
52 Christian Mark EOLO-Kometa Cycling Team + 17:58
53 Elosegui Iñigo Movistar Team + 18:07
54 Howson Damien Team BikeExchange-Jayco + 19:39
55 Schultz Nick Team BikeExchange-Jayco + 19:39
56 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 19:39
57 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 19:39
58 Fancellu Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team + 19:39
59 Andrade Pedro Efapel Cycling + 20:39
60 Latour Pierre TotalEnergies + 19:39
61 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 20:43
62 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 22:45
63 Repa Vojtech Equipo Kern Pharma + 22:45
64 Juul-Jensen Christopher Team BikeExchange-Jayco + 22:48
65 Craddock Lawson Team BikeExchange-Jayco + 22:49
66 Rangel Vinicius Movistar Team + 23:36
67 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 23:36
68 Scotson Callum Team BikeExchange-Jayco + 23:42
69 Rota Rus Raul Manuela Fundación + 23:42
70 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA + 24:22
71 Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi + 24:41
72 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 29:32
73 Garcia Soriano Jose Maria Electro Hiper Europa-Caldas + 29:32
74 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 31:40
75 Silva Rafael Efapel Cycling + 30:40
76 Fernandes Fabio Efapel Cycling + 30:40
77 Rodrigues Rui Emanuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 30:40
78 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 30:40
79 Torres Edwin JAVA Kiwi Atlántico + 30:40
80 Araujo Bruno BAI Sicasal Petro de Luanda + 30:40
81 Bennassar Juan Martin Manuela Fundación + 30:40
82 Cañellas Xavier JAVA Kiwi Atlántico + 30:40
83 Jimenez Daniel Manuela Fundación + 30:40
84 Cantón Isaac Manuela Fundación + 30:40
85 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA + 30:40
DNF Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho
DNF Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho
DNF Mestre Benjamin BAI Sicasal Petro de Luanda
DNF Rato Mauro BAI Sicasal Petro de Luanda
DNF Gasparini Alessio JAVA Kiwi Atlántico
DNF Chacon Franklin Manuela Fundación
Pos Rider Team Time
1 7 Sosa Ivan Movistar Team 09:39:27
2 3 Fortunato Lorenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 15
3 3 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 44
4 6 Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi + 44
5 7 Pedrero Antonio Movistar Team + 48
6 12 Arrieta Igor Equipo Kern Pharma + 56
7 4 Rodriguez Cristian TotalEnergies + 01:18
8 6 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 01:48
9 4 Vauquelin Kévin Team Arkéa-Samsic + 02:32
10 1 Silva Joaquim Efapel Cycling + 02:32
11 9 Navarro Daniel Burgos-BH + 03:02
12 9 Vuillermoz Alexis TotalEnergies + 03:14
13 8 Grellier Fabien TotalEnergies + 03:30
14 10 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 03:42
15 1 Jousseaume Alan TotalEnergies + 06:59
16 3 Iribar Unai Euskaltel-Euskadi + 08:12
17 5 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 08:36
18 5 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 08:38
19 5 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 08:38
20 14 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 09:58
21 5 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 11:06
22 19 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 11:11
23 22 Yates Simon Team BikeExchange-Jayco + 11:19
24 30 Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic + 12:01
25 26 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 12:13
26 2 Ourselin Paul TotalEnergies + 13:45
27 10 Moreno Sala Adria Burgos-BH + 13:50
28 26 Albanese Vincenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 13:59
29 2 Perez-Landaluce Eduardo Manuela Fundación + 14:32
30 6 Rojas José Joaquin Movistar Team + 15:14
31 9 Gavazzi Francesco EOLO-Kometa Cycling Team + 15:14
32 37 Samitier Sergio Movistar Team + 16:35
33 12 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 16:47
34 5 García Cortina Iván Movistar Team + 17:55
35 3 Kangert Tanel Team BikeExchange-Jayco + 17:59
36 22 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 19:22
37 30 Howson Damien Team BikeExchange-Jayco + 19:49
38 14 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 19:56
39 7 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 20:21
40 7 Madrazo Angel Burgos-BH + 20:21
41 26 Schultz Nick Team BikeExchange-Jayco + 20:27
42 25 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 21:29
43 14 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 21:39
44 13 Aparicio Mario Burgos-BH + 22:18
45 3 Gonzalez Roberto JAVA Kiwi Atlántico + 22:22
46 14 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 22:52
47 18 Benta João Efapel Cycling + 23:11
48 7 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 24:01
49 27 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 24:06
50 3 Pira Yesid Caja Rural-Seguros RGA + 24:26
51 22 Latour Pierre TotalEnergies + 25:33
52 12 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 25:46
53 6 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 27:16
54 7 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 28:06
55 8 Martin Gutierrez Alex EOLO-Kometa Cycling Team + 28:44
56 6 Andrade Pedro Efapel Cycling + 29:06
57 22 Repa Vojtech Equipo Kern Pharma + 29:11
58 16 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 29:11
59 16 Juul-Jensen Christopher Team BikeExchange-Jayco + 29:14
60 35 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA + 29:15
61 31 Scotson Callum Team BikeExchange-Jayco + 29:58
62 13 Rangel Vinicius Movistar Team + 32:01
63 7 Christian Mark EOLO-Kometa Cycling Team + 33:14
64 3 Elosegui Iñigo Movistar Team + 33:23
65 1 Fancellu Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team + 34:55
66 5 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 34:55
67 6 Craddock Lawson Team BikeExchange-Jayco + 38:51
68 22 Silva Rafael Efapel Cycling + 39:07
69 25 Jimenez Daniel Manuela Fundación + 39:07
70 2 Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi + 40:40
71 15 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 41:46
72 18 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 42:41
73 12 Bennassar Juan Martin Manuela Fundación + 43:22
74 12 Cantón Isaac Manuela Fundación + 43:22
75 7 Araujo Bruno BAI Sicasal Petro de Luanda + 45:56
76 10 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 47:01
77 7 Rota Rus Raul Manuela Fundación + 47:07
78 3 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 48:35
79 2 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA + 48:35
80 2 Garcia Soriano Jose Maria Electro Hiper Europa-Caldas + 49:13
81 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 52:57
82 1 Fernandes Fabio Efapel Cycling + 54:05
83 1 Torres Edwin JAVA Kiwi Atlántico + 54:05
84 1 Rodrigues Rui Emanuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 54:05
85 5 Cañellas Xavier JAVA Kiwi Atlántico + 54:05
Pos Team Time
1 Team Arkéa-Samsic 29:04:28
2 TotalEnergies + 01:34
3 Euskaltel-Euskadi + 01:58
4 Movistar Team + 02:36
5 Equipo Kern Pharma + 16:08
6 EOLO-Kometa Cycling Team + 23:33
7 Caja Rural-Seguros RGA + 24:01
8 Efapel Cycling + 25:00
9 Burgos-BH + 28:30
10 Team BikeExchange-Jayco + 37:32
11 Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 53:29
12 Electro Hiper Europa-Caldas + 01:05:49
13 Manuela Fundación + 01:23:56
14 JAVA Kiwi Atlántico + 02:04:25

Information